بیماری لوسمی و درمان آن

درمان بیماری لوسمی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 4.41K

لوسمی یک نوع سرطان خون رایج است که بر کودکان و بزرگسالان اثر می گذارد. آزمایش خون، بیوپسی مغز استخوان و سایر آزمایشات برای تعیین نوع بیماری لوسمی و پیشرفت آن استفاده می شود. این عوامل به همراه سن شما چگونگی درمان لوسمی شما را تعیین می کند.

علائم بیماری لوسمی

۱- به دنبال نشانه ها بگردید

راه درمان بیماری لوسمی

یکی از علائم بیماری لوسمی، خونریزی و کبود شدن به راحتی است، زیرا لوسمی توانایی خون در ایجاد لخته خون را تحت تاثیر قرار می دهد. شما همچنین ممکن است درد معده، تب ناشناخته و خستگی مداوم، و همچنین درد در مفاصل و استخوان ها را تجربه کنید. علائم دیگر شامل غدد لنفاوی متورم یا طحال بزرگ یا کبد و کاهش وزن است. ممکن است متوجه شوید که شبها بیشتر عرق کرده اید. شما همچنین ممکن است عفونت بیشتری داشته باشید و پتشیای روی پوستتان (لکه های کوچک و قرمز) داشته باشید.

۲- پزشکتان را ملاقات کنید

درمان بیماری لوسمی

پزشک خود را ببینید اگر ترکیبی از این علائم را دارید، باید پزشک خود را ببینید با این حال، بسیاری از این علائم می تواند به بیماری های دیگر هم مربوط باشد، بیماری هایی که کمتر جدی هستند. اگر چند تا از این علائم را دارید سریعا تصور نکنید که بیماری لوسمی دارید.

 • اگر پزشک متقاعد شود که ممکن است بیماری لوسمی داشته باشید، او شما را از نظر علائم فیزیکی مانند حس کردن غده لنفاوی و گاهی شکم شما را معاینه خواهد کرد.
 • دکتر همچنین احتمالا یک شمارش کامل خون را برای کنترل میزان شمارش خون شما انجام خواهد داد.
 • اگر این آزمایشات نشان می دهد که احتمال دارد بیماری لوسمی داشته باشید، پزشک آزمایش های دیگری مانند بیوپسی، شیپورهای نخاعی، سی تی اسکن، ام آر آی ، اکس ری و یا اولتراسوند را انجام می خواهد داد.

۳- انواع اصلی بیماری لوسمی را بشناسید

راههای درمان بیماری لوسمی

لوسمی مغز استخوان و لوسمی لنفوسیتی دو نوع اصلی هستند که می تواند مزمن و حاد باشد. بنابراین، چهار تشخیص اصلی عبارتند از: لوسمی لنفوسیتی حاد، لوسمی لنفوسیتی مزمن، لوسمی حاد میلوئژن و لوسمی مزمن لنفوسیتی

 • مزمن به این واقعیت اشاره دارد که لوسمی به عنوان حاد سریع عمل نمی کند. با سرطان خون حاد، سرطان در معرض حمله به سلولهای در حال توسعه است، بنابراین بیشتر تهاجمی است.
 • مزمن و لنفوسیتی نشان دهنده نوعی از گلبولهای سفید خون است که تحت تاثیر قرار گرفته اند.

۴- انتظار داشته باشید که با یک تیم از پزشکان کار کنید

بیماری لوسمی

هنگامی که به لوسمی تشخیص داده می شوید احتمالا با یک تیم از پزشکان و متخصصانی که مراقبت از شما را نظارت می کنند، شامل یک متخصص انکولوژیست (پزشک سرطان)، متخصص آسیب شناسی (متخصص در بافت های بیمار) و یک هماتولوژیست (دکتر خون). شما احتمالا روانشناس، متخصص تغذیه و متخصص بالینی پرستاری نیز خواهید داشت. شما ممکن است با یک متخصص طبیعت شناسی کار کنید، که می تواند به شما در راهکارهای پزشکی جایگزین برای عوارض جانبی مانند تهوع کمک کند

۵- برای آزمایشات قبل از درمان آماده باشید

علائم بیماری لوسمی

مطمئنا شما نیاز به  دادن چند آزمایش برای تعیین قدرت و نوع لوسمی خود دارید، اما شما همچنین باید آزمایشهایی برای تعیین سلامت کلی خود انجام بدهید. از آنجا که بسیاری از درمان های لوسمی تهاجمی هستند، باید سالم باشید تا بتوانید آنها را تحمل کنید. اگر به اندازه کافی سالم نباشید، پزشک شما سایر درمانها را در نظر خواهد گرفت.

 • شما احتمالا یک آزمایش خون باید بدهید تا ببینید آیا کبد و کلیه شما شیمی درمانی را طاقت می آورند یا نه.
 • شما همچنین باید چند تا اسکن انجام دهید تا نقطه شروع برای درمان شما مشخص شود.

انجام دادن شیمی درمانی

۱- قرص شیمی درمانی مصرف کنید

بیماری لوسمی چیست؟

شیمی درمانی یک نوع شیمیایی است که برای کشتن سلول های سرطانی کار می کند. یک راه برای شیمی درمانی یک قرص خوراکی است. در حالی که یک قرص ممکن است کمتر تهدید کننده به نظر برسد، این مواد شیمیایی همانند سایر انواع شیمی درمانی است و شما باید به دستورالعمل هایی که توسط پزشک یا داروساز به شما ارائه می شود توجه کنید.

 • به عنوان مثال، بسیاری از قرص های شیمی درمانی باید بر اساس یک برنامه منظم که نباید تغییر دهید. شما با برنامه منظمی که تعیین می کنید یک سطح معینی از دارو در سیستم خود را ایجاد خواهید کرد، شما می توانید آن ها را در زمان های مختلف مصرف کنید تا سلول های سالم شما شانس رشد پیدا کنند.
 • اگر شما از یک جعبه جداکننده قرص استفاده می کنید، باید آنها را جدا از قرص های دیگر خود نگه دارید.
 • فرم قرص برای درمان لوکمی مزمن میلوئون (CML) مورد استفاده قرار می گیرد. داروهای خوراکی که برای درمان CML مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان مهارکننده های تیروزین کیناز شناخته می شوند.

۲- درباره شیمی درمانی داخل وریدی از پزشکتان سوال کنید

درمان بیماری لوسمی

نوع دیگری از شیمی درمانی هست که به داخل رگ ها تزریق می شود. این نوع شیمی درمانی برای درمان تقریبا هر نوع سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، اگر چه پزشک شما ممکن است از قرص ها برای انواع مزمن آن استفاده کند.

 • برای دریافت این نوع شیمی درمانی، باید به یک کلینیک بروید. مواد شیمیایی از طریق سرم به رگ های شما منتقل می شود. هر درمان در طول چند ساعت یا روز انجام می شود.
 • هر بار که وارد کلینیک می شوید ممکن است به یک کانولا که وارد دستتان شود یا یک خط مرکزی یا کاتتر مرکزی که داخل محفظه وارد شود که می تواند در یک دوره طولانی تر در دست یا بازویتان باقی بماند. یکی دیگر از گزینه های برای قرار گرفتن درازمدت، یک در لاستیکی است.

۳- شیمی درمانی را به صورت داخل تراشه ای انجام دهید

درمان بیماری لوسمی

این درمان نوع دیگری از شیمی درمانی است که به جای خون به نخاع و مغز شما تزریق می شود. این درمان معمولا اگر سرطان به سیستم عصبی شما منتقل شده باشد انجام می شود، زیرا ممکن است انواع شیمی درمانی به این مناطق دسترسی نداشته باشند.

 • به طور کلی، بعد از این تزریق، باید مدت زمان بیشتری را دراز بکشید، که به داروهای شیمی درمانی امکان می دهد که در مکان خود قرار بگیرند.
 • این روش نسبت به سایر انواع شیمی درمانی نسبتا نادر است.

۴- با عوارض جانبی شیمی درمانی کنار بیایید

بیماری لوسمی

شیمی درمانی با تعداد ناگوار عوارض جانبی همراه است زیرا می تواند سلول های سالم را در کنار سلول های سرطانی از بین ببرد یا آسیب برساند. عمدتا، سلول هایی که آسیب می بینند، در مغز استخوان، دستگاه گوارش، دهان و مو وجود دارد. از آنجا که این سلول ها را از بین می برد، می تواند عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد کند که شما می توانید از طریق داروهای سنتی و طبیعی با آن ها کنار بیایید.

 • برخی از عوارض جانبی عمده شامل اختلال عملکرد جنسی، ریزش مو، زخم دهان، آسیب عصبی، تهوع، تغییر در حس چشایی، آسیب یا ضعف قلب، خستگی و کاهش تعداد گلبولهای خون است.
 • شما نیاز به تغییر دادن برخی از جنبه های زندگیتان دارید، مانند پیدا کردن غذایی که برای شما برای مقابله با تغییرات حس چشایی همچنان برای شما دلنشین است و تمرینات ورزشی که به خستگی شما کمک می کند.
 • ممکن است لازم باشد داروهایی را برای کمک به مبارزه با تهوع و کاهش تعداد گلبولهای سفید خون و مکمل ها برای کمک به سمیت قلبی استفاده کنید.
 • برای ریزش مو، زخم دهان، اختلال عملکرد جنسی و آسیب عصبی، شما باید با کمک متخصص ناتروپات، روتین ها را برای مقابله با عواقب احساسی و فیزیکی این عوارض جانبی، توسعه دهید
 • .شیمی درمانی خوراکی نیز ممکن است باعث ایجاد سندرم دست و پا شود که در آن درد و تورم در دست و پا شما وجود دارد. اگر این علامت در شما وجود داشته باشد، پزشک ممکن است بتواند دوز شما را برای کاهش اثر تغییر دهد.

۵- مراحل درمان بیماری لوسمی را بشناسید

لوسمی معمولا در سه مرحله درمان می شود: القا، تثبیت و نگهداری. در طول مرحله القاء، پزشکان شما بر روی بهبودی سرطان تمرکز می کنند، از طریق شیمی درمانی و یا سایر روش های درمانی.  القاء می تواند یک یا چند ماه طول بکشد. مرحله تثبیت کمی شدید تر خواهد شد ، معمولا ۱-۲ ماه طول می کشد. شامل شیمی درمانی بیشتر می شود، با تمرکز بر کاهش تعداد سلول های لوسمی که هنوز در بدن است. اگر سرطان بعد از این دو مرحله در حالت بهبودی ادامه پیدا کند، شما وارد مرحله ۳ خواهید شد: نگهداری. این مرحله می تواند ۲-۳ سال طول بکشد و ممکن است شامل مصرف داروهای خوراکی روزانه با برخی از درمان های شدیدتر باشد.

 دیگر راههای درمان بیماری لوسمی

۱- از پزشکتان درباره رادیو تراپی بپرسید

بیماری لوسمی چیست؟

این نوع درمان با استفاده از پرتو اشعه ایکس یا روش های دیگری برای پرتودرمانی به بدن شما برای کمک به کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. این درمان را می توان به یک بخش خاص از بدن شما هدف قرار داد یا می تواند در سراسر بدن شما استفاده شود.

 • عوارض جانبی می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. شما ممکن است خسته تر باشید، مشکلات معده یا سوزش پوستی داشته باشید. شما همچنین ممکن است عفونت های بیشتری را دریافت کنید.
 • بسته به اینکه چقدر عوارض جانبی شما شدید هستند احتمالا نشان خواهد داد که چه مدت و چقدر این درمان را خواهید داشت، و همچنین اینکه چقدر از بدن شما تحت رادیو تراپی قرار گرفته است.

۲- با پزشکتان درباره درمان هدفمند صحبت کنید

بیماری لوسمی

این درمان اغلب همراه با سایر روش های درمانی استفاده می شود. مزیت آن این است که می تواند به طور خاص سلول های لوسمی را هدف قرار دهد، که به نوبه خود می تواند این بیماری را کنترل کند. درمان هدفمند معمولا برای کمک به درمان لوسمی مزمن مانند لوسمی مزمن مغز استخوان استفاده می شود.

 • همانند شیمی درمانی، درمان هدفمند می تواند برخی عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی اولیه خستگی و افزایش احتمال ابتلا به عفونت است.
 • شما همچنین ممکن است تب کنید، بثورات جلدی را تجربه کنید، سردرد را تجربه کنید، حالت تهوع داشته باشید یا ازنفس تنگی داشته باشید.

۳- درباره درمان بیولوژیکی صحبت کنید

درمان بیماری لوسمی

این نوع درمان با استفاده از دفاع  خود بدن شما برای مبارزه با بیماری لوسمی است. در تئوری، بدن شما باید سلولهای سرطانی را به عنوان مضر یا غیر طبیعی شناخته و آنها را نابود کند؛ با این حال، زمانی که شما سرطان تولید کرده اید، چیزی اشتباه شده است. به عنوان مثال، سرطان راهی برای پنهان ساختن خود از سیستم ایمنی شما پیدا می کند یا بخشی از پاسخ را غیرفعال می کند. درمان بیولوژیک تلاش می کند تا مطمئن شود سیستم ایمنی بدن شما سلول های سرطانی را مورد حمله قرار دهد.

 • یک نوع از درمان بیولوژیکی از مواد مخدر یا شیمیایی استفاده می کند تا به سیستم ایمنی بدن شما بگوید که چه کاری انجام دهد.
 • یکی دیگر از گزینه ها، گرفتن برخی از سلول های ایمنی بدن شما از بدن شما است تا آنها را در یک آزمایشگاه برای حمله به سلول ها آموزش دهند. سپس سلول های ایمنی بدن برای از بین بردن سلول های سرطانی به بدن شما بازگردانده می شوند.
 • گزینه سوم، مجبور ساختن سلول های سرطانی برای نشان دادن خود به سیستم ایمنی بدن شما است. به عبارت دیگر، اگر سلولهای سرطانی از طریق سیگنال های خاصی برای پنهان کردن خود با روشن یا خاموش کردن آنها استفاده می کنند، درمان به تغییر این سیگنالها کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن بتواند سلول ها را تشخیص دهد.
 • با این حال، اکثر درمان های بیولوژیکی هنوز در آزمایشات بالینی هستند، بنابراین ممکن است لازم باشد که برای دریافت آن در یک آزمایش بالینی قرار گیرید. در مورد آزمایش های بالینی از دکتر خود سوال کنید یا با بیمارستان های تحقیقاتی اصلی تحقیق کنید تا ببینید آیا آزمایش های بالینی در این منطقه وجود دارد یا نه.

۴- به انجام دادن پیوند سلول های بنیادی فکر کنید

درمان بیماری لوسمی

یک راه مخصوص درمان تهاجمی، پیوند سلول های بنیادی است که معمولا پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی برای از بین بردن مغز استخوان آسیب دیده است. به شما سلول های بنیادی سالم داده می شود، گاهی اوقات سلول های خودتان و بعضی اوقات سلول ها از طرف فرد دیگر اهدا می شود. سلول های بنیادی می توانند به ایجاد مغز استخوان جدید و سالم کمک کنند.

 • اگر سلول های بنیادی شما (پیوند سلول های بنیادی خون اتولوگ) مورد استفاده قرار گیرد، قبل از رفتن به شیمی درمانی، آنها جمع آوری و ذخیره می شوند. اگر سلول های بنیادی فرد دیگری استفاده می شود (پیوند سلول های بنیادی خون آلوژنیک)، او باید آزمایش هایی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که او با شما تطابق دارد.
 • هنگامی که پیوند دارید، به مدت چند ماه نیاز به زمان برای بهبود دارید، و احتمالا دردتان در استخوانها و همچنین آسیب عصبی است که می تواند منجر به بی حسی شود. عوارض دیگر شامل بیماری مقاومت پیوند در مقابل میزبان (GVHD)،بیماری قلبی، عفونت و سرطان های ثانویه است. شما می توانید با یک پزشک برای کنترل این درد و کاهش خطر ابتلا به عوارض دیگر صحبت کنید.
 • پیوند مغز استخوان، که در آن شما مغز استخوان سالم را از شخص دیگری دریافت می کنید، شبیه پیوند سلول های بنیادی است. با این حال، پیوند سلول های بنیادی در حال حاضر شایع تر است.

۵- به درمان های جدید فکر کنید

به درمان های جدید نگاه کنید. یکی از درمان های جدید که پزشکان آن را امیدوار کننده می دانند، جهش ژن FLT3 را درمان می کنند. اگر به تازگی سرطان شما تشخیص داده شده است، از پزشک خود در مورد این درمان بپرسید و همچنین به درمان های جدید دیگری مانند ژن درمانی مراجعه کنید.

۶- در یک آزمایش بالینی شرکت کنید

علائم بیماری لوسمی

آزمایشات بالینی زمانی مورد استفاده قرار می گیرند  که سایر انواع درمان، در درمان کردن سرطان موفق نیستند. آزمایشات بالینی دارای معیارهای مختلفی هستند که بیماران باید برای شرکت کردن در آن، همانند داشتن نوع خاصی از لوسمی یا نسبتا سالم بودن، از شرایط شرکت در آن است. درباره آزمایشات بالینی از دکترتان بپرسید. شما همچنین می توانید با بیمارستان های آموزشی اصلی و مراکز درمان سرطان مراجعه کنید.

رسانه دکتر سلامت

بیماری لوسمی و درمان آن
4.7 (93.33%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید