درمان کرختی و بی حسی پاها و انگشتان

بی حسی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 22.6K

بی حسی در پاها و انگشتان آن به دلیل شرایط مختلف ایجاد می شود و غالبا همراه با حس خارش و سوزش ( گزگز) می باشد. بی حسی میتواند به سادگی خواب رفتگی پا باشد یا به جدیت دیابت یا ام اس باشد. جهت دادن به کرختی در پاها و انگشتان بسیار مهم و ضروری ست. چرا که نه تنها ممکن است بر روی قابلیت راه رفتن موثر باشد ، هم چنین میتواند نشانه ی شرایط بسیار جدی تری باشد .

سر و کار داشتن با بی حسی نامنظم

۱- حرکت کنید

بی حسی پا

اغلب بی حسی در پاها و انگشتان زمانی رخ میدهد که شما برای مدت زیادی ایستاده یا نشسته اید. بهترین راه برای رها شدن از این نوع بی حسی ها این است که پاهای خود را بصورت دورانی تکان دهید. سعی کنید پیاده روی کوتاهی را انجام دهید و یا حتی وقتی نشسته اید پاهای خود را تکان دهید.

 • به اضافه برای خلاص شدن از شر بی حسی نامنظم ، ورزش منظم میتواند برای جلوگیری از این بی حس ها در درجه اول کمک کند .هم چنین سعی کنید که فعالیت های بدنی را با برنامه های روزانه خود ترکیب کرده ، حتی اگر پیاده روی کوتاهی باشد .
 • ورزش هایی با فشار زیاد مثل دویدن میتواند برای بعضی افراد موجب بی حسی و کرختی در پاها و انگشتان باشد پس ورزش هایی با فشار کمتر مثل شنا و دوچرخه سواری را امتحان کنید.
 • قبل از تمرین حسابی گرم کنید ، کفش ورزشی پا کنید و سطح به سطح ورزش کنید .

۲- موقعیت خود را تغییر دهید

اسپری بی حسی

بی حسی اغلب با در تنگنا قرار گرفتن اعصاب ران و پا بکار می افتد. از چهارزانو نشستن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

 • اگر برای مدت زمان زیادی نشسته اید ، در فواصل معین ، پای خود را بالا برده تا خون رسانی افزایش یابد .

۳- از پوشیدن لباس های بشدت تنگ خودداری کنید

بی حسی پاها

پوشیدن بیش از حد شلوار، جوراب و دیگر پوشاک تنگ در نیمه پایینی بدن ممکن است از خون رسانی به پاها جلوگیری کند که میتواند باعث ایجاد کرختی شود. این مورد ها را حذف کنید تا به خون رسانی بهتر کمک کنید.

۴- پاهایتان را ماساژ دهید

بی حسی پاها

به ارامی ماساژ دادن ناحیه ی بی حس شده درپاها میتواند به جریان خون رسانی کمک کند و همچنین باعث میشود بی حسی سریع تر رفع شود.

۵- پاهای خود را بوسیله پتو برقی یا کیسه آب ، گرم نگه دارید

بی حسی

قرار گرفتن در معرض هوای سرد می تواند باعث بی حسی و سوزش شود. پاها را گرم کنید تا از بی حس شدن خلاص شوید.

۶- کفش های مناسب بپوشید

بی حسی کف پا

کفش های پاشنه بلند یا کفش هایی که انگشتان پا را مچاله میکنند باعث گرفتگی و بی حسی میشوند. احتمالا تجربه ی بی حسی را داشته اید که بوسیله ی پوشیدن کفش های تنگ و کوچک ، مخصوصا هنگام ورزش ، ایجاد شده است. کفش راحتی را برای خود انتخاب کنید که اندازه شما هم باشد . کفی کفش ممکن است به راحتی هرچه بیشتر شما کمک کند.

۷- بدانید که چه وقتی زمان ملاقات با دکتر است

بی حسی

بی حسی نامنظم در پاها و انگشتان اکثرا مشکل بزرگی نیست ، مخصوصا اگر دلیل واضحی داشته باشد، مثل موقعیت نامساعد نشستن یا لباس های تنگ . اگرچه که ورزش اغلب بی حسی را در پی دارد اما اگر بی حسی شما بیش از چند دقیقه طول بکشد باید با دکتر ملاقاتی انجام دهید تا مطمئن شوید که مشکل اساسی وجود ندارد.

 • اگر بی حسی پاهای شما با علائمی چون ضعف و سستی ، رعشه ، بی اختیاری ادرار و مدفوع و لکنت زبان همراه بود ، درمان فوری و اورژانسی بخواهید .
 • حاملگی اکثرا باعث ورم انگشتان و پاها میشود که ممکن است باعث ایجاد کرختی شود. اگر دکتر شما بی حسی را ناشی از حاملگی دانست و نه دیگر موقعیت ها، توصیه های بی حسی نامنظم را دنبال کنید .

سر و کار داشتن با بی حسی که مربوط به دیابت است

۱- بیماری را تشخیص دهید

پا

دیابت رایج ترین دلیل بی حسی مزمن در پاها و انگشتان آن است. دیابت از طریق اسیب رساندن به اعصاب و ضعیف کردن خون رسانی به پاها باعث ایجاد بی حسی میشود. بی حسی اغلب شایع ترین نشانه ی دیابت است ، پس باید با دکتر صحبت کرده و به سرعت آزمایش دهید

 • بی حسی افراد دیابتی به شدت جدی است زیرا موجب میشود که آن ها درد ناشی از گرما ، سوراخ شدن یا تاول و …. را حس نکنند.
 • کاهش گردش خون هم به معنای این است که افراد دیابتی اهسته تر بهبود پیدا میکنند که عفونت یک نگرانی جدی محصوب میشود. به همین دلیل بسیار مهم است که افراد مبتلا ب دیابت از پاهای خود مراقبت کنند .

۲- دیابت خود را کنترل کنید

بی حسی

بهترین راه برای جلوگیری از موضوع گردش خون و نوروپاتی (پلی نوریت ) این است که سطح گلوکز خون بررسی شود. برنامه ای با مشورت دکتر خود که برای شما کار کند تنظیم کنید .

 • قندخون خود را بصورت منظم با دستگاه تست قند اندازه گیری کنید را در سال بدهید.A1C و چند مرتبه آزمایش هموگلبین
 • اگرچه بی حسی در پاها و دیگر علائم دیابت ، ورزش کردن را سخت می کند ، هرچه در توان دارید دریغ نکنید تا فعال باشید. سعی کنید روزی سی دقیقه ورزش کنید. چه به باشگاه بروید چه پله های خانه یتان را بالا و پایین کنید.
 • از رژیم متعادل و سالمی را که شامل میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات ، ماهی لبنیات کم چرب است ،استفاده کنید. از خوردن مواد غذایی که قند خون شما را بالا میبرد مثل نوشابه گازدار و کلوچه و شیرینی پرهیز کنید.
 • همه داروهای تجویز شده خود را بصورت منظم مصرف کنید.
 • سیگار کشیدن می تواند علائم دیابت شما را بدتر و بدتر کند، بنابراین از دکتر خود برای ترک آن کمک بخواهید .

۳- وزن کم کنید

وزن اضافی و چاقی به بی حسی در پاها و انگشتان کمک میکند. پس از دکتر خود روشی سالم برای کم کردن وزن خود بخواهید، تا به کند شدن نشانه های دیگر خود کمک کنید.

-کم کردن وزن به کم شدن فشار خون نیز کمک میکند، که همچنین باعث کاهش کرختی میشود. اگر کم کردن وزن برای کنترل فشار خونتان کافی نیست ، بهتر از با دکتر خود برای کنترل آن صحبت کنید.

۴- از محصولات طراحی شده برای افراد دیابتی استفاده کنید

بی حسی

جوراب های متراکم به تحریک گردش خون کمک می کند که میتواند علائم دیابت را کاهش دهد لوسیون های مخصوصی که محتوی کپسای سین است موجب راحتی و آسودگی از بی حسی می شود.

۵- نکات بی حسی نامنظم را دنبال کنید

بی حسی پا

اگر شما دیابت دارید ممکن است که بعضی از روش های توصیه شده بتواند به شما سود رسانی کند مثل تکان دادن پاهایتان ، بالا بردن پاهایتان ، ماساژ دادن ان و کمپرس گرم استفاده کنید. این تکنیک ها موقتا به راحتی شما کمک میکند اما به یاد داشته باشید برای بیماری های مزمن هیچ درمانی وجود ندارد، پس شما نیازمند این هستید که شجاع و نیرومند دیابت خود را کنترل و از پاهایتان مراقبت کنید.

۶- از دکتر خود برای درمان متناوب درخواست کنید

بیحسی

بعضی تحقیق ها منفعت هایی را برای تمدد اعصاب و درمان بازخورد زیستی اثبات کرده است مثل مسکن تراپی ، که در درمان کرختی پا و انگشتان تاثیر گذار است. این درمان ممکن است با بیمه ی شما پوشش داده نشود.

 • دکتر شما ممکن است داروهایی برای شما تجویز کند که به بی حسی شما جهت دهد ، اگرچه ممکن است این داروها هیچ تاثیری نداشته باشند.

سر و کار داشتن با بی حسی مزمن که بر اثر دیگر شرایط ایجاد شده اند

۱- درمانی برای صدمات بگیرید

بی حسی

صدماتی که به پاها ، انگشتان ، مچ پا، سر و یا ستون فقرات میخورد میتواند موجب کرختی شود. متخصص ارتوپد، متخصص مغز و اعصاب و شکسته بند ممکن است بتواند این صدمات را درمان کند .

۲- راجع به همه داروهای خود با دکتر صحبت کنید

بی حسی

داروهای شیمیایی اغلب در نهایت باعث گرفتگی می شوند. اگر به تازگی تجربه ی بی حسی را پس از مصرف داروهای جدید شروع شده است با دکتر خود درباره ان صحبت کرده و تصمیم بگیرید، آیا سودش بیشتر از ضررش است یا نه؟ داروهای دیگر ممکن است با همین شرایط درمان را ادامه دهد و تاثیر منفی نداشته باشد. هیچ وقت استفاده از داروهای خود را قبل از گفت و گو با دکتر خود قطع نکنید. در بعضی از داروها کافیست دوز مصرفی ان کاهش یابد.

۳- از ویتامین های مکمل استفاده کنید

بی حسی

ویتامین ایجاد بی حسی میکند . آزمایش خون بدهید و میزان B12فقدان  ویتامین خود را چک کنید و اگر با کمبود ویتامین روبرو بودید ، شروع به استفاده از مکمل ها کنید .

۴- برای موقعیت های مزمن از دارو استفاده کنید

بی حسی

کرختی مداوم در پاها و انگشتان ممکن است علائم موقعیت های مهم و اساسی مثل، بیماری لایم و ورم مفصل و بسیاری دیگر باشد.MS  استفاده از دارو برای شرایط مزمن ممکن است از بی حسی پاهای شما بکاهد

 • اگر بیماری شما ، شرایط مزمن تشخیص داده نشد، اولین نشانه کرختی و بی حسی در پاها و انگشتان است. مطمئن باشید که همه علائم را با دکتر درمیان بگذارید تا دکتر تشخیص دهد که چه آزمایشی را انجام دهید.
 • اگر بیماری شما تشخیص داده شد اما بی حسی از نشانه های جدید میباشد یادتان باشد تا دفعه بعد با دکتر آن را درمیان گذاشته تا داروی جدیدی برای درمان به شما دهد.

۵- مصرف الکل را کاهش دهید

بی حسی پاها

مصرف سنگین و زیاد الکل میتواند باعث احساس کرختی در اعضای بدن مخصوصا پاها و انگشتان شود. کاهش مصرف منظم الکل به توقف بی حسی کمک میکند.

۶- درمان علائم

بی حسی پاها

اگر شما تقریبا همه قدم های ضروری را برای درمان بی حسی امتحان کرده اید اما بی حسی فروکشی نکرده است سعی کنید برخی از نکات بی حسی نامنظم مثل بلند کردن پاها، بالا نگه داشتن آنها، کمپرس گرم ، چرخش ممکن است به فروکشی موقت علائم کمک کند.

رسانه دکتر سلامت

درمان کرختی و بی حسی پاها و انگشتان
4.3 (86.67%) 12 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید