راه های غلبه بر بیماری تروما چیست ؟

تروما چیست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.88K

تروما (ضربه روحی روانی) ممکن است هر رویدادی که حقیقتا ترسناک، خطرناک و یا برای زندگی تان تهدید کننده بوده و آن را تجربه کرده باشید یا شاهد آن بودید را توصیف کند. بیماری تروما چیزی نیست که به سرعت بتوانید از دست آن راحت شوید. این فرآیند به صبر و قبول کردن خود نیاز دارد. برای غلبه بر تروما، باید احساسات تان را به طور کامل پردازش کنید، پس با تمرین روی آگاهی عاطفی و مراقبه، این کار را شروع کنید. سپس در مورد تجربه تان با دیگران صحبت کرده و به دنبال حمایت شدن باشید. اگر نتوانستید به تنهایی بر تروما غلبه کنید، با یک متخصص روانشناس مشورت کنید.

غلبه بر تروما توسط مراقبه احساسی

۱- با آگاهی ذهنی، احساسات تان را بپذیرید

ضربه روحی روانی

هر روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه عمیق نفس کشیده و به صورت منفعلانه، تجربه های عاطفی تان را مشاهده کنید. توجه کنید که چگونه افکار و واکنش های فیزیولوژیکی تان (مثلا احساس گرفتگی در قفسه سینه یا ضربان قلب سریع) به احساسات تان مرتبط است. جوری رفتار کنید که انگار یک شاهد بی طرف هستید. سعی نکنید که این احساسات را تغییر دهید، فقط بگذارید اینجور که هستند باقی بمانند.

 • ممکن است بخواهید بعد از انجام این تمرین، درباره آن یادداشت برداری کنید.
 • با انجام این تمرین آگاهی ذهنی، یاد می گیرید که احساسات تان را تصدیق کرده، آن ها را بپذیرید و عواطف تان را جوری تنظیم کنید که این تروما زندگی تان را کنترل نکند.

۲- یاد بگیرید عواملی که روی آن حساس هستید را شناسایی کنید

ضربه روحی روانی

عامل حساس چیزی است در محیط اطراف تان (یک فرد، مکان، شی یا یک وضعیت) که شما را به دوران تروما برمی گرداند. باید عوامل حساس تان را بشناسید تا از خودتان در مقابل این تجربه ای که این عوامل به همراه آورده مراقبت کنید و نهایتا یاد بگیرید که با آنها زندگی کنید. برای اینکه بدانید این عوامل چه چیزهایی هستند، سعی کنید به خودتان برای چند روز یا چند هفته مثل یک شاهد بی طرف نگاه کنید تا ببینید که چه محرک هایی تاثیر منفی روی شما می گذارند.

 • عاملی که شما را حساس می کند ممکن است فردی باشد که مانند یک فرد مهاجم است، صدایی باشد که شما را به یاد تروما می آورد، کلمات توهین آمیز یا تحقیر آمیز، یا زمان خاصی از سال باشد.
 • لیستی از همه عواملی که می دانید شما را حساس می کنند، تهیه کنید. مطمئن شوید هنگامی که این تمرین را انجام می دهید مراقبه کنید، چرا که اینکار ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد.
 • هنگامی که فهمیدید چه عواملی شما را حساس می کنند، می توانید به آرامی طرحی برای بهبود واکنش تان نسبت به آن ها مدیریت کنید. برای کمک های اضافی، این موارد را با شخصی که به آن اعتماد دارید در میان بگذارید.

۳- بدن و ذهن تان را با یوگا پرورش دهید

ضربه روحی روانی

تروما می تواند منجر به واکنش “مبارزه یا پرواز” شود. یوگا راهی فوق العاده برای کاهش ناراحتی است و بدن تان را به طریق آگاهی ذهنی، درگیر می کند. در نظر بگیرید که در کلاسی نزدیکی تان ثبت نام کرده یا با استفاده از فیلم های یوتیوب، در خانه تمرین کنید.

۴- هر روز کاری انجام دهید که به شما حس خوبی بدهد

ضربه روحی روانی

آرام باشید و با انجام یک روال مراقبه روزانه، خودتان را پرورش دهید. بدوید، وعده غذایی مغذی بخورید، رنگ آمیزی کنید، به دوست تان زنگ بزنید یا حیوان خانگی تان را بغل کنید. برای ایجاد تغییرات از جون مایه بگذارید.

۵- با سرعت خودتان پیش بروید

ضربه روحی روانی

اجازه ندهید که برای غلبه بر تروما و درمان زود هنگام، خودتان را تحت فشار قرار دهید. قبول کنید که باید به خودتان زمان و مکان دهید تا به طور کامل، به نحوی که برای شما بهترین است، درمان یابید.

 • از افرادی که سعی می کنند بر شما فشار بیاورند تا به سرعت بهبود یابید، دوری کنید.

۶- با بعد معنوی تان ارتباط برقرار کنید

ضربه روحی روانی

معنویت می تواند به شما کمک کند که وقایع ناراحت کننده زندگی را درک کرده و برای آینده تان امیدوار باشید. به انجام فعالیت های معنوی که با باورهای منحصر به فردتان منطبق است بپردازید.

 • می توانید مدیتیشن تمرین کنید، به دیدن اماکن معنوی بروید، در طبیعت تامل کنید، دعا کنید، آواز بخوانید، برقصید یا متون مذهبی بخوانید.

۷- از تجربیات تان به نحوی استفاده کنید که بر دیگران تاثیر مثبت بگذارد

ضربه روحی روانی

با استفاده از تجربیات تان به عنوان محرکی برای تغییر جهان اطراف، کنترل دوباره زندگی تان را در دست بگیرید. صحبت کنید، داوطلب شوید، حامی آموزش دیگران در مورد ترومایی که از آن گذشتید شوید.

 • اگر خانه تان سوخته است، می توانید کمپینی برای اطمینان از اینکه آیا دیگر خانواده ها در جامعه تان از تشخیص دهنده دود استفاده می کنند، تشکیل دهید.
 • اگر مورد تجاوز قرار گرفته اید، می توانید از جانب دیگر قربانیان تجاوز جنسی صحبت کرده یا برای مراکز تماس تلفنی به منظور سوء استفاده جنسی داوطلب شوید.
 • قبل از متعهد شدن نسبت به این کار، مطمئن شوید که مدت زمان کافی برای درمان تروما گذرانده باشید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که برای کمک کردن به کسانی که ترومایی مانند مورد شما را تجربه کرده اند، آماده هستید.

دریافت پشتیبانی های اجتماعی

۱- به کسانی که به آن ها اعتماد دارید، اطمینان کنید

ضربه روحی روانی

با نزدیک ترین عضو خانواده و دوستان تان در مورد اتفاقی که افتاده است صحبت کنید. انجام اینکار می تواند مانع از غلبه تروما بر شما شود و کمک می کند اتفاق ناراحت کننده ای که برایتان افتاده است را فراموش کنید.

 • برای مثال، در حافظه تان، ممکن است خودتان را سرزنش کنید که چرا در مقابل یک فرد متجاوز از خودم دفاع نکردم. همینطور که داستان تان را می گویید، می توانید یادآوری کنید که سعی کردید از خودتان دفاع کنید، اما فرد متجاوز بزرگ تر و قوی تر از شما بود.
 • هر چقدر که می خواهید داستان تان را بگویید. صحبت کردن درباره آن می تواند به شما در پشت سر گذاشتن اتفاقی که افتاده است کمک کند.

۲- بگذارید آنهایی که دوست شان دارید، بدانند چجوری می توانند کمک کنند

ضربه روحی روانی

دیگران اغلب نمی دانند که چگونه از آسیب دیدگان تروما حمایت کنند، پس درخواست های خاصی داشته باشید. شاید تنها زندگی می کنید و از آشنایی می خواهید مدتی پیش شما زندگی کند. یا ممکن است از دوستی که فرزند نو پا دارد و همیشه خوشحالتان می کند درخواست کنید که او را پیش شما بیاورد.

 • به طور خاص اجازه دهید آن هایی که دوست شان دارید، بدانند روی چه چیزهایی حساس هستید تا بتوانند از این محرک ها پیشدستی کرده و در صورت لزوم کمک کنند که با آن ها کنار بیایید. برای مثال، ممکن است از آنها بخواهید که بدون اطلاع نزدیک تان نشوند چرا که به سادگی وحشت زده شده یا برای مثال اگر تروما تان تصادف اتومبیل بوده است، از آنها بخواهید که برای رفتن به اطراف، آن ها رانندگی کنند.
 • در مورد درخواست چیزی که به آن احتیاج دارید، خجالت نکشید. به احتمال زیاد دوستان و خانواده تان از اینکه به شما کمک کنند، خوشحال خواهند شد.

۳- به یک گروه پشتیبانی ملحق شوید

ضربه روحی روانی

صحبت کردن با کسانی که ترومایی مانند شما را تجربه کرده اند نیز می تواند بسیار مفید باشد. با مکان های محلی یا کلینیک های بهداشت روانی جامعه برای پیدا کردن گروه پشتیبانی که جلسه می گذارند تماس گرفته تا بتوانید به آنها ملحق شوید.

 • اگر به گروه های خاصی که مرتبط با تروما شما هستند ملحق شوید، بسیار مفیدتر خواهد بود. مانند گروه بازماندگان تجاوز یا مادرانی که نوزادان شان را از دست داده اند.

۴- در مورد تجربیات تان بنویسید

تروما

اگر کسی را ندارید که برای حمایت های پشتیبانی به او مراجعه کنید، تجربیات تروما تان را در دفتری بنویسید؛ ممکن است کمک کند. این کار می تواند یک راه مسهل برای رهایی از احساساتی باشند که به آن تجربه مرتبط اند و همچنین از آنچه اتفاق افتاده است، دیدگاهی دریافت خواهید کرد.

 • اگر می خواهید چیزهایی که نوشته اید را با دیگران در میان بگذارید (مانند روانشناس تان)، می توانید اینکار را انجام دهید. اما این نوشته ها می توانند فقط برای شما باشند.

درمان استرس ناشی از تروما

۱- واکنش های از جا پریدن، اضطراب و بی حالی های غیرمعمول را به عنوان نشانه های PTSD (اختلال استرسی پس از ضایعه روانی) تشخیص دهید

ضربه روحی روانی

بسیاری از مردم تروما را تجربه کرده و به تنهایی بهبود می یابند. دیگران ممکن است وضعیت جدی را که به عنوان اختلال استرسی پس از تروما شناخته می شود را تجربه کنند. به دنبال علائم PTSD باشید و در صورت لزوم، کمک های تخصصی دریافت کنید.

 • PTSD شامل واکنش های استرس تکراری مشابه به آنچه در واقعیت تجربه کرده اید است، مدت زمان طولانی بعد از اینکه آن اتفاق افتاده. این رویداد ممکن است شامل ترس یا ناتوانی منکوب کننده، ناراحتی، مشکل خواب و یا ضربان قلب شدید باشد.

۲- یک روان شانس با تجربه انتخاب کنید

تروما چیست

یکی از راه های موثر برای مقابله با تروما، صحبت کردن با یک روان شناس است؛ بنابراین از پزشک مراقبت های اولیه تان به منظور ارجاع، درخواست کنید. به دنبال روان شناسی بگردید که در کار کردن با افرادی که دچار تروما شده اند، تجربه داشته باشد.

 • روان شناس تان باید کسانی که دچار اضطراب یا PTSD شده اند را نیز درمان کند. همچنین ممکن است در پیدا کردن متخصصی که درمان رفتاری شناختی یا درمان رفتاری گویشی انجام می دهد، دو نوع درمان اثبات شده که برای افرادی که دچار تروما شده اند مفید است، نیز کمک کند.

۳- در درمان، تفکر منفی یا اشتباه را به چالش بکشید

بیماری تروما

درمان تخصصی استرس ناشی از تروما معمولا شامل تمرینات بازسازی شناختی است که به شما کمک کرده الگوهای فکری منفی را شناخته و آن ها را تغییر دهید.

 • برای مثال، ممکن است فکر کنید “من ضعیف ام.” روانشناس تان با شما کار می کند که این فکر را به چیزی مانند “طبیعی است که هنگام مواجه با خطر فلج می شویم. بهترین کاری که می توانستم را انجام دادم ” بدل کنید.

۴- در معرض قرار گرفتن تدریجی را امتحان کنید

ضربه روحی روانی

یکی دیگر از راه های مقابله با استرس ناشی از تروما این است که به آرامی به خودتان اجازه دهید آن اتفاق را دوباره تجربه کنید. با راهنمایی های روان شناس تان، به صحنه اتفاق برگشته و احساساتی که هنگام آن اتفاق حس کردید را بازسازی کنید.

 • اینکار را تنهایی و بدون راهنمایی و حمایت، انجام ندهید.
 • باید این کار را بارها و بارها انجام دهید تا خاطره آن اتفاق، واکنش های احساسی و فیزیکی را کمتر برانگیخته کند.

۵- مصرف دارو را در نظر بگیرید

تروما

PTSD یک اختلال اضطرابی است، بنابراین ممکن است هشدارهایی بیش از حد احساس کرده و حتی حمله های وحشت را تجربه کنید. داروها ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کنند تا بتوانید به طور کامل تر، در زندگی روزمره تان عمل کنید. با پزشک تان صحبت کنید تا ببینید که آیا دارو انتخاب خوبی برای شما است یا خیر.

رسانه دکتر سلامت

راه های غلبه بر بیماری تروما چیست ؟
5 (100%) 2 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید