چرا بهتر است که به سمت چپ شکم بخوابیم؟

سمت چپ شکم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.23K

سمت چپ شکم خوابیدن فایده های زیادی برای بدن دارد. استراحت مناسب در شب برای انرژی و فعالیت روزانه ما بسیار حائض اهمیت است.  در نتیجه بهتر است که ما این علم را مد نظر داشته باشیم. در اینجا شش مورد از منافع سمت چپ شکم خوابیدن را بیان می کنیم.

باعث عملکرد بهتر سیستم لنفاوی می شود

سمت چپ شکم

نقش سیستم لنفاوی برای بدن بسیار حیاتی است زیرا که سم ها را از سیستم ما خارج می کند. به گفته کارشناسان مجرای سینه (که بزرگترین عروق لنفاوی از سیستم لنفاوی است) در سمت چپ ما واقع شده است. برای همین خوابیدن در سمت چپ شکم به عملکرد بدن در پروسه مواد زائد مؤثر است. از آنجاییکه سیستم لنفاوی کار انتقال چربی ها، پروتئین ها، و دیگر مواد مهم به بافتهای شما را انجام می دهد، خوابیدن به سمت چپ شکم باعث می شود که عمل جذب مواد مغذی توسط سلول سریعتر انجام گیرد.

باعث عملکرد بهتر طحال می شود

درد سمت چپ شکم

طحال بزرگترین ارگان در سیستم لنفاوی است که این هم در سمت چپ بدنمان قرار دارد. زمانی که شما به سمت چپ شکم خود می خوابید روی فعالیت طحال تأثیر می گذارد. دلیل اصلی آن سنگین بودنش است. خوابیدن به سمت چپ جریان خون را در طحال بالا می برد و باعث می شود که آلودگی ها سریعتر به بیرون فیلترشوند.

باعث بالا رفتن حذف بهتر مواد زائد می شود

درد در سمت چپ شکم

نقطه اتصال روده کوچک و بزرگ نیز در سمت چپ بدن واقع شده است که دریچه ایلئوسکال نام دارد. زمانی که شما سمت چپ شکم خود می خوابید،  نیروی کششی وارده باعث می شود که حرکت مواد زائد از روده کوچک به روده بزرگ راحتتر انجام شود. این باعث می شود که در این دو نقطه، دفع مواد زائد از بدن سریعتر انجام شود.

می تواند باعث کاهش سوزش معده در شب هنگام شود

درد سمت چپ شکم

اگر به طور مداوم از سوزش معده رنج می برید، در این صورت بهتر است سمت چپ شکم خود بخوابید در حالی که کمی هم ممکن است خروپف کنید. در این پوزیشن معده شما در زیر  اسفنکتر قلبی واقع می شود که مری را به معده متصل می کند. سمت چپ خوابیدن باعث می شود که محتوای معده از مری بالا نرود.

کبد شما را از اضافه باری نجات می دهد

درد در سمت چپ شکم

حال که کبد در قسمت راست بدن است، خوابیدن سمت راست باعث فشار آوردن به این ارگان می شود. گرچه سمت چپ خوابیدن، مانع می شود که سم و مواد مضر باعث سنگینی کبد شوند.

برای قلب شما خوب است

درد در سمت چپ شکم

سمت چپ قلب از ریه خون دریافت می کند و با تپش آن را به بدن منتقل می کند. در نتیجه،  سمت چپ خوابیدن می تواند برای فعالیت قلب مؤثر باشد. زمانی که شما سمت چپ می خوابید، نیروی جاذبه باعث آسان شدن عملکرد سیستم گردش خون می شود بویژه شاهرگ و  بزرگ سیاهرگ زیرین و یک سیاهرگ بزرگ که خون را از قسمت پایین بدن به سمت قلب حمل می کند و این رگ در قسمت راست ستون فقرات قرار دارد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

 • سلام در روایت داریم خواب مومن به سمت راست است، خواب انبیاء به پشت(تاق واز) بخاطر دریافت وحی، خواب کفار و مشرکان به سمت چپ و خواب شیطان روی شکم(دمر) است.
  تمام مطالب شما در مورد خواب سمت راست است، که با تدبیر یهود سمت راست با چپ جا به جا شده است.
  این مطالب جهت اطلاع بود اگر نمی دانستید …

  • سلام دوست عزیز
   ما در تیم پزشکیمون دین و روایات را با علم روز پزشکی قاطی نمیکنیم،

   مطالب ما بر اساس علم روز و یافته های محققان و دانشمندان انجام میشود

دیدگاهتان را بنویسید