علت و درمان درد سینه در زنان

درد سینه در زنان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.83K

درد سینه یا ماستالژی یک شکایت رایج در میان زنان است که می تواند شامل حساسیت پستان ها، درد شدید، سوزش یا سفتی در بافت پستان باشد. درد سینه ناشی از ماستالژی ممکن است ثابت باشد یا فقط گاهی رخ دهد. درد در سینه می تواند خفیف یا شدید باشد و ممکن است فقط چند روز در ماه رخ دهد، مانند درد سینه که قبل از پریود رخ می دهد. درد در سینه، دردی طبیعی، ملایم و یا متوسط است که در هر دو سینه احساس می شود. مدت زمان درد در سینه تقریبا 1 هفته در هر ماه است. درد در سینه در دوران بعد یائسگی شایع می باشد. اما درد سینه در زنان جوان متداول تر است. در اغلب موارد، درد در سینه نشان دهنده یک وضعیت خوش خیم است و به ندرت نشان دهنده سرطان سینه می باشد. با این وجود، اگر درد در سینه به مدت طولانی ادامه یابد، باید توسط متخصص زنان ارزیابی شود.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های چگونه یک توده داخل سینه زنان را شناسایی کنیم؟، سینه زنان و درمان ورم سینه ها و درمان شقاق سینه در شیردهی که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علائم درد سینه

درد در سینه

درد سینه به صورت دوره ای و غیر دوره ای طبقه بندی می شود. هر نوع درد در سینه یا ماستالژی دارای ویژگی های متمایزی است.

 1. درد سینه دوره ای: درد سینه دوره ای روی هر دو سینه به خصوص قسمت های بالایی و بیرونی تاثیر می گذارد. درد سینه دوره ای در دوران قبل از یائسگی معمولا در سنین 20 تا 30 سالگی شایع است و همچنین در زنانی که بیشتر از 40 سال دارند و در شروع یائسگی می باشند، این نوع از درد سینه تجربه می شود.
 2. درد سینه غیر دوره ای: درد سینه غیر دوره ای معمولا در یک ناحیه موضعی ایجاد شده، اما ممکن است در سراسر پستان گسترش یابد. درد سینه غیر دوره ای به احتمال زیاد بعد از یائسگی، زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علل و تشخیص درد سینه

درد سینه در زنان

گاهی اوقات ممکن است علت دقیق درد در سینه شناسایی نگردد، بعضی از علت های ایجاد درد سینه یا ماستالژی شامل موارد زیر است:

 1. هورمون های جنسی: درد در سینه در دوران قاعدگی شایع می باشد. درد سینه در بارداری و یائسگی کاهش یافته یا از بین می رود.
 2. ساختار سینه: درد سینه غیر دوره ای اغلب ناشی از تغییراتی است که در کانال های شیری یا غدد شیر ایجاد می شود، این تغییر می تواند منجر به ایجاد کیست سینه شود. آسیب یا ضربه به سینه، جراحی قبلی سینه یا سایر عوامل ممکن است منجر به درد در سینه شود. درد در سینه ممکن است از خارج سینه شروع شود و به سمت بافت سینه کشیده شود، به عنوان مثال درد در سینه ممکن است در نواحی دیواره قفسه سینه، ماهیچه ها، مفاصل و یا قلب ایجاد شود.
 3. عدم تعادل اسید چرب: عدم تعادل اسید های چرب در سلول ها بر حساسیت بافت سینه نسبت به هورمون های در گردش تاثیر می گذارد و در نتیجه ممکن است، درد سینه را به دنبال داشته باشد.
 4. داروها: برخی داروهای هورمونی، از قبیل داروهای به کار رفته در درمان های ناباروری و داروهای ضد بارداری، ممکن است با درد سینه همراه باشد. همچنین حساسیت سینه ها ممکن است عارضه جانبی ناشی از درمان های هورمونی بعد از یائسگی باشد. درد سینه با برخی از داروهای ضد افسردگی ارتباط دارد، از جمله داروهای ضدافسردگی باز جذب سروتونین (SSRI).
 5. اندازه سینه: زنان با سینه های بزرگ ممکن است، درد سینه غیر دوره ای داشته باشند. سینه های بزرگ ممکن است درد سینه غیر دوره ای را به همراه داشته باشد. درد سینه ناشی از بزرگی سینه ها ممکن است درد گردن، شانه و کمر درد را به دنبال داشته باشد.
 6. جراحی سینه: درد سینه می تواند ناشی از جراحی سینه و اسکار پس از آن، گاهی اوقات ممکن است بعد از جراحی سینه باقی بماند.

آزمایشاتی که برای تشخیص درد سینه استفاده می شود، عبارت است از:

 • معاینه بالینی پستان ها
 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • بیوپسی سینه

درمان درد سینه

درد سینه

برای بسیاری از زنان، درد سینه یا ماستالژی، در طول زمان بر طرف خواهد شد و ممکن است نیاز به درمان وجود نداشته باشد. در صورت نیاز، گزینه های درمان درد سینه عبارت است از:

 1. حذف علل زمینه ایی: در برخی موارد برای کاهش درد سینه، اقدامات ساده ای مانند استفاده از لباس زیر یا سوتین راحت مناسب می باشد.
 2. تجویز داروی ضد التهاب غیراستروئیدی موضعی (NSAID): هنگام درد سینه شدید، ممکن است نیاز به استفاده از ترکیبات ضد درد موضعی (NSAID) وجود داشته باشد.
 3. بررسی مصرف قرص ضد بارداری: اگر بیمار قرص ضد بارداری مصرف می کند، ممکن است متخصص زنان توصیه به قطع مصرف دارو نماید و روش های ضد بارداری غیرهورمونی را برای بهبود درد سینه پیشنهاد دهد.
 4. کاهش دوز هورمون درمانی یائسگی: ممکن است متخصص زنان دوز داروهای هورمونی جهت کنترل علائم یائسگی را کاهش دهد و یا هورمون درمانی را به طور کامل قطع کند، تا به این ترتیب درد سینه کاهش یابد.
 5. استفاده از داروهای خوراکی: دانازول تنها داروی تجویز شده توسط سازمان غذا و دارو برای درمان ماستالژی و درد سینه می باشد. با این حال، دانازول خطر عوارض جانبی شدید مانند آکنه، افزایش وزن و تغییر صدا را به دنبال دارد که سبب محدودیت استفاده از آن می شود. تاموکسیفن، برای درمان و پیشگیری سرطان سینه تجویز می شود. ممکن است در برخی موارد برای کنترل درد سینه توصیه شود، اما این دارو دارای عوارض جانبی بسیاری می باشد که ممکن است بیشتر از درد سینه مشکل ساز باشد.

درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی برای درد سینه عبارت است از:

 • استفاده از کمپرس های گرم و یا سرد بر روی سینه
 • پوشیدن سوتین مناسب و راحت
 • پوشیدن سوتین ورزشی مناسب، در حین ورزش
 • ریلکس تراپی، کمک به کنترل درد سینه ناشی از اضطراب
 • محدود کردن مصرف کافئین
 • رعایت رژیم غذایی کم چرب و استفاده از کربوهیدرات های پیچیده تر
 • استفاده از یک مسکن ضد درد مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن اما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید، زیرا استفاده طولانی مدت باعث مشکلات کبدی و عوارض جانبی دیگر می گردد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید