کولپوسکوپی رحم چیست ؟

کولپوسکوپی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.62K

کولپوسکوپی چیست؟، عوارض کولپوسکوپی چیست؟، کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟، آیا انجام کولپوسکوپی درد دارد؟، نتایج کولپوسکوپی چگونه تفسیر می شود؟ کولپوسکوپی روشی برای بررسی دهانه رحم و واژن و با هدف بررسی علائم بیماری در آن ها می باشد. در طول انجام کولپوسکوپی از ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می شود. اگر نتایج پاپ اسمیر نرمال نباشد، انجام کولپوسکوپی و بیوپسی الزامی خواهد بود. اگر نواحی غیر نرمالی در طول این روش مشاهده شود، در آن صورت باید بیوپسی انجام گیرد. خانم ها اغلب قبل از انجام معاینه کولپوسکوپی دچار اضطراب می شوند. دانستن اینکه کولپوسکوپی چگونه انجام می شود، کمک می کند تا احساس اضطراب کاهش یابد.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله های نحوه انجام تست پاپ اسمیر، تست های غربالگری دوران بارداری، انواع و طریقه انجام تست آلرژی و تست ها و آزمایشات عملکرد کبد که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علت انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست

اگر انجام پاپ اسمیر یا معاینه لگن نتایج غیرنرمالی را نشان دهد، در آن صورت انجام کولپوسکوپی ضرورت می یابد. این روش برای تشخیص موارد زیر انجام می شود:

 1. زگیل های تناسلی
 2. التهاب دهانه رحم
 3. تغییرات پیش سرطانی در بافت دهانه رحم
 4. تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
 5. تغییرات پیش سرطانی در ولوو

خطرات و عوارض کولپوسکوپی:

خطرات و عوارض کولپوسکوپی محدود می باشد و به ندرت روی می دهد. برخی از این عوارض عبارت است از:

 • خونریزی سنگین
 • عفونت
 • درد لگن

بعد از انجام کولپوسکوپی، در صورت بروز عوارض زیر فورا با متخصص زنان خود تماس حاصل فرمایید:

 • خونریزی های سنگین تر از خونریزی های پریود
 • لرز و تب
 • دردهای شکمی شدید

آمادگی برای انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

برای آمادگی به منظور انجام این روش تشخیصی موارد زیر توصیه خواهد شد:

 • اجتناب از انجام آن در دوران پریود
 • اجتناب از داشتن رابطه جنسی در 1 یا 2 روز بعد از انجام کولپوسکوپی
 • عدم استفاده از تامپون در 1 یا 2 روز بعد از آن
 • عدم استفاده از داروهای واژینال در 1 یا 2 روز بعد از انجام کولپوسکوپی
 • استفاده از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن قبل از انجام کولپوسکوپی

رویارویی با اضطراب قبل از آن:

خانم هایی که قبل از انجام کولپوسکوپی دچار اضطراب می شوند، احساس نامناسبی خواهند داشت و به دشواری می توانند متمرکز شوند. اضطراب قبل از این روش سبب احساس درد بیشتر می گردد، بنابراین بهتر است به دنبال راهی برای کنترل اضطراب خود باشید. بهتر است قبل از انجام کولپوسکوپی بروشوری را در مورد این موضوع که کولپوسکوپی چیست؟ مطالعه بفرمایید. می توانید سوالات و نگرانی های خود را در مورد اینکه کولپوسکوپی چگونه انجام می شود، با متخصص زنان در میان بگذارید. به دنبال فعالیتی برای ریلکس شدن باشید. می توانید وسیله ای برای گوش دادن به موسیقی همراه خود داشته باشید.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولپوسکوپی

مراکز انجام کولپوسکوپی متعدد است. کولپوسکوپی می تواند در مطب متخصص زنان انجام شود. مدت زمان لازم برای انجام آن 10 الی 20 دقیقه است. برای انجام کولپوسکوپی ابتدا روی تخت می خوابید و پاهای خود را در موقعیتی مشابه با معاینه لگن یا انجام پاپ اسمیر قرار می دهید. متخصص زنان اسپکولوم فلزی را در واژن شما قرار می دهد. با استفاده از اسپکولوم دیواره واژن باز می شود و پزشک می تواند دهانه رحم را مشاهده کند. سپس از دستگاهی بزرگ کننده به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که چند اینچ دورتر از ولوو قرار می گیرد. نور روشنی به دهانه واژن تابیده می شود و پزشک از طریق لنز، داخل واژن را مشاهده می کند. دهانه رحم و واژن با استفاده از ابزاری شبیه به گوش پاک کن از مخاط پاک می شود، سپس از محلول سرکه یا محلول دیگری استفاده می گردد. استفاده از محلول ممکن است احساس سوزش را به همراه داشته باشد. این محلول به روشن تر شدن نواحی مشکوک کمک می کند.

 • کولپوسکوپی و بیوپسی: در طول انجام بیوپسی اگر نواحی مشکوکی مشاهده شود، مقداری از آن برای بررسی بیشتر نمونه برداری خواهد شد. به منظور نمونه برداری پزشک با استفاده از ابزاری مخصوص بخش اندکی از بافت را جدا می کند. اگر چندین ناحیه مشکوک وجود داشته باشد در آن صورت از چندین نقطه نمونه برداری انجام خواهد شد.

احساس شما به هنگام بیوپسی به نوع بافتی که نمونه برداری می شود، بستگی خواهد داشت:

 1. بیوپسی دهانه رحم: بیوپسی دهانه رحم کمی احساس ناراحتی را در شما ایجاد می کند، اما دردناک نیست.
 2. بیوپسی واژینال: نمونه برداری یا بیوپسی از بخش پایینی واژن یا ولوو کمی سبب ایجاد درد می گردد. بنابراین بهتر است به منظور بی حسی از ترکیبات موضعی استفاده شود.

برای کاهش مقدار خونریزی متخصص زنان از محلول شیمیایی مخصوصی استفاده خواهد کرد. بعد از انجام کولپوسکوپی شما می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید. در 1 یا 2 روز بعد از انجام این روش ممکن است خونریزی سبکی را تجربه کنید. انجام نمونه برداری در طول کولپوسکوپی عوارض زیر را در پی خواهد داشت:

 • درد واژینال یا درد در ناحیه ولوو که ممکن است 2 یا 3 روز به طول انجامد.
 • خونریزی سبک واژینال که چند روز به طول خواهد انجامید.
 • ترشحات تیره رنگی از واژن

از آن جایی که خونریزی از عوارض کولپوسکوپی می باشد، می توانید از پد استفاده کنید، اما استفاده از محصولاتی مانند تامپون یا دوش واژینال ممنوع است. همچنین به مدت یک هفته بعد از بیوپسی از داشتن رابطه جنسی واژینال اجتناب کنید.

نتایج کولپوسکوپی و تفسیر جواب کولپوسکوپی:

 • متخصص زنان شما را در درک نتایج کولپوسکوپی و جواب کولپوسکوپی توجیه خواهد کرد. به طور کلی نتایج نشان خواهد داد، آیا شما به انجام معاینات و درمان های بیشتر نیاز خواهید داشت یا خیر؟

رسانه دکتر سلامت

کولپوسکوپی رحم چیست ؟
5 (100%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید