آتروفی واژن چیست ؟

آتروفی واژن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.24K

آتروفی واژن، نوعی سندرم تناسلی ادراری در دوران یائسگی است که علائمی را به همراه دارد. علت آتروفی واژن، کاهش مقدار استروژن است. به همین دلیل خانم ها در دوران بعد از یائسگی به آتروفی واژن دچار می شوند. خشکی و خارش واژن از جمله علائم آتروفی واژن محسوب می شود. به منظور درمان آتروفی واژن، ابتدا می توانید بر گزینه هایی مانند استفاده از برخی مکمل ها و کاهش وزن توجه داشته باشید. در صورت عدم بهبود، درمان آتروفی واژن مبتنی بر هورمون درمانی خواهد بود.

علائم آتروفی واژن

واژن

علائم آتروفی واژن عبارت است از:

 • خشکی و سوزش واژن
 • ترشح بیش از حد
 • خارش
 • تکرر ادرار
 • افزایش احتمال ابتلا به عفونت های ادراری
 • بی اختیاری در ادرار
 • احساس ناراحتی، خشکی یا خونریزی خفیف به هنگام رابطه جنسی
 • تنگ شدن کانال واژن

برخی متخصصین زنان عنوان می کنند، حدود نیمی از خانم ها در دوران بعد از یائسگی علائم آتروفی واژن را تجربه می کنند. اما متاسفانه تعداد اندکی از خانم ها برای دریافت درمان های مناسب برای آتروفی واژن به پزشک مراجعه می کنند، بنابراین تخمین دقیق خانم هایی که به آتروفی واژن دچارند دشوار می باشد. اگر شما از علائم آتروفی واژن رنج می برید، می توایند برخی گزینه های زیر را در خانه امتحان کنید. اگر با این وجود علائم هنوز ادامه داشته باشد، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

درمان های طبیعی برای رفع علائم آتروفی واژن

آتروفی واژن

علائم آتروفی واژن می تواند به برخی درمان های ساده پاسخ دهد. تعدادی درمان طبیعی و خانگی وجود دارند که می توانند احساس ناراحتی ناشی از آتروفی واژن را در شما را کاهش دهد. گیاهان و مکمل هایی که می تواند در درمان آتروفی واژن موثر باشد:

تحقیقاتی که در سال 2014 انجام گرفت نشان داد، روغن سنجد تلخ می تواند در برخی خانم های مبتلا به آتروفی واژن موثر باشد. این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری می باشد. شرکت کنندگانی که در تحقیق مذکور مشارکت داشتند، بهبودی را در الاستیسیته واژن نشان دادند. به طور کلی مشخص نیست، آیا بهبود مشاهده شده در این افراد مبتلا به آتروفی واژن، ناشی از مصرف روغن سنجد تلخ بوده است یا فاکتور دیگری در این میان دخالت دارد.

برخی مکمل ها و ویتامین ها نیز می تواند در کاهش علائم آتروفی واژن تاثیر داشته باشد:

 1. ویتامین E
 2. ویتامین A
 3. بتا کاروتن
 4. ویتامین های B
 5. اسید های چرب امگا3

رژیم غذایی در کنترل علائم آتروفی واژن:

رسیدن و حفظ وزن مناسب و شاخص توده بدنی می تواند، به افراد مبتلا به آتروفی واژن کمک کند. علاوه بر این شما می توانید در رژیم غذایی خود استفاده از غذاهای حاوی استروژن های گیاهی یا فیتواستروژن ها را در نظر داشته باشید. در غذاهایی مانند ترکیبات سویا یا دانه کتان فیتواستروژن ها یافت می شوند. برخی تحقیقات نشان داده است استفاده از استروژن های گیاهی می تواند خشکی واژن ناشی از آتروفی واژن را کاهش دهد. همچنین برای کنترل علائم آتروفی واژن، باید بدن خود را هیدراته نگه دارید و تا جایی که ممکن است مصرف کافئین و الکل را محدود کنید.

تاثیر ورزش بر کنترل علائم آتروفی واژن:

ورزش کردن به طور مرتب می تواند، جریان خون را تقویت کرده و تعادلی در سطح هورمون ها ایجاد کند. سعی کنید حداقل به مدت 5 بار در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کنید. در مورد برنامه مناسب ورزشی که می توانید برای بهبود وضعیت خود در آتروفی واژن دنبال کنید با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید. ورزش کردن علاوه بر کاهش وزن، می تواند خشکی واژن ناشی از آتروفی واژن را نیز بهبود بخشد. فراموش نکنید باید در حد متوسطی ورزش کنید. ورزش کردن شدید ممکن است مشکلاتی را برای شما به دنبال داشته باشد.

نکات مهم:

 • در صورت ابتلا به آتروفی واژن، از مصرف ترکیبات دوش واژینال خودداری کنید. همچنین از مصرف ترکیبات معطر یا سایر ترکیبات شیمیایی نیز بپرهیزید. این محصولات می تواند سبب تحریک و خشکی واژن شود و علائم آتروفی واژن را تشدید می کند. باید محصولاتی را انتخاب کنید که تعادل pH واژن را بر هم نزند.

گزینه های دارویی برای درمان آتروفی واژن

واژن

پزشک ممکن است استروژن درمانی را برای رفع علائم آتروفی واژن برای شما در نظر داشته باشد. این نوع از درمان می تواند به صورت قرص ها، حلقه ها و یا کرم واژینال صورت پذیرد. از آنجایی که این محصولات مستقیما وارد واژن می شود، بنابراین شانس افزایش مقدار استروژن در سایر بخش های بدن به این ترتیب کاسته می شود.

 • استروژن درمانی به فرم واژینال می تواند علائمی مانند خشکی، تحریک و یا نزدیکی دردناک، ناشی از آتروفی واژن را کاهش دهد. همچنین هورمون درمانی می تواند سایر علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه و اختلال در خواب را نیز کاهش دهد. خانم هایی که تحت استروژن درمانی قرار دارند ظرف 4 تا 6 هفته بهبودی در علائم خود تجربه می کنند.
 • استفاده از استروژن خوراکی نیز گزینه دیگری برای درمان آتروفی واژن است اما باید به خاطر داشت، استفاده از هورومون های خوراکی می تواند بر سایر بخش های بدن نیز تاثیر بگذارد. پزشک در مورد معایب و مزایای انواع درمان ها برای شما توضیح خواهد داد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم آتروفی واژن مستمرا ادامه داشته و سبب آزار شما گردد، باید به نزد پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. علائمی مانند خونریزی، ترشح بیش از حد و یا درد به هنگام رابطه جنسی می تواند غیر معمول باشد. برخی شرایط غیر از یائسگی نیز می تواند منجر به کاهش سطح استروژن در بدن شده و شرایط را برای آتروفی واژن فراهم سازند. در این شرایط نیز باید با پزشک مشورت کنید. این شرایط عبارت است از:

 • برداشت یک یا هر دو تخمدان ها
 • رادیوتراپی برای درمان سرطان
 • شیمی درمانی برای سرطان
 • هورمون درمانی برای سرطان سینه (سرطان پستان)

اگر برای رفع علائم آتروفی واژن به پزشک متخصص زنان مراجعه نکنید، باید بدانید که علائم آتروفی واژن می تواند سبب ایجاد عفونت واژن و یا واژینیت در شما شود، زیرا تغییرات واژن سبب بر هم خوردن تعادل اسیدی واژن می گردد. در این شرایط ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های ادراری نیز در شما افزایش یابد و دچار مشکلاتی مانند بی اختیاری یا تکرر در ادرار شوید. برای تشخیص آتروفی واژن، پزشک متخصص زنان معاینه لگن را انجام داده و سپس نمونه ای از ادرار را جمع آوری کرده و میزان اسیدی بودن واژن را برای تشخیص نهایی می سنجد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید