علائم سرطان چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

علائم سرطان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.28K

سرطان چیست؟ وعلائم سرطان چگونه است؟ این سوالی است که حتما به ذهن همه ما خطور کرده است و آیا راهی برای درمان سرطان وجود دارد؟ سرطان انواع مختلف دارد سرطان خونسرطان رودهسرطان ریه وسرطان سینه که بیشتر در خانم ها مشاهده می شود و اما سرطان فقط یک بیماری نیست،بلکه مجموعه ای از بیماریهای مرتبط است که از انواع متفاوتی از سلول های بدن ایجاد میشود.سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلولهایی که به صورت طبیعی در یک مسیر کنترل شده رشد می کنند،شروع به رشد غیرقابل کنترل می کنند و بدون توقف به تقسیم شدن ادامه میدهند.در سطح مولکولی،محققان میدانند که جهش در ژن های خاصی در ایجاد سرطان مشارکت می کنند اما نمی توان این که سرطان چه زمانی و در چه قسمتی اتفاق می افتد را پیش بینی کرد.ژن ها،شیوه ی زندگی و موارد محافظتی و خطرناک،همه در ایجاد علائم سرطان و سرطان نقش دارند.یاد بگیرید که چه کارهایی میتوانید برای کاهش خطر انجام دهید.

 • روش اول
  کاهش موارد خطرناک

۱)استفاده از محصولات تنباکویی را ترک کنید.

سرطان روده

سیگار کشیدن خطرناکترین مورد برای ایجاد سرطان ریه است.استفاده از محصولات تنباکویی به طور کلی یک فاکتور خطرناک برای برای سرطان دهان،حلق، مری،معده،پانکراس،مثانه،دهانه ی رحم،روده و تخمدان است.ترک سیگار یا ترک محصولات تنباکویی میتواند سخت باشد اما با برنامه ریزی مناسب ،حمایت گروهی و پشتکار میتواند عملی شود.موسسه ی بین المللی تحقیقات دندانپزشکی،راهنمایی های خوبی برای کمک به ترک محصولات تنباکویی کرده است.

 • تصمیم بگیرید ترک کنید و برنامه ریزی کنید.بسیاری از مردم نوشتن دلایلی که میخواهند ترک کنند را مفید میدانند.
 • یک تاریخ در آینده مانند یک هفته ی دیگر برای ترک استفاده از تنباکو انتخاب کنید.خودتان را برای ترک آماده کنید و به روزی که انتخاب کردید پایبند باشید.
 • قبل از تاریخ ترکتان،شروع به کم کردن استفاده از تنباکو کنید.
 • حمایت شوید.به خانواده و دوستانتان راجع به تصمیم تان برای ترک تنباکو بگویید.به آنها هشدار دهید که ممکن است تا چند هفته ی آینده ترک نکنید اما بگذارید آنها بدانند که شما مصمم هستید!
 • با ورزش و شرکت در فعالیت های گوناگون که به استفاده از محصولات تنباکویی مرتبط نیستند،خودتان را مشغول نگه دارید.

۲)وزن مناسبی داشته باشید.

سرطان خون

چاق بودن داشتن شاخص چگالی جسمی بیشتر از ۳۰ است،اگر بیشتر از ۲۰ سال دارید.چاقی افراد را در معرض خطر افزایش یافته ی بسیاری از انواع سرطان مانند سرطان پانکراس،کلیه،تیروئید و کیسه ی صفرا قرار میدهد.در زیر به نکاتی برای داشتن وزن مناسب پرداخته شده است:

 • ورزش منظم
 • خوردن غذاهای سالم
 • پرهیز از خوردن غذاهایی که در آنها پرخوری میکنید.
 • وزن کردن منظم خود
 • مشورت با متخصص تغذیه برای توصیه های بیشتر و کمک به برنامه ریزی

۳)از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب شدید بپرهیزید.

سرطان خون

آفتاب سوختگی باعث ایجاد آسیب دائمی در پوست میشود.کودکانی که حداقل ۱ بار آفتاب سوختگی تاولی داشته اند،۲ برابر بیشتر نسبت به کودکانی که هیچگاه آفتاب سوختگی تاولی نداشته اند،در معرض ابتلا به ملانوما(نوعی سرطان پوست)هستند.قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید میتواند با پوشیدن لباس های آستین بلند،شلوار،کلاه و استفاده از ضد آفتاب محدود شود.سازمان سرطان پوست،راهنمایی هایی برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آفتاب فراهم کرده است.

 • به دنبال محل هایی که سایه هستند باشید و قرار گرفتن در آفتاب را در زمان شدت آن که معمولا بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است به حداقل برسانید.
 • با لباس های گشاد که ترجیحا از جنس پارچه های محافظت کننده در برابر اشعه فرا بنفش آفتاب هستند،خودتان را بپوشانید.
 • یک کلاه لبه گشاد بپوشید و از عینک آفتابی های محافظت کننده در برابر اشعه ی ماورابنفش خورشید استفاده کنید.
 • زمانی که برای مدت طولانی بیرون هستید،از کرم های ضد آفتابی که حداقل SPF 30 هستند استفاده کنید.بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و سپس هر ۲ ساعت آن را تجدید کنید.
 • از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پرهیز کنید.

۴)از قرار گرفتن در معرض کارسینوژن های شناخته شده پرهیز کنید.

سرطان پستان

اگر در محیط آزمایشگاهی،کارخانه ی یا حتی در یک دفتر کار میکنید،احتمال دارد بعضی اوقات با کارسینوژن های شناخته شده یا احتمالی در تماس باشید.

 • به قوانین محل کار مانند پوشیدن لباس های محافظ شخصی مانند ماسک،دستکش،عینک و روپوش پایبند باشید.
 • برچسب پاک کننده های خانگی،آفت کش ها و علف کش ها را بخوانید.از لباس ها و وسایل محافظتی استفاده کنید و از همه ی راهنمایی های ایمنی پیروی کنید.

۵)از انجام کارهای پرخطر مانند داشتن رابطه ی جنسی محافظت نشده پرهیز کنید.

بعضی ویروس ها میتوانند از طریق تماس جنسی بین افراد منتقل شوند.عفونت هایی با نوع خاصی از این ویروس ها میتوانند خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهند.برای مثال،ویروس هایی که باعث ایجاد هپاتیت B و C میشوند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش میدهند.ویروس ایدز نیز به سلولهای سیستم ایمنی حمله میکند و آنها را از بین میبرد.یک سیستم ایمنی ضعیف شده خطر ابتلا به انواع سرطان ها از جمله یک نوع سرطان پوست به نام سارکوم کاپوزی را افزایش میدهد.

 • روش دوم
  ایجاد فاکتورهای محافظت کننده

۱)رژیم غذایی سالم داشته باشید.

سرطان رحم

محققان باور دارند که داشتن رژیم غذایی سالم میتواند تا ۱۰% از همه ی موارد سرطان پیشگیری کند.خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر،به کاهش خطر ابتلا به سرطان های دهان،گلو،معده،ریه و حنجره مرتبط است.خوردن بیش از حد گوشت قرمز(بیف،بره،خوک)و گوشت های فرآوری شده(سالامی،بیکن و هات داگ)با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.افرادی که فیبر بیشتری میخورند،خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش میدهند.

 • ماهی و مرغ را در رژیم غذایی تان قرار دهید.در هفته ۱ یا ۲ بار ماهی و مرغ را جایگزین گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده کنید.سعی کنید مقداری از گوشت وعده های غذایی تان را با لوبیا یا توفو جایگزین کنید.
 • روزانه حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات بخورید.
 • ادویه هایی که نشان داده شده است خاصیت مسدود کردن کارسینوژن را دارند شامل انگور فرنگی هندی،سیر و زردچوبه(توسط کورکومین) هستند.زردچوبه(ی حاوی کورکومین) به همراه فلفل سیاه مصرف کنید تا جذب آن را افزایش دهید.
 • برای افزایش فیبر در وعده های غذایی تان،سعی کنید روزانه ۵ وعده میوه و سبزیجات استفاده کنید.غلات کامل را در رژیم غذایی روزانه تان قرار دهید.
 • غذاهایی که چربی اشباع شده ی فراوانی دارند،خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهند.با خواندن برچسب روی غذاها و انتخاب جایگزین هایی با چربی اشباع شده ی کمتر،از چربی های اشباع شده پرهیز کنید.

۲)به طور منظم ورزش کنید.

سرطان رحم

تحقیقات نشان داده است زنانی که ۵ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه(یا ۱۵۰ دقیقه در کل هفته) ورزش می کنند،۲۰-۱۵% خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش میدهند.تحقیق دیگری نشان داده است که با افزایش فعالیتهای جسمانی،خطر ابتلا به سرطان روده ۴۰-۳۰% کاهش می یابد.همچنان نشان داده شده است که فعالیت های جسمانی خطر ابتلا به سرطان های ریه و رحم را کاهش میدهد.

 • روزانه به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه به صورت متعادل تا شدید ورزش کنید.مثالهایی از ورزش های متعادل شامل پیاده روی،ورزش های آبی هوازی و دوچرخه سواری کمتر از ۱۰ مایل در ساعت هستند.مثال هایی از ورزش شدید شامل پیاده روی تند،صخره نوردی از سراشیبی،شنا، و طناب زنی هستند.

۳)واکسینه شوید.

سرطان

عفونت هایی با نوع خاصی از ویروس ها خطر ابتلا به سرطان های خاصی را افزایش میدهند.برای مثال،ویروسی که هپاتیت B را ایجاد میکند(HBV)،خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش میدهد.عفونتی که توسط نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد میشود(HPV)،خطر ابتلا به سرطانهای دهانه ی رحم،مقعد،واژن و فرج را افزایش میدهد.واکسن هایی قابل دسترس هستند که که در پیشگیری از عفونت هایی با این ویروس ها موثر هستند.مهم است بدانید که واکسن های HBV و HPV با “واکسن های سرطان” یکی نیستند.واکسن های سرطان برای تحریک بدن برای حمله به سلولهای سرطانی زمانی که سرطان ایجاد شده است،طراحی شده اند.محققان در حال حاضر روی واکسن های سرطانی کار می کنند و بسیاری در مراحل آزمایش های بالینی هستند.

 • از پزشکتان بپرسید که چه واکسن هایی برای شما و فرزندانتان مناسب هستند.

۴)به مقدار کافی بخوابید.

سرطان رحم

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد اختلال در ساعت فیزیکی بدن،خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد.در تحقیقی نشان داده شد که زنانی که در شیفت های نامنظم کار می کنند،نسبت به زنانی که در شیفت های منظم کار می کنند،۳۰% بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.شیفت کاری عامل خطر برای سرطان پروستات و خواب نامناسب عامل خطر برای چاقی که خود عامل خطر سرطان است،نیز هستند.محققان پیشنهاد میدهند برای داشتن خواب بهتر در شب،موارد زیر را دنبال کنید:

 • یک برنامه ی خواب درست کنید.هر شب در یک ساعت معین به تخت بروید و هرروز در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید.
 • یک عادت خواب داشته باشید.هر شب عادت خوابتان را انجام دهید.
 • یک فضای راحت برای خوابیدن فراهم کنید.برای اکثر افراد،این فضا به معنی دمای خنک،صدای کم و تاریکی است.
 • در ساعات قبل از خواب،از غذاها و نوشیدنی های خاصی پرهیز کنید.کافئین میتواند شما را ساعتها بعد از مصرف آن بیدار نگه دارد.مشروب به نظر میرسد که میتواند فورا شما را به خواب ببرد اما میتواند چند ساعت بعد در شب در خوابتان اختلال ایجاد کند.با شکم پر خوابیدن میتواند ناراحتی و رفتن به دستشویی در نیمه شب را ایجاد کند.
 • میتوانید در طی روز چرت بزنید تا انرژی بگیرید اما نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه طول بکشد.خوابیدن زیاد در طول روز میتواند با توانایی خوابیدن و خواب ماندنتان در شب مداخله داشته باشد.
 • روزانه ورزش کنید اما از ورزش کردن در ساعات نزدیک به خواب پرهیز کنید.
 • راههای سالم برای مقابله با استرس را یاد بگیرید.نگرانی های راجع به مسائل مالی،روابط و کار میتواند شب ها شما را بیدار نگه دارد.
 • روش سوم
  شناسایی و درمان مشکلات قبل از سرطان

۱)توسط پزشک به طور منظم بررسی شوید.

علائم سرطان

این مورد شامل آزمایشات دندانپزشکی منظم است که در آن ممکن است سرطان های مربوط به دهان کشف شوند.بررسی های منظم به شما اجازه میدهد تا سوالات مربوط به خطر ابتلا به سرطان در خودتان را بپرسید،راجع به آزمایشات بررسی سرطان اطلاعات بدست آورید و هر علامتی را بررسی کنید.کشف زودهنگام سرطان یا کشف مشکلات قبل از سرطان بهترین امکان برای درمان موفق را عرضه میکنند.بررسی های منظم جسمی باید شامل آزمایشاتی برای سرطانهای دهان،دستگاه تولید مثل،پوست،تیروئید و سایر اعضای بدن باشد.

۲)با پزشکتان راجع به سابقه ی خانوادگی تان صحبت کنید.

سرطان معده

بعضی اوقات،بعضی سرطانها در خانواده ارثی هستند.این مورد میتواند بدلیل اشتراکات در انتخاب شیوه ی زندگی(سیگار کشیدن)،عوارض محیطی یا بدلیل ژن های غیرمعمولی که از نسلی به نسل دیگر منتقل میشوند،باشد.اگر افرادی در خانواده تان سرطان داشته اند،احتمال آن وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان در شما بالا باشد.پزشک میتواند راجع به این خطر به خصوص درباره ی شما به شما توصیه هایی کند و آزمایش های اضافی را به شما پیشنهاد کند.

۳)آزمایشات بررسی سرطان پیشنهاد شده را انجام دهید.

سرطان پوست

موارد زیر راهنمایی هایی برای آزمایش های بررسی سرطان هستند که شامل:

 • ماموگرافی زود هنگام در زنان از ۴۰ سالگی آغاز میشود
 • آزمایش هایی که پُلیپ روده یا سرطان روده را تشخیص میدهند برای زنان و مردان از ۵۰ سالگی آغاز میشود.
 • بررسی سرطان دهانه ی رحم در زنان از ۲۱ سالگی آغاز میشود
 • بررسی سرطان پروستات در مردان از ۵۰ سالگی آغاز میشود
 • موارد لیست شده راهنمایی های کلی هستند.برای اطلاعات بیشتر،به پزشک مراجعه کنید.

۴)خودتان را بررسی کنید و نشانه های هشدار دهنده ی زودهنگام را شناسایی کنید.

سرطان سینه

زنان و مردان میتوانند با بررسی پوست و توجه به خال های گوشتی سیاه یا غده هایی که شکل عجیبی دارند،خودشان را برای سرطان پوست بررسی کنند.بعضی سرطانهای دیگر نیز میتوانند با مشکلات غیر طبیعی پوستی همراه باشند.زنان باید ماهانه خودشان سینه هایشان را بررسی کنند.مردان هم میتوانند بیضه هایشان را بررسی کنند.افزایش یا کاهش وزن ناگهانی و غیر قابل توجیه میتواند نشانه ای از سرطان باشد.منظم خود را وزن کنید تا از تغییرات وزنتان آگاه باشید.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

 • سلام
  مادرم ۴ساله که سرطان رحم دارن

  میشه بگین چرا الان یکدفعه رفتن دستشویی و یکم خون ریزی دارن

  ممنون
  ۰۹۳۹۰۱۲۲۰۰۱

دیدگاهتان را بنویسید