راه های خلاص شدن از بثورات پوستی چیست؟

بثورات پوستی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 16.1K

بثورات پوستی (جوش های پوستی) یک بیماری است که وقتی غدد عرق پوست مسدود می شود، ایجاد می شود و عرق را زیر پوست می گذارد. سوزش و بثورات قرمز پوستی که نتیجه آن می تواند هر چیزی از یک رنجش جزئی به یک مشکل جدی باشد بستگی به این دارد که تا چه حد آن پیشرفت کرده است. خوشبختانه، اگر به زودی درمانش کنید، شرایط خلاص شدن از آن راحت است. از این ترفندهای ساده برای پاک کردن موارد جزئی بثورات پوستی استفاده کنید!

مراقبت های ساده خانگی از بثورات پوستی

۱- از گرما دوری کنید

بثورات پوستی چیست

همانطور که از نام آن مشخص است، یکی از دلایل اصلی که سبب بثورات پوستی می گردد در معرض هوای گرم قرار گرفتن است که عرق را تقویت می کند. هرچه عرق کمتر کنید، عرق کمتری در پشت منافذ مسدود شده ایجاد می شود و تحریکات کمتری باعث بروز بثورات خواهد شد. بنابراین، هرچه کمتر در معرض هوای گرم قرار بگیرید بهتر است.

 • اگر به کولر دسترسی دارید، بهتر است مدت زمانی را زیر آن قرار بگیرید. کولر تنها باعث خنکی هوا نمی شود- بلکه رطوبت هوا را نیز کمتر می کند. زمانی که می خواهید با بثورات پوستی مقابله کنید این روش کمک بزرگی می کند، رطوبت بالا از تبخیر عرق جلوگیری می کند و این برای بثورات پوستی بدتر است.

۲- لباس های گشاد و قابل تنفس بپوشید

بثورات پوستی

اگر از بثورات پوستی رنج می برید، بهتر است که لباس هایی بپوشید که جایی برای تنفس به پوست خود بدهید. این کار باعث می شود که عرق و رطوبت روی پوست تبخیر شود و از ماندن رطوبت بر اطراف بثورات پوستی که در لباس های تنگ ایجاد می گردد جلوگیری شود.

 • اینکه شما چه چیز می پوشید تنها اهمیت ندارد بلکه نوع بافت آن نیز مهم است. بافت هایی مانند نخ بیشتر قابل تنفس هستند، پارچه کشباف در بافت های ورزشی بنظر بهترین گزینه است، در حالی که پارچه های مصنوعی شبیه نایلون و پلی استر کمتر جای تنفس دارند.
 • اگر در آب و هوای گرم هستید، ممکن است بخواهید لباس هایی را که به طور مستقیم پوست شما را در معرض هوای بیرون قرار می دهد (مانند شلوارک و غیره) بپوشید. این لباس ها خطر آفتاب سوختگی را ایجاد می کنند که باعث می شود پوست شما بیشتر تحریک و آسیب پذیرگردد. به مقدار کافی کرم ضد آفتاب بزنید و یا لباس هایی بپوشید که بدن را کامل بپوشاند.

۳- از فعالیتهای ورزشی سنگین پرهیز کنید

بثورات پوستی

ورزش باعث افزایش درجه حرارت بدن شده و باعث عرق کردن می شود، دقیقا همان چیزی که در زمان داشتن بثورات پوستی باید از آن دوری کنید. البته فعالیت فیزیکی برای سلامتی در درازمدت عالی است، اما در کوتاه مدت، می تواند از بهبود یافتن بثورات پوستی جلوگیری کند و حتی آن را بدتر کند. زمانی که منتظر هستید تا بثورات پوستیتان بهتر شود از فعالیتهای فیزیکی سنگین دوری کنید، مخصوصا اگر این فعالیتها را در آب و هوای گرم و مرطوب انجام می دهید. این فعالیتها شامل موارد زیر می باشند:

 • ورزش ها
 • پیاده روی
 • دویدن
 • وزنه برداری / کوهنوردی
 • … و غیره.

۴- برای خشک کردن پوست از پودر تسکین دهنده استفاده کنید

بثورات پوستی در کودکان

گاهی اوقات بویژه در آب و هوای گرم و مرطوب، خشک نگه داشتن بثورات پوستی، حتی اگر از ورزش کردن پرهیز می کنید کار مشکلی است. در این موارد، سعی کنید یک مقدار کمی از پودر تالک، پودر بچه یا نشاسته ذرت (اندکی) به منطقه آسیب دیده بزنید. این پودرها رطوبت را جذب می کنند، پوست را خشک نگه می دارند. اگر به هر دلیلی، شما نمی توانید تمام دستورالعمل های بالا را دنبال کنید این می تواند کمک بزرگی باشد.

 • از پودر های معطر استفاده نکنید، که می تواند پوست را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هرگز پودری را در محل زخم باز قرار ندهید زیرا این امر می تواند منجر به عفونت گردد.

۵- به طور مرتب حمام بروید و بگذارید تا پوستتان خشک شود

انواع بثورات پوستی

زمانی که بثورات پوستی به طور جدی دارید، تمیز نگه داشتن پوست مهم است. گرد، چرک و باکتری ها می توانند با شروع عفونت، بثورات پوستی را بدتر کنند،  اما حمام منظم (حداقل یک بار در روز در هنگام بثورات) می تواند به حفظ پوست شما از این آلودگی ها کمک کند. زمانی که حمام می روید، حداقل در قسمت های بثورات پوستی از حوله استفاده نکنید، بگذارید پوست کم کم در مجاور هوا خشک شود. حوله می تواند پوست را بیشتر تحریک کند و باکتری های عفونی را به آن انتقال کند.

۶- بگذارید هر روز پوستتان هوای تازه بخورد

بثورات پوستی

زمانی که بثورات پوستی دارید، یادتان باشد، نیازی نیست که تمام روز یک لباس بپوشید. اگر محل کار یا دیگر مسئولیت ها، شما را از پوشیدن انواع لباس های گشاد قابل تنفس که برای بثورات پوستی مناسب است، دور نگه دارد، زمانی که فرصت برای استراحت دارید، آن لباسها را در بیاورید و استراحت کنید. این حالت ایده آلی نیست، اما اینکه به پوست شانس تنفس بدهید بهتر از آن است که هرگز فرصتی برای نفس نداشته باشد.

 • به عنوان مثال، فرض کنید شما در یک جنگل گرم و مرطوب هستید و در پای خود بثورات پوستی دارید. با این حال، کار شما نیازمند آن است که چکمه های لاستیکی ضخیم بپوشید. در این مورد، ممکن است انتهای هر روز بعد از یک حمام خنک کفشتان را با یک سندل گشاد عوض کنید. بثورات پوستی را تا جای ممکن در معرض هوای تازه قرار دادن تنها در موقعیت های خاص کمک می کند.

درمان موضعی برای موارد جدی تر

۱- از کرم ها و لوسیون های استاندارد دوری کنید

بثورات پوستی

گاهی اوقات بثورات پوستی با مرور زمان بهبود نمی یابد. در این موارد، کرمها و لوسیون هایی موجود دارند که برای بهتر شدن سریع آن کمک می کنند. البته اینها استثنا هستند و قاعده نیستند. بیشتر کرمها و لوسیون ها به بثورات پوستی کمکی نمی کنند حتی اگر آگهی داده باشند که تسکین دهنده یا مرطوب کننده هستند. در واقع، بیشتر آنها می توانند بثورات پوستی را بدتر نیز کنند، بویژه اگر آنها یکی از مواد زیر را دارا باشند:

 • نفت خام یا گلیسیرین. این مواد چرب می تواند منافذ پوست را مسدود کنند، که دلیل اصلی بثورات پوستی است.
 • عطرها یا خوشبویی. اینها اغلب پوست خراشیده را تحریک می کنند وسبب بدتر شدن بثورات پوستی می شوند.

۲- لوسیون کالامین را به آرامی روی پوست قرار دهید

بثورات پوستی در کودکان

کالامین یک عنصر تسکین دهنده و محافظ پوست است و باعث کاهش سوزش میگردد. علاوه بر این، دیده شده خارش هایی که گاهی اوقات از بثورات پوستی ناشی شده بوده را کاهش داده است. این لوسیون و لوسیون های مرتبط گاهی اوقات به عنوان لوسیون هایی برای خارش بثورات پوستی به بازار عرضه می شود.

 • کالامین به طور کلی ایمن است، اما می تواند با بعضی از داروهای رایج و شرایط پزشکی عملکرد منفی داشته باشد. اگر باردار هستید، هر گونه آلرژی شناخته شده پزشکی، یا دارو های تجویزی مصرف می کنید قبل از مصرف کالامین با دکتر خود مشورت کنید.
 • لوسیون کالامین یک داروی بدون نسخه (OTC) است.

۳- لانولین بدون آب بگذارید

انواع بثورات پوستی

این یک عنصر تسکین دهنده مشابه است که گاهی اوقات برای بثورات پوستی تجویز می شود. لانولین بدون آب باعث کاهش سوزش و باعث انسداد غدد عرق می شود و به صورت ریشه ای با بثورات پوستی مقابله می کند.

 • بعضی از افرادی که پوستشان حساس به پشم است ممکن است پس از استفاده از این عنصر، سوزش داشته باشند. اگر شما هم اینطور هستید از آن اجتناب کنید.
 • لانولین بدون آب از داروهای بی نسخه (OTC) است.

۴- استروئیدهای موضعی قرار دهید

بثورات پوستی چیست

استروئیدها یک دسته از داروهایی هستند که با کاهش التهاب، سوزش و تورم در ناحیه ای که به آنها اعمال می شود، کار می کنند. یک لایه نازک از پماد استروئیدی که بر روی بثورات پوست اعمال شود، می تواند به طور جدی قرمزی و خراشیده بثورات را کاهش دهد و بهبودی آن را سرعت بخشد. از کرم های استروئید به مقدار کم استفاده کنید.

 • کرم های استروئیدی ملایم معمولا داروهای بی نسخه (OTC) هستند. اینها همان استروئیدهای آنابولیک خطرناکی نیستند که برای افزایش رشد عضلات مورد استفاده قرار می گیرند.

۵- بدانید که چه زمانی حالت بثورات پوستی نیاز به دیدن دکتر دارد

بثورات پوستی

اگر بثورات پوستی بدتر شد، بثورات پوستی ملایم می تواند کم کم پیشرفت کند تا اینکه یک مشکل جدی گردد. مراقب علائم خطرناک و عفونت باشید. اگر یکی از نشانه های زیر را مشاهده کردید، در اسرع وقت با یک پزشک تماس بگیرید تا یک طرح درمان جدی تری شروع گردد. این مسئله بویژه برای کودکان، افراد مسن، یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف اورژانسی است.

 • افزایش درد
 • افزایش تورم و سوزش که از بین نمی رود
 • تب
 • چرک یا ترشح شدن از بثورات
 • تورم غدد لنفاوی در گلو، کشاله ران، یا زیر بغل

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید