علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.69K

ویتامین D یک پرو هورمون است که اغلب به عنوان یک ویتامین شناخته می شود که در اثر قرار گرفتن بدن در مقابل نور خورشید تولید می شود. همچنین منابع رژیم غذایی ویتامین D وجود دارند که در صورت کمبود افراد می توانند آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانند. این ویتامین بخش مهمی از تراکم استخوان را حفظ می کند و از پوکی استخوان جلوگیری می کند، علاوه بر نقش آن در سیستم ایمنی بدن، سلامت قلب و پیشگیری از سرطان بسته به جایی که شما زندگی می کنید، در چه فصلی هستید و رژیم غذایی شما چگونه است، ممکن است در معرض کمبود این ویتامین باشید. کمبود ویتامین D می تواند بسیار جدی باشد و با تعدادی عوارض جانبی ناخواسته مواجه شود بنابراین اطمینان از این که سطح شما را حفظ می کند بسیار مهم است.

علائم کمبود ویتامین D

ویتامین D

علائم اصلی کمبود ویتامین D عبارتند از:

  • خستگی مزمن
  • نوسانات خلقی
  • افسردگی
  • خستگی کلی
  • درد کمر
  • دردهای استخوانی
  • ناراحتی عضلانی/ضعف عضلانی
  • ریزش مو

شما ممکن است متوجه شوید که توانایی بهبود یافتن زخم های بدن تان به خطر افتاده است و شما ممکن است افزایش میزان ریزش مو را تجربه کنید. بدون ویتامین D، بدن شما قادر به حفظ تراکم معدنی استخوان نیست، و باعث می شود شما بیشتر به استخوان های شکننده و شکستگی دچار شوید.

علت کمبود ویتامین D

علل اصلی کمبود ویتامین D عبارتند از: عدم توانایی جذب ویتامین D و یا محدود بودن نور خورشید در میان دیگر دلایل.

۱- چاقی

مطالعات متعدد نشان داده است که داشتن کمبود ویتامین D به طور چشمگیری با چاقی مرتبط است. اعتقاد بر این است که با از دست دادن وزن، بدن شما قادر خواهد بود این پرو هورمون را به طور موثرتری تولید کند.

۲- اختلال جذب

برخی از افراد مبتلا به بیماری هستند که در آن دستگاه گوارش قادر به جذب ویتامین D از منابع غذایی نیست، به این معنی که تنها راه دریافت ویتامین D به اندازه کافی از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

۳- مشکلات کلیه

در افراد دیگر، کلیه های آنها قادر به تبدیل ویتامین D از نور خورشید نیست، به این معنی که آنها باید به طور کامل بر منابع غذایی این ویتامین تکیه کنند، که می تواند دشوار باشد.

۴- قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اگر شما در نزدیکی قطب زندگی می کنید و یا دوره های طولانی مدت تاریکی را تجربه می کنید، کمبود نور خورشید شما را از منبع اولیه ویتامین D محروم می کند. این یکی از شایع ترین علل این کمبود است.

۵- پوست تیره

یافته شده است که افرادی که پوست تیره دارند، برای تولید ویتامین D کافی در مقایسه با افرادی با پوستی روشن دچار می شوند، بنابراین برخی از فرهنگ ها و ملیت ها در معرض کمبود این ویتامین هستند.

۶- رژیم غذایی نامناسب

اگر شما غذاهایی را که دارای ویتامین D بالا هستند مصرف نکنید، ممکن است میزان نیاز روزانه کافی را دریافت نکرده باشید، که منجر به علائم شناخته شده در بالا می شود.

درمان کمبود ویتامین D

ویتامین D

اگر از این کمبود رنج می برید، راه های آسانی برای بهبود این وضعیت وجود دارد، از جمله صرف زمان بیشتر در خارج از منزل، تغییر رژیم غذایی یا دریافت درمان تخصصی تر.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

حتی صرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در هفته در معرض نور خورشید می تواند به اندازه کافی ویتامین D برای بدن برای نیازهایش تامین کند، بنابراین وقتی که می توانید بیرون باشید، از خانه خارج شوید!

تغییرات غذایی

اضافه کردن غذاهایی مانند تخم مرغ، پنیر، شیر، ماهی، قارچ و غلات به رژیم غذایی تان می تواند مصرف روزانه تان را از این ویتامین کلیدی افزایش دهد.

درمان تخصصی

اگر کلیه ها یا دستگاه گوارش شما قادر به ترکیب کردن یا هضم این ویتامین نیستند، ممکن است داروهای خاص یا درمان تخصصی مورد نیاز باشد، اما گزینه هایی برای بهبود وجود دارد.

رسانه دکتر سلامت

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D
4 (80%) 8 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید