درمان نیش زنبور با روش های خانگی و دارویی

نیش زنبور
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 8.01K

گذراندن وقت در باغ یا پارک یک راه عالی برای صرف یک بعد از ظهر است. البته، ممکن است که به نیش زنبور عسل ختم شود، یک تجربه رایج اما دردناک! درمان نیش زنبور عسل به سرعت می تواند به کاهش درد کمک کند. نیش را به سرعت از بین ببرید، مراقب علائم آلرژیک باشید، و سپس داروهای خانگی یا داروهای بدون نسخه را برای بهبود درد و ورم امتحان کنید.

مراحل فوری برای درمان نیش زنبور

۱- حذف نیش زنبور با بیشترین سرعت ممکن

درمان نیش زنبور

به محض اینکه نیش خوردید، نیش را از پوست خود خارج کنید. این مهم ترین کاری است که می توانید انجام دهید! بعضی از مردم می گویند که با استفاده از یک کارت اعتباری، نیش را خارج کنید، اما این روش را بدلیل کاهش سرعت، حذف کنید. بعضی از دانشمندان فکر می کنند که این روش درست نیست، و این که حذف سریع تر نیش، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

 • در صورت امکان با ناخن های خود آن را خارج کنید. در غیر اینصورت، موچین یا هر چیز دیگری را که دوست دارید استفاده کنید.

۲- منطقه را با صابون و آب سرد شستشو دهید

نیش زنبور

آب سرد تسکین دهنده است و صابون می تواند به حذف هرگونه خاک و یا سم باقی مانده کمک کند. لکه را به خوبی و منطقه را کاملا شستشو دهید.

۳- مراقب علائم آلرژیک باشید

برای نیش زنبور

حتی قبل از بروز هر گونه مشکلی، وقتی توسط یک زنبور عسل نیش خوردید، به علائمی که نشان دهنده واکنش آلرژیک است، اهمیت دهید. آلرژی ها می توانند در طول زمان رشد کنند یا بدتر شوند. واکنش شدید (آنافیلاکسی) می تواند تهدید کننده، حیات باشد. برای هر یک از علائم، آنافیلاکسی مراقب باشید:

 • دشواری تنفس یا خس خس
 • ورم لب ها، زبان، صورت یا گلو
 • سرماخوردگی، کمردرد یا کاهش فشار خون
 • واکنش پوست مانند کهیر، سوزش، خارش، و یا پوسته شدن
 • کاهش سریع ضربان نبض
 • تهوع، استفراغ یا اسهال
 • اضطراب، دلهره و نگرانی

۴- در صورت داشتن واکنش آلرژیک با خدمات اضطراری تماس بگیرید

جای نیش زنبور

اگر هر یک از علائم بالا موجود باشد، شما به کمک اورژانس نیاز دارید. در حالی که شما منتظر  برای رسیدن کمک هستید(یا در راه خود به بیمارستان)، یک آنتی هیستامین را مصرف کنید. اگر (EpiPen) دارید، از آن استفاده کنید.

 • پس از درمان، از پزشک خود بخواهید که یه نسخه از (EpiPen) را برای شما بنویسد تا در صورت بروز دوباره مشکل از ان استفاده کنید.

سعی کنید از روش های خانگی برای درمان نیش زنبور استفاده کنید

۱- محل را سرد نگه دارید

برای نیش زنبور

آب سرد بنوشید یا یک تکه یخ را در این منطقه قرار دهید. ابتدا یخ را در حوله قرار دهید و آن را به طور مستقیم روی پوست خود قرار ندهید. این را برای ۲۰ دقیقه نگه دارید.

 • اگر ناحیه دچار درد شد، بعدا دوباره یخ را بگذارید.

۲- دست یا پا خود را بالا ببرید

نیش زنبور زرد

اگر بر روی دست یا پا نیش خورده اید، آن را بالا ببرید. پای خود را روی بالش قرار دهید تا بالاتر از سطح قلب شما باشد. بازوی خود را بر روی چیزی بالاتراز قلب خود قرار دهید. این می تواند درد و ورم را بهبود بخشد.

۳- یک خمیر جوش شیرین روی محل بگذارید

خواص نیش زنبور

جوش شیرین را با اب مخلوط کنید و آن خمیر را روی محل بگذارید. این ممکن است زهر را در صورت وجود به سرعت از بدن خارج کند و به کاهش درد و ورم کمک کند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه قرار داده و آب به اندازه کافی به ان اضافه کنید.

 • شما همچنین می توانید یک نوشیدنی از نوشابه های گازدار، سرکه، و کمپرسور گوشتی استفاده کنید، و جوش شیرین را به ان اضافه کنید و ماده خمیری را روی محل قرار دهید.

۴- مقداری عسل برروی محل بگذارید

نیش زنبور

مقداری عسل توسط انگشتان دست یا توپ پنبه ای روی محل بگذارید. عسل به طور سنتی برای کیفیت آنتی سپتیک مورد استفاده قرار می گیرد. برای بهترین اثر از عسلی که به اندازه خالص است، از عسل ۱۰۰٪ طبیعی بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

۵- خمیر دندان را روی محل نیش قرار دهید

درمان نیش زنبور

یک مقدار خمیر دندان را به ناحیه نیش اعمال کنید. ممکن است احساس سوزن شدن داشته باشید، که می تواند باعث خارش شود.

 • خمیر دندان طبیعی ممکن است بهتر از خمیر دندان معمولی عمل کند، اما این کار را کنید.

۶- از سرکه سیب سرخ استفاده کنید

زنبور

یک توپ پنبه را با سرکه سیب سرخ مرطوب کنید و آن را برروی زخم نگه دارید. این ممکن است به طور موقت بسوزاند، اما پس از آن ممکن است برخی از درد را تسکین دهد.

استفاده از داروها برای درمان نیش زنبور

۱- از دارو های بدون دردسر استفاده کنید

فواید نیش زنبور

برای کاهش درد با دارو درد OTC از داروخانه یا داروخانه محلی خود، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) یا استامینوفن (Tylenol) استفاده کنید. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که بهترین دارو برای شما در صورت داشتن مسائل پزشکی چیست، خصوصا اگر مشکل کبد و کلیه دارید. دارو را طبق دستور روی بطری یا دکتر خود مصرف کنید.

۲- کرم هیدروکورتیزون را مصرف کنید

نیش زنبور

کرم هیدروکورتیزون یا کرم کورتیکواستروئید را به قسمت قرمز و متورم بمالید. این می تواند درد و التهاب را در منطقه کاهش دهد. از آن طبق دستور روی برچسب استفاده کنید.

 • بعد از چهار ساعت دوباره آنرا تعویض کنید.

۳- لوسیون کالامین دگ

نیش زنبور

لوسیون کالامین می تواند به درمان نیش زنبور عسل کمک کند تا آنجا که اثرات سم زدگی را درمان کند. بعضی از آنها روی یک تکه پنبه قرار می گیرند. استفاده از آن بر روی جلد ان نشان داده شده است. لوسیون Calamine با ضد درد (به عنوان مثال Caladryl)، ممکن است به خصوص موثر باشد.

 • بعد از چهار ساعت دوباره آنرا تعویض کنید.

۴- قرص های آنتی هیستامین را اگر در ناحیه قرمز خارش دارید، مصرف کنید

درمان نیش زنبور

آنتی هیستامین خوراکی مانند دیفن هیدرامین (Benadryl) و یا کلرفنیرامین (کلر تریمتون). آن را توسط دستور روی برچسب و یا توسط دکتر یا داروساز خود استفاده کنید. این می تواند به کاهش خارش کمک کند.

 • قرص های آنتی هیستامین می تواند شما را بسیار خواب الود کند. اطمینان حاصل کنید که قبل از مصرف آنها هنگام رانندگی یا رفتن به کار، تاثیر آنها برروی شما از بین رفته است.

نکات:

 • شما ممکن است خارش داشته باشید، اما آن را خراشیده نکنید. این خارش و ورم را بدتر می کند و احتمال عفونت را افزایش می دهد.
 • پماد آنتی بیوتیکی را بعد از تمیز کردن محل گزیدگی، بر روی خارش قرار دهید. این به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

هشدار:

 • تاول ها را دست نخورده نگه دارید؛ انها را نترکانید، چرا که باعث عفونت می شود.
 • شما حتی ممکن است حساسیت به نیش زنبورها داشته باشید، حتی اگر واکنشی به زخم های گذشته نداشته باشید. همچنین ممکن است به یک نوع خارش حساس باشید؛ به عنوان مثال، به زنبور عسل آلرژیک دارید، اما زنبور عسل خودش الرژیک نیست. زخم های قبلی بدون حادثه به این معنا نیست که شما هرگز واکنش آنافیلاکتیک نخواهید داشت، بنابراین هر زمانی که نیش خوردید علائم الرژیک را پیگیری کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید