تشخیص نشانه های pms یا سندرم پیش از قاعدگی

pms
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.02K

Pms و یا سندرم پیش از قاعدگی، مجموعه نشانه های جسمی و روحی است که زنان را ۱۱ – ۵ روز قبل از دوره عادت ماهیانه شان تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است تشخیص آن کمی سخت باشد اما نشانه هایی وجود دارد که می توانید به دنبال آن ها باشید.

تشخیص نشانه های مربوط به روانشناسی

۱- به دنبال نشانه های تغییر حالات روحی باشید

قاعدگی

ممکن است بدون هیچ دلیل خاصی گریه کنید و یا احساس خشم، ناراحتی، افسردگی، زودرنجی داشته باشید، این ها به دلیل کاهش سطح استروژن در طول دوره جسم زرد (که از زمان رهاسازی تخمک از تخمدان که تخمک گذاری نامیده می شود شروع می گردد) است که منجر به افت سروتنین می شود.

 • سروتنین یک ماده شیمیایی در مغز است که مسئول تنظیم حالات روحی و الگوهای خواب بوده و در زنان سبب ایجاد احساس خوب می گردد کاهش سروتنین سبب ایجاد تغییرات در حالات زنان می شود.

۲- به هرگونه تغییر در عملکرد روحی و مغزی توجه کنید

درد قاعدگی

ممکن است متوجه شوید که نمی توانید تمرکز داشته باشید و یا برخی چیزها را به یاد آورید. وقتی که هورمون ها در یک زن عملکردی نرمال دارند سطح نرمال استروژن به تنظیم مقدار سطح مناسب کورتیکول (هورمون استرس) می پردازد.

 • کورتیکول می تواند بر عملکرد فرارسان های مغزی که مواد شیمیایی برای برقراری و ابلاغ اطلاعات هستند تاثیر بگذارد.
 • با کاهش سطح استروژن سطح کورتیزول به خوبی کنترل می شوند و احتمالا باعث عملکرد بد در فرارسان های مغزی و در نتیجه ایجاد زوال و نصیان در حافظه می گردد.

۳- به هر گونه تغییر در رابطه جنسی تان توجه کنید

به دلیل pms ممکن است شهوت جنسی تان کاهش یابد. نوراپی نفرین و یا نورآدرنالین، هورمون مغزی است که کنترل خواب، هوشیاری، و احساسات را به عهده دارد، کاهش این هورمون سبب کاهش در علاقه مندی به رابطه جنسی می شود.

 • وقتی که تخمک گذاری شروع می شود، سطح استروژن کاهش می یابد و این مساله سبب کاهش سطوح نوراپی نفرین شده، زیرا استروژن در رقابت با آنزیمی که مسئول غیر فعال کردن نوراپی نفرین است، آن را محدود و در نتیجه تحریکات انجام می شود.

نشانه های جسمی را تشخیص دهید

۱- متوجه ظهور جوش ها باشید

درمان قاعدگی

عدم تعادل در هورمون ها در طول قاعدگی می تواند باعث تولید بیش از حد آندروژن- هورمون مردانه که در هر دو جنس زن و مرد وجود دارد گردد. این فراورده ها سبب طغیان جوش ها به علت تحریک غدد چربی و تغییر در توسعه سلول های پوستی و تبدیل کردن آن ها به غدد ترشحی پوست و مو می شود.

۲- پستان های خود را برای یافتن برجستگی های حساس چک کنید

پستان های پذیرایی هورمون های زیادی مانند پروژسترون و استروژن هستند که با هر تغییر کوچکی در تعادل هورمون ها، تحت تاثیر قرار می گیرند.

 • پستان ها هر ماه تغییراتی را متحمل می شوند تا برای شیر دهی آماده شوند در طول pms مجراهای نوک سینه به دلیل تجمع مایعات ورم کرده و حساس می شود.

۳- متوجه دردها و چنگک های قاعدگی باشید

قاعدگی زنان

در طول تخمک گذاری بدن دردهای تند و تیزی ارسال می کند که مانند تیر کشیدن و یا یک سری از دردها در یکطرق ناحیه شکم ( طرفی که در حال تخمک گذاری است) است و نشان دهنده آن است که تخمک در حال رسیدگی و رهاشدن از تخمدان است.

۴- متوجه هر گونه بد خواب شدن در خود باشید

دوره قاعدگی

سروتنین، ماده شیمیایی در مغز، مسئول تنظیم الگوهای خواب در شخص است.

 • کاهش در سطح استروژن در طول تخمک گذاری سبب افت سطح سروتنین و در نتیجه به هم خوردن و سختی در الگوهای خواب می گردد.
 • این بی خوابی و یا سختی در خواب نیز ممکن است منتهی به خستگی و فرسودگی در طول روز شود.

۵- مراقب حبس مایعات (نفخ) باشید

سطوح آندوسترون در طول شروع تخمک گذاری، افزایش می یابد ( همچنین عنوان فاز جسم زرد در چرخه قاعده گی شناخته می شود.

 • این هورمون به عنوان هورمون ضد ادرار نیز شناخته می شود زیرا از دفع آب از بدن به صورت ادرار جلوگیری می کند و این کار را توسط باز جذب سدیم انجام می دهد، از آنجا که سدیم سبب جذب آب می شود، پس آب نمی تواند به آسانی دفع گردد.
 • سطوح بالای آندوسترون، سبب انباشتگی آب در قسمت های مختلف بدن می شود که موجب نفخ در طول pms می گردد.

۶- مراقب افزایش ناگهانی اشتهایتان باشید

لکه بینی

استرادیول که یکی از اجزاء مهم دسته هورمون های استروژنی است اشتها را با تحت تاثیر قرار دادن مرکز اشتیاق در مغز، کاهش می دهد (که این مرکز هیپوتالاموس واقع شده است).

 • در طول، نیمه اول چرخه قاعده گی، استروژن غالب می شود و در نیمه دوم چرخه خیز بلندی در سطوح پروژسترون صورت می گیرد.
 • احتمالا استرادیول، پروژسترون اشتیاق زنان را از طریق مخالفت و شکستن تاثیر استروژن در مغز، تحریک کرده و در نتیجه باعث می شود که زنان در طول چرخه قاعده گی شان اشتهای زیادی به برخی غذاها از خودشان نشان بدهند.

۷- متوجه هرگونه سردرد و یا درد مفاصل و عضلات باشید

علایم قاعدگی

استروژن تولید مواد مخدر و افیون دار اندورفین را که مسکن های طبیعی بدن هستند را از هیپوتالاموس افزایش می دهد. کاهش سطح استروژن در طول دوره تخمک گذاری، بدن را در برابر انواع دردها، آسیب پذیر می سازد، در نتیجه شما سردرد و درد مفاصل و عضلات بیشتری را تجربه می کنید.

۸- مراقب استفراغ، اسهال و یبوست باشید

تخمک گذاری

در نیمه دوم چرخه قاعده گی، افزایش ناگهانی زیادی در سطوح پروژسترون وجود دارد. این هورمون قابلیت انقباض معده و روده را تحت تاثیر قرار داده که می تواند سبب بالا آوردن و استفراغ شود.

۹- وزن تان را چک کنید

باز شدن قاعدگی

کاهش سطوح استروژن در طول تخمک گذاری باعث می شود که بدن کاهش آن را با جستجو کردن از منابع دیگر استروژن، جبران کند.

 • سلول های چربی توانایی تولید استروژن دارند، بنابراین در طول دوره pms بدن زنان کالری ها را به چربی تبدیل می کند تا سطوح استروژن را افزایش دهد.
 • متاسفانه سلول های چربی کالری ها را به همان شکل که سلول های ماهیچه ها می سوزانند، نمی سوزانند و همچنین سبب افزایش وزن می شود.

حواستان به موارد دیگر با نشانه های مشابه باشد.

۱- بدانید که محدودیت هایی در چگونه شناسایی کردن pms توسط پزشکان وجود دارد

علت درد قاعدگی

تست منحصر به فردی که بتواند pms و نشانه های آن را تشخیص دهد، وجود ندارد. هر چند برخی راه ها وجود دارد که پزشکان با استفاده از آن به تشخیص وجود pms پی می برند.

۲- تست تیروئید را انجام دهید

قطع خونریزی قاعدگی

بیماری تیروئید اغلب در زنان در سنین کودکی رخ می دهد. برخی از نشانه های بیماری تیروئید مانند افزایش وزن شبیه علائم سندروم پیش قاعده گی است.

 • بنابراین ممکن است تستی برای سنجش عملکرد تیروئید ترتیب دهند. تست خون هورمون تیروئید با گرفتن نمونه خون بیمار از طریق سوزن های استریل از رگ انجام می شود.

۳- نشانه های pms را به صورت روزانه ثبت کنید

عادت ماهیانه

ممکن است دکتر از شما بخواهد که نشانه ها را ثبت کنید تا شدت و تناوب نشانه ها را ارزیابی کند. این کار می تواند به هم پیوستگی و مربوط بودن نشانه ها را در زمان های مشخصی از چرخه ماهانه نشان دهد.

 • به دلیل آنکه علائم ممکن است از ماهی به ماه دیگر تغییر کند، پس از پیگیری یک نشانه به مدت چند ماه، ممکن است علائم و نشانه های دیگر ظهور کند.
 • اگر زنان متوجه علائمی شوند که متناوبا ۵ روز قبل از پریودی شان سر می رسد و یا ۱۵ روز قبل آغاز می شود، این اطلاعات را جهت تنظیم درمان های تکمیلی می بایستی به پزشک ارجاع دهند.

۴- احتمال اینکه pmdd داشته باشید را بررسی کنید

دوران قاعدگی

سندروم پیش از قاعده گی می تواند بسیار شبیه بیماری ناآرامی پیش از قاعده گی و یا pmdd باشد. Pmdd بسیار سخت و گاها ادامه ناتوانانی در سندروم پیش از قاعده گی است.

 • هر چند pms و pmdd هر دو می توانند علائم و نشانه های جسمی و روحی داشته باشد، اما pmdd می تواند سبب تغییر شدید حالات روحی شود در حدی که به کار و روابط زنان آسیب وارد کند.
 • در هر دو نوع pms و یا pmdd علائم و نشانه ها ۱۰ – ۷ روز زودتر از پریود آغاز و ممکن است تا روزهای اول پریود نیز طول بکشد. هر چند در pmdd مشخص تر است.

نشانه های احتمالی شامل: اضطراب، حالات متغییر روحی شدید- کج خلقی- خشم- ناراحتی- ناامیدی می باشد

 • در هر دو نوع pms و pmdd ، افسردگی و اضطراب مشکل رایج است. بنابراین، تغییر در سطح هورمون ها در طول چرخه قاعده گی می تواند علائم و نشانه ها را بدتر سازد.

۵- آگاه باشید که نشانه های pms می تواند شبیه نشانه های پیش یائسگی است

پریود

نشانه های pms می تواند خیلی شبیه نشانه های پیش یائسگی باشد. منظور از پیش یائسگی، “نزدیکی یائسگی” و مربوط به زمانی است که زن به یائسگی نزدیک می شود. این معمولا در محدوده سنی ۴۰ سالگی در زنان رخ می دهد اما متوجه باشید که در میانه های ۳۰ سالگی نیز می تواند اتفاق بیفتد.

 • Pms و پیش یائسگی هر دو به دلیل عدم تعادل در هورمون ها بوجود می آیند و نشان های جسمی و روحی در هر دو یکسان است.
 • هر چند، نشانه های pms وابسته به چرخه های قاعده گی است چون یکبار در زنان و آن هم در هنگام پریودی ظاهر می شوند و این برخلاف آنچه که در پیش یائسگی اتفاق می افتد، می باشد. نشانه های پیش یائسگی تمام چرخه قاعده گی و حتی زمانی که شخص پریود می شود نیز ادامه پیدا می کند.

درک pms

1- بدانید که هورمون ها نقش مهمی در pms بازی می کند.

درمان قاعدگی

محققان معتقدند عامل اصلی در توسعه نشانه های pms هماهنگی و تعادل در هورمون ها در طول چرخه قاعده گی است. Pms 14- 7 روز قبل از قاعده گی گسترش می یابد.

 • در طول چرخه قاعده گی، تخمک بالغ و رسیده از تخمدان برای بارور شدن رها می گردد. به طور معمول ۵ روز قبل از قاعده گی استروژن هورمون زنانه از تخمدان آزاد می شود.
 • استروژن به ضخیم سازی رحم که در طول بارداری جنین را حمل می کند، کمک می کند. در طول چهاردهمین روز ( مرحله ای که در آن تخمک بالغ رها می شود) تخمک گذاری آغاز می شود.
 • به دنبال مرحله تخمک گذاری، فاز یا دوره جسم زرد (دوره قبل) در چرخه قاعده گی آغاز می شود. در این فاز علائم سندروم پیش قاعده گی به طور معمول ظاهر می شود.

۲- از تاثیر بالقوه استروژن و پروژسترون بروی فرارسان های عصبی (انتقال دهنده های عصبی) آگاه باشید

سندرم پیش از قاعدگی چیست

متخصصات عقیده دارند که استروژن و پروژسترون با فرارسان های عصبی در مغز ارتباط متقابل در تاثیر بر حالات و افزایش نشانه های pms دارند. فرارسان های عصبی که آن ها معتقدند بر استروژن و پروژسترون در چرخه قاعده گی تاثیر دارند، شامل:

 • سروتنین. این هورمون حالات و الگوهای خراب را کنترل می کند و همچنین احساس خوب بودن را تولید می کند. کاهش در سطح استروژن در طول فاز جسم زرد از چرخه قاعده گی ممکن است همراه با کاهش سطح هورمون سروتنین باشد. کاهش سطوح سروتنین به گسترش خشم، تمایل به کربوهیدرات ها، افسردگی، کج خلقی، که همگی نشانه های سندروم pms هستند، کمک می کند.
 • گاما- آمینو بوتریک اسید (GABA) – این هورمون مربوط به افسردگی و اضطراب است که می تواند بواسطه تولیدات پروژسترون افزایش یابد.
 • اندروفین- سبب افزایش در احساس خشنودی و کاهش درد می شود. اندرفین می تواند متاثر از هر دو هورمون استروژن و پروژسترون باشد.
 • نوراپی نفرین و اپی نفرین – این ها بروی پاسخ های بدن بر استرس تاثیر می گذارند. تولید استروژن می تواند تولید این فرارسان های مغزی را مختل سازد که سبب تاثیر بر فشار خون، ضربان قلب و حالات روحی در زنان می شود.

۳- بدانید که رژیم و عناصر غذایی نقش مهمی را در نشانه های PMS بازی می کنند.

لکه بینی

برخی مطالعات نشان می دهند یک رژیم غذایی ناسالم، بویژه همراه با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند نشانه های PMS را شدیدتر کند. رژیم های این چنینی شامل:

 • ناهماهنگی در سطوح کلسیم و منیزیم و کمبود ویتامین B6 و ویتامین E
 • مصرف زیاد غذاهای شور، که منجر به احتباس مایعات و نفخ می شود.
 • مصرف الکل و قهوه که سبب بدتر شدن حالات روحی در طول PMSمی شوند.
 • مصرف بالای کربوهیدرات های ساده که می تواند کج خلقی را افزایش، سبب احتباس آب و سایر نشانه های PMS شوند. کربوهیدرات های ساده شامل نان سفید و غذاهای قندی.

۴- داشتن این نکته که برخی غذاها می توانند نشانه های PMS را کاهش دهند.

pms

رژیم های خاص و ویتامین هایی که مصرف آن ها در دوران PMS خوب است شامل:

 • کربوهیدرات های پیچیده که می تواند سطوح سروتنین را افزایش دهد. کاهش سطوح سروتنین می تواند در افسردگی مربوط به PMS مشارکت کند. کربوهیدرات های پیچیده در سبزیجات و تمامی غلات یافت می شود.
 • مولتی ویتامین های غنی از فولیک اسید که برای رشد جنین حیاتی هستند
 • مکمل های کلسیم ترکیب شده با ویتامین D کمک می کند که استخوان ها مسنحکم و قوی بمانند و بهبود نشانه های PMS را تسهیل می کند. یک رژیم غنی از کلسیم و ویتامین D می تواند نشانه های PMS را دفع کند. اما طبق برخی عقاید ممکن است مطالبی درباره تاثیر کلسیم بروی استروژن در طول دوران قاعده گی وجود داشته باشد.
 • ویتامین B6 می تواند به کم کردن نشانه های PMS کمک کند، بویژه در مورد افسردگی. هر چند احتیاط لازم در مورد دوزهای بالای ویتامین B6 می بایستی در نظر گرفته شود (mg2000 – ۵۰۰ در روز) چراکه دوزهای خیلی بالا میتواند به اعصاب آسیب بزند.

رسانه دکتر سلامت

تشخیص نشانه های pms یا سندرم پیش از قاعدگی
4.6 (92%) 10 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

 • خیلی جالب بود… من هم دچار بدخوابی میشم و هم احساس ناراحتی و نارضایتی دارم در دوره ی pms ، ولی این که بدونی این علائم کاملا عادیه و بقیه هم اینجوری میشن ، احساس خوبی به آدم میده… هرچند خیلی دنبال راهی هستم که این علائم رو کم کنه تا با اطرافیان دچار مشکل نشم …

دیدگاهتان را بنویسید