درمان عفونت گوش کودکان

عفونت گوش کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 675

درمان عفونت گوش کودکان به شدت عفونت و سن کودک بستگی دارد. در صورتی که عفونت گوش کودکان شدید باشد، متخصص اطفال داروهای آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت گوش کودکان تجویز می کند، اما بیشتر کودکان مبتلا به عفونت گوش یا اوتیت مدیا حاد بدون مصرف دارو بهبود می یابند.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟، درمان عفونت گوش میانی و علت و درمان انواع عفونت گوش که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

درمان عفونت گوش کودکان

عفونت گوش کودکان

در صورتی که کودک شما دچار عفونت گوش شده است، در مورد منتظر ماندن یا درمان عفونت گوش کودک با داروهای نسخه ای با متخصص اطفال مشورت کنید.

پزشک ممکن است نکات زیر را مطرح کند:

  1. اگر کودک شما بین 6 تا 24 ماه است و علائم خفیفی از عفونت گوش تنها در یک گوش خود دارد یا علائم خفیف عفونت گوش کودک در هر دو گوش او ظاهر شده اند، نگران نباشید.
  2. اگر کودک شما در طول 48-72 ساعت بدون دریافت درمان عفونت گوش بهبود نیافت، مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش کودک را آغاز کنید.

عفونت گوش

1- برای درمان عفونت گوش کودکان چه زمان مصرف آنتی بیوتیک ضروری است؟

انجمن کودکان آمریکا درمان عفونت گوش کودکان با آنتی بیوتیک ها را در موارد زیر توصیه می کند:

  1. نوزادان 6 ماهه یا کوچک تر: نوزادان هنوز سیستم ایمنی قوی و کاملی ندارند و به طور خاص در معرض عواقب ناشی از عفونت گوش قرار دارند.
  2. کودکان با علائم شدید مانند تب بالا، تعریق، خستگی یا ضربان قلب بالا
  3. کودکان زیر 2 سال که علائم خفیف عفونت گوش هر دو گوش آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

گوش کودکان

2- برای درمان عفونت گوش کودکان چرا پزشکان در مورد تجویز آنتی بیوتیک ها نگران هستند؟

برای درمان عفونت گوش کودکان، پزشکان اغلب در تجویز آنتی بیوتیک با احتیاط عمل می کنند، زیرا با تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک، باکتری های بیشتر و بیشتری در برابر این داروها مقاومت نشان می دهند. علاوه بر بروز مقاومت آنتی بیوتیک، دادن داروی آنتی بیوتیک به کودک باکتری های مفید بدن او که برای حفظ سلامت مجاری گوارشی ضروری هستند، را از بین می برد. همچنین عفونت گوش کودکان ممکن است در اثر عوامل باکتریایی یا ویروسی ایجاد شود. از آن جایی که آنتی بیوتیک ها اثری بر روی عفونت های ویروسی ندارند، پزشکان دقت بیشتری برای تجویز آنتی بیوتیک ها برای عفونت گوش کودکان اعمال می کنند.

  • اگر درمان عفونت گوش کودک شما به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارد، حتی زمانی که او وضعیت بهتری دارد دوره درمان را کامل کنید. سپس چند هفته بعد مجددا او را برای معاینه نزد متخصص اطفال ببرید، پزشک می تواند از درمان کامل عفونت گوش کودک اطمینان حاصل کند.
  • اگر عفونت گوش کودک شما در طول 48-72 ساعت بهبود نیافت و بعضی علائم هنوز وجود داشتند، کودک تب داشت و یا علائم او تشدید شد، به متخصص اطفال مراجعه کنید. پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت گوش کودک را آغاز کرده یا دارو را تغییر می دهد.

عفونت گوش کودکان

3- چگونه می توان درد ناشی از عفونت گوش کودکان را کنترل کرد؟

استفاده از دوز صحیح استامینوفن یا ایبوپروفن (اگر کودک شما 6 ماهه یا بزرگ تر است) می تواند درد ناشی از عفونت گوش کودک را تسکین دهد. اگر کودک سن زیر 3 ماه دارد، قبل از دادن هر نوع دارویی برای عفونت گوش، با متخصص اطفال مشورت کنید.

  • استفاده از قطره گوش یا کمپرس گرم بر روی گوش کودک می تواند در رفع درد ناشی از عفونت گوش کودکان کمک کننده باشد. در مورد قطره گوش مصرفی برای عفونت گوش کودکان با متخصص اطفال صحبت کنید. کودک را به نوشیدن مایعات بیشتر تشویق کنید، زیرا به تخلیه گوش میانی و درمان درد عفونت گوش کودکان کمک می کند.
  • از دادن داروهای سرماخوردگی غیر نسخه ای به کودک مانند ضد احتقان ها یا آنتی هیستامین ها برای درمان عفونت گوش بپرهیزید. این داروها نه تنها کمکی به رفع عفونت گوش کودکان نمی کنند، بلکه عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال دارند. مصرف آسپرین در کودکان با خطر ابتلا به سندرم ری (یک بیماری نادر اما کشنده) همراه است.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید