راه های کاهش آلودگی آب

راههای کاهش آلودگی آب
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 25.3K

آب، یکی از منابع مهم جهان است، و ما می توانیم همه کار انجام دهیم تا از آلودگی آب جلوگیری کنیم. تغییرات ساده مانند: استفاده از محصولات طبیعی بجای انواع سمی آن درخانه، کاشتن بیشتر گیاه و درخت و گل در باغ، می تواند مهم ترین تاثیرات را بگذارند. از یک طرف، سعی کنید با کارخانه ها صحبت کنید تا بدانند زباله هایشان به سیستم محلی، رودخانه ها و ساحل ها و اینگونه وارد می شوند و به کاهش آلودگی آب ها و کاهش آلودگی هوا کمک کنیم. هر عملی که انجام دهید، به وجود آورنده یک تغییر بزرگ است.

تغییر عادت های خانواده برای کاهش آلودگی آب

۱- برای پاکسازی خانه، از مواد شیمیایی کمتری استفاده کنید

کاهش آلودگی آب

این یک تغییر آسان برای تفاوت بزرگ است. استفاده از مواد شیمیایی سمی مانند: سفیدکننده ها و آمونیاک، نه تنها برای سیستم آب مضر است، بلکه الزامی هم نیست. پاک کننده های طبیعی، برای پاکسازی خانه مناسب هستند و نیازی به نگرانی برای آلودگی آب، حین استفاده از آن ها نیست.

 • آژانس مراقبت از محیط زیست (EPA) تعداد زیادی از پاک کننده های طبیعی تولید کرده است (به همان خوبی و تنوع دیگر محصولات) که به آنها”سبز”می گویند، که به معنی این است که آنها،آب را آلوده نمی کنند.
 • پاک کننده های خانگی مانند: سرکه سفید و جوش شیرین می توانند برای پاک کردن انواع وسایل مثل شیشه و شستن توالت موثر باشند، بدون ایجاد هرنوع آلودگی.

۲- هدر رفتن را به طور صحیح کنترل کنید

راهکارهای کاهش آلودگی آب

هیچگاه موادی که در محیط زیست تجزیه نمی شوند را رها نکنید. هنگامی که نیاز مبرم به استفاده از مواد سمی شد، سعی کنید که آنرا به طور خوب کنترل کنید. مواد زیر را نباید در محیط رها کرد:

 • رنگ
 • روغن موتور
 • آمونیاک
 • مواد شیمیایی استخر
 • مایعات شستشو

۳- داروها را در فاضلاب نریزید

کاهش آلودگی آب

دارو، از موادی ساخته می شود که اگر در آب حل شوند، خطرناک است. اگر می خواهید داروها را دور بیاندازید، به روش های محلی که به شما کمک می کند تا چگونگی دور انداختن داروها را بیاموزید، نگاهی بیاندازید. با اینکار دیگر این مواد به نوشیدن آب آشامیدنی وارد نمی شود، که باعث آسیب به انسان ها و حیوانات می شود.

۴- زباله ها را در فاضلاب نریزید

کاهش آلودگی آب

ریختن زباله هایی مانند: نواربهداشتی، پوشک، پارچه های پلاستیکی در فاضلاب، باعث مشکلاتی در سیستم فاضلاب می شود. این مواد می توانند کاملا در جویبارهای محلی، رودخانه ها و دیگر منابع آب باقی بمانند که باعث آسیب رسیدن به ماهی ها و حیات وحش می شوند. بجای انداختن در فاضلاب، آنها را دور بیاندازید.

 • می توانید همچنین با استفاده از پوشک های پارچه ای، دستمال توالت های قابل تصفیه و پارچه هایی که به محیط زیست ضرر نمی زنند، به کاهش آلودگی کمک کنید.

۵- تا جایی که می توانید از آب مراقبت کنید

کنسرو کردن آب، یکی از راه های مهم برای کاهش آلودگی آب در منابع جهانی است. مراقبت از آب برای نوشیدن و گذاشتن چند منبع در اطراف خانه برای نگهداری آب، مخصوصا در جاهایی که خشکسالی اتفاق میافتد، خیلی کمک کننده است. روش های زیر را برای نگهداری آب در خانه مطالعه کنید:

 • از دوش بجای وان استفاده کنید، چرا که وان ها مقدار زیادی آب می گیرند.
 • شیرهای آب را ببندید، مخصوصا هنگامی که از آن استفاده نمی کنید. مثلا در زمان مسواک زدن.
 • زیاد از حد به باغچه خود آب ندهید. مطمئن شوید که شیرهای حیاط محکم بسته شده اند.
 • قبل از طلوع یا بعد از غروب خورشید به باغچه آب بدهید تا تبخیر را کاهش دهید. تبخیر باعث هدر رفتن مقدار زیاد آب می شود.

۶- از استفاده پلاستیک خودداری کنید

آلودگی آب تهران

به دلیل غیرقابل تجزیه شدن آن، پلاستیک ها معمولا در رودخانه ها، نهرها و اقیانوس ها که آخرین مکان است می روند. زباله دانی بزرگ اقیانوس آرام، یکی از بزرگ ترین مکان نگهداری زباله ها مخصوصا پلاستیک ها که جایی برای رفتن ندارند، است. این زباله دانی بزرگ، بر روی زندگی و سلامت انسان ها هم تاثیر گذار است. تا جایی که امکان دارد از شیشه یا پارچه بجای پلاستیک استفاده کنید.

خالی کردن حیاط از آلودگی

۱- از حشره کش ها و سموم گیاهی استفاده نکنید

آلودگی آب

مواد شیمیایی که در اطراف حیاط از آن استفاده می کنید، هنگام پاشیده شدن، به آب های زیرزمینی نفوذ می کنند. آلودگی آب های زیرزمینی، می تواند اثر منفی بر روی محیط زیست و افرادی که از آن استفاده می کنند بگذارد. برای از بین بردن آفت ها از روش های طبیعی زیر استفاده کنید:

-از مواد ارگانیکی باغ استفاده کنید تا یک راه طبیعی برای دور کردن حیوانات و آفتها بیابید. مثلا: بیشتر حیوانات با ترکیب صابون ظرفشویی و آب، دفع می شوند.

 • کاشتن گونه های بومی نیز می تواند کمک کننده باشد، چراکه گونه های بومی مقاومت حیوانات و آفتها را از بین می برند. در ضمن کاشتن این گونه ها در زمین های دیگر حساسیت به بیماری را افزایش می دهند.

۲- سطح های بتنی را بردارید و بجای آن گیاه بکارید

آلودگی آب ها

یک خانه که با پاسیوهای بتنی و دیگر مواد ساخته شده است، استخر و هرز آب هایی که به آب های زیرزمینی می روند ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی شوند. ممکن است اینگونه به نظر بیاید که باید سنگ فرش کنید اما نیازی نیست باغ را بردارید، فقط طوری بسازید که به محیط زیست کمک بیشتری کنید.

۳- از فرسایش خاک جلوگیری کنید

عوامل آلودگی آب

هنگامی که خاک به فرسایش نزدیک شد و خشک شد، رودخانه و دیگر شریان های آب، مواد شیمیایی که در آب وجود دارند به سمت خاک می روند و در نتیجه مشکلاتی برای گیاهان و حیات وحش ایجاد می کنند. برای مثال: هنگامی که درصد فسفر موجود در آب زیاد شود، ساق و برگ گیاهان زیاد می شود که درصد زیادی از ماهی را می کشد. بهترین راه برای جلوگیری از فرسایش خاک، نگه داشتن خاک با کاشتن زیادی از درختان بومی،چمن،علف و بوته است. ریشه گیاهان خاک را از ریزش در آب نگه می دارند.

۴- مراقبت و نگهداری از دور ریخت های حیاط

آلودگی آب های زیر زمینی

این مواد هدررفته در حیاط، خیلی راحت در دانه های باران حل خواهند شد. اگر در آن مواد شیمیایی مانند: حشره کش و سموم گیاهی نبود، مقدار زیادی از : چسب، برگ و تکه های علف وجود دارد که می تواند در آب و مقدار زیاد از مواد معدنی غوطه ور شوند.

 • باید طوری نگهداری کنید تا در سطل زباله ریخته شوند و از رفتن در آب جلوگیری شوند. بعضی از شهرداری ها این وسایل را ارزان یا مجانی می فروشند.
 • بجای قیچی کردن چمن ها از ماشین چمن زن استفاده کنید. ماشین چمن زن یک لایه طبیعی از چمن را کوتاه می کند و دیگر نیازی به قیچی نیست.
 • تکه های برگ ها و چمن ها را دور بریزید. اگر راه های کوتاهی چمن های خود را نمی دانید، با سازمان بومی مدیریت پسماند یا آژانس محافظت از محیط زیست تماس بگیرید.

۵- خودروی خود را به خوبی تعمیر کنید

آلودگی آب

اگر از ماشینتان روغن یا مواد شیمیایی می چکد، ممکن است در آب های زیرزمینی و خاک حل شوند. ماشین را مرتبا معاینه کنید تا از نشتی آن مطمئن شوید.

 • بر این اساس، فراموش نکنید که روغن موتور را بجای شستشو با آب، پاک سازی کنید.

گسترش تحقیقات در مورد کاهش آلودگی آب

۱- در مدرسه شرکت داشته باشید و کار کنید

آلودگی آب

می توانید در مدرسه نیز کارهایی که در خانه برای کاهش آلودگی آب انجام می دهید را، انجام دهید. روش هایی را در محل کار یا مدرسه اتخاذ کنید تا به آسانی بتوانید آلودگی محیط زیست را کاهش دهید. معلمان، همکلاسی ها و همکارهای خود را شرکت دهید. اینکار بهترین راه آموزش دادن به آنها است تا تغییر بزرگ ایجاد شود.

 • برای مثال: می توانید در مدرسه یا محل کار از دوستان خود بخواهید که گروه های محافظت از محیط زیست بسازید و از هرکدام بخواهید که نظراتی برای انجام درست کار بدهند.
 • همچنین علامت هایی را در توالت و آشپزخانه بگذارید تا همه در نگهداری از آب تلاش کنند.

۲- به گروه های محافظت از آب کمک کنید

آلودگی آب تهران

اگر در محلی زندگی می کنید که به شریان آب نزدیک هستید، کارهای زیادی وجود دارند تا بتوانید از آب مراقبت کنید. اگر گروهی در این راستا پیدا کردید، گروهی برای پاکسازی رودخانه و نهرها کار کنید. خیلی از مردم شهرها هستند که به این گروه ها می پیوندند و آب را پاکسازی می کنند.

 • اگر نتوانستید چنین گروهی بیابید، فردی که شروع کننده خواهد بود خودتان هستید! تصمیم به پاکسازی بگیرید. یک روز را انتخاب کنید، به محل بروید، و برای جمع آوری زباله ها برنامه ریزی کنید.

۳- طوری در مورد آب صحبت کنید تا روی دیگران تاثیر بگذارید

آلودگی آب ها

انجمن های شهری که به کارخانه اجازه آلوده کردن آب را می دهند، بزرگترین متهم هستند. راه های زیادی وجود دارند تا از این اتفاق جلوگیری شود اما همچنان به طور رایج اتفاق می افتند. یک کارخانه یا کارگاه در اطراف محل خود را پیدا کنید که مقصر آلودگی آب است و در مورد مشکلاتی که ایجاد می کنند با آنها صحبت کنید.

 • قوانین محلی و ملی در مواجهه با آلودگی آب را بیاموزید و به گروه هایی که از آب مراقبت می کنند، ملحق شوید.
 • رای دادن به کاندیدهایی که اساس کار خود را محافظت از آب می گذارند، بهترین راه برای کاهش آلودگی آب ها است.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید