درمان عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.28K

عفونت ادراری در کودکان یک عفونت باکتریایی است که می تواند هر بخشی از مجاری ادراری را درگیر نماید. مجاری ادراری شامل کلیه ها که ادرار را تولید می کنند، حالب ها لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه حمل می کنند، مثانه که تا زمانی که بدن آمادگی دفع ادرار را داشته باشد، آن را ذخیره می کند و میزراه لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن حمل می کنند، می شود. به طور طبیعی ادرار بدون هیچ گونه مانعی این مسیر را طی می کند، اما در صورتی که باکتری ها از پوست اطراف ناحیه تناسلی یا از جریان خون وارد ادرار گردند، می توانند موجب التهاب و عفونت ادراری در هر بخشی از این مسیر گردند. حدود 8 درصد از کودکان دختر و 2 درصد از کودکان پسر در دوران کودکی خود حداقل یک بار به عفونت مجاری ادراری مبتلا می گردند.

شما همچنین می توانید مقاله های علت خارش واژن در کودکان، هماچوری در کودکان چیست؟ و علت شب ادراری کودکان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان

در صورت مشاهده نشانه ای از عفونت ادراری، به متخصص اطفال مراجعه کنید. درمان عفونت ادراری در کودکان به راحتی انجام می گیرد، اما در صورت درمان نشدن عفونت ادراری، می تواند به آسیب دائمی کلیوی و حتی نارسایی کلیه منجر گردد. پزشکان معتقدند که کودکان زیر 2 سال در مقایسه با کودکان بزرگ تر بیشتر دچار آسیب ناشی از عفونت ادرار می شوند، بنابراین در صورتی که کودک نوپایی دارید، سعی نمایید تا حد امکان شرایط بیماری را سریع تر تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنید.

علائم عفونت ادراری در کودکان:

در بسیاری از کودکان، تب بدون دلیل مشخص تنها علامت عفونت ادراری است. حدود 5 درصد از کودکانی که تب را بدون داشتن سایر علائم، تجربه می کنند به عفونت ادراری دچار هستند. در برخی موارد کودک ممکن است سایر علائم عفونت ادراری را با یا بدون تب ظاهر کند.

علائم عفونت ادراری در کودکان عبارتند از:

 • گریه کردن یا علامت دیگری که نشان دهنده درد حین ادرار کردن باشد.
 • تکرر ادرار و نیاز فوری به ادرار کردن
 • مشکل در تخلیه مثانه
 • درد یا سوزش حین ادرار کردن
 • بوی نامطبوع ادرار
 • ادرار کدر یا خونی
 • بی قراری مداوم و بدون دلیل
 • استفراغ
 • بی اشتهایی
 • درد شکم، پهلو یا پشت
 • خستگی
 • لزر
 • اسهال

درمان عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان

پزشک برای درمان عفونت ادراری در کودکان، آنتی بیوتیک هایی را در فرم محلول یا جویدنی نسخه می کند. شما باید آنتی بیوتیک ها را طبق دستور بین 1 تا 4 دوز در روز برای مدت 2 هفته (بسته به نوع دارو) به کودک خود بدهید. حتی اگر کودک در چند روز بعد از مصرف دارو احساس بهتری داشت، مصرف داروها را تا زمان مقرر شده توسط پزشک ادامه دهید. در غیر این صورت، باکتری های عامل عفونت ادراری به طور کامل ریشه کن نمی شوند و عفونت ادراری با شدت بیشتری بازگشته و کودک را با مشکلات بیشتری رو به رو خواهد کرد.

 • اگر بیماری کودک شما شدید است و قادر به خوردن و آشامیدن نیست، پزشک ممکن است بستری شدن در بیمارستان را برای دریافت داروهای تزریقی به منظور درمان عفونت ادراری توصیه کند.

راه پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان:

برخی از کودکان ممکن است مستعد ابتلا به عفونت ادراری باشند، با این حال توجه به نکات زیر می تواند در کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری در کودکان موثر باشد:

 1. مصرف مایعات زیاد توسط کودک: مصرف زیاد مایعات از بروز یبوست که احتمال عفونت ادراری در کودکان را بالا می برد، جلوگیری می کند. نوشیدن مایعات همچنین موجب ادرار کردن بیشتر کودک، پاکسازی مجاری ادراری و در نتیجه کاهش بروز عفونت ادراری در کودکان (ادرار کردن هر 3 ساعت یک بار یا بیشتر در طول روز مناسب خواهد بود) می گردد.
 2. تخلیه کامل مثانه: اگر کودک شما می تواند خود به توالت برود، به او یادآوری کنید که مثانه خود را به طور کامل تخلیه کند. زمانی که مقداری از ادرار برای مدت طولانی در مثانه باقی می ماند، موجب تجمع باکتری ها شده و احتمال بروز عفونت ادراری را افزایش می دهد.
 3. استفاده از میوه ها: به کودک خود مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات بدهید که بدین ترتیب با پیشگیری از یبوست، از بروز عفونت ادراری پیشگیری کنید.
 4. شستشوی صحیح ناحیه تناسلی: اگر کودک شما دختر است، برای پیشگیری از آسیب به ناحیه تناسلی، از صابون های ملایم استفاده کنید. شستشوی ناحیه تناسلی را از جلو به عقب انجام دهید و برای کاهش تجمع باکتری ها در این نواحی این عمل را به کودک آموزش دهید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید