چگونگی قطع خونریزی قاعدگی و پریودی به صورت طبیعی

قاعدگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 174.4K

خونریزی های سنگین یا طولانی مدت در دوران پریود که “ازدیاد خون در قاعدگی” نامیده می شود، برای هر زنی که دارای چرخه قاعدگی است می تواند اتفاق بیفتد. خونریزی های سنگین می تواند زندگی روزمره تان را تحت تاثیر قرار دهد که شامل فعالیت های جسمی و یا سلامت احساسی تان در زندگی اجتماعی است. همچنین می تواند مشکلات سلامتی جدی مانند کمبود و فقر آهن را نیز موجب شود. به منظور جلوگیری و متوقف کردن خونریزی های سنگین پریودی به صورت طبیعی، می توانید از درمان های خانگی و تغییر در رژیم غذایتان کمک بگیرید.

از گیاهان و درمان های خانگی برای قطع خونریزی قاعدگی استفاده کنید

۱- از گیاهان به منظور کاهش جریان خون استفاده کنید

درد قاعدگی

خیلی از گیاهان خواص قابضو جمع کنندگی دارند و از زمان های دور برای کنترل خونریزی های بیش از حد رحمی استفاده می شده اند. گیاهان هم چنین می توانند تعادل هورمون ها را برقرار ساخته و ازدیاد خون در قاعدگی را کنترل کنند.

۲- چای لیدی منتل (نوعی گیاه) بنوشید

چرخه قاعدگی

لیدی منتل (lady,s mantle) گیاهی است که اغلب برای موارد قاعدگی استفاده می شود. آن را به صورت چای برای کاهش جریان خون های شدید در پریودی استفاده کنید.

این چای همچنین به نامalchemilla vulgaris ویا گیاه بانان نامیده می شود.

 • برگ های این گیاه در تولیدات دارویی استفاده می شود. دارای خواص منقبض کنندگی (سفت کردن ماهیچه ها) قوی، لخته کردن خون و قابضیت رگ های خونی می باشد. این ویژگی ها باعث می شود که قاعدگی به سطح نرمال برسد.
 • حدود ۳۰ گرم از برگ های لیدی منتل خشک شده در نصف لیوان آب جوش بریزید تا چای درست شود.
 • از این چای سه بار در روز بنوشید تا نشانه ها فروکش کند.
 • شما می توانید این گیاه را از برخی فروشگاه های مواد غذایی سالم و یا همچنین داروخانه ها تهیه کنید.

۳- برای تسکین سریع می توانید از “کیسه چوپان” استفاده کنید

درمان قاعدگی

گیاه چوپان گیاهی است که می توان جریان خون را کم کند. از آن برای کاهش جریان خون قاعدگی استفاده کنید.

این گیاه همچنین به نام capsella bursa نامیده می شود.

 • این گیاه را می توان در فروشگاه های مواد غذایی سالم و بویژه مغازه های چای فروشی آنلاین پیدا کرد. سعی کنید روزانه دو فنجان چای از این گیاه بنوشید.
 • این گیاه همچنین به خونریزی های پس از حاملگی نیز کمک می کند.

۴- از chasteberry برای متعادل ساختن هورمون های خود استفاده کنید

قاعدگی

چاستبری گیاهی است که ترکیباتی از پروژسترون تولید می کند. از این گیاه برای کمک به متعادل کردن هورمون های خود و کم کردن خونریزی های سنگین استفاده کنید.

 • چای چاستبری چرخه هورمون های زنان را متعادل می کند و سبب افزایش آزاد سازی مقادیر زیاد پروژسترون و محدود کردن استروژن شده که در نهایت خونریزی از رحم را کاهش می دهد.
 • Mg 6 – ۴ عصاره چاستبری در روز در طول خونریزی های شدید مصرف کنید

۵- مخلوطی از دارچین بخورید

سیکل قاعدگی

دارچینی که در آشپزی و یا پخت و پز استفاده می کنید نیز به عنوان ادویه ای که به کم شدن خونریزی های سنگین کمک می کند شناخته شده است می توانید دارچین بیشتری به غذای خود اضافه کرده و یا به صورت تنها، استفاده کنید تا رحم را آرام کرده و از خونریزی های سنگین جلوگیری کند.

 • دارچین خواص قابض دارد که می تواند به بسته شدن عروق و متوقف کردن خونریزی های سنگین کمک کند.
 • یک فنجان آب داغ را با سه قاشق چایخوری پودر دارچین ترکیب کرده و هر نیم ساعت مصرف کنید تا زمانی که خونریزی نرمال و معمولی شود.
 • دارچین را وارد غذاها و رژیم غذایی خود کنید تا خونریزی های سنگین را کاهش دهید.
 • حتما از پودر دارچین در ترکیبات استفاده کنید. روغن دارچین سبب حالت تهوع و استفراغ و آسیب به کلیه ها می شود.
 • می توانید پودر دارچین را از بقالی ها خرید کنید.

۶- از برگ های تمشک قرمز برای آرام ساختن ماهیچه های رحم خود استفاده کنید

پریود شدن

مانند دارچین، برگ های تمشک نیز دارای مواد شیمیایی است که به آرامش ماهیچه های رحمی کمک می کند. برگ های تمشک را داخل آب داغ ریخته و مانند چای برای کاهش خونریزی های شدید استفاده کنید.

 • هر چند هنوز روی انسان در این زمینه مطالعاتی صورت نگرفته است اما تحقیقات روی حیوانات قدرت آرامبخشی برگ های تمشک را نشان داده است.
 • ۱۷۰ گرم و یا دو فنجان از برگ های تمشک را شسته و با دو فنجان آب داغ بجوشانید، آن را صاف کرده و سه بار در روز از آن بخورید.

۷- به دنبال کوهاش سیاه و یا سابینا باشید

حاملگی

این درمان های خانگی ممکن است به آرام کردن نشانه های خونریزی رحم کمک کنند. مطالعات نشان می دهند که کوهاش سیاه می تواند سطوح استروژن و پروژسترون را تنظیم کند. گیاه سابینا نیز ممکن است شدت خونریزی های رحمی و مدت آن را کاهش دهد.

 • ۲۰۰ – ۴۰ میلی گرم از برگ های خشک شده کوهاش را روزانه به چندین قسمت تقسیم کنید. همچنین می توانید دو میلی لیتر الکل ۶۰% و یا چای به صورت یک الی دو بار در روز استفاده کنید.
 • می توانید سابینا را به شکل قرص از مارک های هایلند و بایرون پیدا کرد و از دستورالعمل و مقدار آن که روی بطری درج شده پیروی کنید.

۸- از یک کیسه یخ برای کاهش خونریزی استفاده کنید

قرار دادن کیسه یخ روی ناحیه شکمی تان ممکن است سبب کاهش خونریزی شود. همچنین ممکن است درد و ورم را کاهش دهد.

 • استعمال سرما، سبب تنگ شدن عروق خونی شده باعث می شود خونریزی کمتر شود.
 • یک کیسه یخ را در حوله بپیچید و آن را روی شکم خود قرار دهید البته نه بیشتر از بیست دقیقه.
 • این کار را دو یا چهار ساعت بعد، در صورتی که نشانه ها ادامه داشت تکرار کنید.
 • اگر خیلی سرد بود و یا پوستتان بی حس شد، بسته یخ را بردارید.

۹- مسکن های NSAID استفاده کنید

قاعدگی

از مسکن های فروش آزاد NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) زمانی که خونریزی های خیلی سنگین دارید استفاده کنید. این داروها ممکن است که خونریزی را کاهش ندهند اما درد را تسکین می دهند.

 • از دستورالعمل و مقدار مصرف روی جعبه قرص ها پیروی کنید.
 • می توانید این قرص ها را از داروخانه ها و یا برخی بقالی ها تهیه کنید.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

۱- رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید

قاعدگی

شما می بایستی مطمئن باشید که عناصر و مواد غذایی سالم برای حفظ سلامتی تان می خورید. با داشتن رژیم غذایی سالم و غنی از عناصر غذایی لازم می توانید مطمئن باشید که چرخه قاعدگی تان منظم است، که این از خونریزی های سنگین جلوگیری می کند.

 • غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین که شامل آجیل و دانه ها، غذاهای سرشار از آهن مانند سبزیجات با برگ سبز تیره و محصولات لبنی مانند ماست و پنیر که دارای کلسیم هستند انتخاب کنید.
 • می توانید از رژیم غذاهای مدیترانه ای که حاوی غذاهای سالم و مرکب از میوه ها سبزیجات، ماهی، گوشت و تمام انواع غلات است پیروی کنید. در این نوع رژیم چربی حیوانی کم و روغن های گیاهی و روغن ماهی فراوان است، که برخی مطالعات نشان می دهند این نوع رژیم برای تنظیم چرخه قاعدگی شما بسیار مناسب است.
 • به دنبال روغن های سالم و دانه هایی مانند زیتون و تخم کتان که به تسکین خونریزی های رحمی کمک می کند باشید.

۲- برای کاهش دردهای قاعدگی ویتامین B مصرف کنید

درد قاعدگی

لوبیای سبز دارای مقادیر بالای فیبر و غنی از ویتامین B است که از دردهای شکمی جلوگیری می کند.

ویتامین B ترکیبی ضروری برای تغییر و تحول استروژن اضافی در کبد است.

 • همچنین ویتامین B ، ساخت و تولید پروستاگلاندین ( انواع اسیدهای چرب در بدن) که ترکیبات ضروری برای کاهش لخته شدن های غیر طبیعی خون است، را افزایش می دهند.
 • نان و غلاتی را انتخاب کنید که با آهن، ویتامین B، فیبر و پروتئین غنی شده باشند.
 • سبزیجاتی مانند لوبیا سبز شامل ویتامین B هستند.

۳- غذاهای غنی از آهن را با ویتامین ث همراه کنید تا قدرت لخته شدن خون را افزایش دهید

چرخه قاعدگی

آهن نقش مهمی را در شکل گیری سلول های قرمز خون بازی می کند و کمبود آهن ممکن است منجر به کم خونی شود. که می تواند علت خونریزی های سنگین باشد. آهن و ویتامین ث با یکدیگر همکاری داشته به طوری که ویتامین ث برای جذب موثر آهن ضروری است. ترکیب غذاهایی شامل این دو (آهن و ویتامین ث) به خونریزی های رحمی کمک می کند.

 • سبزیجاتی مانند بروکلی، کلم پیچ، سیب زمینی شیرین و اسفناج به شما در دریافت کردن آهن، کلسیم و ویتامین ث کمک می کنند.
 • میوه هایی مانند پرتغال و توت فرنگی را برای ویتامین ث، آلو و برگ زرد آلو را برای دریافت آهن مصرف کنید.

۴- مصرف منیزیم را برای کاهش استروژن افزایش دهید

پریود

منیزیم، ماده معدنی حیاتی برای متعادل ساختن هورمون های زنانه مانند پروژسترون و استروژن است. افزایش مصرف منیزیم، به تعادل در سطوح هورمون ها کمک و خونریزی های شدید را کاهش می دهد.

 • اگر غلظت منیزیم کاهش یابد منجر به افزایش سطوح استروژن و در نتیجه خونریزی های سنگین می شود.
 • یک منبع خوب برای منیزیم شکلات سیاه است.

۵- مکمل های آهن بخورید

قاعدگی

اگر از کم خونی رنج می برید می توانید مکمل های آهن را امتحان کنید. این مکمل ها نه تنها کم خونی شما را بهبود می بخشند بلکه سبب کاهش جریان خون قاعدگی نیز می شوند.

 • از دستورالعمل مصرف که روی جعبه مکمل ها است پیروی کنید.
 • می توانید مکمل آهن را از اغلب داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی سالم دریافت کنید.

۶– طب سوزنی و نوع دیگر این طب که با فشار دست صورت می گیرد مورد توجه قرار دهید

قاعدگی

برخی مطالعات نشان می دهند که این دو طب یا آزاد کردن مواد شیمیایی در ماهیچه ها و مغز، چرخه قاعدگی را کنترل می کنند. جلساتی را برای خود زمانبندی کنید تا با کمک شخصی که در این طب دارای گواهی معتبر است به تسکین خونریزی ها بپردازید.

 • Acupressure نوع دیگری از طب سوزنی است که در آن به جای سوزن از فشار انگشتان استفاده می شود این طب می تواند به افزایش جریان خون به نواحی پشت و رحم که سبب تسکین دردهای قاعدگی می شود، کمک کند.
 • تحقیقات نشان می دهند که هر دوی این طب ها به تعادل هورمون ها کمک کرده و سبب بهبود بخش هورمون ها و درد دوران قاعدگی می شوند.

چه زمانی می بایست این روش ها را امتحان کنید

۱- خونریزی های رحمی را درمان کنید، زمانی که زندگی روزانه تان را تحت تاثیر قرار داده اند

خونریزی های سنگین و طولانی مدت می تواند بیش از یک پریودی ساده زندگی تان را به هم بریزد. اگر پریودی شما، انجامکارهای روزمره تان را برایتان دشوار می سازد، درمان برای توقف و یا کاهش خونریزی های سنگین می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

 • اغلب زنان، در واقع خونریزی سنگینی که تحت عنوان ازدیاد خون در رحم باشد را تجربه نمی کنند. اما اگر شما از آن دسته هستید که دارای خونریزی های شدید هستند، مقدار خون از دست رفته و شدت آن به همراه دردهای قاعدگی، ممکن است کاملا شما را از فعالیت های روزمره منع کند.
 • اگر خونریزی شما ملایم بوده و شدید نیست، برای تسکین نشانه های آن به دنبال درمان های پزشکی تایید شده باشید نه گزینه های گیاهی و تصدیق شده. دردها را با NSAID (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) و لایه های گرمازا تسکین دهید. مصرف مواد مغذی به شما کمک کرده و همچنین از غذاها و مواردی که درد هایتان را بدتر می کند اجتناب کنید.

۲- می توانید از درمان های گیاهی، زمانی که حامله و یا شیرده هستید استفاده کنید

پریود شدن

اگر به تازگی خونریزی شدیدی داشته اید نمی بایستی بابت حامله بودن نگران باشید. خیلی از این محلول های گیاهی تعادل هورمونی را به هم می زنند و می تواند تاثیر منفی روی حاملگی داشته و یا به جنین آسیب بزنند.مصرف این مکمل های گیاهی قبل از قاعدگی می تواند در صورتی که حامله باشید شما را در معرض خطر قرار دهد. همینطور مصرف این گیاهان در صورتی که در زمان شیردهی به سر می برید، کودکانتان را نیز می تواند در معرض خطر قرار دهد.

 • به خصوص می بایستی از مصرف کوهاش سیاه، چاستبری و برگ های تمشک در طول دوره بارداری و یا شیردهی خودداری کنید. همچنین با پزشکتان قبل از مصرف مکمل های آهن و منیزیم صحبت کنید.
 • همینطور ممکن است در صورتی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید و یا تحت نظر درمان های هورمونی جایگزین هستید، از شما خواسته شود که از چاستبری و سایر درمان های گیاه حساس پرهیز کنید.

۳- درمان های گیاهی را پس از تحقیقات کامل بکار ببرید

قاعدگی

“طبیعی” ضرورتا به معنای ایمن و بی خطر نیست. با آن که مکمل ها و درمان های گیاهی برای قطع خونریزی عموما برای اغلب زنان بی خطر هستند، بهتر است که قبل از مصرف هر گیاهی خودتان تحقیقاتی را به عمل آورید چرا که برخی از آن ها ممکن است وضعیت های پزشکی وخیمی را بوجود آورند.

به یاد داشته باشید خیلی از محصول های گیاهی به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته اند. با اینکه ممکن است برای زنان از این درمان ها به خوبی منفعت ببرند، نمونه های علمی شواهدی وجود دارد که حاکی از موثر نبودن این درمان ها و یا عوارض جانبی آن ها و خطرهای استفاده از آن هاست.

 • اگر شما در معرض خطر بالا برای برخی وضعیت های حساس هورمونی مانند سرطان سینه، سرطان رحم و یا اندوتروز (بوجود آمدن نابجای بافت های درون زهدانی بویژه در تخمدان) هستید، درمان های گیاهی ممکن است تعادل هورمون ها را تحت تاثیر قرار داده و خطر بیماری را در شما افزایش دهد. و این تنها شامل کوهاش سیاه – چاستبری، و برگ تمشک نمی باشد.
 • علاوه بر این کوهاش سیاه ممکن است برای آن دسته از افراد که بیماری های کبدی و یا حمله ناگهانی یک مرض را دارند وضر و خطرناک باشد Alchemilla و چاستبری نیز ممکن است سبب صدمات کبدی شوند و چاستبری ممکن است روی سطوح دوپامین تاثیر بگذارد.
 • احتمال مسمومیت با مقدارهای بالای آهن وجود دارد، بنابراین می بایستی از مصرف مکمل های آهن در مقادیر زیاد و بیش از شش ماه خودداری کنید. اگر پس از این مدت نیز می خواهید استفاده کنید، می بایستی با پزشکتان مشورت کنید.

۴- قبل استفاده از درمان های طبیعی با پزشکتان مشورت کنید

قاعدگی

اغلب درمان هایی طبیعی برای زنانی که از جلوگیری های قاعدگی سنگین رنج می برند، ایمن و بی خطر هستند، با این حال پزشکتان می تواند توصیه کند که کدام نوع درمان برای حالت ویژه شما بهتر است و کدامیک ممکن است باعث بروز مشکلات گردد.

 • به علاوه، پزشکتان می بایستی کمک کند که علت خونریزی زیادتان را تشخیص دهید، برخی موارد خیلی جدی نبوده و به درمان های طبیعی جواب می دهند. اما در برخی دیگر خونریزی های شدید رحمی به علت بیماری های تیروئیدی، سرطان رحم، تومورها و فیبروم های رحمی و سایر حالت های جدی است که نیازمند مداخله های پزشکی است.
 • به علاوه پزشک می بایستی تشخیص مناسب و درست دهد تا از حالت ها و وضعیت های جدی جلوگیری و نگرانی های شما را با آزمایشات جسمی کمتر کند.ممکن است پزشکتان برای شما آزمایش های تست خون، تست نوک پستان، اولتراسوند (امواج فراصوتی که در درمان و جراحی به کار می روند) و سایر تست ها را ترتیب دهد تا از ایجاد وضعیت و بیماری های جدی تر جلوگیری کند.

۵- از درمان های طبیعی در صورتی که برایتان موثر بوده استفاده کنید

قاعدگی

درمان های طبیعی به خیلی از زنان که از خونریزی های قاعدگی رنج می برده اند کمک کرده است. اگر به کار بردن این درمان ها شما را تاکنون در معرض خطر قرار نداده است و برایتان تاثیر زیادی داشته می توانید در مواردی از آن ها استفاده کنید، با این وجود توصیه می شود گاه و بیگاه با پزشکتان مشورت کنید.

 • اگر درمان های طبیعی و گیاهی برای شما موثر نبوده از پزشکتان بخواهید درمان های پزشکی را جایگزین آن ها کند. این گزینه ممکن است شامل دارو درمانی (مانند قرص های جلوگیری از بارداری و یا پروژسترون های خوراکی) و یا عمل جراحی در موارد جدی تر (به عنوان مثال مسدود کردن شریان های رحم و یا خارج کردن رحم) باشد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۳ دیدگاه

 • بنظرتون چیکار کنم پزیودم قطع بشه،هر ده روز ی بار لک بینی دارم و پریود میشم مثلا از ۲۵دی تا الان ک ۱۲اسفند هستش ۲۵روز خونریزی داشتم،قراره برم کربلا،باید کاری کنم،ال دی بخورم؟؟

 • یک سال و سه ماه پیش دچار خونریزی های غیرطببعی شدم بصورتی که اصلا بین دو قاعدگی پاک نمیشم پنج تا متخصص زنان رفتم دارو دادن افاقه نکرد یعنی فقط یک دوره پاک میشم وباز دوره بعد رحممم نمیتونه خودشو جمع کنه و خونریزی شدی و گاها لخته های بزرگ دارم دوماه پیش کورتاژ کردم میوم های رحممو ولی الان باز دوازده روزه خونریزیم شروع شده و بند نمیاد و بسیار شدیده قصد بارداری داشتم ولی انگار بااین وضع نمیتونم😢سی و نه سالمه و یک زایمان داشتم فقط..بنظرتون مجبورم رحممو دربیارم؟؟دیگه راهی واسه بارداری نیست؟؟😔😔

 • سلام من بیست روزه پریودم دکتر بهم قرص ال دی داده ولی اصلا فرقی نکرده قرص ترنسید و مفنامیک هم میخورم فایده ای نذاشته تورو خدا بگین چیکار کنم واقعا خسته شدم

 • سلام. ارتباط جنسی در دوران قاعدگی حرامه و قطعا آسیب جدی به بدن میزنه چرا چنین مطلبی که نه اساس دینی و نه اساس علمی دارد منتشر میکنید؟

 • سلام من میخوام برم کربلا برای جلوگیری ازپریودی باید چه چیزی استفاده کنم البته به جز قرص چون قرص اصلا به هم نمیسازه نه ایرانیش نه خارجیش ممنون میشم راهنمایی کنید

 • منم پارسال مشکل پریود هم شروع شد بعد ماه رمضان ِِِکورتاژ تشخیصی شدم امسال هم بعد ماه رمضان دوباره پریود شدم از نیمه مرداد ماه تا حالا پاک نشدم ..مفنامیک هم خوردم اما فایده نداشته ..دبگه نمیخام کورتاز بشم .دارم میرم کربلا ..چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام من بخاطر مصرف ۷ماه سیپتروپرون کمپاند پریودیم نامنظم شده.الان ک ماه دومیه ک قطع کردم.بعد از ۱۰روز پریودی!روز ۶امیه ک با شدت زیاد و خصوصیات خون پریودی؛خونریزی دارم.
   نمیخوام دارو بخورم.بنظرتون با مواد غذایی چطور میتونم کنترلش کنم؟
   زردچوبه کمش میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید