درمان آپنه یا ایست تنفسی در هنگام خواب

درمان آپنه خواب
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 6.23K

آپنه یا ایست تنفسی شما را در شب تحت تاثیر قرار می دهد و خواب خوبتان در شب را قطع می کند و از آنجا که دیگر نمی توانید خوب بخوابید در طول روز کسل بوده و چرت می زنید و نمی توانید روی کارها و وظایفتان در روز تمرکز داشته باشید. خوشبختانه درمان هایی وجود دارد که می تواند علائم را تخفیف داده و در بیشتر افراد عمل می کند و موثر است. این مقاله آخرین تحقیقات به منظور ارزیابی موثرترین روش های درمانی برای آپنه یا ایست تنفسی در خواب را مورد بررسی و سنجش قرار می دهد. مجهز شدن به این اطلاعات شما را قادر می سازد که با اطمینان در رابطه با آپنه یا ایست تنفسی در خواب با پزشکتان صحبت کنید.

آپنه یا ایست تنفسی در خواب چیست؟

علائم آپنه خواب

افرادی که دچار آپنه یا ایست تنفسی در خواب می شوند شرایطی را تجربه می کنند که در طول شب نفس شان به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه قطع می شود. این برای بسیاری از افراد خیلی فکر ترسناکی است و در حقیقت اگر درمان نشود می تواند کمی خطرناک باشد. ایست تنفسی به خاطر شل و ریلکس شدن ماهیچه هایی که با گلو در ارتباط هستند و افتادن آن ها و مسدود کردن مسیر تنفسی، اتفاق می افتد. مسیر تنفسی تنها برای چند ثانیه مسدود مانده و تنفس قطع می شود. چون ذهن هوشیار و با ذکاوت شما به خوبی تشخیص می دهد که اشتباهی در کار است و بدن را مجبور به شروع دوباره تنفس می کند. این مراحل ممکن است حتی سبب شود که از خواب بیدار شوید و ببینید که در حال نفس نفس زدن و یا خفه شدن صدایتان هستید. ممکن است تنفستان چندین بار در ساعت به این شیوه در هنگامی که خواب هستید قطع شود و این به آن معنی است که در این شرایط خیلی سخت خواهد بود که خواب عمیقی را که برای شاداب و سرحال بودن در روز بعد ضروری است، بتوانید داشته باشید.

علائم آپنه چیست؟

دوره های بیدار شدن از خواب همراه با نفس زدن و یا خفه شدن صدا ممکن است توسط خودتان و یا شریک تان متوجه آن شوید و یا نشوید در حقیقت برای سایر افراد فامیل مانند شریکتان و یا همسرتان این دوره های قطع تنفس بیشتر مورد توجه است. همچنین ممکن است متوجه صدای خروپف خود شوید. چیزهایی که احتمال دارد متوجه آن شوید علائم خفگی و کسالت در طول روز است، احساس خفگی در هنگام بیدار شدن، و یا متوجه می شوید که روی کارهای ساده روزمره نمی توانید تمرکز کنید. اگر درجه های بد و شدیدی از بی خوابی و آپنه یا ایست تنفسی در خواب را تجربه کرده باشید متوجه خواهید شد که احساس خواب آلودگی دارید و یا می خواهید بخوابید در شرایطی که می بایست بیدار باشید. این ها علائم کاملا مخصوص و ویژه این بیماری نیستند به همین خاطر می بایستی پزشکتان را جهت خیلی از موارد دیگر که سبب قطع شدن یک خواب راحت می شوند، ببینید.

درمان ها چه کاری انجام می دهند؟

آپنه یا ایست تنفسی در خواب چیزی نیست که به خودی خود از بین برود بلکه متاسفانه حقیقی است که وجود دارد. اما در اینجا تعدادی از چیزهایی که می تواند به شما کمک کند وجود دارد. اولین چیز از آنها که پیشنهاد می کنیم:

  1. پرهیز از مصرف الکل و سیگار
  2. خوابیدن به یک طرف بدن بسیار کمک می کند
  3. استفاده از دستگاه CPAP:

راه درمان آپنه خواب

اما روش درمانی که اغلب مردم با آن آشنا هستند ماشین یا دستگاهی است که یک ماسک یا نقابی دارد که روی صورت در قسمت بینی و دهان قرار گرفته و هوا را در مسیر بینی و یا دهان می دمد. این شکل از درمان به عنوان “فشردن جریان هوا معین و مستمر” و یا CPAP شناخته می شود و نظریه در این روش درمان این است که وارد کردن جریان هوا مستقیم به نای، از شل شدن و افتادگی ماهیچه ها در این قسمت جلوگیری می کند. مطالعات زیادی وجود دارد که استفاده از CPAP را تایید کرده و آن را مفید می دانند. این مطالعات ادعا می کنند به روش CPAP می توانند خواب شما را بهبود ببخشند و باعث می شود شما را در طول روز احساس بیداری و سرحالی بیشتری داشته باشید. متاسفانه این روش بدون مشکل نیست، به این معنی که ماسک می تواند باعث خشکی دهان،عطسه کردن و آبریزش بینی شود. همچنین پوشیدن و استفاده از ماسک گاهی سخت بوده و باعث می شود برخی بیماران دچار فوبی یا مرض تنگنا ترس که ترس از فضاهای تنگ است شوند. برخی از مردم ترجیح می دهند از یک دهانه ماسک که کوچکتر است و شبیه سپر یا لثه بند است و در مسابقات فوتبال و یا هاکی به کار می رود، مورد استفاده قرار بگیرد به این گونه که سبب فشار دادن فک پایینی به جلو و باز نگه داشتن مسیر تنفسی می شوند. همینطور نشان داده شده که استفاده از این دستگاه باعث می شود فرد کمتر در طول روز احساس خواب آلودگی کند. همینطور گفته شده که کیفیت رندگی در این بیماران بهبود یافته، اما تحقیقات روی این دهان گیر ها کم است.

  • پزشکان به بیمارانی که دچار ایست تنفسی در خواب بوده و از طرفی هم اضافه وزن دارند، به احتمال زیاد توصیه می شود که وزن از دست بدهند اگر چه این کار مزایای قابل توجهی برای سلامتی انسان دارد، در قلمرو و حیطه ایست تنفسی در خواب، مشاهدات زیادی مبنی بر اینکه این پیشنهاد (کاهش وزن) مفید باشد، وجود ندارد. با این حال اگر شما خیلی چاق هستید و می توانید مقدار زیادی وزن حدود ۷۰ – ۳۰ درصد را کاهش بدهید این کار ممکن است بهبود زیادی در تعداد دفعات که از خواب بلند می شوید داشته باشد و سبب کمتر شدن این مسئله شود.
  • جراحی نیز گزینه دیگر برای آن دسته از افراد که از ایست تنفسی در خواب رنج می برند، می باشد. این برای کسانی خوب است که دارای لوزه و غدد لنفاوی بزرگ هستند که باعث ایست تنفسی شان در خواب خواهد شد. همچنین عمل جراحی دیگری وجود دارد که کمک می کند برخی از بافت ها را بالای گلوی شما بردارند. جراحی گزینه مورد پذیرش عموم برای درمان نیست و خیلی از افراد عقیده دارند که جراحی راه سریعی برای درمان وقتی که ایست تنفسی حادث می شود نیست. در حقیقت در خیلی از کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند پس از مدت زمان نه چندان طولانی بیماری ایست تنفسی در خواب، برگشته است. برخی از افراد داروها را برای کاهش بیماری خود امتحان کرده اند. این معمولا برای افرادی است که نمی توانند ماسک زدن را تحمل کنند و سعی در استفاده از داروها برای سایر مشکلات تنفسی، مسکن ها، داروهای ضد افسردگی و الگوهای خواب دارند.

چه اتفاقی برای من خواهد افتاد

سندرم آپنه خواب

درمان نکردن بیماری آپنه یا ایست تنفسی در خواب تاثیر نامطلوبی روی کیفیت زندگی کسانی که به آن مبتلا هستند خواهد گذاشت. آن ها احساس خستگی و فرسودگی می کنند و نمی توانند روی مسائل تمرکز و حتی در طول روز بیدار بمانند. یکی از مهمترین چیزهایی که بایستی به یاد داشته باشید این است که اگر آپنه یا ایست تنفسی در خواب دارید مراقب رانندگی کردن باشید چون ممکن است در هنگام رانندگی دچار خواب آلودگی شوید. شخصی با این بیماری می بایستی به دنبال نمایندگی هایی که دارای وسایل نقلیه مجاز که مناسب این بیماری هستند باشد و موضوع را با آن ها در میان بگذارد. افراد با سابقه این بیماری در معرض افزایش خطر سایر مسائل سلامتی هستند و بنابراین پیشنهاد می شود به طور منظم به پزشک خانوادگی تان مراجعه کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید