ویدئوی سیستم ایمنی بدن و فریب دادن بدن خود در زمان بیماری

سیستم ایمنی بدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.63K

سیستم ایمنی بدن و فریب دادن بدن خود در زمان بیماری

دانلود کنید گزارش مشکلات اشتراک گزاری در تلگرام

تاثیر ورزش شدید بر تضعیف سیستم ایمنی بدن

اکثر افراد معتقدند که فعالیت بدنی مفید بوده و باعث بهبود وضعیت سلامت کلی افراد می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد. مزایای جسمی و روانی برخورداری از یک برنامه ورزشی منظم و روزانه بر کسی پوشیده نیست. فعالیت ورزشی در صورتی که به شکل معقولی انجام شود، باعث افزایش کارایی سیستم‌ ایمنی بدن شده و خطر بیماری قلبی، سرطان و حتی ناراحتی‌های عصبی را کاهش می‌دهد.

اما برخی از ورشکاران نیز معتقدند اگر به طور مکرر و چند بار در سال در رقابت‌های ورزشی سنگین شرکت کنیم، سیستم‌ ایمنی بدن دچار مشکل خواهد شد ورزش یا فعالیت بدنی سنگین می‌تواند یکی از دلایل از دست رفتن سلامتی افراد باشد. همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در هفته‌‌های منتهی به رقابت‌های ماراتن و فوق ماراتن (۹۰ کیلومتر) خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در بین دوندگان دو تا شش برابر می‌شود. همچنین خطر ابتلا به برخی از این بیماری‌ها در دوران تمرینات شدید نیز بیش از سایر زمان‌ها است.

دکتر مایکل گلیسون پژوهشگر دانشگاه لافبرو که روی این موضوع تحقیقات زیادی انجام داده ،معتقد است : زمانی که به مدت بیش از ۹۰ دقیقه ورزش شدیدی انجام دهیم سیستم‌ ایمنی بدن شروع به سرکوب شدن می‌کند و ورزش در آن هنگام تبدیل به معضلی برای سلامتی می‌شود .جالب است بدانید که رقابت‌های ماراتن برای برخی از شرکت کنندگان آن بیش از پنج ساعت طول می کشد و رقابت‌های سه گانه استقامت نیز در شرایطی ممکن است تا ۱۷ ساعت ادامه داشته باشد.

همچنین در اکثر اوقات دلیل تضعیف سیستم‌ ایمنی بدن پس از انجام فعالیت‌های شدید و طولانی مدت ورزشی به دلیل افزایش هورمون‌های استرس‌زا (نظیر آدرنالین و کورتیزول) است. افزایش سطح این هورمون‌های استرس‌زاباعث سرکوب سلول‌های سفید خون می شود که این سلول ها نقش مهمی در حفظ یکپارچگی سیستم‌ بدنی ایفا می‌کنند.

البته با این توضیحات نباید از ورزش کردن بهراسید،بلکه باید بدانید تا وقتی که ورزش را به صورت منظم و متعادل انجام می دهید از تمامی مزایای فعالیت‌های بدنی از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن ،بهره خواهید برد.

دکتر گلیسون معتقد است یک فعالیت بدنی متعادل ،(۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی تند و پنج روز در هفته‌) بهترین حالت برای افزایش سطح سلامتی و تاثیر مثبت روی سیستم‌ ایمنی است، که این میزان ورزش با آنچه که در ماراتن رخ می‌دهد فرسنگ‌ها فاصله دارد.

فعالیت‌های ورزشی برای سلامت جسم و ذهن انسان مفید است اما نوع بسیار شدید آن می‌تواند به به هر دو آسیب برساند. تعادل کلید اصلی بهره گرفتن از مزایای جسمی و روانی ورزش است.پس در صورتیکه به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدنتان هستید، به طور منظم و به میزان متعادل ورزش کنند و از ورزش با شدت و زمان بالا بپرهیزید تا سیستم‌ ایمنی بدنتان تضعیف نشود.

رسانه دکتر سلامت خانواده

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید