دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 28.6K

بوی واژن یکی از عواملی است که بسیاری از خانم‌ ها برای فرار از آن اقدام به انجام دوش واژینال می‌ کنند. دوش واژینال یک دستگاه است که با یک پمپ مخصوص داخل واژن را شستشو می دهد. این دستگاه روشی برای شستن واژن است که معمولاً با ترکیبی از ۴ قاشق چایخوری سرکه در نیم لیترآب نیمه گرم انجام می شود. دوش ها معمولا در داروخانه ها به فروش می رسند و حاوی مواد ضدعفونی کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می شود و از طریق لوله ای به سمت واژن می رود. کارشناسان ابراز می‌ دارند که دوش واژینال نه تنها برای هیچ کدام از مشکلات مؤثر نیست، بلکه می‌ تواند خطر عفونت واژن، مشکلات بارداری را بیشتر کند.

مزایای دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال چیست

بانوانی که از این دوش ها استفاده می کنند، در پایان کار احساس می کنند که تمیزی بسیاری در بخش واژن ایجاد شده است، با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. به عنوان مثال اگر بانوان باردار از ۶ ماه قبل به استفاده از دوش واژن بپردازند خطر زایمان زود رس کاهش پیدا می کند .

  • البته باید به این نکته نیز توجه کنید که در دوران بارداری استفاده از این دوش ها خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند .

معایب دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال با جوش شیرین

در مجموع، خطرات دوش واژینال خیلی بیشتر از مزایای آن است. در اینجا چند نمونه از مشکلاتی که به دوش واژینال مربوط است را نام می‌ بریم:

  • عفونت واژینال (واژینوز باکتریایی): دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری واژن (که فلور واژن نامیده می‌شود) را بر هم می‌ زند. این تغییرات محیط را برای رشد باکتری که باعث عفونت می‌ شود دلپذیرتر می‌ کند. مطالعات نشان می‌ دهد زنانی که دوش واژینال را متوقف می‌ کنند کمتر احتمال دارد به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. ابتلا به واژینور باکتریایی خطر زایمان زودرس و اندومتریوز را بیشتر می‌ کند.
  • بیماری التهاب لگن: بیماری التهاب لگن یا PID عفونت رحم، لوله‌های فالوپ و/یا تخمدان‌ها است. تحقیقات به این نتیجه رسیده است زنانی که دوش واژینال می‌ گیرند ۷۳ درصد بیشتر در خطر ابتلا به التهاب لگن هستند.
  • مشکلات بارداری: زنانی که بیش از یک بار در هفته دوش واژینال می‌ گیرند، نسبت کسانی که این کار را نمی‌ کنند، سخت‌ تر باردار می‌ شوند. دوش واژینال خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶ درصد بیشتر می‌ کند. در بارداری خارج از رحم جنین در خارج از رحم کاشته می‌ شود. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال بگیرند خطر بارداری خارج از رحم بیشتر است.
  • سرطان دهانۀ رحم: دوش گرفتن، حداقل یک بار در هفته، با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانۀ رحم مربوط می‌ شود.

آیا زنان باید دوش واژینال استفاده کنند؟

عفونت واژن

شما باید از دوش گرفتن اجتناب کنید. بوی واژن به میزان کم طبیعی است. اگرچه، اگر این بو شدید شد، علامت عفونت است. اسیدیته واژن به طور طبیعی باکتری را کنترل می‌ کند و فقط شست‌ و شوی واژن با آب گرم و صابون ملایم برای تمیز نگه داشتن آن کافی است.

نکات مهم:

  • برای تمیز کردن ناحیه واژن به هیچ عنوان از دوش واژینال استفاده نکنید. دوش واژینال می‌ تواند تعادل باکتری های سالم واژن را تغییر داده و باعث رشد سایر باکتری‌ ها شود. این ماده تنها باید توسط متخصص زنان تجویز شود.
  • شست و شوی قسمت خارجی واژن با آب ولرم و یا استفاده از صابون هایی با PH متعادل، بهترین راه است. اما اگر شما پوستی حساس دارید و یا مبتلا به عفونت های واژن هستید، استفاده از صابون نیز می تواند باعت سوزش و یا خشکی واژن شود.
  • این دوش ها می توانند در برخی از افراد علاوه بر ایجاد حساسیت و آلرژی، با افزایش تعداد میکروارگانیسم های طبیعی بدن، باعث ابتلا به عفونت واژن شوند.
  • اگر شما فکر می کنید که نشانه های عفونت واژن و رحم مثل سوزش و خارش دارید ، حتما به پزشکتان مراجعه کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید