نشانه های هشدار دهنده کاهش قند خون

قند خون
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 14.7K

تشخیص پایین بودن قند یا hypoglycemia (کم شدن قند در خون)، دارای نشانه های هشدار دهنده ایست که شامل جستجوی یک سری علائم و شناسایی رفتارها است. کاهش کم قند خون (زیر ۷۰ mg/dll) ممکن است موجب حالت تهوع، یا نامنظمی ضربان نبض شود. کاهش قند خون متوسط (زیر ۵۵mg/dll) دارای نشانه های هشدار دهنده از جمله تغییر مود (حوصله)، سر درد و مشکلات روانی است. کاهش قند خون شدید (۳۵۵ – ۴۰ mg/dl) ممکن است منجر به حالت غش، تشنج و هیپوترمی (کم شدن ناهنجار حرارت بدن) گردد.Hypoglycemia برای کسانی که بیماری دیابت دارند خطر ویژه ای دارد و اگر درمان نشود می تواند تا وضعیت های اورژانسی پیشرفت کند. با خوردن یک غذای میان وعده، مخصوصا قبل و بعد از ورزش، و اگر دیابت دارید با مدیریت میزان قند خون می توانید از کاهش قند خون پیشگیری کنید.

روش اول:
تشخیص کاهش قند خون (hypoglycemia) متوسط

۱- ببینید آیا مشکلات معده دارید.

قند خون بالا

اگر کاهش قند خون دارید، ممکن است تجربه بی اشتهایی یا حالت تهوع را داشته باشید. حالت تهوع یک احساس تهوع یا ناراحتی معده است. در موارد جدی و نادر، ممکن است از شدت تهوع استفراغ کنید.

۲- به احساس گرسنگی توجه کنید.

قند خون پایین

گرسنگی همیشه نتیجه یک کاهش قند خون است. کمتر شدن قند در خون، احساس گرسنگی را باعث می شود . hypoglycemia متوسط ممکن است در واقع سبب احساس گرسنگی شدید گردد.

 • اگر این تنها نشانه هشدار دهنده کاهش قند خون شما است، احتمالا بتوانید این وضعیت را با یک میان وعده مانند موز درمان کنید.

۳- بر احساسات عصبی نظارت کنید.

قند خون نرمال

اگر شما احساس عصبانیت یا وحشتزدگی دارید، ممکن است کمبود قند خون داشته باشید. حواستان به تکان های بی اختیار باشد. مانند پرش ساق پا زمان نشستن، احتیاج به گام های پس و جلو، یا احساس تند زدن قلب تا حس شود که شخص عصبی است.

 • وحشت شدید یا لرزش بدن هم ممکن است رخ دهد.

۴- پوست خود را از لحاظ سردی و رطوبت یا سرد مرطوب بودن چک کنید.

کاهش قند خون

پوست سرد مرطوب یا عرق کرده ممکن است نشان دهنده کاهش قند خون باشد. برای شناسایی پوست سرد، مرطوب یا سرد و مرطوب دست خود را بر روی پوست خود بکشید، دنبال کمرنگی یا درخشندگی عرق باشید.

 • اگر شما کمبود قند خون شبانه دارید-این یعنی در حین خواب قند خون کاهش یابد-ممکن است با عرق صبح یا شب از خواب بیدار شوید.

۵- بر ضربان تند قلب نظارت کنید.

دستگاه قند خون

یک تاچی کاردیا (ضربان تند قلب-tachycardia) می تواند نشان دهنده کاهش قند خون باشد. تپش قلب (هر ضربان قلب نامنظم مانند ایستادن ها، رد یک ضربان یا ضربان تند) ممکن است به طور موقتی ظاهر گردد. تاچی کاردیا نشان دهنده ضربان تند قلب است و در موارد کاهش قند خون متوسط معمول است.

 • بهترین راه تشخیص تپش قلب یا دیگر نامنظمی ها این است که توسط دکتر، مورد ارزیابی قرار بگیرد. اگر تپش قلب نامنظم نشان معلوم شد ممکن است از زیرمجموعه های دیگری از کاهش قند خون باشد، بنابراین بسیار مهم است که چک گردد.
 • همچنین می توانید تپش قلب را با دقت در مکانیسم بازخورد بدن تشخیص دهید. ضربان تند قلب ممکن است برای مثال با تپش در سینه آشکار گردد.
 • تاچی کاردیا معمولا علائم ندارد.

روش دوم
تشخیص کاهش قند خون (hypoglycemia) متوسط

۱- به تغییر مودها توجه کنید.

میزان قند خون

تغییر مود می تواند اشکال گوناگون داشته باشد. هر تغییری که شما را از میزان نرمال استرس، عصبانیت، خستگی یا کج خلقی خارج کند می تواند نشانه کاهش قند خون باشد. اگر احساس می کنید که مودتان بدون توجیح ساده ای سریعا تغییر می کند، ممکن است در نتیجه کاهش قند خون باشد.

 • اگر شما یا شخصی که برای تشخیص کمبود قند خون ارزیابی می کنید به طور عادی کج خلق، دلواپس و زود رنج است، برای تشخیص نشانه های هشدار دهنده کاهش قند خون به دنبال تغییر مود بودن، بیهوده نیست.

۲- برای مشکل شناختی رسیدگی کنید.

درمان قند خون

مشکل شناختی (cognitive difficulties) به مجموعه ای از مشکلات روحی و روانی دلالت دارد که شامل گیجی، مشکلات توجه، و به طور معمول نداشتن توانایی واضح فکر کردن هستند. اگر شما یا شخصی که مورد ارزیابی قرارش می دهید نشان دهد که به طور مداوم فوکوس پایدار ذهنی  برایش مشکل است، ممکن است ازکاهش قند خون باشد.

۳- به سردرد ها توجه کنید.

دیابت

این سردرد ها می تواند در گیجگاه، بالای سر، یا در پشت سر رخ دهد. زمانی که مربوط به کمبود قند خون باشد، ممکن است همراه با گیجی و تیرگی دید باشد.

 • اگر کاهش قند خون شبانه دارید- یعنی در حین خواب قند خون کاهش یابد-ممکن است که زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید تجربه سردرد را داشته باشید.

۴- به نقاط ضعف توجه کنید.

آزمایش قند خون

احساس خستگی اغلب موارد با کاهش قند خون همراه است. اگر به دلیل کم شدن انرژی احتیاج به دراز کشیدن، نشستن یا راحتی دارید، ممکن است کمبود قند خون داشته باشید.

 • کاهش قند خون شبانه همچنین اغلب با خسته بیدار به جای سرحال بیدار شدن، همراه است، در صورتی که تمام شب را کامل استراحت کرده اید.

۵- به عدم هماهنگی توجه کنید.

قند خون ناشتا

به دلیل سقوط قند خون، شما کنترل موتور و عملکرد بدن خود را از دست خواهید داد. صحبت کردن کمی مبهم می شود و ممکن است در راه رفتن  تلو تلو بخورید و دست و پا چلفتی شوید.

روش سوم
تشخیص کاهش قند خون شدید

۱- به تشنج توجه کنید.

آزمایش خون

تشنج یا convulsions زمانی رخ می دهد که قند خون بیش از اندازه پایین بیاید. اگر تشنج دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا این یک نشانه هشدار بسیار جدید کمبود قند خون است. نشانه های معمول تشنج شامل اینها هستند:

 • حرکت غیر قابل کنترل سر و چشم
 • عرق کردن و تشویش
 • حالت غیرعادی بدن
 • مشکل داشتن در صحبت

۲- از دست دادن هشیاری را چک کنید.

فشار خون

اگر شما ضعف و یا حتی فقط حالت خواب آلودگی دارید، می تواند به دلیل کاهش قند خون باشد. و در بیشتر موارد، این موضوع ممکن است به سوی کما رفتن کشیده شود-یک دوره طولانی بیهوشی که بیدار شدن از آن می تواند مشکل باشد.

 • می توانید از دست دادن هشیاری را با به یک باره از کف زمین بیدار شدن و یا در یک حالت دیگر که یادتان نمی آید خود را بدین شکل قرار داده اید شناسایی کنید.
 • اگر فرد مبتلا به دیابت هشیاری خود را از دست بدهد، اگر می توانید به آنها گلوکاگون (glucagon) تزریق کنید (یک هورمونی است که برای بالا بردن قند خون کاربرد دارد). سریعا با خدمات اورژانس تماس بگیرید. سعی نکنید به فرد غش کرده غذا یا نوشیدنی دهید.
 • اگر گلوکاگون ندارید، اگر نمی دانید چگونه گلوکاگون تزریق کنید، یا اگر محل تزریق بعد از ۱۰ دقیقه عفونت کرد، سریعا با آمبولانس تماس بگیرید.

۳- توجه به درجه حرارت پایین بدن داشته باشید.

چربی خون

اگر ممکن بود درجه دمای خود را بگیرید تا یکی از شدیدترین نشانه های هشدار دهنده کمبود قند خون را مشخص کنید. اگر دمای بدنتان کمتر از ۹۵°F  (۳۵°C) بود، شما به سمت کاهش قند خون  hypothermia می روید، یکشرایطی که با لرزه مشخص می شود، سپس عملکرد غیرعادی اعضای بدن است. اگر کاهش قند خون دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

روش چهارم
جلوگیری از کاهش قند خون

۱- خوردن منظم.

علایم قند خون

باید سه وعده در روز غذا بخورید- یکی زمانی که بیدار می شوید، دیگری نزدیک به نیمه روز، و دیگری در نیمه تا آخرای غروب. نخوردن یکی از وعده ها یا مصرف کربوهیدرات به میزان کمتر از حد لازم بدن، می تواند منجر به سقوط قند خون گردد.

 • اگر وعده ای را از دست دادید یا نمی توانید یک وعده را بخورید، از میان وعده ها مانند پاپ کورن یا موز استفاده کنید.

۲- قبل و بعد از ورزش چیزی بخورید.

افت قند خون

ورزش انرژی زیادی مصرف می کند، و بعد از یک ورزش سخت قند خون کاهش می یابد. در حدوده سه ساعت قبل از ورزش منبع غذایی کربوهیدرات مصرف کنید، اما در ساعتی قبل که تصمیم به ورزش کردن گرفتید آن را مصرف نکنید. بعد از اینکه ورزش کردید، در محدوده ۲۰ دقیقه از منابع پروتئین و کربوهیدرات تغذیه کنید (برای مثال یک پروتئین چرب) تا از کمبود قند خون جلوگیری کنید.

۳- قند خون خود را چک کنید.

قند خون

اگر دیابت دارید، به طور منظم قند خون را همینطور که دکتر خود مقرر کرده چک کنید، می توانید این کار را با استفاده از دستگاه تست قندخون انجام دهید. اگر دستگاه تست قندخون را ندارید، برای پیدا کردن مطمئن ترین دستگاه های موجود از توصیه های پزشک خود بهره جویید.

۴- در اسرع وقت کمبود قند خون را درمان کنید.

زمانی که نشانه های کمبود قند خون را مشاهده کردید، بسیار مهم است که آن مورد ملاحظه قرار دهید. باید در حدود ۱۵ گرم گلوکز یا کربوهیدرات های ساده مصرف کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس دوباره قند خون خود را چک کنید. اگر همچنان قند خون پایین دارید، یک ۱۵ گرم دیگر بخورید. اگر غذای بعدی بیش از یکی دو ساعت فاصله دارد، زمانی که قند خون به حالت نرمال برگشت یک میان وعده کوچک بخورید. این کربوهیدرات های ساده را در ادامه امتحان کنید:

 • ۴ اونس آب میوه یا نوشیدنی گازدار (غیر رژیمی)
 • یک قاشق غذاخوری شکر، عسل، یا شیره ی ذرت
 • ۸ اونس شیر بدون چربی یا ۱% چربی
 • قرص گلوکز یا ژل (دستورالعمل بسته را دنبال کنید).

۵- خانواده را از شرایط خود مطلع سازید.

بیماری قند خون

اگر خانواده یا دوستان می دانند که شما دیابت دارید، آنها می توانند نشانه های هشدار دهنده کمبود قند خون را برای شما مشخص کنند. با زود متوجه شدن کمبود قند خون، می توانید از پیچیدگی های جدی بیشتر در کاهش قند خون پرهیز کنید.

 • یک دستبند ID پزشکی بدست کنیدکه مشخص کننده شرایط شما است و همچنین کارت ID پزشکی خود را همراه داشته باشید. اگر در موقعیت اورژانسی هستید و قادر به ارتباط برقرار کردن نیستید (مثلا اگر غش کردید)، این اطلاعات می تواند به پرسنل پزشک اورژانس کمک کند که درمان را تشخیص دهند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید