با قربانیان تجاوز چگونه باید رفتار کرد؟

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.54K

سوء استفاده جنسی تجربه ای بیماری‌زا بوده که موجبات اخلال در زندگی، کار و تحصیل را فراهم می‌آورد که تاثیراتی منفی بر روابط اجتماعی با دوستان، خانواده، همکاران و روابط زناشویی و احساسی با همسر را نیز به دنبال خواهد داشت.

دکتر قائدی، روانکاو، در مورد تاثیرات روانی این تجربیات اینگونه به سوالات پاسخ می دهد:

۱. کلمه آزار و اذیت جنسی را چه موقع استفاده می کنند؟

تعریف قانونی تجاوز، داشتن میل جنسی و رفتار جنسی نسبت به کسی است که رضایت و تمایلی به برقراری این ارتباط ندارد. نوع اول تجاوز همراه با تعرض و اجبار قربانی توسط فرد متجاوز صورت میگیرد. در نوع دوم اگر شخصی به میل خود اقدام به همراهی فرد متجاوز کند ممکن است به دلیل کم بودن سنش و عدم توانایی کافی در برقراری ارتباط جنسی پایاپای، یک قربانی تجاوز محسوب شود حتی اگر مجبور به برقراری این ارتباط نشده باشد.

۱ قربانی تجاوز

۲. بیش ترین قربانیان تجاوز چه کسانی هستند؟

طبق آمار نزدیک به ۹۰ درصد از قربانیان تجاوزهای جنسی زنان هستند که مردان نیز بعد از زنان و کودکان جزئی از قربانیان تجاوز جنسی به حساب می آیند.

تجاوز ۲

۳. چه دلایلی موجب انجام اینگونه رفتارهای نامتعارف می شود؟

طبق آمارهای بین المللی شایع ترین دلیل مست بودن فرد متجاوز است. از دلایل دیگر آن می توان به دشمنی، اختلاف طبقاتی و مشکلات روانی نیز نام برد. قربانیان تجاوز و آزار و اذیت جنسی در شرایطی غیر منتظره غافلگیر و مجبور به ارتباط جنسی می شوند و به موجب آن ممکن است از برآمد‌های روانی زیر رنج ببرند: در اکثر قربانیان نشانه هایی از اختلال اضطراب، افسردگی، مشکلات احساسی و مشکل در ارتباطات با محیط پیرامون به وجود می آید.

افرادی که در جنگ مورد تجاوز قرار میگیرند علاوه بر تاثیرات بد سوء استفاده جنسی، تاثیرات منفی و امراض شدیدتری نیز از جنگ میگیرند. بنابراین راهی برای بهبودی این افراد بایستی طراحی شود که شامل کاهش امراض روانی و فیزیکی، بهبود طرز تفکر، ارتباطات شخصی و احساسات شود که در نتیجه این تلاش‌ها، بهتر شدن کیفیت زندگی و سلامتی را می توان برای قربانیان به ارمغان آورد.

۳ تجاوز

۴. بعد از رخ دادن تجاوز چه کارهای باید انجام شود؟

اولین گام ایجاد فضایی امن و دوستانه با افرادی قابل اطمینان است. حضور پزشک نیز برای مداوای قربانی در کنار او توصیه میگردد. گام بعدی مراجعه به پلیس به منظور شناسایی فرد متجاوز است. اکثر قربانیان به دلیل ترس از رسوایی اقدام به شکایت نمی کنند ولی شدیداً توصیه می شود که حتما مراجعه به پلیس صورت پذیرد زیرا تیم پزشکی پلیس می تواند با اقداماتی موثر همچون آزمایشDNA ، نمونه‌گیری از آب دهان، ادرار، خون، مو و آزمایشات مربوط به دستگاه تناسلی فرد متجاوز را شناسایی و دستگیر کند.

۵. با وجود رنج‌های روانی و صدمات جسمی چه راه حل‌هایی برای بدست آوردن دوباره سلامت روان به قربانی پیشنهاد می شود؟

معمولا قربانیان تجاوز از ترس، اضطراب و افسردگی طولانی مدت رنج می بردند که باعث می شود بیشتر وقت خود را درون خانه بگذرانند و در نتیجه در روابط اجتماعی، اشتغال و تحصیل خود احساس ضعف کنند. برای بهبود وضعیت قربانیان تجاوز، مراکزی دایر شده که به افراد نحوه‌ی تفکر مثبت و تغییر احساسات بد به خوب و در کل تقویت زندگی را می آموزند که این آموزه ها بر اساس نوع تجاوز و وضعیت روحی قربانی دارای برنامه‌ریزی های متفاوتی است که در کل در چهارچوب تغییر وضعیت قربانیان به وضعیت مساعد صورت میگیرد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید