رایج ترین انواع سرطان در یک نگاه

انواع سرطان در یک نگاه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.52K

این که همواره ما یا یکی از افراد اطراف ما تنها یک یا دو درجه با یک بیماری مزمن مرگبار فاصله دارد، پدیده بیدار کننده ای است. البته همه اخبار درباره سرطان، بدخیم نمی باشند. در طول ۳۰ سال گذشته، جامعه پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است. با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و گسترش درمان های پیشرفته، میزان بقای نسبی که در واقع نسبت افرادی است که به مدت پنج سال یا بیشتر بعد از تشخیص زنده می مانند،به کل افراد سرطانی حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است و این مقدار را تا ۶۸ درصد افزایش داده است. همچنین برای برخی از انواع سرطان (پروستات، تیروئید)، میزان بقای نسبی حدود ۹۹ درصد است. به طور خلاصه، جامعه بی شک در مبارزه با سرطان پیشرفت چشمگیری داشته و هنوز هم در حال پیشرفت می باشد. اگر سرطان را یک اپیدمی بنامیم، اغراق نکرده ایم. با این حال، خوب است که چشم اندازتان را نسبت به این بیماری حفظ کنید؛ هر چند آمار ابتلا به این بیماری نسبت به قبل کمتر شده، اما هنوز هم سرطان وجود دارد و هنوز هم جان افراد را می گیرد. آنچه در ادامه آمده است فهرستی است از انواع مختلف سرطان که طبق اطلاعات صندوق بین المللی تحقیقات سرطان در جهان، شامل شایع ترین انواع سرطان در جهان می باشد. (تمام آمار مربوط به سال ۲۰۱۲ می باشند زیرا این سال آخرین سالی است که آمار کامل و دقیقش در دسترس است.) برای افزایش شانس تان در مبارزه با این بیماری، حتما مقاله علائم سرطان چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

این ۱۵ نوع، رایج ترین انواع سرطان هستند

۱- سرطان ریه

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۱،۸۲۵،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۱۳

علیرغم کاهش چشمگیر آمار سیگار کشیدن، سرطان ریه هنوز هم مرگبارترین نوع سرطان است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، حدود یک سوم از ۶۰۰۰۰۰ مرگ و میر سرطانی ایالات متحده را می توان به طور مستقیم با سیگار مرتبط نمود. بهترین روش پیشگیری از سرطان ریه این است که سیگار را ترک کنید و دیگر حتی یک پک هم سیگار نکشید.

۲- سرطان سینه

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۱،۶۷۷،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۱۱.۹

اگر شما یک زن هستید احتمال ابتلایتان به سرطان سینه به شدت بیشتر است؛ با این وجود، کمتر از ۱ درصد تشخیص های جدید سرطان سینه، مرد می باشند. برای شناخت بیشتر این بیماری، به صفحه تشخیص و نشانه های سرطان سینه مراجعه کنید.

۳- سرطان مقعد

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۱،۳۶۱،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۹.۷

خطر ابتلا به سرطان مقعد، پس از سن ۵۰ سالگی به شدت افزایش می یابد. اگر متوجه دل درد مکرر و جدی یا تغییرات ناگهانی در حرکات روده شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

۴- سرطان پروستات

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۱،۱۱۲،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۷.۹

به گفته مایو کلینیک، در موارد خاصی از سرطان پروستات، این بیماری “ممکن است آسیب جدی نداشته باشد.” با این حال، اگر سخت ادرار می کنید یا نقطه ای از خون در مایع منی خود دیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرطان پروستات، به صفحه تشخیص علائم سرطان پروستات مراجعه کنید.

۵- سرطان معده

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۹۵۲،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۹.۷

این بیماری همچنین به عنوان سرطان شکم نیز شناخته شده است، این بیماری ممکن است سال ها تشخیص داده نشده باقی بماند. اگر متوجه سوء هاضمه شدید و ناگهانی، تهوع غیر قابل توضیح، یا سوزش سرکوب ناپذیر معده شدید، ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید.

۶- سرطان کبد

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۷۸۲،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۵.۶

سرطان کبد، هر چند به طرز وحشتناکی رایج است، از سایر انواع سرطان قابل پیشگیری تر است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، مصرف الکل بیش از حد عامل اصلی این بیماری است.

۷- سرطان دهانه رحم

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۵۲۸،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۳.۷

سرطان دهانه رحم می تواند در زنان ۱۴ ساله به بالا ایجاد شود و اصلی ترین عوامل بروز این بیماری، چهار نژاد از ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV می باشند. برای پیشگیری از این بیماری، اطمینان حاصل کنید که هر ۳ واکسن HPV خود را دریافت کنید و به طور منظم آزمایش PAP انجام دهید.

۸- سرطان مری

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۴۵۶،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۳.۲

سرطان ریه در میان سرطان هایی که با سیگار کشیدن ایجاد می شوند، رایج ترین است. سرطان مری که معمولا به عنوان کارسینوم مری شناخته می شود، بعد از سرطان ریه رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. باز هم می گوییم، سیگار را ترک کنید.

۹- سرطان مثانه

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۴۳۰،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۳.۱

هر چند سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان تشخیص داده می شود، اما این بیماری ممکن است در هر دو جنس بروز یابد. اگر در ادرارتان خون مشاهده کردید، به یک پزشک مراجعه کنید.

۱۰- لنفوم غیر هوچکین

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۸۶،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۷

لنفوم غیر هوچکین هنگامی رخ می دهد که سلول های سرطانی به سیستم لنفاوی بدن شما که همان بخشی از سیستم ایمنی بدن شما است که با عفونت ها مبارزه می کند، حمله می کنند. بسیاری از علائم این بیماری سرفه مداوم، درد منظم معده، نوسانات سریع وزن می باشد.

۱۱- سرطان خون

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۵۲۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۵

لوسمی که همچنین به عنوان سرطان خون نیز شناخته شده است. ممکن است همه افراد با همه سنین را تحت تأثیر قرار دهد؛ در واقع، هر چند این پدیده بسیار غیر معمول است، افراد حتی ممکن است با این بیماری متولد شوند. (خوشبختانه، طبق گفته مؤسسه سرطان دانا-فاربر، با درمان های تهاجمی این نوع از سرطان قابل بهبود و حتی درمان کامل است). از آنجایی که لوسمی می تواند بسیاری از اشکال مختلف از جمله حاد یا مزمن، میلوئیدی یا لنفوسیتیک داشته باشد، و این طبقه بندی تنها آغاز ماجراست، تشخیص آن دشوار است. آزمایش خون می تواند مشخص کند که شما به این بیماری مبتلائید یا خیر.

۱۲- سرطان کلیه

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۳۸،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۴

سرطان کلیه و سرطان پانکراس، طبق ارقام اخیر، به اندازه یکدیگر رایج اند. بر خلاف سایر انواع سرطان که می توانند از طریق اشعه درمانی و شیمی درمانی درمان شوند، سرطان کلیه به طور معمول از طریق جراحی و حذف تومورهای بدخیم موجود در کلیه و یا در موارد بسیار شدید، حذف کلیه بیمار، درمان می شود.

۱۳- سرطان پانکراس

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۳۸،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۴

سرطان پانکراس اغلب در افراد مسن بروز می یابد. اما اگر ناگهان دچار دیابت شدید (و سابقه خانوادگی دیابت ندارید) و یا در شکم تان درد ناگهانی احساس کردید که به ستون فقرات تان می رسد، هر دوی این ها ممکن است علائم سرطان پانکراس باشد.

۱۴- سرطان رحم

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۲۰،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۳

با توجه به واحد اطلاعات و نظارت بر سرطان ویلز، علت بروز سرطان رحم یا آندومتری، به طور عمده ناشناخته است. با این حال، زنان بالای ۵۰ سال، دارای اضافه وزن و دارای فشار خون بالا در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

۱۵- سرطان لب و دهان

انواع سرطان

تشخیص های جدید در سال ۲۰۱۲: ۳۳۸،۰۰۰
درصد ابتلا به این نوع از سرطان (جهانی): ۲.۱

باز هم تکرار می کنیم: کلیدی ترین راه پیشگیری از سرطان، ترک سیگار است. همین امروز سیگار را ترک کنید!

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید