راه های پیشگیری و درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 841

درمان سنگ کلیه معمولا با دارو و یا مصرف خوراکی های خاص و مایعات ممکن پذیر است.مقدار زیادی آب و مایعات دیگر مانند لیموناد،شربت آبلیمو و آب کرنبری(زغال اخته)،بنوشید.اگر لازم است،از مسکن استفاده کنید و بدانید چه زمانی به پزشک مراجعه کنید.اگر سنگ کلیه دفع نشد،ممکن است به مصرف دارو یا یک عمل خارج کردن سنگ نیاز داشته باشید.ما در این مقاله به راه های پیشگیری و درمان سنگ کلیه اشاره کرده ایم که امیدواریم بتونید از آن استفاده و به درمان سنگ کلیه شما کمک کند.

قسمت اول
درمان سنگ کلیه

۱)مقدار زیادی آب و مایعات دیگر مصرف کنید.

درد کلیه

مصرف مایعات باعث تشکیل ادرار میشود و ادرار بلافاصله به دفع سنگ کلیه کمک میکند و برای درمان سنگ کلیه مناسب است.آب خالص بهترین انتخاب است.از هر ۱۰ سنگ فقط ۱ یا ۲ سنگ نیازمند کاری بیشتر از نوشیدن مقدار زیادی آب و صبر کردن برای دفع هستند،پس هرکاری میکنید،مطمئن شوید این کار را نیز انجام میدهید.

 • موسسه ی دارویی پیشنهاد میکند که بانوان روزانه حدود ۹ پیمانه (۲.۲ لیتر)مایعات و مردان حدود ۱۳ پیمانه (۳ لیتر) مایعات بنوشند.
 • آنقدر آب بنوشید که رنگ ادرارتان زرد روشن یا شفاف باشد.این نشانه ی این است که مایعات کافی مینوشید.

۲)لیموناد،شربت آبلیمو و آب کرنبری (زغال اخته) بنوشید.

درمان سنگ کلیه

برای درمان سنگ کلیه شما باید بدنبال انواع نوشیدنی هایی باشید که قندشان کم باشد یا خودتان نوشیدنی را درست کنید. لیموناد،شربت آبلیمو و آب کرنبری سیتریک اسید زیادی دارند که از بزرگ شدن سنگ ها و تشکیل سنگ های جدید جلوگیری میکند.

 • از نوشیدن آبجوی های تیره بپرهیزید.این نوشیدنی حاوی اُکسالات است که باعث تشکیل سنگهای جدید میشود.

۳)اگر لازم است،از مسکن استفاده کنید.

درد سنگ کلیه

از  NSAID یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید.NSAID ها در شکلهای متفاوتی وجود دارند:بروفن،(Motrin به طور به خصوصی میتواند موثر باشد)،naproxen(Aleve) یا آسپرین،داروهای مسکن رایج هستند.اگر زیر ۱۸ سال دارید،از آسپرین استفاده نکنید،زیرا میتواند به بیماری خطرناکی به نام سندروم ری منجر شود که باعث آسیب مغزی حاد میشود.

 • اگر سنگ کلیه ی بزرگ و دردناکی دارید،ممکن است نیاز به تجویز داروهای مسکن قوی داشته باشید.اگر این اتفاق افتاد،پزشکتان میتواند بهتر تشخیص دهد.

۴)بدانید چه زمانی برای درمان سنگ کلیه به پزشک مراجعه کنید.

درمان سنگ کلیه

اکثر سنگ ها با کمی صبر و نوشیدن مقدار زیادی مایعات دفع میشوند.حدود ۱۵% سنگ کلیه ها نیاز به مداخله ی پزشک دارند.در موارد زیر،به پزشک مراجعه کنید:

 • عفونت مجاری ادراری مداوم دارید.زمانی که سنگ کلیه داشته باشید،عفونت مجاری ادرار بدتر میشود.
 • عمل پیوند کلیه،سیستم ایمنی به خطر افتاده داشته اید یا در حال حاضر فقط یک کلیه دارید.
 • باردار هستید.درمان سنگ کلیه در دوران بارداری معمولا به دوره ی بارداری وابسته است.
 • باور دارید که سنگ کلیه مجاری ادرارتان را مسدود کرده است.نشانه های انسداد مجاری ادرار کاهش جریان ادرار،شب ادراری و درد پهلو است.

۵)اگر سنگ دفع نشده است،دارو استفاده کنید یا زمانی برای عمل خارج کردن سنگ تنظیم کنید.

سنگ شکن

اگر سنگ دفع نشده است،ممکن است نیاز به دارو درمانی یا عمل خارج کردن سنگ نیاز داشته باشید.

 • Shock Wave Lithotripsy(SWL)،راهی ایده آل برای سنگ هایی به قطر زیر ۲ سانتی متر است.برای زنان باردار مناسب نیست زیرا برای ردیابی سنگ ها به اشعه ی ایکس نیاز دارد و ممکن است برای سنگهای خیلی بزرگ جواب ندهد.
 • برای سنگهایی که در حالب قرار دارند،ممکن است پزشکتان ureteroscopy انجام دهد.اینکار شامل وارد کردن یک دوربین کوچک به حالب است تا پزشک بتواند سنگ را ببیند و آن را توسط وارد کردن یک حلقه ی سیمی از طریق مثانه تان و به سمت حالب،خارج کند.
 • اگر سنگ کلیه ی بزرگ(قطر بیشتر از ۲ سانتی متر) یا سنگ کلیه ای با شکل نامتعارف دارید،ممکن است پزشکتان nephrolithotripsy پوستی یا nephrolithotomy پوستی انجام دهد.هنگامی که در بیهوشی عمومی به سر میبرید،جراح برش کوچکی در پشتتان ایجاد میکند و سنگهای کلیه را خارج میکند(nephrolithotomy) یا  میشکند(nephrolithotripsy).
 • اگر سنگ کلیه تان نتیجه ی کلسیم زیاد خون باشد،به این معنی که کلیه هایتان مقدار زیادی کلسیم تولید میکنند،پزشکتان میتواند یک داروی ادرار آور،اورتوفسفات،بیس فوسفونات یا به احتمال کم داروی منعقد کننده ی کلسیم،تجویز کند.
 • همچنین اگر نقرس دارید،ممکن است allopurinol برایتان تجویز شود.

قسمت دوم
پیشگیری از سنگ کلیه

۱)از مصرف قند،سودا و شربت ذرت بپرهیزید.

سنگ شکن کلیه

قند عملکرد بدن در جذب کلسیم و منیزیم را مختل میکند و باعث تشکیل سنگ کلیه میشود.فروکتوز،که در شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا یافت میشود،به افزایش ریسک سنگ کلیه مرتبط است.اگر میخواهید بدنتان سبک زندگی سالم تری داشته باشد و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنید،مصرف قند خود را کاهش دهید.

 • بعضی از سودا های سیتروسی،مانند ۷up و اسپرایت،سیتریک اسید فراوانی دارند.اگرچه باید از نوشیدنی های قندی بپرهیزید،بعضی اوقات برای افزایش سیتریک اسید بدنتان میتوانید از سودای خالص استفاده کنید.

۲)ورزش کنید.

علت سنگ کلیه

هرروز ۳۰ دقیقه ورزش کنید.نشان داده شده است که ورزش متعادل میتواند ریسک تشکیل سنگ کلیه را تا۳۱ % کاهش دهد.

 • هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت متعادل هوازی مانند دویدن،پیاده روی یا باغبانی انجام دهید.

۳)مصرف پروتئین حیوانی تان در روز را به ۶ اُنس یا کمتر برسانید.

درمان سنگ کلیه

پروتئین حیوانی،مخصوصا گوشت قرمز،ریسک تشکیل سنگ کلیه به خصوص سنگهای اوریک اسیدی را افزایش میدهد.پروتئین حیوانی را روزانه ۶ اُنس یا کمتر مصرف کنید(اندازه ی یک کف دست)تا ریسک تشکیل انواع سنگهای کلیه را کاهش دهید.

 • گوشت قرمز،فرآورده های فرعی گوشت و صدف حاوی ماده ای به نام پورین هستند.پورین تولید اوریک اسید بدنتان را افزایش میدهد و باعث تشکیل سنگ کلیه میشود.تخم مرغ و ماهی نیز حاوی پورین هستند اگرچه کمتر از گوشت قرمز و صدف.
 • از منابع دیگر برای مصرف پروتئین استفاده کنید مانند لبنیات سرشار از کلسیم و حبوبات.حبوبات حاوی فیبر و اسید فیتات هستند،ترکیبی که ممکن است از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند.مراقب سویا باشید،زیرا حاوی مقدار زیادی اکسالات است.

۴)کلسیم کافی مصرف کنید اما از مکمل ها بپرهیزید.

داروی سنگ کلیه

این واقعیت که بسیاری از سنگ کلیه ها از کلسیم ساخته میشوند ممکن است این ایده را که مصرف کلسیم را کاهش دهید،به نظر ایده ی خوبی نشان دهد.هرچند،تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی که کلسیم آن کم باشد،در واقع ریسک تشکیل سنگ کلیه را افزایش میدهد.انواع لبنیات مانند شیر،ماست و پنیر برای تامین کلسیم روزانه تان مصرف کنید.

 • کودکان ۸-۴ ساله به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم روزانه و ۱۸-۹ سال به ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم روزانه احتیاج دارند.بزرگسالان ۱۹ ساله و بزرگتر،به حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم روزانه نیاز دارند.زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال باید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند.
 • از مصرف مکمل های کلسیمی،مگر با تجویز پزشک،بپرهیزید.اگرچه کلسیمی که از رژیم غذایی تان دریافت میکنید،تاثیری روی سنگ کلیه تان ندارد،مصرف بیش از اندازه ی کلسیم از مکمل ها میتواند ریسک تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهد.

۵)رژیم غذایی داشته باشید که اکسالات آن کم باشد.

داروی سنگ کلیه

رایج ترین سنگ کلیه از کلسیم اکسالات تشکیل میشود.پرهیز از مصرف غذاهایی که اکسالات زیادی دارند میتواند از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری کند.مصرف اکسالات را به ۵۰-۴۰ میلی گرم در روز برسانید.

 • غذاهایی که حاوی اکسالات هستند را همزمان با غذاهایی که حاوی کلسیم هستند مصرف کنید.اکسالات و کلسیم بیستر احتمال دارند که قبل از رسیدن به کلیه به یکدیگر متصل شوند که باعث کاهش تشکیل سنگ کلیه از مصرف این غذاها میشود.
 • غذاهایی که سرشار از اکسالات هستند(بیشتر از ۱۰ میلی گرم در هر وعده)،شامل آجیل،اکثر بری ها،گندم،انجیر،انگور،نارنگی،لوبیا،چغندر،هویج،کرفس،بادمجان،کلم پیچ،تره فرنگی،زیتون،بامیه،فلفل،سیب زمینی،اسفناج،سیب زمینی شیرین و زوچینی هستند.
 • نوشیدنی هایی که حاوی مقدار زیادی اکسالات هستند،شامل آبجو تیره،چای سیاه،نوشیدنی های شکلاتی،نوشیدنی های حاوی سویا و قهوه های فوری هستند.
 • بدنتان ممکن است مقدار زیاد ویتامین C مانند مکمل ها را به اکسالات تبدیل کند.از مصرف مکمل های ویتامین C مگر با تجویز پزشک،خودداری کنید.

۶)از کم خوری برای کاهش ناگهانی وزن خودداری کنید.

درمان سنگ کلیه

کم خوری اوریک اسید خونتان را افزایش میدهد که ریسک تشکیل سنگ کلیه را افزایش میدهد.رژیم غذایی سرشار از پروتئین مانند رژیم غذایی اتکینز،به طور بخصوصی برای کلیه هایتان سخت است و باید پرهیز شوند.

 • گفته میشود داشتن رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی سبزیجات و میوه جات،حبوبات،غلات کامل و پروتئین گوشت محدود،میتواند راهی عالی برای سالم بودن و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باشد.

۷)اگر سابقه ی سنگ کلیه داشته اید،بسیار هوشیار باشید.

درمان سنگ کلیه

طبق تحقیقات،تقریبا نصف کسانی که سنگ کلیه داشته اند،۷ سال بعد نیز سنگ کلیه ی دیگری خواهند داشت.اگر سنگ کلیه داشته اید،مطمئن شوید تمام پیشگیری ها را انجام میدهید.این بدین معنا است که شما بیشتر در خطر هستید.

راه های پیشگیری و درمان سنگ کلیه
5 (100%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید