چگونه بیماری سرخک را درمان کنیم؟

بیماری سرخک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 14K

سرخک یک بیماری ویروسی بسیار مسری است که معمولا باعث بروز خارش و التهاب تنفسی می شود. هیچ درمانی برای بیماری سرخک وجود ندارد، اما از آنجایی که توسعه واکسن در دهه ۱۹۶۰انجام شد، پیشگیری نسبتا آسان است. در صورت بروز بیماری سرخک، بهترین برنامه درمان شامل مقدار زیادی استراحت و توجه یک پزشک متخصص آموزش دیده است. همچنین علائم معقول برای درمان، می تواند شامل تب بالا، بثورات(جوش) و سرفه مداوم باشد تا بهبود را آسانتر کند.

علائم تسکین دهنده

۱- بلافاصله با پزشک تماس بگیرید

سرخک کودکان

به محض این که فکر می کنید که شما یا کسی که می شناسید ممکن است مبتلا به بیماری سرخک باشد (به صفحه نحوه تشخیص سرخک) مراجعه کنید، برای دریافت تشخیص درست، با پزشک خود ملاقات کنید. علائم خود را شرح دهید و در اسرع وقت به پزشک مراجه کنید. هر دستورالعملی که توسط دکتر ارائه شده است را دنبال کنید.

 • تقریبا همیشه توصیه می شود که به خانه بمانید و از تماس با دیگران جلوگیری کنید. بیماری سرخک بسیار مسری است، بنابراین جداسازی بیمار برای جلوگیری از شیوع بیماری ضروری است. برای جلوگیری از گسترش بیماری ها، باید استراتژی های قرنطینه، زیر را بخوانید.
 • توجه داشته باشید که ممکن است دکتر از شما بخواهد قبل از اینکه به دفتر مراجعه کنید، ماسک بزنید، و یا از درب پشتی وارد شوید که با کسی تماس نداشته باشید، تا از شیوع سرخک جلوگیری شود.
 • بقیه دستورالعمل ها در این مقاله جایگزین راهنمایی یک پزشک یا یک متخصص پزشکی آموزش دیده نیستند. در صورت شک و تردید، همیشه به مشاوره دکتر مراجعه کنید.

۲- تب را با داروها کنترل کنید

سرخجه

سرخک اغلب همراه با تب است که بدن  در دمای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) است. استفاده از داروهای مقابله با درد (OTC) مانند ایبوپروفن و استامینوفن (پاراستامول) برای کمک به حفظ درجه حرارت خود در سطح قابل کنترل خوب است. دستورالعمل ها در روی بطری را برای دوز و زمان مناسب درست مطالعه کنید.

 • علاوه بر این، داروها به کاهش درد و درد ناشی از ویروس سرخک کمک می کنند.
 • توجه داشته باشید: به دلیل خطر سندرم رییس (Reyes’ syndrome) مرگبار، یک بیماری نادر است که می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی در کبد و مغز شود، آسپرین را به کودکان ندهید.

۳- استراحت کنید

درمان سرخک

هر کس که مبتلا به بیماری سرخک می شود، نیاز به مقدار زیادی استراحت دارد تا بهبود یابد. سرخک یک عفونت جدی ویروسی است که انرژی و منابع بدن شما را برای مبارزه با آن کم می کند. در بالای این، علائم سرخک ممکن است باعث افزایش احساس خستگی و خستگی شما شود. اطمینان حاصل کنید که خواب به اندازه کافی داشته باشید و تمام فعالیت های بدنی در حالتی که بیمار هستید را کاهش دهید.

 • یک هفته یا بیشتر  “زمان خاموش(استراحت)” پس از اولین علائم سرخک و جوش، به خصوص برای کودکان توصیه می شود.

۴- چراغ های کم نور را روشن کنید

سرخچه

بثورات(جوش) صورت که سبب ایجاد سرخک می شود، می تواند باعث ایجاد التهاب که شامل چشم های متورم و اشکبار می شود. این می تواند افراد مبتلا به بیماری سرخک را به نور حساس کند. استفاده از پرده های ضخیم روی پنجره ها و نور کم در هنگام مواجه شدن با چشم های ملتهب خود با این کار به خود کمک کنید.

 • در حالی که شما عمدتا نباید از خانه خود هنگام سرخک شدن از خانه خارج شوید، اگر به هر دلیلی مجبور هستید از یک سایه برای محافظت از چشم خود استفاده کنید.

۵- چشم خود را از گرد و خاک با پنبه های ملایم تمیز نگه دارید

سرخک و سرخجه

همانطور که در بالا ذکر شد، بیماری ملتحمه چشم اغلب همراه با بیماری سرخک است. یکی از علائم قابل توجه التهاب چشم، افزایش تولید ترشحات در چشم است. این تخلیه باعث می شود که چشم ها “پوسته” شوند یا حتی بسته شوند (به ویژه پس از خوابیدن). پوسته پوسته شدن را از بین ببرید و یک تکه پنبه را که اغشته به آب تمیز و گرم است را واردچشم کنید و از گوشه چشم خارج کنید. از یک قطعه جداگانه پنبه برای هر چشم استفاده کنید.

 • وقتی چشمها را تمیز می کنید، به آرامی فشار دهید، از آنجا که چشم های شما در حال حاضر التهاب دارند، آنها به درد و آسیب بسیار حساس هستند.

۶- از یک مرطوب کننده استفاده کنید

سرخک

دستگاه بخور مقدار رطوبت هوا را بوسیله تبخیر آب میزان بخار محیط را افزایش می دهد. هوای اتاق را مرطوب نگه داشتن برای شما که بیماری سرخک دارید بسیار مفید است و در گلو درد و سرفه به شما کمک میکند.

 • اگر یک مرطوب کننده در دسترس نیست، فقط یک کاسه بزرگ آب در اتاق را برای افزایش رطوبت هوا قرار دهید.
 • توجه داشته باشید که برخی از رطوبت ساز ها به شما اجازه می دهد یک مکمل دارویی به بخار آب اضافه کنید. اگر رطوبت سنج شما اجازه می دهد این کار را انجام دهید، یک سرکوب گر سرفه، مانند ویک(Vick’s) را انتخاب کنید.

۷- هیدرات

عکس سرخک

مانند بسیاری از بیماری ها، سرخک باعث تخلیه آب بدن شما می شود سریعتر از حد معمول آن را کاهش می دهد، به خصوص اگر تب داشته باشید. به همین دلیل بسیار مهم است که آب بدن به خوبی تامین شود تا بدن به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند عفونت را دفع کند تا شما احساس راحتی کنید. به عنوان یک قاعده کلی، مایعات صاف، به ویژه پاک، آب آشامیدنی، برای افراد بیمار مناسب است.

جلوگیری از گسترش بیماری سرخک

۱- در صورت نیاز یک واکسن دریافت کنید

علایم سرخک در کودکان

سریع ترین و ساده ترین راه برای جلوگیری از گسترش بیماری سرخک برای هر فردی که می تواند ایمن از MMR (سرخک، اوریون، و سرخجه) باشد، انجام این کار است. واکسن MMR 95-99٪ در جلوگیری از عفونت موثر است و تقریبا ایمنی همیشه را برای زندگی به ارمغان می آورد. افراد سالم معمولا پس از ۱۵ ماهگی واکسن را دریافت می کنند و برای اکثر خانواده ها واکسیناسیون لازم است.

 • مانند هر واکسن، واکسن MMR می تواند برخی عوارض جانبی داشته باشد، هر چند عوارض جانبی جدی واکسن سرخک بسیار نادر است. ویروس سرخک بسیار خطرناک تر از هر یک از این عوارض جانبی است. عوارض جانبی عبارتند از:
 • تب خفیف
 • جوش
 • تورم غدد لنفاوی
 • تورم مفاصل سخت
 • به ندرت، تشنج یا واکنش آلرژی.
 • واکسن MMR به علت اوتیسم شناخته نشده است، مطالعه ای از دهه ۱۹۸۰ این احتمال از آن زمان بی اعتبار شده است.

۲- قرنطینه فرد آلوده

سرخک

از آنجا که این بیماری بسیار مسری است، فردی که مبتلا به بیماری سرخک است، باید از افراد دیگر کمی دور نگه داشته شود. افراد آلوده نباید خانه را ترک کنند به جز در موارد اضطراری پزشکی. مدرسه و سر کار رفتن فرد بیمار باید از یک هفته قبل تعطیل شود. افرادی که آلوده شده اند تا زمان توقف سرخک، باید در خانه بمانند. از آنجایی که معمولا حدود چهار روز پس از جوش شکل می گیرد، برنامه ریزی برای یک هفته یا بیشتر غیبت باید انجام شود.

 • توجه داشته باشید که برای افراد غیرقابل قبول است، خطرناک است که حتی در جایی که فرد مبتلا به بیماری سرخک است، ایستاده باشند. ویروس سرخک می تواند در یک قطره کوچک در هوا تا دو ساعت پس از آنکه فرد مبتلا به بیماری سرخک از منطقه خارج شود، باقی می ماند.

۳- افرادی که در معرض خطر هستند از افراد آلوده دور نگه داشته شوند

سرخجه در کودکان

قرنطینه برای ایمنی انواع خاصی از افراد که به خصوص در برابر ویروس آسیب پذیرند بسیار مهم است. گرچه بیماری سرخک معمولا برای افراد سالم ناراحتی طولانی مدت است، اما این خطر جدی برای این افراد که در معرض خطر است، شامل موارد زیر می شود:

 • بچه هایی که خیلی جوان هستند و هنوز این واکسن را دریافت نکرده اند.
 • بچه ها و نوزادان
 • زنان حامله
 • سالمندان
 • افراد مبتلا به اختلال در سیستم ایمنی بدن (به علت اچ آی وی و غیره)
 • افراد مبتلا به بیماری مزمن
 • افراد مبتلا به سوء تغذیه (به خصوص کمبود ویتامین A)

4- هنگامی که تماس اجتناب ناپذیر است، یک ماسک استفاده کنید

سرخک

همانطور که در بالا ذکر شد، افرادی که مبتلا به بیماری سرخک می باشند، باید با کمترین حد ممکن در تماس با دیگر افراد قرار گیرند، زیرا مطلوب نیست. با این حال، در شرایطی که تماس با بیمار غیر قابل اجتناب است (مانند زمانی که یک فرد مبتلا به سرپرست نیاز دارد یا نیاز به دریافت درمان اورژانسی دارد)، ماسک جراحی می تواند احتمال ابتلا به عفونت را کاهش دهد. فرد آلوده و افرادی که با آن تماس می گیرند یا هر دو می توانند ماسک بزنند.

 • ماسک ها تا حدودی موثر هستند، زیرا ویروس سرخک از طریق قطرات کوچک آب که در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا عطسه زدن فرد بیمار به هوا پرتاب می شود. بنابراین قرار دادن یک مانع فیزیکی بین ریه های یک فرد آلوده و ریه های یک فرد سالم می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. با این حال، ماسک جایگزین مناسب قرنطینه نیست.

۵- بلافاصله به پزشک مراجعه کنید اگر علائم جدی را متوجه شدید

درمان سرخک

همان طور که در بالا ذکر شد، بیماری سرخک معمولا برای افراد سالم یک تهدید جدی برای سلامتی نیست. با این حال، در موارد نادر ( مواردی که فرد مبتلا به ایدز مبتلا به اسهال سیستم ایمنی بدن را آلوده می کند)، این بیماری می تواند بسیار جدی باشد، حتی گاهی مرگ: در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۴۰،۰۰۰ نفر از سرخک در سراسر جهان (بیشتر کودکان واکسن نزده). در موارد نادر که افرادی که مبتلا به بیماری سرخک هستند شروع به نشان دادن علائم بیش از موارد معمولی که در بالا شرح داده شده است، می کند. مراقبت های پزشکی سریع ضروری است. این شامل:

 • اسهال شدید
 • عفونت های گوش جدی
 • سینه پهلو
 • اختلال بینایی / نابینایی
 • انسفالیت (تشنج، سردرگمی، سردرد، فلج، توهم)
 • به طور کلی، یک وضعیت فیزیکی که به سرعت در حال زوال است و هیچ نشانه ای از بهبود را نشان نمی دهد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید