خبر خوش برای دیابتی‌ها؛ تولید اولین پانکراس مصنوعی دنیا

پانکراس مصنوعی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 58

اولین «پانکراس مصنوعی» دنیا از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید. این دستگاه می‌تواند نقش موثری در کنترل بیماری بیماران مبتلا به دیابت نوع اول داشته باشد.
پانکراس مصنوعی
مدترونیک، کمپانی تولیدکننده تکنولوژی‌های پزشکی نوآورانه دستگاهی را با نام MiniMed 670G ساخته که اولین ابزاری است که دستگاه خودکار کنترل گلوکز و پمپ انسولین در آن با هم ترکیب شده است. این دستگاه میزان دقیق از انسولین مورد نیاز را به فرد بیمار می‌رساند و همچنین به صورت خودکار هنگامی که متوجه افت سطح قند خون می‌شود، جلوی تزریق انسولین را می‌گیرد. این موضوع خطر بیش از حد زیاد بودن و بیش از حد کم بودن انسولین را که هر دوی موارد پیامد‌های بدی برای بیمار دارد، به حداقل می‌رساند.
پانکراس مصنوعی
کمپانی مدترونیک دستگاه MiniMed 670G را «اولین سیستم لوپ بسته در جهان» توصیف کرده است. این دستگاه به بیماران مبتلا به دیابت نوع اول کمک می‌کند تا راحت‌تر زندگی کنند، شب‌ها بهتر بخوابند و صبح‌ها با سطح گلوکز سالم بیدار شوند.
پانکراس مصنوعی
دکتر جفری شورن، مدیر مرکز سلامت دستگاه‌ها و رادیولوژی سازمان غذا و داروی آمریکا، می‌گوید: «چنین تکنولوژی‌ای می‌تواند آزادی عمل بیش‌تری به بیماران مبتلا به دیابت نوع اول در زندگی بدهد و آن‌ها دیگر مجبور نیستند دائما سطح گلوکز خون‌شان را کنترل کنند و انسولین تزریق کنند». البته با این‌که سازمان غذا و داروی آمریکا به این کمپانی اجازه تولید انبوه این دستگاه و پخش آن را در بازار برای افراد بالای ۱۴ سال داده، اما مشتریان بالقوه این دستگاه باید کمی صبر کنند تا کمپانی مدترونیک آزمایش‌های دیگری را انجام بدهد. قرار است این دستگاه در بهار سال ۲۰۱۷ عرضه شود. این کمپانی همچنین مشغول آزمایش‌های مختلف است تا این دستگاه برای افراد زیر ۱۴ سال نیز مناسب شود.
پانکراس مصنوعی
در دیابت نوع اول، پانکراس انسولین ترشح نمی‌کند و به همین دلیل بدن فرد توانایی ذاتی‌اش در کنترل گلوکز و قند خون را از دست می‌دهد. اگر این مسئله کنترل نشود، این بیماری ممکن است موجب نابینایی، از کار افتادن کلیه یا افزایش بیماری‌های قلبی‌عروقی شود. در سال ۲۰۱۲، انجمن دیابت آمریکا اعلام کرد که ۲۹/۱ میلیون آمریکایی مبتلا به بیماری دیابت‌اند. این میزان حدود ۹/۳ درصد جمعیت آمریکاست. در حال حاضر درمان قطعی‌ای برای دیابت نوع اول وجود ندارد اما با گسترش تکنولوژی‌های حوزه پزشکی امید می‌رود تا راه‌های دائمی برای درمان این بیماری کشف شود.

خبر خوش برای دیابتی‌ها؛ تولید اولین پانکراس مصنوعی دنیا
به این مطلب امتیاز بدین

۲ دیدگاه

پاسخ دهید