علائم و درمان عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری در زنان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.77K

عفونت ادراری در زنان، از جمله مشکلاتی است که زنان به دلیل کوتاه بودن مجرای ادراری بیشتر در خطر ابتلا به آن هستند و این نکته سبب می شود که باکتری ها در مقعد زنان دسترسی سریع تری به مثانه داشته باشند. داشتن رابطه جنسی نیز سبب می شود تا باکتری به مسیر ادراری کشیده شود و باعث بروز عفونت ادراری در زنان شود. احساس سوزش حین ادرار کردن، تکرر ادرار یا بی اختیاری ادراری و رنگ و بوی غیر معمول ادرار از جمله علائم عفونت ادراری در زنان هستند. تشخیص به کمک، آزمایش ادرار انجام می شود. آنتی بیوتیک ها درمان دارویی عفونت ادراری در زنان هستند. با نوشیدن آب زیاد، شستشوی صحیح و خشک کردن ناحیه واژن و مقعد و تخلیه کامل مثانه از بروز عفونت ادراری در زنان پشگیری کنید. در زنان احتمال ابتلا به عفونت های مسیر ادراری بسیار بالاست، برخی متخصصین عنوان می کنند از هر دو خانم یک نفر به عفونت ادراری در زنان دچار می شود، برخی زنان به طور مکرر به عفونت ادراری، دچار می شوند. در ادامه به پیشگیری، علت، علائم و درمان عفونت ادراری در زنان خواهیم پرداخت.

علت ایجاد عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری زنان

یکی از دلایلی که به ما گفته می شود، خودمان را از جلو به عقب پاک کنیم، پیشگیری از ابتلا به عفونت ادراری در زنان است. این بدان دلیل است که مجرای ادراری (که ادرار را از مثانه خارج می کند) در نزدیکی مقعد قرار گرفته است. باکتری های حاصل از روده بزرگ مانند (e.coli) موقعیت خوبی برای فرار از مقعد و حمله به مجرای ادرار دارند. سپس از آن جا احتمال انتقال عفونت به مثانه فراهم می آید و اگر عفونت ادراری در زنان درمان نشود می تواند به کلیه ها نیز کشیده شود و عفونت کلیه ایجاد شود. زنان به دلیل کوتاه بودن مجرای ادراری بیشتر در خطر ابتلا به عفونت ادراری هستند و این نکته سبب می شود که باکتری ها برای ایجاد عفونت ادراری، دسترسی سریع تری به مثانه داشته باشند.

 • داشتن رابطه جنسی نیز سبب می شود تا باکتری به مسیر ادراری کشیده شود و باعث بروز عفونت ادراری و حتی بروز عفونت ادراری در مردان شود.

علائم عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری

برخی نشانه ها و علائم عفونت ادراری در زنان عبارت است از:

 • احساس سوزش حین ادرار کردن
 • تکرر ادرار یا بی اختیاری ادراری
 • احساس درد یا فشار در کمر و زیر شکم
 • ادراری به رنگ تیره، کدر، با بوی غیر معمول، ممکن است خون نیز در ادرار دیده شود
 • احساس خستگی
 • تب و لرز (که می تواند از علائم عفونت کلیه باشد)

علائم عفونت ادراری ذکر شده فقط مختص زنان نیست و این علائم و نشانه ها در مردان و حتی در کودکان نیز ممکن است دیده شود.

تشخیص و درمان عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری در زنان

اگر شما مشکوک به داشتن عفونت ادراری هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص عفونت ادراری در آزمایش ادرار، ابتدا از شما نمونه ادرار گرفته خواهد شد و سپس نمونه ادرار به لحاظ وجود عفونت مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت. در بحث درمان عفونت ادراری در زنان، آنتی بیوتیک ها می توانند موثر باشد. مصرف آنتی بیوتیک برای درمان دارویی عفونت ادراری، روشی موثر محسوب می شود. در طول درمان دارویی با آنتی بیوتیک باید مطمئن شوید که چرخه درمان را به طور کامل طی کرده اید. مصرف داروی آنتی بیوتیک را تا انتها ادامه دهید، حتی زمانی که احساس بهتری دارید. از جمله روش های کمکی در درمان عفونت ادراری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای دفع باکتری ها در عفونت ادراری، مایعات بیشتری مصرف کنید.
 • پزشک برای تخفیف درد ممکن است در کنار آنتی بیوتیک، داروی ضد درد تجویز کرده و یا استفاده ار پد حرارتی را توصیه کند.

عفونت ادراری مزمن در زنان:

حدود یک نفر از هر ۵ خانم ممکن است به عفونت ثانویه دچار شود، برخی زنان به طور مستمر به عفونت ادراری دچار می شوند. در اغلب موارد نوع یا سویه متفاوتی از باکتری در بروز عفونت ادراری، نقش دارد. برخی انواع باکتری ها می توانند به سلول های بدن حمله کرده و خود را از آنتی بیوتیک و سیستم ایمنی پنهان کنند. گروهی از این میکروارگانیسم ها می توانند به خارج از سلول رفته و در نهایت کلونی ایجاد کنند که نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم است و می تواند بارها و بارها به بدن حمله کند و بنابراین عفونت ادراری در زنان، می تواند مرتبا تکرار شود.

 • برخی خانم ها به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به عفونت های ادراری هستند، برخی دچار ناهنجاری هایی در ساختار مسیر ادراری هستند به نحوی که آن ها را مستعد ابتلا به عفونت ادراری در زنان می کند. خانم هایی که به دیابت دچارند بیشتر در خطر ابتلا به عفونت ادراری هستند؛ زیرا سیستم ایمنی آن ها قادر نیست به خوبی علیه عفونت ها مبارزه کند. همچنین عفونت ادراری در زنان باردار، مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس و هر شرایطی که بر جریان ادرار تاثیر بگذارد مانند سنگ کلیه، سکته مغزی و آسیب به مغز و نخاع می تواند بروز کند.

عفونت ادراری

روش های درمان عفونت ادراری مزمن در زنان:

اگر شما در سال بیش از سه بار به عفونت ادراری مبتلا می شوید، پزشک به شما برنامه درمانی مخصوصی را پیشنهاد خواهد کرد. برخی گزینه های درمانی عفونت ادراری مزمن در زنان عبارتند از:

 1. مصرف دوز اندکی از آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری در زنان در طولانی مدت که می تواند از تکرار عفونت جلوگیری کند.
 2. مصرف تک دوز آنتی بیوتیک بعد از رابطه جنسی می تواند موثر باشد زیرا، نزدیکی جنسی می تواند منجر به بروز عفونت ادراری در زنان در فرد مستعد شود.
 3. هر زمان که علائم عفونت ادراری در زنان ظاهر شد می توان یک تا دو روز آنتی بیوتیک مصرف کرد.
 4. به هنگام شروع علائم عفونت ادراری در زنان از کیت تست ادرار خانگی استفاده کنید.
 5. اگر از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ادراری استفاده می کنید، باید آزمایش دهید تا بررسی شود آیا عفونت درمان شده است یا خیر. اگر نتایج آزمایش مثبت باشد و یا اگر علائم عفونت ادراری با وجود منفی بودن نتایج ادامه داشته باشد، باید با پزشک مشورت کنید.

پیشگیری از عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری زنان

شما می توانید با رعایت برخی موارد، از ابتلای مجدد به عفونت ادراری پیشگیری کنید. برخی از راه های پیشگیری از عفونت ادراری در زنان در ادامه آمده است.

 1. مثانه خود را مرتب خالی کنید، عجله نکنید و مطمئن شوید که مثانه کاملا خالی شده است.
 2. ناحیه واژن و مقعد را از جلو به عقب تمیز کنید و شست و شو دهید.
 3. مقدار زیادی آب بنوشید.
 4. از مصرف اسپری های بهداشتی زنانه و محصولات معطر بر روی ناحیه واژن خودداری کنید؛ زیرا این محصولات منجر به تحریک بیشتر می شود و شما را برای ابتلا به عفونت ادراری مستعد می کند.
 5. قبل از رابطه جنسی، ناحیه واژن خود را تمیز کنید.
 6. بعد از رابطه جنسی ادرار کنید؛ زیرا با این روش باکتری های احتمالی که وارد مجرای ادرار شده از بین می روند.
 7. اگر برای پیشگیری از بارداری از دیافراگم، کاندوم های غیر لوبریکانت و یا ژل های اسپرم کش استفاده می کنید روش خود را عوض کنید. زیرا دیافراگم ها سبب افزایش رشد باکتری می شود و کاندوم های غیر لوبریکانت و اسپرم کش ها نیز سبب بروز تحریک می گردند.
 8. ناحیه واژن را خشک نگاه دارید و از لباس زیر گشاد استفاده کنید. لباس های زیر تنگ می تواند منجر به دام انداختن رطوبت شود و رطوبت نیز محیط رشد باکتری را برای بروز عفونت ادراری مساعد می کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید