زندگی بدون استرس هم می شود؟

زندگی بدون استرس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.23K

آه، یک زندگی کاملا بدون استرس! تصور کنید دیگر مجبور نباشید با عجله خود را به محل کار برسانید، مجبور نباشید سر دیرکرد قبض های منزل تان مضطرب شوید و مجبور نباشید برای اینکه چرا یک ساعت دیر به منزل رسیده اید بهانه بیاورید (چه برای پدر و مادرتان و چه برای همسرتان). آیا این زندگی خوب به نظر نمی آید؟ البته که خوب به نظر می آید ولی ما مطمئن هستیم که در این لحظه برای شما چنین زندگی همچنین غیر ممکن نیز به نظر می آید. اما راز چگونگی داشتن این گونه زندگی همواره در مقابل شما بوده است! کافی است این ۳۲ نکته را بخوانید و رعایت کنید تا به سمت یک زندگی بدون استرس سوق پیدا کنید.

۳۲ راه برای داشتن یک زندگی بدون استرس

۱- تا می توانید فحش بدهید!

محققان دانشگاه نورویچ انگلستان درباره سبک های مختلف رهبری تحقیق کرده اند و دریافته اند که استفاده از فحش در محل کار می تواند باعث کاهش استرس و ایجاد دوستی و همدلی میان همکاران شود. پس تا می توانید در محل کارتان فحش بدهید!

۲- در زمان های استراحت تان ویدئو های خنده دار ببینید

اضطراب

به گفته محققان دانشگاه لوما لیندا در کالیفرنیا، فقط انتظار خنده را داشتن، هورمون های استرس زای دپاک، کورتیزول و اپی نفرین را به ترتیب به مقادیر ۳۸، ۳۹ و ۷۰ درصد کاهش می دهد. هنگامی که محققان دانشگاه مریلند برای مطالعه واکنش بیولوژیکی افراد نسبت به فیلم های کوتاه، به آن ها چند فیلم کوتاه نشان دادند، افرادی که فیلم های خنده دار تماشا کرده بودند جریان خون به قلب شان ۲۲ درصد افزایش یافته بود.

۳- اگر متاهل هستید در جملات تان از “ما” استفاده کنید

stress

“ما” می تواند ازدواج شما را نجات دهد. محققان دانشگاه پنسیلوانیا اعلام کرده اند که ضمایری که زوجین هنگام بحث استفاده می کنند، بر نتیجه و حل و فصل دعواهایشان موثر خواهد بود. آنها از برخی زوج ها خواسته بودند تا درباره مسائل حیاتی روابط خود بحث کنند و کلمات استفاده شده را به صورت مثبت، منفی یا خنثی کد گذاری کنند. استدلال هایی که در آن ها زوج از ضمایر “تو” و “من” استفاده کرده بودند، اکثرا منفی بودند، در حالی که استدلال هایی که در آن زوج از ضمیر “ما” استفاده کرده بود، اکثرا مثبت بودند.

۴- اگر فرزند دارید، بر او سخت نگیرید

stress

بیش از حد سخت گیر بودن والدین می تواند بچه ها را در معرض خطر چاقی قرار دهد. یک مطالعه انجام شده بر روی ۸۷۲ کودک در مجله Pediatrics نشان داد که کودکانی که والدین سخت گیر و منضبط داشتند، در سن ۷ سالگی ۵ برابر بیشتر از افرادی که دارای والدین بیخیال تر بودند، احتمال اضافه وزن داشتند. چرا؟ محققان می گویند زیرا که کودکان در پاسخ به استرس پرخوری می کنند. این را نیز در نظر بگیرید که داشتن یک فرزند چاق طبیعتا باعث مضطرب شدن شما خواهد شد.

۵- بیشتر سیر بخورید

سیر

محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام بر این باورند که دلیل این که چرا سیر برای سلامت قلب مفید است را کشف کرده اند، یافته های آنها نشان می دهد که سیر یک غذای ضد استرس قدرتمند نیز می باشد. وقتی سیر در معده شما هضم می شود، بر اثر هضم ماده اصلی آن یعنی اورگانوسولفور آلیسین، بدن شما سولفید هیدروژن تولید می کند، که رگ های خونی را شل کرده و جریان خون را افزایش می دهد. بنابراین هر گونه عذر و بهانه ای برای تنفر از سیر را رها کنید و شروع به سیر خوردن کنید.

۶- کربوهیدرات های کمتری بخورید

اضطراب

استرس باعث تحریک غده فوق کلیوی شما و ترشح کورتیزول می شود. کورتیزول یک هورمون تقویت کننده انرژی است که باعث می شود هوس کنید که غذاهای پر چرب و شیرین بخورید. اما خوردن غذاهای نشاسته ای سرخ شده مانند چوب شور و فاصله زمانی بیش از پنج ساعت بین وعده های غذایی نیز می تواند موجب افزایش این هورمون شود. برای کنترل کورتیزول، غذاهای پر فیبر مانند موسیر را با غذاهای پروتئینی مانند ماست ترکیب کرده و نوش جان کنید. این کار باعث افزایش تدریجی قند خون می شود. با این وجود، اگر شما حتما نیاز به خوردن یک غذای پر کربوهیدرات دارید، به صفحه ی ۱۰ کربوهیدرات سالم موجود در تمامی سوپرمارکت ها مراجعه کنید.

۷- شکلات تلخ بخورید

stress

یک مطالعه منتشر شده در مجموعه آکادمی ملی علوم، نشان داده است که فلاونوئیدها ی موجود در کاکائو، باعث شل شدن رگ های خونی بدن شما می شوند. سعی کنید شکلات تلخ کم چرب نوش جان کنید زیرا این نوع شکلات بیشتر از شکلات شیری دارای فلاونوئیدهای ضد استرس می باشد.

۸- رابطه جنسی داشته باشید

اضطراب

به نظر می رسد که داشتن رابطه جنسی یکی از اصلی ترین کارهایی است که می توانید برای مقابله با استرس انجام دهید. تحقیقات انجام شده در موسسه PLoS ONE نشان می دهند که داشتن رابطه جنسی به صورت منظم، رشد سلول های هیپوکامپوس را ارتقا می دهد. هیپوکامپوس بخشی از مغز است که مسئول کاهش و ساکت کردن استرس می باشد. (تحقیقات انجام شده توسط مجموعه آکادمی ملی علوم و روانشناسی زیست شناسی نیز این یافته ها را تأیید کرده اند) بنابراین، دفعه بعدی که احساس استرس کردید، احساسات طبیعی خود را سرکوب نکنید.

۹- روغن ماهی مصرف کنید

روغن ماهی

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه پیتسبورگ، افرادی که دارای سطح بالاتری از اسیدهای چرب امگا ۳ EPA و DHA در خون شان می باشند، شادتر، منطقی تر و اجتماعی تر هستند. سعی کنید روزانه یک مکمل ۴۰۰ میلی گرمی EPA و DHA مصرف کنید.

۱۰- hoku خود را ماساژ دهید

طبق گزارش محققان دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ، طب فشاری یکی از راه های سریع برای از بین بردن تنش است که می تواند استرس را تا ۳۹ درصد کاهش دهد. برای تسکین سریع استرس، hoku (قسمت گوشتی بین انگشت شست و انگشت اشاره) خود را ۲۰ الی ۳۰ ثانیه ماساژ دهید. پاتریس وینتر، استاد دانشکده بهداشت جهانی و اجتماعی دانشگاه جورج میسون، می گوید: “این نقطه، نقطه فشار اصلی جهانی برای کاهش تنش فوقانی بدن است.”

۱۱- شعر یونانی بخوانید

stress

طبق مطالعه ای که در مجله فیزیولوژی آمریکا انجام شده است، رو خوانی اشعار شش وزنی به مدت ۱۰ دقیقه، تنفس شما را آهسته تر می کند و ضربان قلب شما را کاهش می دهد. شما ممکن است از قبل با چند داستان شش وزنی آشنا باشید. ایلیاد، ادیسه، متامورفوز و آئینید، نمونه هایی از این گونه نوشته ها می باشند.

۱۲- تمرینات تنفسی انجام دهید

محققان دانشگاه ویرجینیای غربی اعلام کرده اند که تمرکز بی سر و صدا بر روی تنفس تان به مدت فقط ۱۰ دقیقه در روز می تواند استرس شما را تا ۴۴ درصد کاهش دهد.

۱۳- به جای قهوه چای بنوشید

چای

در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کالج لندن، به ۷۵ مرد قبل از انجام دو وظیفه استرس زا، چای داده شد. بعد از مصرف چای، میزان کورتیزول آنها به طور متوسط ۴۷ درصد کاهش یافت، در حالی که میزان کورتیزول افرادی که چای مصرف نکرده بودند تنها ۲۷ درصد کاهش یافت.

۱۴- پرت کننده های کوچک حواس را کمینه کنید

صدای غیژ غیژ یک صندلی قدیمی، یک چراغ که چشمک می زند، پینگ ایمیل شما و سایر وقفه های تصادفی ممکن است تمرکز شما را از کارتان منحرف کنند و منجر به انواع اختلالات جسمانی مانند سردرد و کلافگی شوند. برای ارتقای فضای کاریتان، لامپ های فلورسنت را با چراغ های کار مستقیم جایگزین کنید، مشکلات کوچک اما مزاحم را برطرف کنید و این گونه زمان تلف شده تان را کم کنید.

۱۵- برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی

مایکل کان، (یک روانشناس) می گوید: “برنامه ریزی مهم ترین کاری است که شما می توانید برای پیشگیری از استرس انجام دهید. “روز، هفته، ماه و سال خود را برنامه ریزی کنید و خود را عادت دهید به این برنامه ها وفادار بمانید. برای مثال، هر روز صبح قبل از خواندن ایمیل هایتان، برنامه روزانه خود را بررسی کنید؛ در شب روز های تعطیل، برنامه هفته ای که پیش رو دارید را بررسی کنید؛ وهر آخر ماه، برنامه ماه آینده خود را در یک تاریخ خاص بررسی کنید. برای به دست آوردن احساس کنترل، وظایف تان را با استفاده از تئوری قدیمی A-B-C اولویت بندی کنید: A باید انجام شود، B بهتر است انجام شود، و C می تواند تا بعد صبر کند.

۱۶- احتیاط شرط عقل است

stress

کان می گوید: کارمند های اداری کارآمد، اغلب احساس “غرق شدن” می کنند. مانند قناری ها در یک معدن زغال سنگ، زمانی که هوا شروع به بد شدن می کند، آن ها بلافاصله متوجه می شوند و می دانند که چگونه قبل از اینکه استرس آن ها را فلج کند، واکنش نشان دهند. کان این مراسم مدیریت استرس را توصیه می کند:

  • علائم ذهنی – بدنی استرس خود را بشناسید. این علائم عبارتند از: تنش عضلانی، ضربان سریع، عرق کردن کف دست و پا و یا تحریک پذیری. با پیاده روی و یا انجام تمرینات تنفسی خود را از مشکلاتتان دور کنید. منبع استرس را شناسایی کنید و خود را از آن دور کنید: آیا منبع استرستان یک پروژه است؟ مهلت تحویل کار شماست؟ یا یک تعامل اجتماعی است؟ بلافاصله بعد از پیدا کردن مشکلی که منبع اضطراب شماست، به دنبال یک راه حل بگردید که این مشکل را بلافاصله حل کنید. به عنوان مثال ممکن است تشخیص دهید: “من دارم سعی می کنم دو و نیم روز کار را در سه ساعت انجام دهم!” برای حل این مشکل می توانید انجام یک مورد در فهرست تان را عقب بیاندازید و زمان دیگری آن را انجام دهید.

۱۷- تمرینات کششی انجام دهید

یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی صنعتی آمریکایی نشان داد که کارمندانی که به مدت ۱۵ دقیقه تمرینات کششی انجام می دهند، بعد از آن احساس آرامش بیشتری می کنند و راندمان کاری آن ها نیز بیشتر می شود. سعی کنید این تمرینات کششی قابل انجام با یک میز را که توسط بیل هارتمن، متخصص معتبر قدرت و تناسب اندام، پیشنهاد شده اند را انجام دهید:

  1. کشش توراسیک: دستان خود را پشت سر خود قرار دهید و بالای بدن خود را روی صندلی خود تا آنجا که ممکن است فشار دهید. تیغ های شانه خود را با هم جمع کرده و دو ثانیه نگه دارید. رها کنید. هشت بار تکرار کنید.
  2. کشش هیپ – فلکسور: یک پای خود را روی یک صندلی قرار دهید و سعی کنید دست هایتان را کشیده و به نوک پاهایتان برسانید. کمر خود را در حین این کار طوری خم کنید که قوز نکنید. سپس به آرامی در حالی که دست هایتان صاف بمانند خود را عقب بکشید. دو ثانیه این حالت را نگه دارید. هشت بار تکرار کنید.

۱۸- اول کارهای آسان تر را انجام دهید

stress

زمانی که یک پروژه پیش رو دارید که به نظرتان غیر ممکن می آید، بلافاصله یک جنبه مشکل را که به نظرتان قابل کنترل می آید را بیابید و به آن حمله ور شوید. کان می گوید: “وقتی از یک دید مسئولانه مشکل تان را ببینید، به جای اینکه در مقابل مشکل احساس ضعف کنید، آن را حل خواهید کرد.”انجام این عمل اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد و مسیر کارهایی که باید انجام دهید را برایتان مشخص می کند.

۱۹- به خود یادآوری کنید که قبلا هم در همین شرایط بوده اید

اضطراب

درست است که ممکن است شرایط شما اکنون نا امید کننده به نظر بیایند ولی به یاد داشته باشید که شما قبلا هم با شرایط نا امید کننده مواجه شده اید. جیووانا زربی، روان پزشک و مدیر بخش مشکلات رفتاری در دانشگاه کالیفورنیا در سن دیگو، می گوید: “ما برای تحمل ناامیدی و تغییر ،قابلیت مان خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می کنیم.” آگاه بودن از احساسات تان و به یاد آوردن اینکه در گذشته به چنین مشکلاتی غلبه کرده اید، می تواند به شما اعتماد به نفس لازم برای مواجهه با بحران تان و حل کردن آن را بدهد.

۲۰- برای خود یک پشتیبان پیدا کنید

stress

آیا تا به حال در باشگاه بدنسازی بدون داشتن یک همراه که به شما کمک و پشتیبانی کند و اگر میله آلتر روی گردن شما افتاد آن را بلند کند، بیشترین وزن ممکن برای خود را بلند کرده اید؟ این مساله در زندگی شما بیرون باشگاه بدنسازی نیز صدق می کند. رابرت مارِر، پزشک روانشناس و مدیر دپارتمان علوم رفتاری مرکز پزشکی UCLA، می گوید: “افراد موفق دوستانی دارند که می توانند زمان های نیازشان بر آن ها تکیه کنند. فرهنگ ما برای استواری، خود متکی بودن و استقلال ارزش بالایی قائل است. اما ذهن انسان به طور طبیعی تمایل دارد که از دیگران قدرت بگیرد.”

۲۱- این تمرین کوچک را یاد بگیرید و انجام دهید

stress

سرتان را عقب بدهید، چشم هایتان را ببندید و بدون هیچگونه فشار و تلاش اجازه دهید چشم هایتان در پلک هایتان جا به جا شوند و به سمت عقب و بالا بروند. کِنِث پِلِتیِر دکترای روانشناسی و روانپزشک و یکی از نویسندگان کتاب “تا ابد بدون استرس” می گوید: “این کار با آرام کردن سرعت و شدت فعالیت الکتریکی مغزتان، به آن سیگنال های آرامش می فرستد. این کار می تواند باعث شود در چند ثانیه بدن تان از حالت اوج تنش به حالت آرامش برسد.”

۲۲- از توپ های گلف استفاده کنید

اضطراب

برای کاهش سطح اضطراب، از توپ های گلف استفاده کنید. پشت میزتان بنشینید، کفشهایتان را در آورید و گودی هر یک از پاهایتان را بر روی یک توپ گلف قرار دهید، سپس پاهایتان را روی این توپ ها به جلو و عقب حرکت دهید. بابی وارِن،متخصص رفلکسولوژی، می گوید: “اعمال فشار عمیق به کف پاهایتان به آزاد کردن قسمتی از تنش فیزیکی شما کمک خواهد کرد.”

۲۳- اهل رقابت باشید

stress

مارک لارسون، دکترای روانشناسی می گوید: “هر رقابتی، چه ذهنی و چه فیزیکی، معمولا میزان استرس خوشایند را افزایش می دهد؛ ضربان قلب شما را افزایش می دهد و چرخه جایگزینی سلول های تاثیرگذار در سیستم امنیتی شما را نیز تقویت می کند. “یک بازی دو نفره بسکتبال برای این منظور موثر خواهد بود اما یک بازی شطرنج نیز می تواند به همین اندازه موثر باشد.

۲۴- به موسیقی شاد و با ریتم سریع گوش دهید

موزیک

یک ریمیکس mp3 دانلود کنید. محققان ایتالیایی در یک مطالعه انجام شده بر روی ۲۴ نفر، دریافتند که افرادی که به موسیقی های با ریتم تند گوش می دهند و بعد از هر آهنگ، به خود یک وقفه ساکت دو دقیقه ای می دهند، نسبت به افرادی که همیشه به موسیقی گوش می دهند یا اصلا به موسیقی گوش نمی دهند، فشار خون و ضربان قلب پایین تری تجربه می کنند. این محققان اعلام کرده اند که گوش کردن به موسیقی به این روش، جریان خون به مغز را کاهش خواهد داد و باعث آرام شدن شما خواهد شد.

۲۵- یاد بگیرید که در هنگام استرس چگونه تنفس کنید

stress

بنشینید، چشم هایتان را ببندید و یک دست خود را بر روی قفسه سینه تان و دست دیگرتان را بر روی شکم تان زیر نافتان قرار دهید. تا ۳ بشمارید و یک نفس عمیق بکشید طوری که در شماره ۳ ریه تان کاملا از هوا پر شود و فشار شکم تان نسبت به دست تان را احساس کنید، سپس تا ۵ بشمارید و هوا را بیرون بدهید، طوری که در شماره ۵ هوای موجود در ریه تان به طور کامل تخلیه شده باشد. این حرکت را ۳ بار تکرار کنید. کان می گوید: “انجام دادن این عمل مغز شما را از حالت “پاسخ استرس” به حالت “پاسخ آرامش” وارد می کند. هر چه بیشتر و درست تر این تمرین را انجام دهید، موثرتر خواهد بود.”

۲۶- از پدیده های غیر منتظره، بهترین نتیجه را دریافت کنید

stress

برخی اوقات اتفاقات طوری که پیش بینی کرده بودید، از آب در نمی آیند و این پدیده به تنهایی کافی است تا شما را استرس زده کند. شما دو گزینه دارید: می توانید اجازه دهید این پدیده غیر منتظره به کل شما را از مسیر روزتان خارج کند، یا می توانید از زمان آزادی که برای مثال یک تاخیر قطار یا تاخیر هواپیما برای شما به وجود می آورد، برای خط زدن یکی از کار های لیست تان استفاده کنید. دیوید آلن نویسنده کتاب “چگونه کار ها را به انجام برسانیم” می گوید: “همه ما کار هایی داریم که انجام شان برایمان اولویت ثانویه داشته است. برای مثال تاخیر هایی از این دست، زمان بسیار مناسبی اند که آن تماس به مادرتان را که برای مدتی از آن طفره می رفتید را انجام دهید.”

۲۷- با مادرتان تماس بگیرید

اضطراب

او راست می گوید! شما واقعا به اندازه ای که باید به او زنگ نمی زنید! طبق یک مطالعه انجام شده در بخش علوم بیولوژیکی سازمان رفت و آمد های جامعه سلطنتی، زمانی که یک زن صدای مادرش را می شنود، دریافت کننده های اوکسی توسین او به شدت فعال می شوند. اوکسی توسین یک هورمون است که در کاهش استرس موثر است. بنابراین زمانی که احساس استرس می کنید یکی از بهترین زمان ها برای تماس گرفتن با خانه است.

۲۸- به عنوان اولین کاری که در صبح خود انجام می دهید، به باشگاه بدنسازی بروید

stress

ورزش صبحگاهی مانند سوخت موشک در تمام طول روزتان به شما انرژی خواهد داد! محققان دانمارکی دریافته اند که افرادی که فقط ۲ ساعت در هفته ورزش می کنند، (این اصلا مقدار زیادی نیست! یعنی روزی فقط ۱۷ دقیقه!) احتمال استرس زده شدن شان، ۶۱ درصد از دیگر افراد کمتر است. پروفسور راد دیشمن، استاد درس علوم ورزشی در دانشگاه جورجیا، می گوید: “افرادی که قبل از موقعیت های استرس زا ورزش کنند، معمولا هنگامی که در موقعیت های استرس زا قرار بگیرند، تغییر فشار خون کمتری تجربه می کنند زیرا رگ های بدن شان شُل ترند.”علاوه بر این عرق کردن قبل از کار به این معنی خواهد بود که شما هنگام کار، بدن تان کمتر عرق خواهد کرد و استرس کمتری خواهید داشت .

۲۹- کمتر الکل بخورید

استرس

نوشیدن یک کوکتل و یا یک لیوان شراب بعد از یک روز استرس زا، توجیه شده است زیرا الکل، یک آرامبخش است که احساسات اولیه آرامش را فراهم می کند. اما، طبق یک مطالعه در مورد اعتیاد به الکل: تحقیقات بالینی و تجربی، نوشیدن الکل در حالتی که استرس زده اید، میل شما را به نوشیدن الکل بیشتر افزایش می دهد و همچنین الکل نوشیده شده در حالت استرس، اثرات خوشایند کمتری نیز بر روی شما می گذارد. دکتر رامنی دراواسلا نویسنده کتاب “باید بمانم یا بروم”، در این باره می گوید: “اثرات بد الکل در این صورت نیز وجود دارند و حتی ممکن است بدتر بشوند.” بنابراین تنها زمانی الکل بنوشید که از استرس در امان باشید.

۳۰- از رستوران غذا سفارش دهید یا بیرون غذا بخورید

کاهش استرس

شما ممکن است فکر کنید آشپزی یک هنر آرامش بخش است. (علاوه بر این، پاداش خوشمزه ای که در پایان کار می گیرید اگر درست آشپزی کرده باشید ارزش زحمات تان را دارد). اما، طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، تلاش لازم برای آشپزی، ارزشش را ندارد، خصوصا برای مادران شاغلی که نگران مدیریت زمان، کیفیت غذا و هزینه هستند. محققان ۱۵۰ مادر را مورد توجه قرار دادند و دریافتند که اغلب مواقع “مادران غذاهایی را درست می کنند که تجربه ثابت کرده همسر و فرزندانشان بیشتر دوست دارند، حتی اگر خودشان آن غذا ها را دوست نداشته باشند.” زیرا آن ها، حتی به قیمت بالا رفتن استرس خودشان، می خواهند تمام خانواده را خوشحال نگه دارند. بنابراین از همین امروز غذایتان را از بیرون سفارش دهید.

۳۱- حداقل هشت ساعت در روز بخوابید

ممکن است به خواب رفتن با یک ذهن پر مشغله و پر استرس، دشوار باشد، اما با این وجود حتما باید اتفاق بیفتد. طبق مجله Scientific American، در صورتی که کمتر از هشت ساعت توصیه شده در روز خواب دریافت کنید، این پدیده منجر به افزایش مقدار کورتیزول یا همان هورمون استرس در بدن شما می شود. کمبود خواب همچنین باعث افزایش سطح گرلین (هورمونی که شما را گرسنه می کند) و کاهش سطح لپتین (هورمونی که مسئول “هوس کردن” شما است) خواهد شد. به یاد داشته باشید که کورتیزول همچنین جلوی قابلیت چربی سوزی بدن شما را نیز می گیرد. به عبارت دیگر، شما اشتهای بیشتری خواهید داشت، اما توانایی سوزاندن این کالری اضافی را نخواهید داشت و علاوه بر همه این ها استرس زده نیز خواهید بود! بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی بخوابید. برای برخی ترفندها برای دریافت این ۸ ساعت خواب توصیه شده، می توانید به صفحه ۱۱ راز مورد تایید توسط پزشکان برای اینکه سریعتر خواب تان ببرد مراجعه کنید.

۳۲- سیگار را ترک کنید!

stress

با هر پزشک یا محققی درباره روش های کاهش استرس صحبت کردیم، ترک سیگار یکی از اولین کارهایی بود که پیشنهاد داد. حتی اگر گاه به گاه سیگار می کشید، باید مواظب باشید. تحقیقات نشان می دهند که با اولین سیگار روز، ضربان قلب ۱۰ الی ۲۰ تپش در دقیقه افزایش می یابد و فشار خون ۵ الی ۱۰ واحد افزایش می یابد. بنابراین، برای بار هزارم، سیگار را ترک کنید و حتی به سیگار کشیدن دیگر فکر هم نکنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید