درمان عفونت قارچی در کودکان

عفونت قارچی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.53K

عفونت قارچی در کودکان، از جمله عفونت هایی هستند که همانند بزرگسالان ممکن است، کودکان را نیز درگیر کنند. بروز هر گونه مشکل در کودکان وضعیت دشوار و پیچیده ای خواهد بود، چرا که کودکان در ابراز مشکل خود ناتوان بوده و شما ممکن است مدتی متوجه مشکل آن ها نشوید.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های عفونت قارچی کاندیدا چیست؟، علائم و درمان عفونت ژیاردیا و علت عفونت قارچی واژن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟ که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

عفونت قارچی در کودکان

عفونت در کودکان

همه افراد دارای مخمر که نوعی قارچ است در بدن خود هستند. مخمر معمولا در دهان، روده ها و روی پوست یافت می شود. عواملی چون مصرف آنتی بیوتیک ها، استرس یا آسیب می توانند اختلالی در محیط میکروبی بدن ایجاد کنند. این موجب رشد بیش از حد مخمرها می شود و بدین ترتیب عفونت قارچی در کودکان رخ می دهد. عفونت قارچی در کودکان عموما در چین خوردگی های پوستی ایجاد می شود که برای بررسی وجود آن ها نواحی زیر را در نظر داشته باشید:

 • زیر بغل
 • گردن
 • دهان
 • ناحیه پوشک

کودکان دائما در حال حرکت هستند و ممکن است تمایلی به توقف برای تعویض پوشک نشان ندهند، بدین ترتیب پوشک مرطوب مانده و عاملی برای بروز عفونت های قارچی در کودکان خواهد شد.

1- آیا راش پوشک، عفونت قارچی است؟

اگر کودک به راش پوشک دچار باشد، عفونت های قارچی در کودکان آن را تشدید می کند. شما ممکن است به راحتی راش پوشک را با عفونت قارچی در کودک اشتباه بگیرید. پزشکان برخی علائم افتراقی را برای عفونت قارچی کودکان معرفی می کنند که با راش پوشک اشتباه گرفته نشوند،

این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت قارچی در کودک با کرم راش پوشک بهبود نمی یابند.
 • تحریک در جلو و به صورت قرینه در دو طرف جایی که پوست قسمت های مختلف با هم در تماس هستند، (شیارها یا چین خوردگی های پوستی ران) ایجاد می شود.
 • عفونت قارچی در کودکان موجب بروز نقطه ها یا برآمدگی های بسیار قرمز و کوچک در حاشیه های پوستی می شوند.

2- آیا عفونت های قارچی در کودکان واگیردار هستند؟

عفونت قارچی در کودکان معمولا خطرناک نیست، اما موجب ناراحتی کودک می شود. این حالت بیشتر در مورد کودکان کوچک تر اتفاق می افتد.

 • در موارد نادر، عفونت قارچی در کودک ممکن است وارد جریان خون کودکانی شود که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. این وضعیت همچنین در کودکانی با شرایط پزشکی خاص که به دریافت داروهای وریدی یا کاتتر برای مدت طولانی در پوست خود نیاز دارند، رخ می دهد.

درمان عفونت قارچی در کودکان

عفونت قارچی

عفونت های قارچی در کودکان عموما به کمک پمادهای ضد قارچ که به طور مستقیم بر روی نواحی درگیر عفونت مالیده می شوند، درمان می گردند. انواع دیگری از عفونت قارچی در کودک، برای مثال عفونت هایی که در دهان ایجاد شده و یا حتی به نواحی دیگر انتشار می یابند، باید با داروهای ضد قارچ خوراکی مانند فلوکناوزل درمان شوند.

 • بیشتر عفونت های قارچی در کودکان ظرف 2 هفته بعد از آغاز درمان بهبود می یابند، اما امکان بازگشت عفونت قارچی در کودکان وجود دارد.

پیشگیری از عفونت قارچی در کودکان

عفونت قارچی

پیشگیری از عفونت قارچی در کودکان ضروری است. در مورد ضرورت مصرف آنتی بیوتیک ها با پزشک مشورت نمایید. اگر کودک شما آنتی بیوتیک زیادی مصرف کرده باشد، این داروها ممکن است باکتری های مفید یا برخی از باکتری های مورد نیاز برای غیر فعال نگه داشتن قارچ ها را از بین برده باشند.

نکاتی برای درمان و پیشگیری از عفونت قارچی بعدی در زیر آورده شده اند:

 • بررسی پستانک: پستانک های کهنه محل مناسبی برای رشد مخمرها هستند. بنابراین برای پیشگیری از عفونت قارچی در کودکان، پستانک کودک را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • جایگزینی سر شیشه ها: همانند پستانک، سر شیشه ها نیز فاکتور خطری برای بروز عفونت قارچی در کودکان همچون عفونت مخمری دهان هستند. پستانک و سر شیشه باید در آب داغ یا ماشین ظرفشویی شسته شوند تا قارچ های عامل عفونت قارچی در کودکان از بین بروند.
 • تعویض مرتب پوشک: خشک نگه داشتن ناحیه پوشک کودک خصوصا در شب می تواند از بروز عفونت های قارچی در کودکان پیشگیری کند. بعد از باز کردن پوشک مدتی را برای قرار گرفتن پوست در معرض پوست و خشک شدن کامل ناحیه پوشک در نظر بگیرید و سپس مجددا پوشک را ببندید.

اگر کودک همچنان دچار عفونت قارچی می شود، به پزشک مراجعه نمایید. عفونت قارچی در کودکان که به صورت مکرر ایجاد می شوند، ممکن است علت زمینه ای داشته و به درمان نیاز داشته باشند. عفونت های که در ناحیه پوشک ایجاد می شوند، معمولا زمانی که کودک دیگر پوشک نمی شود برطرف می گردند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید