راه های درمان جوش صورت

جوش
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.71K

درمان جوش یکی از کارهایی است که معمولا همه ما به فکرش بودیم. فکر کنید از خواب بیدارشوید و خود را در آینه ببینید یک دفعه با جوش های قرمز، داغ و ملتهبی مواجه شوید که شب گذشته زمانی که به خواب رفتید وجود نداشتند. شما می توانید کاری انجام ندهید و با آن زندگی کنید، و یا می توانید موضوع را به دست بگیرید وبرای از بین بردن آکنه ها تلاش کنید. هنگامی که شما در تنگنا هستید و نیاز دارید که جوش را کوچک کنید یا با بیشترین سرعت ممکن جوش ها را از بین ببرید،پس خواندن این مقاله که از رسانه دکتر سلامت منتشر شده به درمان جوش شما کمک می کند.

درمان جوش

۱- از بنزوئیل پراکسید برای درمان جوش استفاده کنید.

جوش صورت

بنزوئیل پراکسید به کشتن باکتری ها که داخل جوش هستند کمک می کند. بنزوئیل پراکسید در غلظت های مختلفی موجود است، اما بنزوئیل پراکسید با غلظت ۲.۵٪ همانند فرمولاسیون ۵/۱۰٪ موثراست، و پوست را کمتر تحریک می کند. بنزوئیل پراکسید نیز به حذف لایه های مرده پوست کمک می کند، و سبب روشن ترشدن، شادابی و طراوت پوست میگردد.

۲- استفاده از اسید سالیسیلیک.

جای جوش

همانند بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک نیزباکتری هایی را که مسئول رشد جوش ها هستند می کشد. همچنین باعث می شود سلول های پوست با سرعت بیشتری ریزش کنند، و سبب افزایش رشد پوست جدید میگردد. مقدار کمی از اسید سالیسیلیک را بر روی مناطق آسیب دیده قرار دهید. سپس صورت خود را بشویید.

۳- استفاده از خمیر دندان .

برای جوش صورت

خمیر دندان حاوی سیلیکا است، که باعث خشک شدن جوش ها میشود. در واقع، خمیر دندان جوش را یک شبه خشک خواهد کرد و اندازه آن را کاهش میدهد.

 • سعی کنید از خمیر دندان طبیعی بر روی پوستتان استفاده کنید. برخی خمیردندانها حاوی سدیم لوریل سولفات هستند که می تواند پوست را تحریک کند. قبل از مصرف به این نکته توجه کنید. اجازه دهید تمام شب بر روی پوستتان بماند. (احتیاط!: ممکن است سبب سوختگی پوستتان شود پس کنترل کنید)

۴- از نمک دریا استفاده کنید.

درمان جوش صورت

یک قاشق چای خوری نمک دریا را با دو قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید. سپس از یک Q-Tip برای اعمال آب نمک به طور مستقیم بر روی جوش استفاده کنید.شستشو ندهید. نمک دریا باعث از بین بردن باکتری ها و خشک کردن جوش ها میشود.

۵- از روغن درخت چای برای درمان جوش استفاده کنید.

علت جوش

روغن درخت چای یک روغن ضروری است که خاصیت ضد باکتریایی دارد که می تواند میکروب هایی را که شروع به خانه سازی در داخل خلل و فرج جوش های شما کرده اند را نابود میکند.با یک قطره چکان، مقدار کمی از روغن درخت چای را بر روی جوش های خود اعمال کنید ، مراقب باشید بیش از حد اعمال نکنید.

 • روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی است که می تواند قرمزی و اندازه جوش را به طور قابل توجه ای کمتر کند.

۶- مقداری آسپرین را خورد کنید.

جوش های صورت

یک قرص آسپرین را خورد کنید و به اندازه کافی آب اضافه کنید تا به صورت رب درآید. با Q-Tip ، خمیر آسپرین را به آرامی بر روی جوش بمالید. جوش را به طور کامل پوشش دهید و اجازه دهید تا خشک شود. آسپرین یکی دیگر ازمواد ضد التهاب است، به این معنی که با التهاب پوست مبارزه می کند، و جوش کمتر قابل مشاهده خواهد بود. اجازه دهید خمیر آسپرین یک شبه با جوش ها مبارزه کند.

۷- استفاده از مواد قابض در مناطق آسیب دیده.

رفع جوش

مواد قابض باعث انقباض پوست یا کوچکترشدن جوش میشوند. برخی داروهای  قابض حاوی مواد تشکیل دهنده ضد میکروبی هستند که با جوش ها مبارزه میکنند و به علاوه به کاهش اندازه جوش کمک مکنند.

 • از فروشگاه ها مواد قابض خریداری کنید: برخی از قابض در سایزها و انواع مختلف ارائه شده اند. به دنبال موادی باشید که شامل بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک است. قابض هایی که بر روی پوست ملایم تر هستند را درخواست کنید.
 • قابض های طبیعی که ممکن است به ازبین رفتن جوش ها کمک کنند عبارتند از:آب لیمو. اسید سیتریک در اینجا باکتری های عامل آکنه را نابود کرده و به عنوان یک سفت کننده پوست عمل می کند. بسیاری از مردم به عملکرد آن ایمان دارند. برش لیمو را به آرامی  در منطقه آسیب دیده مالش دهید. استفاده از تونر برای تعادل PH پوست توصیه میشود. لیمو بسیار اسیدی است و می تواند PH پوست را خراب کند به همین دلیل است که استفاده از یک تونر ضروری است.
 • پوست موز. پوست موز در درمان حشرات ونیش پشه مفید است، و ممکن است در کاهش اندازه برخی جوش ها مفید باشد. پوست موز را به آرامی در منطقه آسیب دیده  مالش دهید.
 • عنبر سائل یا نارون کوهی .یکی دیگر از مواد قابضی که کاربردهای فراوانی دارد نارون است. به دنبال چسبی باشید که حاوی الکل نباشد. کمی از چسب را به منطقه آسیب دیده بزنید اجازه دهید خشک شود
 • چای سبز. چای سبز یک قابض است که حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان است، که به کاهش نشانه های پیری ومبارزه با رادیکال های آزاد  کمک میکند. یک کیسه چای را بردارید و در آب گرم بگذارید، تمام مایع چای را خارج کنید ، و آن را بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید.

۸- استفاده از روغن تخم مرغ.

روغن تخم مرغ در از بین بردن و جلوگیری از خراشیدگی و پاک کردن و درمان جوش ها موثر است.

 • قبل از استفاده از روغن تخم مرغ دستهای خود را با صابون بشویید .
 •  به آرامی روغن تخم مرغ را با نوک انگشتانتان بر روی منطقه آسیب دیده ماساژ دهید این کار را دو بار در روز انجام دهید تا زمانی که زخم ناپدید شود.
 •  و پس از یک ساعت با یک شوینده صورت ملایم آن را بشویید.

کاهش قرمزی

۱- بر روی منطقه آسیب دیده یخ بگذارید

جوش

این کار سبب کم شدن تورم میگرد و جریان خون به این منطقه را کند می کند. یخ را به طور مستقیم به جوش ها بمالید و یک پوشش به صورت لایه نازک از گاز یا حوله قرار دهید.

۲– از قطره چشم  در منطقه آسیب دیده استفاده کنید

رفع جوش

قطره چشم، حداقل قرمزی در چشم را کاهش می دهد و می تواند سبب کاهش قرمزی و علائم سوزش در آکنه شود. چند قطره ی چشم را  بر روی یک Q-Tip بریزید و در صورت لزوم بر روی جوش بگذارید.

 • از آنجا که سرما سبب کاهش التهاب آکنه میشود ، Q-Tip را به قطره چشمی آغشته کنید و آن را به مدت یک ساعت قبل از اعمال داخل فریزر بگذارید. Q-Tip سرد سبب تسکین تورم خواهد شد.

۳- از آنتی هیستامین های  طبیعی استفاده کنید

جای جوش

آنتی هیستامین ها سبب سرکوب  تورم در بافت های پوستی میشود. بسیاری از این درمان ها به شکل قرص مصرف میشوند، اما برخی از آنها را می توان به عنوان چای مصرف کرد و یا به عنوان یک عامل موضعی استفاده کرد . این کار سبب کاهش قرمزی میشود.

آنتی هیستامین های طبیعی گیاهی عبارتند از:

 • گزنه. این ماده ممکن است عجیب و غریب باشد، چون به دلیل دست زدن به گزنه در طبیعت می تواند سبب ایجاد بثورات شود البته جوش های کوچک تولید نمی کند. برخی از پزشکان، با این وجود ، ساخت یخ خشک از گزنه را توصیه میکنند ، زیرا سبب کاهش تولید هیستامین در بدن می شود.
 • Coltsfoot ممکن است به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی اثر کند. اروپایی ها در زمان های پیش از این گیاه برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کردند. برگ هم می تواند به رب تبدیل شود  و یاعصاره coltsfoot می تواند به شکل قرص مصرف شود.
 • ریحان نیز ممکن است به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل کند. یکدسته از برگ های ریحان را تحت بخار گرم کنید و به آرامی روی کهیرها بمالید. ریحان ممکن است به بدن اطمینان دهد که عامل خارجی باعث کهیر نشده و مبارزه با این عامل لازم نیست.

توصیه های کلی

۱- صورت خود را دو بار در روز بشویید

جوش سر

به یاد داشته باشید که به آرامی صورت خود را بشویید و از حوله و دستمال کثیف هنگامی که صورت خود را شسته اید استفاده نکنید.آکنه به دلیل باکتری ها ایجاد میگردند که در حوله های کثیف یافت میشود.

 • با استفاده از اسکراب های پوستی هفته ای یک بار لایه برداری انجام دهید.لایه برداری به معنای پاک کردن پوست و برداشتن لایه های مرده پوست که اپیدرم نامیده میشود میگردد.انجام یک بار در هفته بسیار مناسب است.
 • بعد از هر بار شستشو صورت خود را مرطوب کنید.پوست شما هم یکی از ارگان های بدن است.مثل کلیه و احتیاج به رطوبت دارد.بعد از هربار شستشو آن را مرطوب کنید.

۲- صورتتان را لمس نکنید

جوش بدن

سعی کنید آگاهانه یا غیر آگاهانه پوستتان را لمس نکنید.دست های شما حاوی آلودگی هستند و شامل باکتری ها.هرچه دست هایتان کمتر صورتتان را لمس کند صورت و چهره شما شاداب تر خواهد شد.

۳- تمرین کنید

ماسک صورت

ورزش بهترین راه برای خلاصی از شر آکنه ها است.ورزش سبب کم شدن استرس و اضطراب که عامل ایجاد آکنه هستند میگردد اگرچه پزشکان هنوز هم مطمئن نیستند.

 • یک راه سالم برای آزادسازی استرس و عصبانیت پیدا کنید.به یک تیم ورزشی بپیوندید یا هر روز  خود را مجبور به ورزش کنید.همه ی این کارها به پاک شدن پوستتان کمک میکنند.
 • بعد از انجام تمرین فورا دوش بگیرید.تمرین سبب تعرق پوست میشود.عرق حاوی نمک و پوست های مرده است و بعد از تمرین ترشح میشود.

۴- نوشیدنی الکلی مصرف نکنید

جوش های صورت

الکل تاثیرات آکنه را بدتر میکند .نوشیدن الکل آکنه را بدتر میکند.الکل بدن را کم آب میکند ، سعی کنید بدن. خود را آب طبیعی سرشار کنید.الکل ممکن است حاوی شکر باشد که میتواند سبب رشد آکنه ها شود.اگر شما قصد دارید از شر اکنه ها ایمن باشید کمتر الکل مصرف کنید و. ببینید بدن. شما چگونه عمل میکند.فقط مقدار زیادی آب بنوشید.

۵- جوش ها را فشار ندهید

ماسک

آنها را فشار ندهید و نکشید و نخارانید و خراش ندهید.مخصوصا اگر دارویی بر روی آنها اعمال کردید لمس نکنید.انجام این کارها تورم و قرمزی را بدتر می کند.این کار آسان به نظر میرسد اما سخت است.اگر آنها را نکشید یا فشار ندهید اثر زخم و قرمزی به سرعت کم می شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید