راه های تشخیص عشق و هوس

عشق
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.19K

هر دو مقوله جذاب عشق و یا روابط جنسی می تواند سبب عکس العمل های قوی شود. اما گاهی اوقات سخت است که بگوییم کدام یکی است. گاهی اوقات یکی از دو طرف احساس عشق می کند، اما مساله برای طرف دیگر، فقط هوس است. فهمیدن تفاوت این دو کمک می کند که تصمیم بگیرید که رابطه تان با شخص دیگر به کجا پیش می رود.

تفاوت های بین عشق و هوس

۱- بفهمید که آیا احساس بین شما و شخصی که با او هستید یک جاذبه جنسی است یا نه

فرق عشق و هوش

نشانه های رابطه ای که بر پایه هوس است، شامل: متمرکز بودن روی ظاهر یکدیگر، رابطه ای که فقط حول محور رابطه جنسی می چرخد و جاذبه ها و چیزهای جالب خیلی کم در هنگام مکالمه ها و آشنایی و شناختن افراد دیگر. داشتن رابطه ای که تنها بر مبنا و پایه جاذبه جنسی باشد مدت کمی طول خواهد کشید، اما مسائل زمانی پیچیده خواهد شد که یکی از طرفین احساس عشق داشته باشد و یکی دیگر تنها هوس.

۲- از خودتان بپرسید که آیا شما و یا او احساس عشق دارید؟

شمیم عشق

عشق معمولا همراه با جاذبه جنسی است، اما می تواند به سمت عمیق تر شدن برود. بیاندیشید که آیا شما و طرف مقابلتان مکالمه های طولانی و عمیق برای آنکه واقعا یکدیگر را بشناسید دارید؟ و آیا برای شادی و خوشحالی یکدیگر ارزش قائل هستید؟ بررسی کنید که آیا می خواهید با شناختت فامیل و دوستان طرف مقابلتان بخشی از زندگی او باشید؟ و آیا وابستگی های رومانتیک به او دارید یا نه. آیا ارزش ها و علاقه مندی های مشابه و مشترک خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارید؟ آیا ارتباطی عمیق با آن شخص احساس می کنید؟ برخی خصوصیات که می توانید در یک شریک مناسب پیدا کنید، شامل:

 • تعهد و علاقه او به رشد شخصی و تبدیل شدن به شخصی بهتر.
 • آگاهی او روی نقاط ضعف و قدرتش
 • بیان کردن و آشکار ساختن احساساتش
 • مسئولیت پذیر و محترم
 • درستی او با شما، خودش و سایرین، صادقانه رفتار می کند.
 • او را دوست دارید چون او به خودش احساس خوبی دارد نه اینکه شما احساس خوبی به او دارید

۳- متوجه باشید که زیست شناسی در این مساله نقش دارد

شهوت و عشق رمانتیک دو سیستم از سه سیستم مغز است که به توضیح نگرش انسان نسبت به مسائل جنسی و تولید مثل، کمک می کند. جاذبه های جنسی، عشق های رمانتیک و احساس های وابستگی طولانی مدت، در نسبت های مختلف با یکدیگر به خلق عشق در روابط می انجامد.

۴- انجام فعالیت های مختلف با فرد دیگر را پیشنهاد دهید

سعی کنید رخدادهایی را بیابید که هر دو لذت ببرید. اگر پیدا کردن چیزهایی که هردویتان را خوشحال می کند، برایتان ساده است، ممکن است که شما در مسیر عشق باشید. اگر پیدا کردن چیزهایی حول محور رابطه جنسی نچرخد برایتان سخت است احتمالا رابطه شما بر پایه جذابیت های جنسی و هوس است.

درباره انتظارتتان با یکدیگر گفتگو کنید

۱- با شخص مورد نظرتان درباره اینکه از رابطه چه می خواهد صحبت کنید

اگر او فقط درباره ظاهر و زندگی جنسی تان صحبت می کند نقطه نظراتش تنها در موارد جاذبه های جنسی است. حتی اگر شما احساس عشق می کنید می بایستی نظر و احساس طرف مقابل را در رابطه با ارتباطتان کشف کنید. بحث هایی مانند این ممکن است ناخوشایند باشد اما از طرفی کمک می کند که روشن شود هر دو شما چگونه احساسی دارید:

 • من واقعا دوست دارم بیشتر با تو باشم، امیدوارم تو نیز دوست داشته باشی. به نظرت چه کارهای سرگرم کننده ای می توانیم با هم انجام دهیم؟
 • من بحث و مکالمه زیادی نمی خواهم بکنم، اما می خواهم بدانم که تو می خواهی که رابطه بین ما به همین شکل پیش برود و یا در نهایت به دنبال چیزهای بیشتری هستی؟
 • می دانم که ما حد و حدودی را از قبل تعیین نکرده ایم و این مشکلی نیست، اما می خواهم بدانم رابطه مان را چگونه می بینی؟

۲- از خود بپرسید که اگر مشخص شود که هر یک از شما اهداف متفاوتی را دنبال می کنید، می خواهید به این رابطه ادامه دهید یا خیر

تفاوت عشق و هوس

حتی شهوت نیز می تواند به نوبه خود تبدیل به عشق رمانتیک شود ولی این تنها درباره جاذبه های جنسی است و به چیز بیشتری ختم نخواهد شد. همان قدر که شما می خواهید نوعی دیگر از رابطه را با او داشته باشید، ممکن است او نخواهد و به این شکل نمی توانید که رابطه ای را که دنبال آن هستید داشته باشید.

۳- اگر موافق نیستید رابطه را متوقف کنید

عشق

برخی اوقات هر دو طرف نیاز به زمان دارند تا فکر کنند واقعا چه می خواهند. اگر دو نظر مختلف در رابطه با چگونگی پیشرفت رابطه دارید، ممکن است نتوانید به آن تفاهمی که می خواهید برسید. اگر بتوانید به دیدگاه مشترکی درباره چگونگی پیشرفتن رابطه برسید عالی است. اما گاهی اوقات خیلی سخت است که بفهمید شما و طرف مقابلتان، انتظارات و توقعات خیلی متفاوت و دور از همی در رابطه با روابط ما بینتان دارید و این ممکن است باعث شود رابطه را متوقف کنید.

درباره رابطه تان بحث و گفتگو کنید

۱- دیدگاه خود درباره رابطه به اشتراک بگذارید

با طرف مقابله تان صادق باشید، اگر رابطه ای تک همسری عاشقانه می خواهید اجازه بدهید که او نیز بداند و اگر رابطه سطحی جنسی که در آن همزمان می توانید هر دو با اشخاص دیگر آشنا شوید می خواهید، باز هم بایستی اجازه بدهید که او نیز با خبر باشد. اینگونه فرض نکنید که او می داند، شما چه می خواهید. همه چیز را به او بگویید.

 • من می خواهم که رابطه ام را با تو ادامه دهم، اما امیدوارم که با هم توافق کنیم که با شخص دیگری ملاقات نکرده چرا که واقعا تو را دوست دارم و می خواهم ببینم این رابطه به کجا می رود.
 • من فکر می کنم که رابطه جنسی فوق العاده ای با هم داریم و می خواهم که این ادامه پیدا کند، من واقعا در این زمان چیزی بیشتر از این نمی خواهم تو در این مورد چه فکر می کنی؟
 • من مطمئن نیستم که رابطه مان به کجا منتهی می شود، اما من فکر می کنم که چیزهای ویژه و به خصوصی بین ما هست که می خواهم مدتی بگذرد تا آن را کشف کنم. چه احساسی داری از اینکه مدتی منتظر مانده و رابطه جنسی داشته باشیم؟

۲- اگر طرف مقابلتان اهداف مشابه شما در مورد رابطه دارد آن ها را تعیین کنید

عاشقانه

اگر او نیز موافق است، توقعات خود را بیان کنید. هر رابطه را که انتخاب می کنید داشته باشید می بایستی قانونی و درست باشد. چه فقط بر پایه رابطه جنسی باشد و چه رابطه عاشقانه و یا هر چیزی که بین شماست. درباره این فکر کنید که اگر شما و شریکتان چه چیزهای مشترکی می خواهید، چگونه به اهداف رابطه تان برسید. اگر هر دو شما فقط به خاطر شهوت و هوس با هم هستید چه چیزهایی را در زمان با هم بودن می خواهید. و اگر هر دو احساس عشق دارید چه مراحلی را برای تعهد داشتن می خواهید با هم رعایت کنید؟

 • من دوست دارم همینقدر همیشه با هم صمیمی باشیم، اما دوست دارم که دوستان مرا ملاقات کنی. آن ها واقعا دوست دارند تو را ببینند. آیا احساس خوبی داری که با من به جشن بیایی؟
 • می دانم که هر دو سرمان شلوغ است و از طرفی می خواهیم این رابطه زیبا را حفظ کنیم. بهتر نیست فقط در زمانی که می خواهیم رابطه جنسی داشته باشیم با هم در تماس باشیم؟
 • می توانم تو را دوست پسر / دوست دختر، خطاب کنم؟ می دانم که در این مورد با هم صحبت نکرده ایم، اما امید دارم بتوانیم اینگونه یکدیگر را خطاب کنیم.

۳- در رابطه با ارتباطتان با هم گفتگو کنید

عشق

ممکن است با گذر زمان، نظرتان در مورد اینکه، رابطه تان به کجا در حال رفتن است تغییر کند. ممکن است عشق رمانتیکی که فکر می کردید با آن مواجهه هستید، فقط یک هیجان بوده و شما بخواهید با طرف مقابلتان رابطه جنسی داشته و در همین حد بمانید و یا اینکه ممکن است متوجه شوید، ارتباط جنسی منجر به رابطه عمیق تر شما و شروع یک عشق رمانتیک شده باشد.

 • می دانم که می بایستی در رابطه با اینکه، ارتباطمان به کجا ختم می شود صحبت کنیم و من فکر می کنم اینگونه خوشحالم که به عنوان دو دوست که با هم رابطه جنسی دارند باشیم و در همین حد بمانیم.
 • صمیمی شدن با تورا دوست دارم و احساس ارتباط عمیق تری با تو دارم. ممکن است گاهی با هم بیرون رفته و رابطه جنسی نداشته تا ببینیم در چه مرحله ای هستیم؟
 • من گیج شده ام. من فکر می کردم رابطه ای …… با تو می خواهم اما، الان می بینم رابطه ….. را به جای آن می خواهم. چه احساسی در این مورد داری؟

۴- اگر مسیری را که رابطه در حال طی کردن است، راجب آن صحبت کنید

هوس

شما می بایستی آنچه را که از رابطه می خواهید بگویید و می بایستی دقیقا مطمئن شوید که طرف مقابلتان می داند که شما چه می خواهید. در مراحل اولیه رابطه، بیان کردن نقطه نظرات آسان خواهد بود، اما بعدا مشکل تر خواهد شدو به آن ها بگویید چه نیاز ها و خواسته هایی دارید.

 • من می خواهم برای خوردن نوشیدنی با تو بیرون بروم. اما آیا می توانیم آخر هفته کارهای دیگری به جزء این داشته باشیم؟
 • به نظر می رسد می خواهی همیشه روزهای یکشنبه را با خانواده ات بگذرانی، من مشکلی با آن ندارم اما دوست دارم کارهای متفاوت دیگری هم انجام دهیم. فکر می کنی بتوانی این هفته تنها باشی؟
 • من این حقیقت را که فقط با هم رابطه جنسی داشته و تلویزیون ببینیم را دوست ندارم. می توانیم گاهی اوقات برنامه های دیگری هم داشته باشیم؟

قطع کردن رابطه

۱- با شخصی که نمی توانید در رابطه با دیدگاه هایتان توافق برسید قطع رابطه کنید

عشق

این مساله ممکن است خیلی زود وقتی در حال شناخت یکدیگر هستید اتفاق بیفتد و یا دیر هنگام زمانی که رابطه به مرحله ثابتی رسیده است. با وجود آنکه شما می خواهید یک رابطه صحیح داشته باشید، اگر نتوانید به توافق ها فائق بیایید، این رابطه صحیح نخواهد بود. زمان دادن به رابطه ایده خوبی می تواند باشد، اما معمولا با گذر زمان کار سخت تر خواهد شد.

 • من فکر نمی کنم چیزهای مشترکی بخواهیم و فکر می کنیم همیشه هم اینطور خواهد بود. فکر می کنم بهتر است ملاقات هایمان را متوقف کنیم.
 • رابطه مفرح و سرگرم کننده ای است. اما من چیزهایی بیش از این می خواهم، من چیزهای متفاوتی با آنچه تو از من می خواهی، خواهانم.
 • من تو را دوست دارم، اما تو به آن اندازه به من احساس و عشق بر نمی گردانی و بودن در این نوع رابطه خیلی دردناک است. نمی توانم بیش از این تو را ببینم.

۲- به خود اجازه دهید

عشق

از آنجا که در این زمان از لحاظ احساسی، آسیب پذیر هستید ممکن است بخواهید با شخص جدیدی آشنا شوید. زمانتان را با دوستان و فامیل بگذرانید. دوباره با علاقه هایتان ارتباط ایجاد کنید و روی این تمرکز کنید که از رابطه تازه تمام شده تان چه یاد گرفته اید، احساسات خود را دوباره شارژ کردن قبل از پیدا کردن شخص جدید بسیار مهم است.

۳- به دنبال این باشید که چه چیزی برایتان خوب است

آیا به دنبال یک عشق رمانتیک هستید، یا شخصی که فقط با او رابطه جسمی داشته باشید؟ احتمالا پاسخ تان بر اساس اینکه در کجای زندگیتان قرار دارید، تغییر کند. در این مورد فکر کنید که با انواع مختلف مردم کجا و چگونه می خواهید ملاقات کنید. چه شخصی و چه آنلاین، می بایستی در رابطه بعدی تان مجموعه ای از گزینه ها را پیدا کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید