کافئین چیست و چگونه آن را ترک کنیم؟

ترک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.34K

کافئین چیست و چگونه آن را ترک کنیم؟ کافئین به ما کمک می کند احساس هوشیاری کنیم،اما مصرف زیاد و طولانی مدت آن برای سلامتیتان خطرناک است. کنارگذاشتن کافئین و بازیابی بدن و دور شدن از بالا و پائین کردن های کافئین دشوار است. اما مردم به سرعت حس خوب زندگی بدون کافئین را درمی یابند.کافئین نیز مثل یک ماده مخدر است و شما برای خلاصی از شر کافئین و رهایی از اعتیاد به آن  باید وارد عمل شوید. شما باید از اثرات جانبی آن و پایین آمدن سطح انرژی در بدنتان صرف نظر کنید .

روش یک:
آمادگی برای ترک

۱. از نظر ذهنی آماده شوید.

قرص کافئین

آیا مزه نوشیدنی کافئین دار و میزان انرژی زیادی که آنها به شما میدهند را دوست دارید؟ بیشتر افراد کافئین را به خاطر هردو و یا یکی از دلایل بالا مصرف میکنند،اما میزان زیادی کافئین سبب آسیب جدی به سیستم بدنتان میگردد.حال دیگر وقتش رسیده مصرف آن را کاهش دهید و به حالت عادی برگردید.تا حدود ۴۰۰ میلی گرم در روز کافئین مجاز است اما بیشتر از آن توصیه نمیگردد.این میزان به اندازه ۴ فنجان قهوه و ۱۰ قوطی نوشابه است.گرچه نوشیدن این میزان نوشابه اصلا مناسب نیست این تنها مثالی بود تا متوجه این میزان کافئین در محصولات شوید.

۲. به مزایای آن فکر کنید.

شامپو کافئین

اگرشما در روز ۳ نوشیدنی کافئین دار مصرف کردید پس سلامت شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت .کافئین به میزان متعادل برای بدن مفید است اما مقدار زیاد آن سبب مشکلات جدی میگردد.در اینجا چند دلیل برای ترک کافئین آورده شده است:

 • خطر ابتلا به فشار خون را افزایش میدهد.
 • با درگیر کردن کبد از فیلتر شدن سموم دیگر جلوگیری به عمل می آورد.
 • پوسیدگی دندان
 • استخوان های ضعیف
 • اعتیاد / وابستگی
 • سبب اضطراب میشود
 • یک چرخه ی بیش فعالی و یا ناتوانی در تمرکز
 • به هم خوردن عادات خواب
 •  در برخی سبب از دست دادن وزن میشود به دلیل مرتبط بودن آن با هیپوگلیسمیا
 •  هزینه های اقتصادی برای خرید کافئین
 • کافئین بدن را بی آب میکند و سبب افزایش وزن میشود
 • تمایل به حاملگی های سالم و کاهش عملکرد جنسی

۳. یک نوشیدنی جایگزین بیابید .

کافئین

اگرنوشیدنی های کافئین دار بخش اصلی زندگیتان را تشکیل میدهند پس باید به دنبال یک جایگزین برای آن باشید.آب بیشتری بنوشید این بهترین و سالم ترین گزینه است.چای سبزهم گزینه مناسبی است یا عصاره میوه ها با آب یا آب تنها و یا نوشابه البته اکثر نوشابه ها کافئین دارند.

روش دو:
به آرامی ترک کنید

۱. شروع به از رده خارج کردن کافئین کنید.

کافئین چیست

بهتره که با کم شروع کنید و هر روز یک نوشدینی کافئینی را حذف کنید .این کار را برای یک هفته انجام دهید .اگر شما برای نوشیدنی کافئینی صبحگاهی دلتنگی کردید جای آن را با یک نوشیدنی بدون کافئین پر کنید.سپس دومین نوشیدنی کافئینی را نیز در روز ترک کنید و برای یک هفته این کار را انجام دهید.این کار را تا زمانی که تمام نوشیدنی های کافئینی را ترک کردید انجام دهید.

۲.مصرف کافئین را برای خودتان سخت کنید.

کافیین

میزان مشخصی پول را در اول هفته به خرج کافئینتان اختصاص دهید، به طوری که اگر به میزان زیادی برای کافئین هزینه کنید دیگر پولی برای خرید بیشترنخواهید داشت.اگر رفته رفته پول کمتری را به خرید آن اختصاص دهید به مرور زمان هزینه هایتان نیز کاهش خواهد یافت.

۳.زمان زیادی را به استراحت و نیرو گرفتنتان اختصاص دهید.

کافئین

یک روز را به خودتان اختصاص دهید مثل تعطیلات و مطمعن شوید که در آن روز هیچ وظیفه یا کار خاصی برای انجام دادن ندارید،تقویم خود را برای سه هفته اول بعد از ترک کافئین خالی نگه دارید .به بدن خود استراحت کافی بدهید و از مواد غذایی سالم مثل میوه و سبزیجات تازه  یا مولتی ویتامین های حاوی ویتامین B استفاده کنید ،این ویتامین باعث تاثیر یکسان همانند کافئین در بدن خواهد شد.

۴. آب بنوشید.

قرص کافئین

نوشیدن منظم آب سبب سم زدایی ارگان های داخلی و هیدراته شدن آنها خواهد شد.کافئین یک ماده مدر است و سبب دفع مایعات از بدن میگردد.این قضیه برای افرادی که به میزان متعادل کافئین مصرف میکنند خطرناک نیست ،اما برای افراد معتاد به کافئین یا افرادی که به میزان زیاد از نوشابه های انرژی زا استفاده میکنندمیتواند سبب دهیدراته شدن بدن گردد.مصرف زیاد کافئین بدون استفاده کافی از آب میتواند سبب دهیدراته شدن گردد و منجر به مشکلات زیادی برای سلامت فرد گردد.روزانه نوشیدن ۸ لیوان آب را فراموش نکنید.

۵. به تنهایی وارد قضیه ترک نشوید.

شامپو کافئین

شخصی را بیابید که با شما ترک کند.اگر چنین شخصی را نیافتید پس برای کسی که دوستش دارید قسم بخورید که ترک خواهید کرد.در واقع مصرف کافیئن به هر نوعی سبب پیمان شکنی میشود و شما را از طریقی دیگر وارد معرکه خواهد کرد.

 • به یکی از دوستانتان بگویید که قصد ترک کافئین را دارید تا او قادر به پیشتیبانی شما باشد.سعی کنید از شرح حال هر روزتان متن یا تماسی با وی داشته باشید تا او از پیشرفت شما با خبر شود.

رسانه دکتر سلامت خانواده

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید