راه های پاکسازی پوست خشک

پاکسازی پوست خشک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 710

پوست خشک از جمله پوست های حساس به حساب می آید. شستشو و مراقبت از پوست خشک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حال به بررسی نکاتی می پردازیم که به داشتن پوستی سالم در افرادی با پوست خشک، کمک می کنند.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های علت و درمان خشکی پوست پا، علت و درمان خشکی پوست دست و انواع روغن های گیاهی برای پوست و مو که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

راه های پاکسازی پوست خشک

1- همیشه قبل از خواب صورت خود را بشویید

پاکسازی پوست خشک

صرف نظر از میزان خشکی پوست شما، پاکسازی پوست خشک به طور ملایم در شب ضروری است. مواد آرایشی، ضد آفتاب، باکتری ها، سلول های مرده پوستی، چرک و چربی در طول روز روی پوست شما وجود دارند. این ها می توانند به منافذ پوستی شما راه پیدا کرده و موجب التهاب شوند. پوست خود را به طور ملایم و بدون ساییدن بشویید، تا پوست شما آسیب نبیند.

 • نیازی به شستشوی مجدد صورت در صبح نیست، زمانی که بیدار می شوید، صورت خود را با آب بشویید.

2- پاک کننده صابونی یا غیر صابونی

پاکسازی پوست خشک

مواد شوینده ناملایم در صابون می تواند چربی های مرطوب کننده طبیعی در پوست شما را از بین ببرد. این موجب خشکی پوست، تحریک پذیری و التهاب می شود.

 • پاک کننده های غیر صابونی مانند صابون ها بر روی پوست عمل می کنند، اما چربی های پوست شما را از بین نمی برند. بدین ترتیب برای پاکسازی پوست خشک مناسب تر هستند.

3- چیزی که باید در پاک کننده های صورت به دنبال آن بود

خشکی پوست

اگر پوست خشکی دارید، از یک پاک کننده ملایم به همراه مرطوب کننده استفاده کنید. پوست شما بعد از تمیز کردن باید حالت نرم و صاف داشته باشد. اگر بعد از استفاده از پاک کننده پوست شما حالت خشک، سفت و آسیب دیده پیدا می کند، پاک کننده مصرفی خود را تغییر دهید.

 • در صورت داشتن پوست خشک، از مصرف پاک کننده های حاوی سالیسیلیک اسید یا گلیکولیک اسید خودداری کنید.

4- چیزی که نباید در پاک کننده های صورت وجود داشته باشد

پاکسازی پوست خشک

علاوه از عدم استفاده از پاک کننده های صابونی ناملایم، پاک کننده مصرفی باید عاری از رایحه، مواد شیمیایی و الکل باشد. از مصرف پاک کننده های صابونی که موجب خشکی پوست می شوند، خودداری کنید. در مورد استفاده از پاک کننده های صورت حاوی لایه بردارها مانند گلیکولیک اسید با پزشک خود مشورت کنید.

 • انواع مختلف پاک کننده های صورت ممکن است، برای افراد مختلف موثر باشند.

5- آب و پوست خشک

خشکی پوست

دوش گرفتن و حمام کردن می تواند موجب مرطوب شدن و آبرسانی پوست خشک شما شود، اما همچنین با از بین بردن چربی های طبیعی پوست موجب خشکی پوست نیز می شود. شستشو با آب داغ سریع تر از آب ملایم موجب از بین رفتن چربی ها می شود. بنابراین از آب ملایم برای شستشوی صورت استفاده کنید و روزانه حمام کوتاه (حدود 5 دقیقه) داشته باشید.

 • به منظور حفظ رطوبت حمام، هنگام حمام کردن در را ببندید.

6- اسکراب ها را کنار بگذارید

پاکسازی پوست

اگر پوست خشکی دارید، باید خرید و استفاده از اسکراب های گران را فراموش کنید. در واقع، شما می توانید اسکراب کردن را به طور کامل فراموش کنید. ساییدن و اسکراب به پوست شما آسیب می رساند. حتی اصطکاک ناشی از شستشو با اسفنج یا لیف حمام می تواند تحریک کننده باشد. ملایم ترین راه و همچنین راحت ترین راه برای شستشوی صورت، دست های شماست.

 • استفاده از یک پارچه کتانی نیز می تواند مناسب باشد.

7- دست ها و صورت خود را مرطوب کنید

پاکسازی پوست خشک

از آنجایی که شما از دست هایتان برای تمیز کردن صورت استفاده می کنید، ابتدا آن ها بشویید. سپس دست ها و صورت خود را با آب ولرم مرطوب کنید. از آب کافی برای کف کردن مناسب پاک کننده استفاده کنید. پاک کننده های صورت ملایم معمولا کف زیادی ندارند.

 • به یاد داشته باشید که هدف شما از شستشو، داشتن پوستی صاف و نرم است.

8- از مقدار کمی پاک کننده، برای پاکسازی پوست خشک استفاده کنید

پاکسازی پوست خشک

استفاده از پاک کننده به مقدار زیاد برای پوست خشک مناسب نیست. تنها مقدار کمی از مواد پاک کننده را به کف دست خود فشار دهید و آن را به شکل یکنواخت روی صورت خود بمالید. به کمک نوک انگشتان خود و به حرکات دورانی آن را به آرامی روی پوست خود ماساژ دهید. بر روی حرکات ملایم تر در اطراف چشم بیشتر دقت کنید.

 • به یاد داشته باشید که حتی با انگشتان خود پوست را نسایید.

9- پوست خشک را با ضربات آرام حوله خشک کنید

خشکی پوست

بعد از یک پاکسازی پوست خشک به طور مناسب، از ساییدن پوست هنگام خشک کردن خودداری کنید. مالیدن موجب ایجاد خراش بر روی پوست می شود که آسیب و التهاب را به دنبال دارد. در عوض، صورت خود را با آب ولرم بشویید، سپس با استفاده از یک حوله یا لیف تمیز به آرامی خشک کنید.

 • پوست را به طور کامل خشک نکنید تا اندکی رطوبت به منظور مرطوب ماندن پوست، باقی بماند.

10- حذف سلول های مرده

پاکسازی پوست

حدف سلول های مرده پوستی اجازه نفوذ بهتر مرطوب کننده ها به سلول های پوستی را می دهد. اما لایه برداری ساینده به پوست خشک آسیب می رساند، بنابراین لایه برداری را بیش از 1 بار در هفته انجام ندهید. از اسکراب های میوه که ممکن است ناملایم باشند، استفاده نکنید. در عوض می توانید از آنزیم های برنج یا پاپایین برای اسکراب استفاده کنید. این مواد راهی ملایم و ایمن برای اسکراب هستند.

 • لایه برداری نباید آسیبی به دنبال داشته باشد، اگر چنین شد، استفاده از آن را متوقف کرده و محصول را عوض کنید.

11- مرطوب کردن پوست

پاکسازی پوست خشک

مرطوب کننده ها واقع رطوبتی را به پوست اضافه نمی کنند، بلکه رطوبت موجود را حفظ می کنند و از تبخیر آب جلوگیری می کنند. 2 تا 3 بار در روز پوست خود را مرطوب کنید. قانون سه دقیقه ای را در نظر داشته باشید، در طول سه دقیقه بعد از پاکسازی شبانه و شستشوی پوست در صبح از مرطوب کننده استفاده کنید.

 • اگر در طول روز مجددا از مرطوب کننده استفاده می کنید، نیازی به پاکسازی یا شستشوی مجدد نیست.

12- چیزی که باید در مرطوب کننده پوست خشک، به دنبال آن باشید

خشکی پوست

کرم ها و روغن ها در مقایسه با لوسیون ها برای پوست خشک مناسب تر هستند. رطوبت سازها مانند گلیسیرین و پروپیلن گلیکول آب را به لایه خارجی پوست می کشند. نرم کننده ها مانند پترولاتوم، لانولین، روغن مینرال و دایمتیکون با تشکیل لایه ای در سطح پوست رطوبت را در پوست به دام می اندازند.

 • ترکیباتی مانند پترولاتوم که به عنوان یک سد عمل می کنند و رطوبت را به دام می اندازند، ترکیبات مناسبی برای درمان پوست خشک هستند.

13- چیزی که نباید در یک مرطوب کننده پوست خشک، وجود داشته باشد

پاکسازی پوست خشک

شما بهتر است از از مرطوب کننده هایی که حاوی رایحه ها و موادی مانند رتینول ها هستند استفاده نکنید، چرا که ممکن است به پوست خشک و حساس آسیب برسانند.

 • با مالیدن مقدار کمی از یک مرطوب کننده بر روی پوست ساعد خود به مدت چند روز، می توانید آن محصول را تست کنید. اگر احساس قرمزی، سوزش، خارش و خشکی در آن نواحی داشتید، از این محصول استفاده نکنید.

رسانه دکتر سلامت

راه های پاکسازی پوست خشک
5 (100%) 2 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید