چگونه از شر کرمک ها خلاص شویم.

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 51.1K
  • کرمک ها یا کرم های روده بسیار کوچک هستند.که باعث خارش شدید اطراف مقعد میشود.گاهی اوقات بدن قادر به مقابله با هجوم های کوچک آن ها است اگر از درمان های خانگی استفاده کنید.با توجه با خاصیت بسیار مسری کرمک توصیه میشود هر چه سریع تر فرد با درمان دارویی مشکل خود را حل کند.ادامه مطلب به شما کمک میکند تا راه هایی را برای خلاصی از دست کرمک ها پیدا کنید.

راه حل اول از سوم:حذف از طریق بهداشت

۱-تعهد دهید تا نظافت را تمرین کنید.
kerm1

کرمک ها طول عمر ۶ هفته ای دارند پس برای خلاصی از دست کرمک بدون استفاده از دارو و مبتلا نشدن دوباره به آن برای خود و خانواده تان،شما باید بسیار مراقب بهداشت فردی و نظافت خو حداقل در این مدت باشد.
کرمک بسیار مسری است پس هر فردی در خانواده باید درمان های خانگی را انجام دهید.
حتی اگر انگل از شما به فرد دیگری سرایت کرد،باز هم برای شما خطر آلودگی دوباره وجود دارد.

۲-دستان خود را به طور مرتب بشویید.
kerm2

دست های خود را با صابون و آب گرم به طور مزتب بشویید.این کار به جلوگیری از پخش کرمک کمک میکند.
مخصوصا بعد از استفاده از دستشویی و یا تعویض پوشک دستان خود را باآب گرم و صابون بشویید.
این نیز مهم است که به کودکان خود آموزش دهید در مورد اهمیت شستن دستانشان و مطمین شوید آن هاگوش میکنند به این خاطر که آن ها ناخواسته باعث پخش انگل میشوند.

۳-ناخن های خود را کوتاه و ضدعفونی کنید.
kerm3

تخم های کرمک میتواند در زیر ناخن ها جایگیری کند پس ناخن های خود را کوتاه کنید و آن را ضدعفونی کنید تا احتمال جایگیری آن ها کاهش پیدا کند.
عادت های بد مانندن جویدن ناخن نیز میتواند به رشد کرمک ها انتقال آن ها از دهان کمک کند.

۴-لباس ها و ملافه و حوله خو را تمیز کنید.
kerm4

تخم کرمک میتواند در آن ها نیز یافت شود. به خصوص در زمانی که خواب هستند.آن ها را روزانه در آب گرم با شوینده بشویید.
زیر پوش،پیرجامه،شلوار،حوله،کیسه حمام باید روزانه شسته شوند تا آلودگی آز آن ها پاک شود.
ملافه هم باید به طور روزانه شسته شود مگر اینکه به داروی ضد انگل آغشته شده باشد که در این صورت باید روز اول یک بار و هر سه روز یکبار شسته شود.
همه چیز را در خشک کن خشک کنید.گرما اثر بیشتری بر کشتن کرمک ها نبت به خشک کردن دارد.
مراقب باشید حوله خود را به اشتراک نگذارید تا آلودگی گسترش پیدا نکند.

۵-هر روز دوش بگیرید.
kerm5

اگر به به بیماری مبتلا هستید هر روز حداقل یکبار یک دوش آب گرم بگیرید.از بدن شوی و صابون استفاده کنید به طور ویطه توجه کنید که پوست اطراف مقعد از تخم های کرمک ضدعفونی شود.
در صبح دوش بگیرید تا بتوانید تخم های کرمک های بیشتری را که در طول شب جمع شدند نابود کنند.
دوش گرفتن بهتر از وان است زیرا ریسک پخش شدن تخم های کرمک را در نقاط دیگر بدن کاهش می دهد.تخم کرمک در وان میتواند راه خود را به دهان و دیگر نقاط بدن پیدا میکند.

۶-هر سطح آلوده ای را تمییز کنید.
kerm6
تمیز کزدن سطوح آلوده مهم است زیرا چیزهایی که شما آن ها را لمس میکنید دارای تخم کرمک میشوند.مانند:لباس،اسباب بازی،ظروف،مبلمان چوبی…تخم های کرمک میتوانند ۲تا۳هفته خارج بدن زنده بمانند.
شمارشگر و بقیقه سطوح را مرتبا تمیز و ضدعفونی کنید.
اسباب بازی کودکان را تمیز و ضدعفونی کنید.
مسواک ها را در کابینت ذخیره کنید و قبل از استفاده آن را با آب گرم بشویید.

۷-خاراندن را متوقف کنید.
kerm7

با اینکه معمولا کرمک شما را وادار به خاراندن اطرف مقعد میکند ولی باید از این کار اجتناب کنید.زیرا ممکن است تخم کرمک به دست یا انگشتان شما منتقل شود و به بقیه مردم منتقل شود.
خاراندن بر روی ناحیه مورد نظر تاثی میگذارد و باعث میشود تخم های کرمک در انگشتان شما جایگیری کنند.در زمان خواب دستکش و یا جوراب بپوشید تا از خاراندن غیرارادی مصون باشید.
ناخن های خود را کوتاه کنید.با این روش اگر خود را تصادفا بخارانید احتمال کمتری وجود دارد که تخم کرمک ها زیر ناخن شما جایگیری کنند.

روش دوم از سوم:دارو های تایید نشده

۱-درک کنید راه های خانگی محدود هستند.

ممکن است با خود خیال کنید شما مرحله ی دکتر رفتن را به هر دلیلی پشت سر گذاشتید ولی به حقایق نگاه کنید. به یاد داشته باشید راه های خانگی آلودگی را از بین میبرند ولی روش های خانگی به صورت علمی ثابت نشده اند و تکیه بر شواهد تجربی (تجربه شخصی) هستند.این درحالی است که درمان ها شریط شما را بدتر نمیکنند.ولی میتوانند درمان را به تاخیر بیاندازند.
قبل از استفاده از روش های خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

۲-پرو بیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
kerm8

غذا های غنی از پرو بیوتیک مانند ماست و یا کپسول پروبیوتیک.برخی بر این باورند که که پرو بیوتیک ها باعث تحریک باکتری های سالم در دستگاه گوارش شما شده و یک محیط نا خوشایند برای کرمک ها بوجود می آورند.ولی هیچگونه شواهد علمی برای این و چگونگی آن وجود ندارد.
۱ کاسه (۲۵۰ میلی لیتر) ماست به رژیم غذایی روزانه خود و یا کپسول های پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
همیشه برچسب های پروبیوتیک را در طول خرید نگاه کنید.

۳-روزانه چند قاشق سرکه سیب بخورید.
kerm9

سعی کنید چند قاشق سرکه سیب را در آب حل کنید و بخورید.برخی از مردم تصور میکنند ماهیت اسیدی سرکه سیب یک محیط ناخوشایند برای کرمک ها بوجود می آورد.هر چند اسید استیک موجود در سرکه سیب بعد از ورود به آب به دی اکسید کربن تبدیل شده.آّ هیچ تاثیری بر کرمک ها ندارد و دی اکسید کربن از ریه بازدم میشود.هیچ مدرکی وجود ندارد که نوشیدن سرکه سیب محیط روده که کرمک در آن زندگی میکند را اسیدی تر کند.

۴-بیشتر سیر بخورید.
kerm10

به گفته برخی خوردن سیر در کشتن کرمک ها موثر است،بنابراین شما میتوانید سیر بیشتری مصرف کنید اگر کرمک دارید.ولی باز هم شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد که سیر به کشتن کرمک ها کمک کند.
چاشنی سیر غذاهای خود را بالا ببرید.
برای دوز بیشتر میتوانید یک یا دو یا سه حبه سیر در روز مصرف کنید تا چنید هفته تا که علایم کرمک فروکش کنند.
شما همچنین میتوانید روزانه دو حبه سیر له شده را با چای خوری عسل را مخلوط و مصرف کنید.

۵-از عصاره دانه ی گیرت فروت استفاده کنید.
kerm11

یکی دیگر از درمان های خانگی که مردم تصور میکنند موثر است عصاره ی دانه ی گریت فروت است.
اگر شما قرصش را انتخاب میکنید باید سه بار در روز استفاده کنید.اگر مایع آن را انتخاب میکنید روزی ۳ بار مخبوط ۱۰ قطره عصاره دانه ی گیرت فروت با یک لیوان آب توصیه میشود.
عصاره دانه ی گیرت فروت معروف به سازگاری با انواع داروهاست ولی با بغضی عوارض جانبی دارد قبل از استفاده با پزشم و دکتر داروساز خود مشورت کنید.

۶-مصرف شکر را کاهش دهید.
kerm12

مصرف قند و شکر و نشاسته خو را کاهش دهید و به حداقل برسانید زیرا کرمک ها از این مواد تغذیه مینند.
با قطع کردن هر چه بیشتر شکر،برخی از مردم تصور میکنند،کرمک ها به گرسنگی می افتند و میمیرند.

روش سوم از سوم:درمان کرمک با دارو

۱-یک داروی مقابله با کرمک تهیه کنید.
kerm13

دنبال یک داخوراکی حاوی پیرانتل پاموات بگردید.این دارو سیستم عصبی کرمک ها را فلج میکند.و آن ها مجبو به خروج با مدفوع میکند.
به برچسب های پشت دارو برای میزان دوز دارو دقت کنید.
اگر شما مشکل کبد دارید و یا حامله هستید و با به کودک شیر میدهید نباید از این دارو استفاده کنید.
پیراتیل پاموات میتواند با دیگر دارو ها ترکیب شود پس قبل از استفاده با پزشک و دکتر دارو ساز خود مشورت کنید که برای شما بی خطر باشد.

۲-از دکتر خود یک نسخه از داروی ضد انگل بخواهید.
kerm14

اغلب بیماری های شدید یا متوسط کرمک با یک داروی قوی به قدر آسان حل میشود که انگار با دستمال پاکش کردید.
دو داری شایع برای حل این مشکل عبارت اند از آلبندازول و مبندازول.هر دو این دارو ها از کرمک ها در جذب قند جلوگیری میکند در نتیجه انرژی خود را از دست میدهند و میمیرند.
عوارض این دارو ها ممکن است باعث معده درد و تهوع شوند.
عوارض بیشتر شامل:گلو درد،تب،خونریزی غیرمعمولی یا کبودی،تنگی نفس و خستگی است.اگر هرگونه عوارض جانبی غیرمعمول را مشاهده کردید مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر شما باردار هستید یا زیر سن دوسال هستید پزشک شما ممکن است چیز دیگری برای شما تجویز کند.

۳-درخواست کرم ضد خارش.
kerm15

از پزشک خود درخواست کنید تا توصیه ای برای کرم ضد خارش در ناحیه ی مقعد به شما بکند.ممکن اس تا نسخه ای برای این منظور دریافت کنید.
حتی زمانی که داروهای ضد انگل به تنهایی برای کشتن کرمک ها کافی است ولی ممکن است شما بعد از ایسن هم هنوز خارش داشته باشید.این میتواند ناراحت کننده و مشکل ساز باشد از زمانی که تخم های کرمک در بدن باقی میمانند حتی بعد از اینکه کرمک ها بمیرند.خاراندن میتواند ان ها را پخش کند و شرایط را دشوار کند.

۴-آماده شدن برای تکرار درمان ها.
kerm16

ممکن از درمانی برای دور دوم دارو پس دو هفته به شما توصیه شود.
علایم بیماری بعد از هفته ی اول درمان ناپدید میشوند زیرا درمان کرمک های بالغ را میکشد ولی دوره ی دوم دارو برای کشتن تخم های کرمک هایی که در دوره اول کشته نشدند نیاز است.

۵-مراعات بهداشت خوب.
kerm17

اگرچه دارو های کرمک موثر است،ولی ضروری است بدانید که شما و خانوادتان باید رویه های بهداشتی را رعایت کنید تا دوباره مبتلا به انگل نشوید از دستوالعمل های روش اول برای جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش خطر انتقال کرمک به افراد دیگر استفاده کنید.

چگونه از شر کرمک ها خلاص شویم.
4.4 (88.24%) 34 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۳ دیدگاه

  • سلام من ک هر روز دوش میگیرم و مسائل بهداشتی کامل رعایت میشه ولی عمدتا چون مجردی زندگی میکنم فست فود و غذای بیرون میخورم دو سال اخیر تقریبا همیشه کرمک میدیدم…این ممکنه عوارض خطرناکتری داشته باشه؟؟؟چنباری قرص مبدازول از داروخونه گرفتم و دو سه روز میخوردم و خوب میشد علائمی نمیدیدم ولی بعد یه مدت دوباره…..

دیدگاهتان را بنویسید