راه های درمان موی سفید

رنگ موی سفید
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.75K

موی سفید، معمولا نشانه پیر شدن هستند، پس قابل درک است که بخواهید از آنها راحت شوید. خوشبختانه کارهایی وجود دارند که می توانید مو ها را بپوشانید، از رشد بیشترشان جلوگیری کنید و حتی فرآیند را متوقف سازید. قدم اول را بردارید تا دیگر مراحل را بیابید.

جلوگیری از سفید شدن مو

۱- یک رژیم مناسب مو داشته باشید

درمان موی سفید

داشتن یک رژیم سالم و مناسب، بیشترین نقش را در حفظ سلامت مو ایفا می کند، پس مطمئن شوید که بدنتان همه ویتامین ها و مواد مغذی برای سلامت مو را دریافت می کند تا از سفید شدن مو جلوگیری کند.

 • از خوردن به اندازه پروتئین (مو از پروتئین ساخته می شود)، میوه ها، سبزیجات و تمام غلات مطمئن شوید. آب زیاد بنوشید تا جذب شود.
 • بیشتر از آن، مطمئن شوید که به اندازه کافی ویتامین B12 و زینک استفاده می کنید. اگر این احساس را ندارید، پس رژیمتان طبیعی نیست.
 • همچنین مطمئن شوید که به میزان کافی، ویتامین A،CوE را از موادی معدنی ای چون: مس، آهن و فولیک اسید دریافت می کنید.
 • بیوتین (چیزی شبیه به ویتامین H) یکی دیگر از ویتامین های ضروری بدن و رنگ طبیعی موها است.این ویتامین در موادی چون: خیار، جو و بادام یافت می شود.

۲- از استفاده مواد کم کیفیت برای مو، خودداری کنید

درمان موی سفید در جوانی

محصولات بی کیفیت شامل تمام موادهای شیمیایی چون: سولفات، فسفات، کلر و آمونیاک می شوند که باعث خشکی و سستی ریشه مو می شوند و موها را به سفید شدن می رسانند. بنابراین باید تا جایی که می توانید از محصولاتی استفاده کنید که دارای ترکیبات طبیعی باشند.

۳- سر خود را مرتب ماساژ دهید

موی سفید

ماساژ، به جریان خون کمک می کند تا به جمجمه برسد که باعث رشد طبیعی موها می شود. اگر ممکن است، با روغن های گیاهی مثل: نارگیل و بادام ماساژ دهید. اینکار باعث مرطوب و محکم ساختن ریشه مو می شود.

۴- سیگار نکشید

درمان موی سفید سر

براساس یک بررسی، موهای افراد سیگاری ۴ برابر زودتر از دیگران، سفید می شوند. سیگار همچنین باعث می شود مو سست تر و شکننده تر شود و ریزش را بیشتر می کند.

۵- ملنکور (melancor) مصرف کنید

موی سفید

ملنکور، یک کپسولی است که کار آن نگه داشتن رنگ طبیعی مو و افزایش فعالیت رنگدانه های مو است. می تواند رنگ را به طوسی برگرداند و همچنین از ریزش موهای طوسی جدید، جلوگیری کند. روزی یک بار باید مصرف کنید و عوارضی ندارد. همچنین می توانید آنلاین آن را تهیه کنید.

رنگ کردن موی سفید

۱- تمام سر را رنگ کنید

درمان موی سفید

رنگ کردن تمام سر، تمام موی سفید را در برمی گیرد و یک گزینه خوب برای افرادی است که ۴۰% از موهایشان طوسی شده است.

 • می توانید رنگ های نیمه دائمی را انتخاب کنید که برای چند هفته باقی می مانند یا رنگ های دائمی را انتخاب کنید که تا زمان رشد مجدد مو ازبین نمی روند.
 • اگر در تلاش هستید که رنگ مناسب با رنگ طبیعی موهای خود داشته باشید، باید از یک متخصص کمک بگیرید چراکه درخانه انجام دادن، ممکن است نتیجه ای که می خواهید را نداشته باشد. به هرحال، بیشتر مردم رنگ کردن مو را شانسی برای تجربه تمام رنگ های جدید می دانند.
 • اگر تصمیم دارید که در خانه رنگ کنید، از رنگ هایی که دارای: آمونیاک هستند خودداری کنید که مو را خشک می کند و به آن آسیب می زند.
 • در نظر بگیرید که اینکار نیاز به مراقبت دارد چراکه با هر بار رشد مو، نیاز به رنگ کردن مجدد خواهد بود (ریشه ها را کمتر رنگ کنید)

۲- هایلایت کنید

موی سفید

هایلایت، یکی دیگر از گزینه هایی است که موی سفید را می پوشاند. بجای رنگ کردن تمام سر، قسمت هایی از سر که سفید شده اند یا بسته به مدل مویتان رنگ کنید و با آن مو زندگی کنید.

 • هایلایت ها می توانند خیلی مناسب باشند، اضافه کردن رنگ های ظریف و براق می توانند خیلی دلربا و در خور مقایسه باشند.
 • هایلایت باید توسط متخصص زیبایی انجام شود و می تواند کمی گران باشد. در هر صورت، ماندگاری هایلایت از رنگ کردن تمام سر بیشتر است.

۳- حنا را امتحان کنید

کندن موی سفید

حنا، یک رنگ مو طبیعی است. هیچ ماده شیمیایی ندارد و درواقع باعث حالت دهندگی، درخشندگی و مرطوب سازی مو می شود.

 • حنا، می تواند باعث قرمز شدن مو شود. روشن تر از موهای شما (مخصوصا اگر سفید هایتان بیشتر است). یک قرمزی روشن دارد.
 • حنا می تواند خیلی کثیف کننده باشد. از آجر گرفته می شود و نیازمند مخلوط کردن آن با شربت لیمو، چای یا قهوه است. یک حالت تیری (لجنی) دارد و باید چندین ساعت بر روی مو بماند تا مو رنگ بگیرد.
 • این را در نظر بگیرید که بعد از حنا گذاشتن، نمی توانید از رنگ های شیمیایی استفاده کنید. پس برای استفاده از حنا تصمیم قطعی بگیرید، چراکه باید تا مدت ها با آن سر کنید.

۴- راه حل های زودگذر را آزمایش کنید

رنگ مو برای موی سفید

اگر هنوز برای رنگ کردن موهای خود تصمیم نگرفته اید، راه های دیگری جز رنگ کردن وجود دارند.

 • از ریمل مو استفاده کنید.دقیقا ریمل مو! این بهترین گزینه برای پر کردن رنگ های طوسی و خط سر است. تا شستشوی دوباره سر نیز باقی می ماند.
 • از پنهان کننده ریشه ها استفاده کنید. این پنهان کننده مانند شامپوهای خشک عمل می کند. به صورت گاز مایع وجود دارد و می تواند جوانه موهای طوسی ریشه ها را بپوشاند که موها به رنگ طبیعیشان بمانند. با شامپو شسته می شود.
 • از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و نرم کننده ها استفاده کنید. بعد از یکبار شستن با این شامپو، رنگ تا ۳ هفته باقی خواهد ماند.

۵- از محصولات طبیعی شستشو استفاده کنید

درمان گیاهی موی سفید

بعضی از درمان های خانگی وجود دارند که به صورت های مختلف مایع وجود دارند که در آخر باعث رنگ می شوند. درهرحال چه جواب بدهند چه ندهند، ارزش امتحان کردن را دارند.

 • رزماری و مریم سرخ: نصف فنجان رزماری و نصف فنجان مریم سرخ را در مقداری زیاد آب به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. گیاه را در بیاورید سپس اجازه دهید آب خنک شود. بعد از خنک شدن، آب را بر روی موها و جمجمه بریزید و اجازه دهید تا به طور طبیعی خشک شود، سپس با شامپوهای طبیعی بشویید. یک بار در هفته تکرار کنید.
 • ارغوان: مقداری ارغوان هندی (با نام آلما نیز شناخته می شوند) را در روغن نارگیل بجوشانید تا سیاه شوند. بگذارید تا مخلوط خنک شود سپس آن را بر روی موهایتان بریزید و با با دست ماساژ دهید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند، سپس بشویید.
 • گردو سیاه: مقداری گردو سیاه را بشکنید و میوه را در قوری آب بریزید. ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس اجازه دهید تا خنک شود. گردوها را از آب دربیاورید، سپس موهایتان را با آن بشویید و اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود. هفته ای دو بار تکرار کنید.

۶- طوسی بودن را بپذیرید

موی سفید

بجای تلاش برای پوشاندن و رها شدن از موی سفید، آنان را بپذیرید! تا وقتی که از آنها به خوبی مراقبت کنید، موی سفید زیبا نشان داده می شوند. همچنین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

 • مدل موی مدرن داشته باشید: خیلی از خانم ها و آقایان، موی سفید را نشانه پیری می دانند. اما این بعضی اوقات به دلیل داشتن مدل موی قدیمی است. سعی کنید مدل موهای طبق مد، تازه داشته باشید. چیزی مانند شلرپ باب و بلانت بنگز. اینکار کمک می کند که موهایتان جوان به نظر بیاید.
 • موهایتان را براق نگه دارید: موهای طوسی و سفید، خشک و فرفری به نظر می آیند که باعث پیر نشان دادن شما می شود. موهایتان را با شامپوها و نرم کننده ها مرطوب و مرتب نگه دارید. روغن های مناسب مو مانند: روغن آرگان یا نارگیل استفاده کنید و برای موهای فر از اتو مو استفاده کنید.

درک کردن موی سفید

۱- بدانید که مو سفید ارثی است

رنگ موی سفید

اگر چه بیشتر مردم سفید شدن مو را نشانه پیری می دانند، ولی زمان دقیقی برای سفید شدن مو معلوم نیست.

 • بعضی از افراد اولین موهای سفید شان را در نوجوانی تجربه می کنند، درحالی که بقیه در میانسالی تجربه می کنند. براساس آزمایشات، سفیدی مو ارثی است. پس اگر موی پدر مادر شما در سنین کم سفید شدند، پس شما نیز همانگونه خواهید بود.
 • بیشتر افراد در سن ۳۵ سالگی شروع به سفیدی می کنند، آسیایی ها ۴۰ سالگی و افراد با پوست های تیره بعد از ۴۰ سالگی.

۲- بدانید که عامل سفیدی استرس نیست

موی سفید

این یک نظریه رایج است که عامل مو سفید، استرس است، اما علت مشخصی برای اثبات این نظریه وجود ندارد.

 • نسبتا، مو وقتی سفید می شود که سلول های سازنده رنگ در ریشه مو، از ساختن رنگدانه دست می کشند. مثلا: ملانین (که باعث رنگسازی می شود).
 • همچنین پیشنهاد می شود که ساخت هیدروژن پروکسید اطراف رنگدانه های مو می تواند به عنوان عامل استرس نفوذ کند.
 • به هرحال، استرس، نتایج خیلی منفی ای بر روی سلامتی می گذارد (شامل ریزش مو) پس کنترل کردن استرس، می تواند نظریه خوبی باشد.

۳- همه شرایط زیرین را در نظر بگیرید

درمان موی سفید سر

گاهی موها به طورناگهانی سفید می شوند، این به دلیل شرایط سیستم دفاعی بدن و ارث است.

 • بعضی از شرایط خاص، سفید شدن به همراه لک و پیس که عامل آن مشکلات تیروئیدی و کم خونی است. مشکلات غده هیپوفیز نیز می تواند مسبب سفید شدن شود.
 • بنابراین، اگر موهایتان به طور ناگهانی سفید شد و هر کدام  از این شرایط خاص را تجربه کردید، نزد دکتر بروید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید