علائم و درمان عفونت لوزه در کودکان

عفونت لوزه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 707

عفونت لوزه، به عفونی و ملتهب شدن لوزه ها می گویند. لوزه ها توده های بافتی در دو طرف پشت گلو هستند. لوزه ها بخشی از سیستم ایمنی را می سازند، و با عفونت مقابله می کنند. عفونت لوزه در کودکان یا تونسیلیت مکرر زمانی اتفاق می افتد که کودک چند بار در طول سال، دچار بیماری تونسیلیت می شود.

شما همچنین می توانید به مقاله های علائم سوء هاضمه در کودکان، علت نارسایی کبد در کودکان و علت و درمان استفراغ کودکان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علائم عفونت لوزه در کودکان

عفونت لوزه در کودکان

عفونت لوزه در کودکان یا بیماری تونسیلیت، در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می شود. عفونت لوزه در کودکان می تواند از طریق سرفه، عطسه کردن و یا لمس فرد آلوده، به دیگران منتقل شود. میکروب های عامل عفونت لوزه در کودکان از طریق بوسیدن یا استفاده مشترک از وسایل خوردن و آشامیدن نیز انتقال می یابند.

نکته مهم:

 • عوامل باکتریایی و ویروسی عفونت لوزه در کودکان به راحتی در مدارس و مهد کودک ها و بین اعضای خانواده در یک خانه منتقل می شوند.

علائم عفونت لوزه در کودکان، شامل موارد زیر هستند:

 • تب و گلودرد
 • تهوع، استفراغ یا درد شکمی
 • سرفه یا گرفتگی صدا
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • پلاک های زرد یا سفید رنگ در پشت گلو
 • مشکل در تنفس
 • راش در بدن یا دهان

تشخیص عفونت لوزه در کودکان:

پزشک متخصص اطفال برای تشخیص عفونت لوزه در کودکان، گلوی کودک را معاینه کرده و طرفین گردن و فک را لمس می کند. بر اساس تشخیص عفونت لوزه در کودکان، پزشک سوالاتی در مورد نشانه ها و علائم کودک می پرسد و ممکن است انجام تست های زیر را توصیه کند:

 1. کشت گلو: کشت گلو که نوع میکروبی که موجب عفونت لوزه در کودک شده است، را شناسایی می کند. برای انجام این تست به منظور تشخیص عفونت لوزه، از یک سوآب که به پشت حلق کودک مالیده می شود، استفاده می گردد.
 2. آزمایش خون: آزمایش خون ممکن است به تشخیص باکتریایی یا ویروسی بودن عامل عفونت لوزه در کودک کمک کند.

درمان عفونت لوزه در کودکان

درمان عفونت لوزه

درمان عفونت لوزه در کودکان ممکن است، نشانه ها، علائم کودک و همچنین تعداد دفعاتی که کودک در طول سال دچار بیماری تونسیلیت می شود، را کاهش می دهد.

برای درمان عفونت لوزه، کودک شما ممکن است به داروهای زیر نیاز داشته باشد:

 1. استامینوفن: این دارو برای درمان عفونت لوزه در کودکان، درد و تب را کاهش می دهد. این دارو بدون نسخه پزشک در اختیار قرار می گیرد. برای تعیین دوز و دستور دارو با متخصص اطفال مشورت کنید. در صورتی که دوز استامینوفن در درمان عفونت لوزه کودک مناسب نباشد، منجر به آسیب کبدی خواهد شد.
 2. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: داروهایی چون ایبوپروفن، تورم و درد و تب ناشی از عفونت لوزه را کاهش می دهند. این داروها، بدون نسخه در دسترس هستند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی موجب خونریزی معده یا مشکلات کلیوی در برخی از بیماران می گردند. اگر کودک از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کند، در مورد بی ضرر بودن داروهای ضد التهاب برای درمان عفونت لوزه کودک با متخصص اطفال مشورت نمایید. استفاده از این داروها برای کودکان زیر 6 ماه بدون تجویز پزشک ممنوع است.
 3. آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت لوزه کودک که از عوامل باکتریایی ناشی شده اند، کمک کننده هستند.

نکته مهم:

 • تانسیلکتومی یا برداشتن لوزه، راه دیگری برای درمان عفونت مکرر لوزه کودکان است. اگر کودک دچار بیماری تونسیلیت مزمن یا مکرر گردد، تانسیلکتومی برای درمان انتخاب می شود.

مراقبت های ویژه بیماری:

 1. استراحت کودک: برای کمک به درمان عفونت لوزه، کودک باید به اندازه کافی استراحت کند و به تدریج به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.
 2. تشویق کودک به خوردن و آشامیدن: اگر در اثر عفونت لوزه در کودک گلودرد ایجاد شده باشد، آن ها معمولا تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند. خوردن مایعات خنک در این شرایط کمک کننده خواهد بود. برای پیشگیری از کم آبی، کودک را به نوشیدن مایعات زیاد تشویق کنید.
 3. قرقره کردن آب ولرم به همراه نمک: اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است که بتواند قرقره کند، این کار به رفع درد گلو ناشی از عفونت، کمک می کند.
 4. پیشگیری از انتشار میکروب ها: برای پیشگیری از انتشار میکروب های عفونت لوزه، دست های خود و کودک را به طور مرتب بشویید. اجازه ندهید که کودک وسایل خوردن و آشامیدن خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. زمانی که بعد از عفونت لوزه، کودک احساس بهتری دارد و تب آن برای 24 ساعت متوقف شده است، می تواند به مهد کودک یا مدرسه بازگردند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید