درمان آفتاب سوختگی پوست

آفتاب سوختگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.78K

آفتاب سوختگی مشابه دیگر سوختگی هایی است که با تماس با اجسام داغ رخ می دهند. آفتاب سوختگی معمولا سطح وسیع تری از پوست را شامل می شود ولی میزان سوختگی خفیف است. آفتاب سوختگی می تواند با لرز، تب یا کم آبی همراه باشد. درمان سوختگی شامل خنک کردن پوست، کنترل ناراحتی حاصله و حفظ پوست از آسیب بیش تر است. مراقب کم آبی باشید (شوک ناشی از آفتاب). سوختن و برنزه کردن پوست هر دو احتمال خطر سرطان پوست را افزایش می دهد. هیچ نوع سوختن یا برنزه کردن بدون ضرر نیست. به یاد داشته باشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کودکان حتی اگر برای مدت کوتاهی بیرون می روند، ضد آفتاب استفاده کنند. در تابستان تنها ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد تا پوست بسوزد. مقاله چگونه آفتاب سوختگی پوست را درمان کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

جلوگیری از دوباره قرار گرفتن در معرض و آسیب بیشتر

۱- تا جایی که ممکن است کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید

آفتاب سوختگی درمان

به طور مطلوب، شما باید زمانی که بیرون هستید در زیر سایه باشید و یا اگر دوباره به نور خورشید باز می گردید ناحیه هایی را که سوختگی دارد را بپوشانید. مقاله نکاتی مهم درباره انتخاب لباس های تابستانی به شما کمک خواهد کرد.

۲- کرم ضد آفتاب بزنید

آفتاب سوختگی

هر زمان که بیرون می روید کرم های ضد آفتاب با حداقل SPF 30 مصرف کنید. پس از اینکه در معرض آب قرار گرفتید و یا بیش از حد عرق کردید، و یا با توجه به لیبل محصول هر ساعت دوباره بزنید.

۳- آب بسیار بنوشید

آفتاب سوختگی صورت

آفتاب سوختگی ممکن است آب بدن را کاهش دهد، بنابراین بهتر است در هنگام ترمیم برای توازن آب فراوان بنوشید، هشت الی ده لیوان آب برای فردی که در حال ترمیم است توصیه می شود، که در لیوان (۲۴۰mL) آب باشد.

۴- زمانی که پوست شروع به ترمیم کرد مرطوب کننده ی بدون بو برای پوست خود مصرف کنید

آفتاب سوختگی پوست

زمانی که دیگر تاول نمی زنید و یا قرمزی آفتاب سوختگی کمی فروکش کرد، می توانید بدون خطر از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. به صورت آزادانه کرمی را بزنید، مرطوب کننده بدون بو را در قسمت های آفتاب زدگی به مدت چند روز یا چند هفته بزنید تا از پوست انداختن و یا سوزش جلوگیری شود.

به دنبال مراقبت های پزشکی

۱- برای شرایط حاد به اورژانس زنگ بزنید

درمان آفتاب سوختگی صورت

اگر شما یا دوستتان یکی یا بیشتر از این علائم را دارا بود با اورژانس محله خود تماس بگیرید:

 • ضعیف تر از آنکه به ایستید
 • گیجی یا ناتوانی
 • غش کردن

۲- اگر علائم گرمازدگی و یا کم شدن آب بدن داشتید به دکتر زنگ بزنید

آفتاب سوختگی پوست صورت

اگر تجربه این علائم در ارتباط با آفتاب سوختگی داشتید، هر چه سریع تر به دکتر مراجعه کنید. اگر یکی از این علائم شما را ناتوان ساخته بود، منتظر قرار دکتر نشوید و سریعا به اورژانس زنگ بزنید.

 • احساس ضعیفی
 • احساس غشی یا گیجی
 • سردرد یا دردی که با روش های زیر برای تسکین جواب ندهد
 • نبض سریع و یا تنفس سریع
 • تشنگی مفرط، بدون آمدن ادرار یا گودی چشم
 • رنگ پریده، مرطوب، ، و یا پوست سرد
 • تهوع، تب، لرز، یا داشتن خارش پوست تحریک شده
 • چشمان آسیب دیده و به نور حساسیت دارند
 • تاول های شدید دردناک بویژه با پهنای بیش از ۲/۱ اینچ (۱.۲۵ سانتی متر)
 • استفراغ یا اسهال

۳- مراقب نشانه های عفونت باشید

آفتاب سوختگی

اگر تجربه چنین علائمی را داشتید، بویژه در اطراف تاول، ممکن است پوست شما عفونت کرده باشد. مراقبت های پزشکی بسیارحیاتی (مهم) است.

 • افزایش درد، تورم، قرمزی، یا داشتن گرما اطراف تاول
 • رگه های قرمز رنگ به دور از تاول گسترش بیابد
 • زهکشی از چرک در نتیجه تاول
 • تورم غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
 • تب

۴- اگر سوختگی به سی درجه رسید به اورژانس زنگ بزنید

آفتاب سوختگی پوست

این امکان به صورت نادر وجود دارد که درجه آفتاب سوختگی به سی درجه برسد. اگر پوست شما شبیه زغال، مومی شکل و سفید، قهوه ای تیره تر، یا بالا رفته و چرم مانند بنظر می رسد، برای تماس به اورژانس معطل نکنید. زمانی که صبر می کنید قسمت سوخته را بالاتر از قلبتان بلند کنید، و جامه خود را حرکت دهید که از گیر کردن در قسمت سوخته شده بدون درآوردن آن جلوگیری شود.

درمان تاول آفتاب سوختگی

۱- دنبال کمک های پزشکی باشید

آفتاب سوختگی

اگر بدن شما توسط آفتاب سوختگی تاول زد سریعا به دکتر مراجعه کنید. این نشانه آفتاب سوختگی شدیدی است که باید توسط مشورت با پزشک متخصص درمان گردد، و تاول شما را در خطر عفونت قرار می دهد. زمانی که منتظر وقت ملاقات هستید، و یا اگر دکتر به شما پیشنهاد درمانی خاصی را نداد، اقدامات و توصیه های کلی زیر را دنبال کنید.

۲- تاول را دست نخورده رها کنید

درمان خانگی آفتاب سوختگی

اگر آفتاب سوختگی شما خیلی جدی باشد، ممکن است تاول های حبابی شکل در پوست دیده شود. آنها را نترکانید، و از خاراندن و چنگ زدن آن پرهیز کنید. تاول ترکیده شده ممکن است منجر به عفونت و زخم گردد.

 • اگر شما مطلقا نمی توانید با تاول کنار بیایید. به دکتر مراجعه کرده و از او درخواست کنید که آنها را بدون خطر، با زمینه استریل بترکاند.

۳- با لباس های تمیز از تاول ها محافظت کنید

آفتاب سوختگی

قبل از عوض کردن یا اضافه پوشیدن لباس دستان خود را با آب و صابون بشویید، تا از عفونت جلوگیری شود. تاول های کوچک را می توان با چسب زخم (گچ) پوشاند، حال آنکه تاول های بزرگتر را می توان با یک لایه گاز پانسمان یا پانسمان جراحی پوشاند، به آرامی با یک نوار پزشکی آن را ببندید. تا زمانی که تاول برود لباستان را روزانه عوض کنید.

۴- اگر نشانه های عفونت را مشاهده کردید از روغن(پماد، مرهم) آنتی بوتیک استفاده کنید

آفتاب سوختگی و درمان آن

اگر به داشتن عفونت مشکوک شدید ترجیها از روغن آنتی بیوتیک (مانند پلی میکسین B یا باسیتراسین) استفاده کنید. عفونت ممکن است به عنوان یک بوی بد، چرک زرد یا قرمزی اضافی و سوزش در اطراف پوست ظاهر شود. در حالت ایده آل، برای تشخیص بیماری و راهنمایی های ویژه به دکتر مراجعه کنید.

 • یادتان باشد که بعضی از افراد به این روغن ها آلرژی دارند، برای همین ابتدا یک تست کوچک از خود بگیرید و آن را در قسمت سالم پوست خود قرار داده تا مطمئن شوید که پوستتان عملکرد بدی ندارد.

۵- برای ترکاندن تاول دست بکار شوید

درمان آفتاب سوختگی

پوست آویزان را در کنار تاول ترکیده پاره نکنید. شما به زودی آنها را می اندازید؛ ریسک تحریک کردن پوستتان را بیش از این بالا نبرید.

توجه به مراقبت های خانگی

۱- از موارد زیر استفاده نکنید

آفتاب سوختگی پوست

از سفیده تخم مرغ، کره بادام زمینی، وازلین، و سرکه در شرایط ویژه اجتناب کنید.

۲- آلوئه ورا را از یک کشتزار تهیه کنید

آفتاب سوختگی

این روش زمانی که اغلب اوقات سریعا گذاشته شود، می تواند حتی آفتاب سوختگی های وخیم را هم در یکی دو روز از بین ببرد.

۳- روش چای را امتحان کنید

آفتاب سوختگی صورت

سه یا چهار نوع کیسه چای را در یک پارچ آب گرم بجوشانید. زمانی که چای تقریبا سیاه شد، کیسه های چای را بر دارید و بگذارید که دمای آب با محیط برابر شود. به آرامی قسمت سوختگی را با پارچه آغشته به چای ترکنید، هر چه بیشتر باشد بهتر است. آن را نشویید. اگر پارچه باعث درد شده است، به جای آن با کیسه چای آن قسمت سوخته را تر کنید.

 • این کار را قبل از خواب امتحان کنید و در طول شب رهایش کنید.
 • مراقب باشید که چای می تواند در پارچه یا کاغذ لکه ایجاد کند.

مقاله درمان خانگی آفتاب سوختگی را مطالعه کنید.

۴- مواد غذایی همراه با آنتی اکسیدان و ویتامین c را در نظر داشته باشید

آفتاب سوختگی

اگر سوختگی خیلی تازه است (هنوز قرمز است و هنوز پوست اندازی نکرده است)، سعی کنید غذا هایی با آنتی اکسیدان و ویتامین c مانند مانند زغال اخته، گوجه فرنگی، و گیلاس بخورید. یکی از تحقیقات نشان داده است که این کار نیاز بدن به مایعات و خطر کمبود دهیدراتاسیون را کاهش می دهد.

۵- پماد (روغن) گل همیشه بهار (گل اشرفی) را امتحان کنید

آفتاب سوختگی

پماد گل همیشه بهار را بعضی از افراد مصرف می کنند و بخصوص برای سوختگی های شدید با تاول خوب است. شما می توانید آن را از فروشگاه های درمان طبیعی (naturopathic) تهیه کنید؛ از خرده فروش یا فروشنده مواد طبیعی برای درمان راهنمایی بخواهید. مراقب باشید که درمان های گیاهی برای درمان زخم های حاد اختصاص داده نمی شود؛ اگر سوختگی حاد یا تاول دارید که ترمیم نمی شود سریعا به دکتر مراجعه کنید.

۶- کرم فندق جادویی مصرف کنید

آفتاب سوختگی

این درمان ممکن است پوست شما را تسکین دهد. آن را با احتیاط در قسمت آسیب دیده قرار داده و بگذارید بماند.

۷- از روغن تخم مرغ استفاده کنید (Oleova)

درمان آفتاب سوختگی

روغن تخم مرغ دارای اسید چربی امگا ۳ غنی مانند اسید دو کوزاهگزانوئیک (Docosahexanoic) است. همچنین شامل ایمونوگلوبولینها، اگزانتوفیل (لوتئین و زیگزانتین) و کلسترول است. اسید چربی امگا ۳ در روغن تخم مرغ به فسفولیپیدها متصل است که توانایی تشکیل لیپوزوم (نانو ذرات) را دارد، که ممکن است قادر به نفوذ عمیق و التیام میان پوست گردد.

 • قسمت آسیب داده پوست را دوبار در روز با تخم مرغ ماساژ دهید. آن ناحیه را به آرامی اطراف حاشیه یک اینچی به مدت ۱۰ دقیقه در طول هر بار از دو روز ماساژ دهید.
 • حداقل یک ساعت بگذارید بماند، از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید.
 • از یک شستشوگر بدن با pH طبیعی و متوسط استفاده کنید. از صابون و هر ماده با خاصیت قلیایی پرهیز کنید.
 • روزی دوبار این عمل را تکرار کنید تا زمانی که پوست به حالت قبل از سوختگی بازگشت کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید