درمان درد پریود

درد پریود
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 12.2K

درد پریود و قاعدگی مشکلی بسیار رایج است که ۹۰ – ۵۰ درصد زنان در سنین باروری تجربه می شود. درد پریود به دلیل انقباضات و چنگک ها در دیواره رحم است. انقباضات شدید و طولانی مدت در ماهیچه های دیواره رحم منجر به دردهای عضلانی می شود. درد پریود معمولا یک الی دو روز قبل از اولین خونریزی بوجود می آیند و یک الی دو روز بعد از اولین خونریزی کاهش می یابند. درد معمولا زیر شکم و یا در ناحیه لگنی شدیدتر است. دردهایی متناوب و با وقفه هستند که شدت های مختلفی دارند، اما گاهی اوقات دردها مداوم و با شدت درد ثابت هستند. گاهی اوقات درد به نواحی پشت (کمر) ، ران ها و بالای شکم نیز کشیده می شود. اگر دردهای متوسط شدیدی دارید می توانید به جای درمان های پزشکی و دارویی با درمان های ثابت شده از لحاظ پزشکی مانند رژیم غذایی و فعالیت های بدنی درد خود را کاهش دهید. ما در این مقاله به موضوعاتی مهم برای درمان درد پریود می پردازیم.

برای درمان درد پریود به دنبال کمک های دارویی باشید

۱- از داروهای فروش آزاد و بدون نسخه استفاده کنید

علت پریود

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوبروفن و یا ناپروکسن بهترین داروها برای تسکین درد پریود هستند. از بین این دو ایبوبروفن رایج تر است. شما می توانید هر ۶ – ۴ ساعت یکبار ۶۰۰ – ۴۰۰ میلی گرم و یا هر هشت ساعت ۸۰۰ میلی گرم تا نهایت ۲۴۰۰ میلی گرم روزانه ایبوبروفن مصرف کنید. بایستی به محض اولین نشانه های درد ماهانه را حس کردید خیلی زود از آن ها استفاده کنید و تا دو الی سه روز بعد نیز در صورت نیاز مصرف کنید. اگر منتظر بمانید پس از شروع آن ها را مصرف کنید در صورتی که سابقه درد پریود دارید ممکن است یک درد بد و شدید پریودی را تجربه کنید که شدیدتر از آن باشد که بتوانید کاری برایش انجام دهید.

 • می توانید از ایبوبروفن هایی با نام Advil و Motrin استفاده کنید و همینطور از ناپروکسن با نام Aleve .

2- در مورد روش های پیشگیری از بارداری بیاموزید

کاهش درد پریود

درمان های طبیعی، رژیم ها و عناصر غذایی، تمرینات ورزشی، قرص های NSAIDS، درد پریود را به صورت رضایت بخشی تسکین نمی دهند. روش پیشگیری از بارداری هورمونی ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. روش ها و انواع مختلفی وجود دارد که به شکل موثری می توانند درد پریود شما را کمتر بسازند.

 • روشی را که انتخاب می کنید بسته به سلامتی عمومی تان، فعالیت های جنسی تان، و اولویت های شخصی و مالی تان دارد. راجع به گزینه هایتان با مشاور پزشکی بحث کنید.

۳- قرص های ضد بارداری مصرف کنید

درمان درد پریود

قرص های ضدبارداری، روش پیشگیری از بارداری هورمونی است که به صورت خوراکی استفاده شده و می توانید روزانه آن را مصرف کنید چون شما تعیین می کنید کی آن ها را مصرف کنید، به راحتی می توانید آن را نیز متوقف کنید. این قرص ها به طور گسترده ای استفاده می شوند، به راحتی در دسترس هستند، و به نسبت ارزان قیمت هستند. با این حال ممکن است باعث به ستوه آمدن شما شوند چون روزانه در یک زمان مشخص می بایستی مصرف گردند.

۴- از برچسب های ضدبارداری استفاده کنید

برچسب ها درست مانند قرص ها عمل می کنند با این تفاوت که به شکل برچسب هستند. آن ها می بایستی به صورت ماهانه به کار روند و مانند قرص ها به راحتی می توان استفاده از آن ها را متوقف کرد.

 • ممکن است این برچسب ها به صورت تصادفی بیوفتند، به هنگام کاربرد روی منطقه مورد نظر به راحتی دیده می شوند، و ماهانه یک هزینه ثابت در بر دارند.

۵- از حلقه های واژینالی استفاده کنید

تسکین درد پریود

اگر نمی خواهید از قرص و یا برچسب استفاده کنید می توانید حلقه های واژینالی را امتحان کنید. این شکل از روش پیشگیری از بارداری هورمونی تنها به صورت ماهانه تعویض شده و به راحتی هر زمان که نیاز نداشتید می توانید استفاده از آن را متوقف کنید. در صورتی که نمی خواهید قرص استفاده کنید و یا برچسب را که هر کسی می تواند آن را روی بدنتان ببیند به کار ببرید، این روش می تواند خصوصی تر و شخصی تر برایتان باشد.

 • ممکن است این حلقه ها به صورت تصادفی در حین رابطه جنسی بیفتند، این حلقه ها یک قیمت ماهانه ثابت دارند.

۶- تزریق های هورمونی را مورد توجه قرار دهید

اگر گزینه های ذکر شده را دوست نداشتید می توانید از تزریق های هورمونی استفاده کنید. این آمپول ها خیلی راحت هستند چون هر سه ماه یکبار استفاده می شوند با این حال ممکن است عوارض جانبی بدی نسبت به سایر گزینه ها داشته باشند، ممکن است که پریودی های شما متوقف شوند و پس از یکسال بعد از توقف پریودی نیز بارور نشوید.

 • این گزینه ممکن است سبب افزایش وزن شود

۷- از روش کاشت هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده کنید

اینگونه کاشت ها روش های دائمی برای کنترل درد پریود هستند از زمانی که کاشته می شوند به مدت ۵ – ۳ سال قابل استفاده هستند. با وجود طول عمر زیادی که دارند زمانی که بخواهید آن ها را بردارید به راحتی لغو شده و برداشته می شوند.

 • فرایند قرار دادن آن در بدن واقعا دردناک خواهد بود هر چند شما هر چند سال یکبار این کار را انجام خواهید داد. این نوع کاشت ها می تواند سبب منظم شدن خونریزی ها شود.

۸- به گزینه ابزار درون رحمی (IUD) نیز می توانید فکر کنید

قرص برای درد پریود

اگر کاشت ها واقعا گزینه خوبی نبودند می توانید از گزینه ای با طول عمر بیشتر به نام IUD استفاده کنید. این گزینه به مدت ۵ – ۳ سال موثر واقع شده و عوارض جانبی خیلی کمی دارند.

 • اگر به یک بیماری واگیر دار آمیزشی مبتلا هستید تا سی روز پس از قرار دادن IUD در معرض خطر افزایش بیماری های عفونی لگنی هستید. پس از برداشتن IUD باروری به سرعت حاصل می شود.

۹- به پزشک مراجعه کنید

برای درد پریود

در صورتی که درد پریود نسبت به قبلا شدیدتر شده و آن را غیر طبیعی می دانید و زمان ها و محل های درد متفاوت است، می بایستی با پزشکتان تماس بگیرید همچنین اگر درد پریود شما بیش از ۲ یا ۳ روز طول کشید می بایستی با پزشک مشورت کنید. ممکن است دردهایتان قاعدگی دردناک ثانویه باشد که نوع شدیدتر درد پریود است که معمولا به دلیل بیماری های زیر و یا اختلالات بوجود می آیند.

 • اختلالات تناسلی ویژه ای وجود دارد که می تواند علت قاعدگی های دردناک ثانویه باشد. این اختلالات شامل اندوتروزها، بیماری های التهابی لگن، تنگی گردنه رحم، و یا تومورهای دیواره های رحم.
 • اگر پزشکتان به هر یک از این اختلالات مشکوک شود آزمایشات جسمی را تدارک خواهد دید که بفهمد احتمال کدام یک بیشتر است. او آزمایشات لگنی را به منظور چک کردن هر گونه عفونت های غیر معمولی در قسمت های تناسلی شما، ترتیب خواهد داد همچنین ممکن است برایتان آزمایش های اولتراسوند (امواج فراصوتی که در درمان و جراحی به کار می روند) CT اسکن، و یا MRI ترتیب دهد همچنین ممکن است برایتان لاپاروسکوپی تجویز کند که روشی سرپایی است که در آن با یک دوربین پزشکی اندام های شکم و لگن خاصره را می بینند.

از درمان های طبیعی و روش های جایگزین برای درمان درد پریود استفاده کنید.

۱- استفاده از گرما

چندین درمان طبیعی وجود دارد که مورد مطالعه قرار گرفته و نشان داده شده که می توانند به تسکین درد پریود کمک کنند. یکی از آسان ترین و رایج ترین روش ها، استفاده از گرماست. گرما می تواند به اندازه قرص های مسکن بدون نسخه مانند ایبوبروفن و یا استامینوفن و یا حتی بیشتر از آن ها موثر باشد گرما به ریلکس و آرام شدن عضلات درگیر در درد پریود کمک می کند می بایستی از گرما در قسمت های پایینی شکم خود استفاده کنید و همچنین می توانید روی قسمت های پایین کمر خود از گرما استفاده کنید. از یک بالشتک گرما زا و یا پارچه گرم و یا برچسب های گرما زا استفاده کنید. برچسب های گرما زا چسبدار هستند، پدهای غیر دارویی وجود دارد که تا حدود ۱۲ ساعت گرما دارند . می توانید از آن ها روی پوست و یا لباس استفاده کنید، اما مطمئن باشید که دستورالعمل روی آن ها را بخوانید.

 • برچسب های گرمازا به شکل ها و سایز های متفاوتی وجود دارند و برای استفاده های متفاوتی به کار می روند با این حال شما می توانید از هر نوع برچسب گرمازایی برای درد پریود استفاده کنید. برخی از انواع برچسب ها مخصوص درد پریود هستند، مانند پوشش های گرمایی ترماکر (Thermacare).
 • برچسب ها راحت تر از بالشتک های گرما زا هستند زیرا آن ها قابل حمل اند و می توانید از آن استفاده کرده و بیرون بروید.
 • اگر بالشتک گرمازا و یا برچسب های گرمازا ندارید می توانید در آب گرم غوطه ور شوید و یا دوش آب گرم بگیرید تا درد پریود شما تسکین یابد.

۲- از درمان های وابسته به رفتار استفاده کنید

دل درد پریود

ممکن است استفاده از برخی روش های مقابله ای وابسته به رفتار بویژه اگر درد پریود مزمن دارید، موثر واقع شود. این استراتژی در روش ها شامل : تمرینات ریلکسیشن و یا تمدد اعصاب، که از فعالیت های تکرار شونده مانند نفس های عمیق، خواندن مناجات موزون، تکرار برخی کلمات و یا اصوات، در آمیزش با شفاف سازی ذهنتان، نادیده گرفتن مسائلی که باعث حواس پرتیتان می شود و صحبت درباره حالت های مثبت. فرض بر این است که این کارها می تواند به آرامش شما کمک کند و درد پریود شما را تسکین دهد.

 • همچنین می توانید از درمان تجسم تصاویر که از افکار و تجارب مثبت برای تغییر چگونگی احساسات و پرت کردن حواس شما از آن ها ، استفاده می کند و درد پریود شما را تسکین می دهد بهره ببرید.
 • هیپنوتراپی (معالجه امراض بوسیله خواب مغناطیسی) نیز روش دیگری است که از خواب در اثر تلقین برای تولید تمدد اعصاب، کاهش استرس ها، و تسکین درد استفاده می کند.
 • از آنجا که درد پریود ماهیچه های مشابه در زایمان را تحت تاثیر برخی زنان متوجه شده اند که تمرینات لامیز ممکن است برای تسکین درد پریود موثر باشد. استفاده از تنفس های موزون در تمرینات لامیز به تسکین و کمتر کردن درد پریود کمک می کند.
 • همچنین می توانید از بازخورد زیستی و یا همان بیوفیدبک (روش کنترل حالات روحی و عاطفی مثل دلواپسی و افسردگی از طریق تعدیل اعمال غیر ارادی مثل فشار خون، و تپش قبل به کمک ابزار الکترونیکی) و استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب برای پرورش بدن به منظور کنترل علائم درد، استفاده کنید.

۳- حواس خودتان را پرت کنید

دل درد

از این روش یکی از قدرتمند ترین و راحت ترین مسکن های در استرس برای درد است. اگر دردهای شدیدی دارید کارهایی را انجام دهید که به طور معمول شما را مجذوب خود می کند مانند روابط اجتماعی با دوستان خوب، مطالعه، بازی های کامپیوتری، تماشای فیلم و یا تلویزیون و یا گذراندن وقت در صفحه های مجازی. می توانید از این کارها برای پرت کردن حواستان استفاده کنید.

 • مطمئن باشید که چیزی را انتخاب کرده اید که کاملا ذهن تان را از درد دور نگه می دارد و شما را از روی مسائل دیگر متمرکز می کند.

۴- از طب سوزنی کمک بگیرید

طب سوزنی به مدت بیش از دو هزار سال است که به عنوان روشی برای تسکین درد استفاده می شود. در این روش سوزن ها نازک مو مانند را در نقاط خاصی از بدن در پوست فرو می کنند. سوزن ها اغلب باعث درد نمی شوند، و برخی از زنان متوجه نشده اند که این روش درد پریود شان را کاهش می دهد.

۵- شکم تان را به آرامی ماساژ دهید

برخی اوقات، فشارهای ملایم روی مناطق درگیر درد می تواند کمک کننده باشد. دراز کشیده و پایتان را بالا نگه دارید. در همین وضعیت که رو به پشت خوابیده اید، به آرامی نواحی زیر شکم و کمرتان را ماساژ دهید.

 • حواستان باشد که خیلی محکم فشار ندهید. مطمئنا نمی خواهید به جای تسکین درد، درد بیشتری حس کنید. این کار می تواند به آرام شدن عضلات کمک کرده و درد را تسکین دهد.

از رژیم و عناصر غذایی برای درمان درد پریود استفاده کنید.

۱- مکمل های غذایی مصرف کنید

درمان درد پریود

تحقیقات نشان داده که برخی ویتامین های خاص در صورتیکه روزانه مصرف شوند می توانند به تسکین درد پریود  کمک کنند. چگونگی و فرایند این عمل به خوبی شناخته نشده است. اما مشخص شده خیلی از مکمل های روزانه  درد پریود را کاهش می دهند. U 500 از میتامین E و ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B1، ۲۰۰ میلی گرم ویتامین B6 و میزان معینی که دکتر در مورد ویتامین D3 تجویز می کند، را به صورت روزانه مصرف کنید.

 • آزمایش خون می تواند تعیین کند که آیا مقادیر کافی از ویتامین ها را در رژیم غذایتان دارید یا نه و یک رژیم غذایی کامل بر اساس آن برایتان تجویز کند.
 • همچنین می توانید مکمل روغن ماهی و یا روغن کبد ماهی Cod را مصرف کنید.

۲- رژیم تان را تغییر دهید

درد پریود

یک مطالعه نشان داده که رژیمی سرشار از سبزیجات به همراه چربی خیلی کم می تواند به کاهش درد پریود کمک کند. شما می بایستی برگ های سبز سبزیجات، که سرشار از ویتامین A و C و E و B و K و فولات ها هستند را مصرف کنید به مانند مکمل ها، این ویتامین ها و عناصر معدنی می توانند به درد پریود کمک کنند. این غذاها همچنین با فراهم آوردن عناصر غذایی ضروری برای ساخت سلول های قرمز خون جدید، می تواند از کم خونی ناشی از خونریزی های قاعدگی جلوگیری به عمل آورد.

 • شما می بایستی هنگامی که پریود هستید، به خوبی مقدار مصرف آهن را افزایش دهید. می توانید از تکه های گوشت قرمز و یا مکمل ها برای کمک به جلوگیری از کم خونی قاعدگی استفاده کنید.
 • سبزیجات سبز و انواع توت ها همچنین دارای سه آنتی اکسیدان(موادی که از اکسیداسیون جلوگیری می کند)، که در مبارزه علیه التهابات مربوط به نفخ نقش دارتد، هستند.
 • مطالعه ای دیگر نشان می دهد، زنانی که ۴ – ۳ وعده لبنیات در روز مصرف می کنند، میزان کمتری درد پریود دارند. البته اگر مستعد نفخ و ورم کردن در اثر مصرف لبنیات هستند نمی بایستی از این محصولات به مقدار زیاد در روز استفاده کنید.

۳- چای بنوشید

درمان درد پریود

انواع مختلف چای، ممکن است به کمتر کردن درد پریود کمک کند. مطمئن باشید زمان انتخاب چای نوع بدون کافئین آن را انتخاب کنید تا به خاطر کافئین موجود در برخی چای ها، سبب بیشتر شدن درد پریود نشود و اثر خوب چای بر کم کردن درد پریود را از بین نبرید. چای خشک بابونه و زنجبیل ممکن است به دلیل داشتن قابلیت های ضد التهابی به تسکین درد پریود کمک کنند.

 • می بایستی از چای هایی که کافئین دارند پرهیز کنید. چرا که کافئین اضطراب و تنش را بیشتر کرده که ممکن است سبب بدتر شدن دردهایتان شود.
 • مقادیر چای که برای تسکین دردها لازم است هنوز مشخص نشده اما تا زمانی که بدون کافئین باشند می توانید از نوشیدن هر میزان چای که می خواهید لذت ببرید.
 • همچنین نوشیدن چای می تواند بدن شما را پر آب نگه دارد.

۴- از نوشیدن الکل و مصرف سیگار خودداری کنید

درمان درد پریود

الکل سبب حبس آّب در بدن و ایجاد نفخ می گردد. نیکوتین موجود در دخانیات نیز می تواند سبب افزایش تنش و باریک شدن رگ ها که تنگی عروق نامیده می شود، گردد. این موارد سبب کاهش جریان خون به سمت رحم شده و دردهایتان وخیم تر می گردد.

فعالیت های جسمانی انجام دهید.

۱- تمرین

تمرین کردن می تواند سبب تسکین قاعدگی و به طور عمده درد پریود ، شود. تمرین کردن سبب رها سازی اندورفین که یک مسکن طبیعی در بدن است می شود همچنین اندورفین با پروستاگلاندین که باعث انقباض و درد در بدن شده مقابله می کند. به همین دلیل فعالیت های بدنی ممکن است سبب کاهش درد شوند.

 • می توانید انواع مختلف تمرینات هوازی مانند پیاده روی، دو، دوچرخه سواری، شنا، قایقرانی، گردش و یا کلاس های باشگاهی را امتحان کنید.

۲- کشش های ساده انجام دهید

درد پریود

کشش ها به ریلکس و آرام شدن عضله هایتان و کم کردن دردها کمک می کند. روی زمین بنشینید در حالی که پاهایتان را دور از هم جلوی خود کشیده اید به طرف جلو خود را بکشید تا جایی که بتوانید پنجه و یا قوزک پایتان را بگیرید. در حالی که پشت خود را صاف نگه داشته اید، نفس بکشید. بعد از چند نفس، رویه جلو به طرف زمین خم شوید.

 • شما می توانید سایرکشش های ساده، مانند کشش پشت و یا شکم، بسته به اینکه کدام ناحیه بیشتر جریحه دار شده است را امتحان کنید.

۳- فعالیت های جنسی خود را افزایش دهید.

برخی زنان با به ارگاسم (اوج لذت جنسی) رسیدن، تسکین در درد پریود را تجربه می کنند. دلیلی که پشت این قضیه است به خوبی شناخته نشده اما ممکن است به دلیل آزاد سازی اندورفین در حین تحریکات جنسی باشد. مانند تمرین و ورزش کردن، اندورفین آزاد شده در حین ارگاسم می تواند به تسکین درد پریود و التهابات کمک کند.

۴- یوگا را امتحان کنید

مانند تمرینات هوازی و کشش ها، یوگا نیز به آرام کردن بدن و کاهش دردهای کمر، پاها و شکم کمک می کند. زمانی درد پریود تان شروع شد می توانید از حالت های مختلف یوگا برای کمک به دردهایتان استفاده کنید. قبل از اینکه شروع کنید، لباس های راحتی پوشیده و موزیک ملایمی بگذارید.

 • می توانید حالت سر به روی زانو و خمش به جلو را انجام دهید، روی زمین نشسته و پاهایتان را جلوی خود دراز کنید. یکی از پاهای خود را به طرف داخل با خم کردن ۹۰ درجه زانو بکشید به طوری که کف پایتان به داخل ران پای مخالف تکیه دهد. عمل دم را انجام داده و همزمان ساق پا، قوزک پا و یا پایتان را بگیرید نیم تنه بالای خود را به طرف زمین روی پاهایتان بکشید، بازدم را انجام داده و روی کشاله ران خم شوید. پشتتان را به جای قوز کردن صاف کنید و بکشید و در حالی که در همین حالت قرار گرفته اید تنفس کنید و خود را از بین پاشنه پا به طرف جلو بکشید و استخوان های نشیمنگاهتان را به طرف زمین فشار دهید. این وضعیت را به مدت ۳ – ۱ دقیقه نگه داشته و سپس پا را عوض کرده و برای طرف دیگر هم انجام دهید.
 • همچنین می توانید وضعیت کمند را اجرا کنید. در حالت اسکوات کامل با پاهایی که به هم چسبیده اند قرار بگیرید به طرف پایین بنشینید تا جایی که باسنتان به پاشنه هایتان برسد. دم گرفته و زانوهایتان را به طرف چپ حرکت دهید طوری که نیم تنه بالایتان به طرف راست بچرخد. همزمان با بازدم بازوی چپتان را پشت سر برده روی زانو و پاها خم شده و آنها را احاطه کنید دم بگیرید و بازوی راست را به پشت سر رسانده تا با دست چپتان قفل شود. بازدم را انجام داده در حالی که به شانه سمت چپ نگاه می کنید. این حالت را ۳۰ – ۶۰ ثانیه نگه دارید و در همان حالت نفس بکشید. برای طرف دیگر هم انجام دهید.
 • همچنین می توانید وضعیت شتر را امتحان کنید.روی زانوهای خود نشسته با باسن کاملا پهن شده روی پاها.مطمئن شوید که ساق پاها و پاهایتان به هم فشرده شده و به زمین چسبیده است. کف پایتان را به باسنتان تکیه داده در حالی که انگشتان پایتان کشیده هستند. دم بگیرید و سینه و شانه هایتان را به طرف پایین به سمت دنده هایتان بکشید. بازدم را انجام داده سپس باسنتان را به طرف جلو هل داده تا پشتتان حالت کمانی به خود بگیرد . برای آنکه ثبات خودتان را حفظ کنید دست هایتان را روی پاشنه های پایتان قرار دهید. سینه را بلند کنید و به مدت ۶۰ – ۳۰ ثانیه به صورت پی در پی تنفس کنید.

رسانه دکتر سلامت

درمان درد پریود
4.2 (83.33%) 12 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید