علت سردرد و راهکارهای بهبود آن

سردرد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.44K

اکثر مردم یک دوره سردرد می گیرند، درمان وابسته به نوع سردردیست که شما تجربه می کنید، اما در اینجا برخی از استراتژی های سریع احساس بهتر، و همچنین راه حل های طولانی مدت برای متوقف کردن درد قبل از آن که غیر قابل کنترل و دشوار شود را به کار می گیریم.شما عزیزان در این مقاله در مورد علت سردرد، علائم سردرد، انواع سردرد، سردرد عصبی، سردرد میگرنی، سردرد شدید، سردرد و تهوع، سردرد پشت سر، رفع سردرد و درمان سردرد خواهید خواند.

توقف درد

۱- نوع سردرد خود را بشناسید

درمان سردرد

این موارد عبارتند از: سردرد تنش، سردرد استرس، سردرد مزمن روزانه (در این مورد، شما به احتمال زیاد می دانید که چه باید بکنید) سردرد مزمن، غیر پیشرفته و بسیاری دیگر. دانستن این ها می تواند به شما در پیدا کردن بهترین راه  درمان سردرد کمک کند.

۲- یک مسکن قوی مصرف کنید

سردرد و تهوع

اکثر مسکن ها در حدود ۱-۲ ساعت عمل می کنند، بنابراین به محض اینکه شروع به احساس سردرد می کنید، یک دوز مصرف کنید. درمان اولیه همیشه برای مقابله با سردرد بهتر است. حتی اگر شما در حال حاضر در اعماق درد هستید، یک دوز سریع ایبوپروفن، استامینوفن، ناپروکسن، آسپرین یا حتی یک اسپری کپسایسین بینی می تواند شدت آن را کم کند.

 • مراقب باشید داروها را روزانه مصرف نکنید، مگر اینکه توسط دکتر گفته شود. استفاده روزمره از داروهای بدون نسخه حتی می تواند به سندرم سوء مصرف دارو منجر شود، زمانی که فرد داروهایی را مصرف می کند که نیاز ندارد به این دلیل است که از سردرد های آینده می ترسد. این سوء استفاده عملا موجب سردردهای مکرر و مکرر به نام “سردرد واکنشی” می شود.
 • اگر داروهای سردرد را بیش از ۳ بار در هفته مصرف می کنید، به پزشک مراجعه کنید.هرچه  داروهای بیشتری برای درمان استفاده شود، تحمل بیمار نسبت به داروها مکن است بیشتر شود. این امر می تواند منجر به عوارض جانبی مانند تحمل درد و افزایش موارد «سردرد واکنشی» شود.
 • درمان “سردرد واکنشی” مصرف داروهایی ست که درد را کاهش دهد یا متوقف کند. با پزشک صحبت کنید تا متوجه شوید که چگونه می توانید داروهای خود را مدیریت کنید.

۳- بدانید که چه زمانی به پزشکی مراجعه کنید

سردرد

اگر سردرد شما شامل علائم دیگر باشد، ممکن است نشانه ای از وضعیت شدید تر مانند سکته مغزی، انسفالیت یا مننژیت باشد. بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و یا اگر در معرض سردرد هستید نیز با خدمات اضطراری تماس بگیرید:

 •  به سختی دیدن، راه رفتن و حرف زدن
 • گرفتگی گردن
 • تهوع و استفراغ
 • تب بالا (۱۰۲-۱۰۴)
 • غش
 • دشواری استفاده از یک سمت بدن
 • احساس ضعف شدید، بی حسی یا فلج
 • اگر دچار سردرد مکرر یا شدید هستید، داروهای شما کار نمی کند یا نمی توانید به طور طبیعی رفتار کنید. پزشک خود را ببینید،

۴- کافئین را با دقت مصرف کنید – این می تواند یک شمشیر دو طرفه باشد

میگرن

اگرچه کافئین (که در بعضی از داروهای مسکن به کار رفته است) می تواند در ابتدا به سردرد کمک کند، بلکه می تواند منجر به سردردهای بیشتر در طول زمان شود و یا باعث افزایش وابستگی به کافئین شود. در طول حملات سردرد، آدنوزین در جریان خون افزایش می یابد. کافئین با مسدود کردن گیرنده های آدنوزین کمک می کند.

 • درمان سردرد با کافئین  را به بیش از دو بار در هفته نرسانید.  بیشتر از این مقدار  بدن شما ممکن است به کافئین وابسته شود،  به خصوص در افراد مبتلا به میگرن. اگر شما یک نوشیدنی سنگین کافئین بنوشید (بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز و یا حدود ۲ فنجان قهوه) و ناگهان آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سردرد تبدیل به یک عارضه جانبیمی شود.این به این دلیل است که استفاده روزانه از کافئین عروق خونی مغزی شما را منبسط می کند. هنگامی که کافئین خارج می شود، این رگ های خونی منقبض شده و منجر به سردرد می شوند.  مصرف کافئین بیش از حدمنجر به سردرد می شود یاد بگیرید به طور آهسته و مستمر کافئین را از برنامه خود حذف کنید.
 • اگر سردردهای مکرر دارید، از کافئین هر زمان که ممکن باشد اجتناب کنید.

۵- مقدار زیادی آب بنوشید

سردرد میگرنی

از دست دادن آب بدن می تواند منجر به سردرد شود، به ویژه اگر اخیرا استفراغ داشته اید و یا مبتلا به سرگیجه هستید. به محض اینکه سرتان شروع تیر کشیدن میکند، یک لیوان آب کامل بنوشید و سعی کنید در طول روز نوشیدنی های کوچک بخورید. شما ممکن است به تدریج احساس تسکین درد را متوجه شوید.

 • مردان، حداقل ۱۳ فنجان (۳ لیتر) آب در روز و زنان، حداقل ۹ فنجان (۲.۲ لیتر) آب در روز بنوشند. اگر ورزش می کنید، در محیط گرم یا مرطوب زندگی می کنید، اگر بیماری دارید که باعث استفراغ یا اسهال می شود یا شیردهی می کنید، باید بیشتر آب بنوشید. راه دیگر محاسبه نیازهای روزانه خود به آب از طریق وزن است؛ هر روز باید سعی کنید ۰.۵ تا ۱ اونس آب برای هر پوند وزن داشته باشید.
 • اگر در معرض سردرد هستید، آب خیلی سرد ننوشید. آب سرد یا یخ زده می تواند باعث ایجاد میگرن در برخی افراد شود، به ویژه اگر در معرض سردردهای میگرنی قرار داشته باشید. آب دمای اتاق گزینه بهتری است.

۶- یک مکان آرام و تاریک برای استراحت ​​پیدا کنید

انواع سردرد

اگر می توانید، سعی کنید به مدت ۳۰ دقیقه دراز بکشید و استراحت کنید. پرده ها را بکشید، چراغ ها را خاموش کنید، و روی تنفس خود تمرکز کنید. این کاهش حسی می تواند به شما در آرامش و بهبود  کمک کند.

 • صلح مطلق و آرامش بخواهید. اگر شما مجبور به استراحت در کنار افراد دیگر هستید، توضیح دهید که سردرد دارید و از آنها بخواهید که سعی کنند آرام باشند و شما را اذیت نکنند. درخواست همکاری می تواند به شما در جلوگیری از اذیت و آزار بعدی کمک کند. اگر دوست دارید، کمی بخوابید یا چرت بزنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تخت یا صندلی شما راحت است و سر خود را در موقعیتی قرار دهید که تنش به گردن شما وارد نکند. اگر یک طرف گردن شما کشیده شده و دیگری فشرده است، موقعیت خود را تنظیم کنید تا سر و گردن شما به طور یکنواخت قرار گیرند.
 • نور را تنظیم کنید.  از نور غیر طبیعی اجتناب کنید، چرا که نور موجب سردرد می شود – حتی برای افراد نابینا .شما می توانید برای جلوگیری از نور از  یک ماسک چشم استفاده کنید.
 • دمای اتاق را تنظیم کنید. برخی افراد فقط می توانند در یک اتاق سرد استراحت کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند یک پتو بزرگ یا یک بخاری داشته باشند. سعی کنید هر شرایطی را که برای شما در طول خواب شبانه مناسب است را فراهم کنید.

۷- تمرین پیشرونده آرامش عضلات را انجام دهید

درمان سردرد

آرامش عضلانی پیشرفته می تواند به کاهش سرد درد کمک کند. تمرین های دیگری برای آرامش هستند، مانند یوگای ملایم یا مدیتیشن، نیز می توانند کمک کنند.

 • در یک موقعیت راحت قرار بگیرید چشمانتان را ببندید و نفس عمیق بکشید.
 • از پیشانی شروع کنید، تمام عضلات را در یک گروه خاص به مدت پنج ثانیه تنش دهید.
 • عضلات را آرام و بر احساس آزادی که در عضلات تجربه می کنید تمرکز کنید.
 • سراغ گروه بعدی عضلات بروید. گروهی از عضلات برای تنش و استراحت شامل: پیشانی، چشم و بینی، لب ها، گونه ها، فک، دست ها، بازوها، شانه، پشت، معده، باسن و باسن، ران، پا و پا.

۸- از کمپرس خنک استفاده کنید

میگرن

یک چیز نرم و سرد بر روی پیشانی و چشم خود قرار داده ، این می تواند به انقباض رگ های خونی ، که باعث التهاب می شود و ممکن است سردرد شما را کاهش دهد کمک کند. این امر به ویژه اگر درد در گیجگاه یا سینوس های شما متمرکز باشد، بسیار کمک می کند.

 • دستمال مرطوب را با آب سرد بشویید و روی پیشانی خود قرار دهید. به محض شروع به احساس گرما، آن را دوباره به آب سرد آغشته کنید.
 • یک کمپرس سنگین آماده کنید. دستمال مرطوب را در یک کیسه ساندویچ پلاستیکی محکم گزاشته و کیسه را به مدت ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید آن را بردارید و روی پیشانی  برای مدت طولانی کمپرس کنید – دستمال مرطوب  سرما  اضافه خواهد داشت و کیسه سرمای مرطوب پوست شما را حفظ خواهد کرد.
 • اگر سردرد شما یک سردرد تنش است، مثلا ناشی از استرس، اضطراب یا درد عضلات، دوش گرم یا کمپرس گرم ممکن است درد را به طور موثرتر از کمپرس سرد کم کند.

۹- صورت و پوست خود را ماساژ دهید

علائم سردرد

به خصوص اگر شما از سردرد تنش رنج می برید، ماساژ می تواند به بهبود گردش خون و تسکین تنش کمک کند، و سردرد را بهبود بخشد. سردرد تنش می تواند به علل مختلفی از جمله یک وضعیت بد و فشردگی عضلات ایجاد شود. اضطراب و افسردگی ممکن است باعث سردرد تنش شوند.

 • انگشت شست خود را روی گیجگاه خود قرار دهید (نقطه نرم بین بالای گوش و گوشه چشم). شست خود را بر روی گیجگاه نگه دارید، محکم فشار دهید و انگشتان خود را در حرکت های کوچک و دایره ای از گیجگاه به مرکز پیشانی حرکت دهید.
 • ماساژ آرام پل بینی شما می تواند به کاهش سینوس و سردرد میگرنی کمک کند.
 • یک ماساژ پوستی انجام دهید. در حمام گرم بروید و زمانی که موهایتان را شامپو زده اید با یک ماساژ پوستی طولانی خودتان را درمان کنید . یا یک روش خشک تر، کمی روغن نارگیل یا ارگن را بر روی انگشتان خود بمالید و به پوست بزنید.

۱۰- گردن و شانه های خود را ماساژ دهید

سردرد

تنش در گردن و شانه ها می تواند باعث سردرد شود. خوشبختانه، هرچند سردردهای تنش شایع ترین نوع سردرد هستند،  از سردرد هایی هستند که ساده تر درمان میشوند.

 • برای ماساژ گردن و شانه های خود، بنشینید و دستان خود را بر روی شانه های خود قرار دهید با انگشتان خود به سمت تیغه شانه فشار دهید.
 • گردن را بیرون بکشید و ریلکس کنید و سر خود را عقب نگه دارید. انگشتان دست خود فشرده کنید تا عضلات شانه خود را فشار دهید. انگشتان دست خود را در حرکات دایره ای کوچک به سمت پایه ی جمجمه خود حرکت دهید.
 • انگشتان خود را پشت سرتان بگذارید.. اجازه دهید سرتان به جلو خم شود، اجازه دهید وزن بازوهایتان به آرامی عضلات گردن و شانه هایتان را کشیده کند.
 • دو توپ تنیس یا راکت پیدا کنید و آنها را در جوراب قرار دهید. در یک سطح صاف دراز بکشید و دو توپ را زیر پایه جمجمه خود قرار دهید و آرام باشید. در ابتدا ممکن است احساس تنش سینوسی یا کمی احساس ناراحتی داشته باشید اما از بین خواهد رفت. این روش خصوصا برای سردرد سینوسی مفید است.

۱۱- تمرینات گردن انجام دهید

سردرد

کشش و تقویت عضلات گردن شما می تواند به رفع سردرد مزمن کمک کند، اما ممکن است در لحظه نیز به خوبی کمک کنند. در اینجا یک روش ساده برای کشیدن عضلات گردن شما وجود دارد:

 • به ارامی چانه را بدون تکان دادن شانه ها به سینه خود نزدیک کنید. شما باید کشش در پشت گردن خودا احساس کنید. سر خود را به حالت درست برگردانید.
 • به آرامی سر خود را به سمت یک طرف بچرخانید. برای ۱۵-۳۰ ثانیه نگه دارید به رو به رو برگردید، سپس تکرار کنید، به جهت دیگر بچرخید ، به رو به رو برگردید.
 • به آرامی سر خود را پایین بیاورید تا گوش شما نزدیک شانه شود (اما شانه را بلند نکنید). برای ۱۵-۳۰ ثانیه نگه دارید سر خود را به سمت راست برگردانید، سپس گوش خود را به سمت شانه پایین بیاورید و برای ۱۵-۳۰ ثانیه نگه دارید.
 • به نقطه ی دارای درد کشش ندهید . تمرینات را در صورت لزوم تکرار کنید.

۱۲- از تکنیک های طب تنشی استفاده کنید

انواع سردرد

طب تنشی ممکن است به شما کمک کند تا تنش و سردرد را کاهش دهید، به خصوص اگر سردرد شما ناشی از تنش عضلانی یا استرس است. تحریک نقطه طب تنشی در گردن، شانه و دست می تواند به کاهش سردرد کمک کند.

 • استخوان ماستوئید درست در پشت گوش خود را ماساژ  دهید و از شیار طبیعی گردن تا  جایی که ماهیچه ها به جمجمه می رسند، را دنبال کنید. فشاری بسیار قوی را برای ۴-۵ ثانیه انجام دهید در حالی که  نفس عمیق می کشید.
 • نقطه ای در عضلات شانه خود در حدود بین نیمه گردن و لبه شانه خود پیدا کنید. با استفاده از دست مخالف (دست راست بر روی شانه سمت چپ، دست چپ بر روی شانه راست)، عضله شانه را با انگشتان دست و انگشت شست بگیرید. از انگشت اشاره خود برای فشار قوی به مدت ۴-۵ ثانیه استفاده کنید.
 • بخش نرم دست خود ، بین انگشت اشاره و انگشت شست را به مدت  ۴-۵  ثانیه ماساژ دهید. فشاری قوی و دایره ای را اعمال کنید. با این حال، در دوران بارداری باید از این امر اجتناب کرد زیرا ممکن است کار تنش زایی باشد.
 • شما همچنین می توانید توپ های پینگ پونز را در یک جوراب قرار دهید و به صندلی (یا صندلی ماشین) تکیه دهید، توپ را بین صندلی و پشتتان قرار دهید تا نقاط تنش را فعال کند.

۱۳- تمرینات آرام سازی انجام دهید

سردرد شدید

مردم در سرتاسر جهان از انواع ترفندها برای رهایی خود از درد استفاده می کنند. اگر شما در معرض سردرد هستید، نگران یادگیری چیز جدید نباشید – به مکانی بسیار راحت بروید. برخی از گزینه های مطلوب عبارتند از:

 • مراقبه
 • نماز و دعا
 • تنفس عمیق
 • تجسم
 • گوش دادن به تپش
 • سعی کنید فقط آرام باشید اگر می توانید بخوابید، این میتواند به شما کمک کند.

۱۴- از تمرینات تنفسی استفاده کنید

سردرد پشت سر

گاهی اوقات تنفس می تواند یک درمان باشد.  واضح به نظر می رسد ، زیرا تنفس چیزی است که ما انجام می دهیم، اما آرامش و تنفس عمیق می تواند چیزی باشد که شما بر آن تمرکز کنید. تنفس عمیق و منظم می تواند تنش را از بین ببرد و در عرض چند دقیقه تنش و سردرد  شما را ارام کند.

 • یک جای خنک، تاریک و آرام پیدا کنید.
 • خودتان را ریلکس کنید: راحت بنشینید و یا دراز بکشید و لباسهای تنگ را درآورید.
 • به آرامی از طریق بینی نفس بکشید. شما باید شکم خود را باد کنید تا ریه های خود را باز هوا پر کنید۲-۳ ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی از دهان خود بیرون  دهید تا ریه ها  خالی شوند.

از داروهای طبیعی استفاده کنید

۱- از داروهای طبیعی با احتیاط استفاده کنید

میگرن

برخی از درمان های طبیعی وجود دارد که ممکن است برای درمان سردرد شما مفید باشند. همانطور که می دانید با هر گونه درمان طبیعی، همیشه عوارض جانبی و احتمال آلرژی وجود دارد ، و همچنین همیشه که نباید از دارو (از جمله در دوران بارداری، اگر شما در حال حاضر بیمار باشید، و غیره) استفاده کنید. توجه داشته باشید که دارو های طبیعی اغلب با تحقیقات علمی و یا تایید شده توسط FDA یا سایر سازمان های صدور مجوز حمایت نمی شوند.

۲- داروهای گیاهی را امتحان کنید

سردرد و تهوع

به دنبال مکمل های گیاهی استاندارد باشید که حاوی مقدار مشخصی از ماده فعال در هر دوز است. چندین دارو گیاهی با ارزش برای خلاص شدن از سردرد وجود دارند.با این حال، توجه داشته باشید که پشتیبانی علمی یا مطالعات گسترده ای در مورد اثربخشی بسیاری از این مکمل ها متفاوت است. هر دارو را  با احتیاط استفاده کنید و  اگر عوارض جانبی ناخوشایندی  داشتید بلافاصله مصرف دارو را متوقف کنید.

 • باتر بور .مطالعات نشان می دهد که Butterbur می تواند فرکانس میگرن را کاهش دهد. مصرف دو کپسول ۲۵ میلی گرم در روز به مدت ۱۲ هفته میتواند تا ۶۰٪ میگرن را کاهش دهد. از گیاهان  butterbur بطور مستقیم  استفاده نکنید، زیرا حاوی عناصر سمی هستند که هنگام استفاده از کپسول آزاد  می شوند.
 • زنجبیل. زنجبیل علاوه بر درمان سردرد، می تواند به درمان تهوع و استفراغ که عوارض شایع سردرد شدید هستندکمک کند. آکادمی مغز و اعصاب آمریکایی پی بردند که مکمل های متمرکز زنجبیل در کاهش درد ناشی از سردرد نسبت به داروها موثرترند.
 • گشنیز. دانه های گشنیز را می توان برای کاهش تنش هایی که موجب سردرد می شوند، استفاده کرد. دانه ها می توانند جویدن شوند ،در غذا یا چای استفاده و یا به صورت عصاره خوراکی مصرف شوند.
 • Feverfew را می توان در قالب کپسول یا قرص، به عنوان چای یا حتی در ساندویچ مصرف کرد (مراقب باشید، طعم آن تلخ است). شواهد مختلفی برای حمایت از اثربخشی feverfew وجود دارد، اما برای قرنها نسبت به آن تاکید شد، بنابراین تلاش با ارزشی بوده است. هیچ عوارض جانبی جدی وجود ندارد، اگرچه ممکن است منجر به درد زبان، زخم دهان، تهوع، مشکلات گوارشی و نفخ شود.  تب طولانی مدت ، می تواند خواب را مختل کند و در واقع موجب سردرد شود.
 • درخت بید. بید در قرص های ۳۰۰ میلی گرم استفاده می شود و ممکن است با مصرف دو بار در روز ، میگرن را کاهش دهد.
 • چای: یک فنجان چای گل مشتاق، رزماری یا اسطوخودوس ممکن است سردرد را کاهش دهد. چای نعناع یا بابونه نیز میتوانند به شما کمک کنن.

۳- از آروماتراپی استفاده کنید

سردرد میگرنی

آماده سازی آروماتراپی بطور قابل توجهی متفاوت است، اما بعضی از روغن های ضروری رایج برای درمان سردرد شامل اسطوخودوس، میرانام شیرین و بابونه می باشند. برای ماساژ گردن، در حمام یا برای استنشاق از آن استفاده کنید.

 • برای تسکین درد و تیر کشیدن: پنج قطره روغن رزماری، پنج قطره روغن جوز هندی، ۵ قطره روغن اسطوخودوس در روغن حلال مانند روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید. بر روی گردن و قسمت بالای پشت ماساژ دهید.

۴- از داروهای مبتنی بر مواد غذایی استفاده کنید

علت سردرد

کمبود غذا باعث سردرد می شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که اخیرا چیزی خورده اید. بعضی از غذاها و نوشیدنی ها همچنین ممکن است منجر به سردرد شوند (شراب قرمز،  MSG و شکلاتها معمولا مسبب سردردند). مواظب آنچه میخورید باشید و غذاهایی را که مرتبا سردرد ایجاد میکنند مصرف نکنید. شما همچنین با خوردن غذاهای خاص میتوانید قادر  به درمان سردرد خود باشید.

 • بادام بخورید. بادام حاوی منیزیم است که میتواند باعث ارامش رگهای خونی و کاهش سردرد شود. دیگر مواد غذایی غنی از منیزیم مانند موز، آجیل و آوکادو نیز می توانند کمک کنند.
 • غذاهای گرم و تند بخورید. اثربخشی غذاهای تند بر سردرد بستگی به فرد و نوع سردرد دارد. با این حال، اگر سردرد سینوسی دارید، غذاهای تند ممکن است سبب کاهش شدت آن شود و به شما اجازه می دهد که بهتر نفس بکشید، که می تواند سردرد را کاهش دهد.
 • اسفناج را امتحان کنید. اسفناج غذایی با تراکم زیاد مواد مغذی است و دارای مزایای سلامتی  بالقوه ای ست. این میتواند به کاهش فشار خون کمک کند و سردرد های مرتبط با خستگی را از بین ببرد. به جای کاهو از اسفناج تازه در سالاد یا ساندویچ.
 • یک فنجان نوشیدنی کافئین دار بنوشید. کافئین عروق خونی را منقبض کرده که می تواند سر درد را کاهش دهد.  کافئین بیش از حد ممکن است در بعضی افراد باعث ایجاد میگرن شود، بنابراین به جای قهوه، می توانید چای را که کافئین کمتری دارد بخورید.

جلوگیری از سردرد با اصلاح شیوه زندگی

۱- زیاد بخوابید

رفع سردرد

داشتن “بهداشت خواب” خوب – داشتن خواب زیاد و با کیفیت – می تواند به شما در داشتن احساس راحتی و کاهش موارد سردرد کمک کند. بزرگسالان باید هر شب حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشند. اگر مشکل خواب دارید، برخی از تکنیک های زیر را امتحان کنید:

 • زمان استفاده از صفحات نمایش مانند تلویزیون و… قبل از خواب را محدود کنید.
 • فقط از تختخواب خود برای خواب استفاده کنید
 • مصرف کافئین را به قسمت دیگری از روز منتقل کنید
 • قبل از امادگی برای رفتن به تخت خواب نور را کاهش دهید و به خود زمان “ارام شدن” دهید.

۲- کمتر در معرض عطرها باشید

میگرن

اگرچه عطر و محصولات معطر مانند صابون ها و لوسیون ها شما بوی خوبی دارند، می توانند باعث سردرد شما شوند. سعی کنید سراغ محصولات غیرمعطر بروید و از کسانی که به مدت طولانی در مجاورت این محصولات هستند بخواهید که همین کار را انجام دهند. خوشبو کننده های هوا را از فضای زندگی یا فضای کار خود دور کنید .

۳- رژیم خود را تغییر دهید

درمان سردرد

اگر چه این موضوع سردرد شما را از بین نمی برد، تغییرات غذایی در بلندمدت می تواند به طور بالقوه منبع سردرد آینده شما را از بین ببرند. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

 • هر گونه آلرژی غذایی خاص را پیدا کنید و این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • مصرف کافئین را کاهش دهید. کافئین می تواند باعث سردرد شود. ترک ناگهانی کافئین، احتمالا منجر به سردردهای دوره ای می شوند، اما هنگامی که طی یک دوره ترک شوند، متوجه تفاوت های مثبت خواهید شد.
 • شما باید درمورد اجتناب و یا حداقل کردن مواد غذایی مسبب سردرد هشیار باشید، به خصوص آنهایی که حاوی MSG، نیترات و نیترات (گوشت خالص)، تیرامین (پنیر قدیمی، شراب، آبجو و گوشت فراوری شده)، سولفیت (میوه های خشک، آبمیوه ها و شراب) و سالیسیلات ها (چای، سرکه و بعضی از میوه ها) هستند.

۴- مشکلات اسکلتی عضلانی را درمان کنید

اگر پشت یا گردن شما ناهنجار باشد، یا از وضعیت بد و تنش عضلانی رنج می برید، مهم است که این منبع درد را برطرف کنید. در حالی که شما می توانید سعی کنید مشکلات اسکلتی عضلانی خود را از طریق ورزش هایی مانند کشش، یوگا، و یا Pilates بهبود دهید، معمولا مهم است که یک متخصص مانند فیزیوتراپیست یا یک ارزیابی و درمان وضعیت را شروع کند.

۵- یوگا کار کنید

سردرد شدید

یوگا با هدف کاهش تنش می تواند سردرد را کاهش دهد یا به حداقل برساند و مانع از بازگشت دوباره آن شود. بهترین تمرینات یوگا  یا آرامش بخشیدن به گردن است.

۶- محل کار ارگونومی مناسب فراهم کنید

قرص سردرد

طرز نشستن پشت میز و استفاده از رایانه ممکن است موجب سردرد شود. مطمئن شوید که همه چیز در ارتفاع و فاصله مناسب از  شما است.

 • مطمئن شوید که هنگام کار کردن گردن خود را در حالت طبیعی نگه میدارید. هنگام استفاده از رایانه ها و سایر دستگاه های دیجیتال ما اغلب دولا می شویم و گردن ما را از تراز خارج میشود. اگر گردن خود را معمولا به سمت جلو خم میکنید، کامپیوتر خود را حرکت دهید تا بتوانید در حین کار به طور مستقیم به آن نگاه کنید.
 • از کار و استفاده از کامپیوتر به صورت تمام وقت بپرهیزید. چشمان خود را با نگاه به فاصله های مختلف برای چند دقیقه در هر ساعت و انجام برخی از کشش های اولیه بدن تمرین دهید.

۷- متخصصین بهداشت زیادی را ببینید

علایم سردرد

بسیاری از مسائل بهداشتی می تواند باعث سردرد شود، بنابراین اگر سردرد برای شما تبدیل به مشکل شده است، دیدن متخصصان برای حل دیگر مشکلات می تواند به کاهش سردرد شما کمک کند .

 • دندانپزشک خود را ببینید: اگر دندان هایتان را فشار میدهید یا ناهماهنگی فک، پوسیدگی دندان، آبسه یا دارید، می توانند یک منجر به سردرد شوند.
 • چشم پزشک خود را ببینید: اگر شما نیاز به عینک داشته باشید، اما تشخیص داده نشده ، میتواند باعث سردرد غیر ضروری شود.
 • متخصص گوش،حلق و بینی را ملاقات کنید: اگر عفونت ، سوراخ کردن گوش یا مشکلات دیگر گوش، بینی و گلو را درمان نکنید، میتواند باعث سردرد شود.

۸- آرام باشید

حالت تهوع و سردرد

اگر شما عصبانی، تحریک پذیر، ناامید و غیره هستید، ممکن است تنش عضلانی روزانه را به نقطه ای برسانید که غیر قابل کنترل شده و منجر به سردرد شوند. اضطراب، استرس و افسردگی نیز می توانند باعث سردرد شوند. مشاوران حرفه ای یا روانشناسان را برای پیدا کردن برخی روشهای پر ثمر برای مدیریت احساسات خود، و تسلط بر زندگی خود پیدا کنید.

 • اگر فک خود را فشار میدهید یا دندان هایتان را می سایید، تلاش کنید که صورت خود را آرام کنید. برای کاهش فشار صورت تلاش کنید.
 • تمرینات آرامش را قبل از وقوع رویدادهای تنش زا مثل امتحانات، ازدواج، تست رانندگی و غیره انجام دهید.

۹- سردرد های خود را ثبت کنید

انواع سردرد

این به شما کمک خواهد کرد که الگوهای ابتلا به سردرد را شناسایی کنید، مثلا پس از یک دوره استرس زای شدید در محل کار، پس از مشکلات ارتباطی، پس از خوردن غذاهای خاص، شروع پریود، و غیره. وقتی می دانید چه چیزی سردرد شما را تحریک می کند، می توانید قبل از اینکه شروع شود آن را متوقف کنید.

 • این اطلاعات همچنین اگر سردرد مکرر دارید می تواند برای شما بسیار مفید باشند. برنامه سردرد را همراه خود به دکتر ببرید.

۱۰- سیگار را ترک کنید

عکس سردرد

اگر سیگاری هستید، میتواند سردرد شما را تشدید کند. دود سیگار شامل موادی است که منجر به سردرد می شوند، مانند مونوکسید کربن .سیگار همچنین حاوی موادی مانند نیکوتین است که رگ های خونی را منقبض می کند و موجب سردرد می شود و همچنین کبد را از پروسه درمان سردرد را باز میدارد. ترک سیگار می تواند به شما در کاهش سردرد کمک کند، به خصوص اگر شما “سردرد خوشه ای” دارید یا سردردهایی که در تمام طول روز در چرخه های شدید رخ می دهند. مطالعات نشان داده است که افرادی که مصرف دخانیات خود را کاهش داده اند نیز موجب کاهش مداوم سردرد شده اند.

 • سردرد همچنین می تواند با در معرض دود قرار گرفتن ، به ویژه اگر حساسیت به دود یا آلرژی  دارید ایجاد شود. اگر سیگار نمی کشید اما اغلب در مناطقی هستید که دود سیگار در آن بسیار وجود دارد ، ممکن است سردرد را تجربه کنید.

توسط نوع سردرد از آن جلوگیری کنید

۱- نوع سردردی که تجربه می کنید را شناسایی کنید

سردرد پیشانی

اکثر سر درد ها تنش زا و یا تحت تاثیر شیوه زندگی هستند ، حتی اگر آنها دردناک باشند و شما را از انجام وظایف خود باز میدارند، مضر نیستند . اگر شما سردردهای مکرر ، سردرد شدید، سردردی که به داروهای مسکن پاسخ نمی دهد یا سردردی که با علائم دیگر همراه است، دارید، برای بررسی فوری و تشخیص مناسب با پزشک یا متخصص بهداشت مشورت کنید. احتمال علل مختلفی وجود دارد ، به همین دلیل اگر مشکل سردرد شما حل نشده باشد، به دنبال درمان بیشتر باشید.

۲- از سردرد تنش با کاهش استرس جلوگیری کنید

دلیل سردرد

سردرد تنش شایع ترین نوع سردرد است. معمولا مثل سردرد های دیگر دردناک نیست، اما ممکن است به مدت چند ساعت یا حتی چند روز ادامه داشته باشند. سردرد تنش در نتیجه انقباض ماهیچه ای شکل می گیرد و معمولا درد مثل یک نوار در پشت چشم و در پیشانی احساس می شود. اگر منشا در دسترس نباشد  سردرد ممکن است خسته کننده و یا مکرر باشد، می تواند احساس ناخوشایندی داشته باشد، به خصوص اگر مبتلا به اضطراب یا افسردگی نیز باشید. این نوع سردرد  به داروهای مسکن، استراحت و کاهش استرس دارد پاسخگوست.

 • ماساژ، طب سوزنی، یوگا، و آرامش راه خوبی برای جلوگیری از سردرد تنش هستند.
 • گفتار درمانی، جایی که شما برای اضطراب و استرس خود با یک روان کارو بهداشت حرفه ای کار می کنید،این امر می تواند به جلوگیری و کاهش سردرد تنش کمک کند.

۳- از سردرد میگرنی با ورزش جلوگیری کنید

سردرد میگرنی

میگرن ممکن است به طور ژنتیکی مرتبط باشد، اگر چه محققان دقیقا نمیدانند چه چیزی باعث میگرن می شود. میگرن باعث تهوع و استفراغ می شود. گاهی اوقات مشکلات بصری – به نام “اورا” – مانند دیدن ستاره ها، سوسو زدن اشیاء، و حتی از دست دادن بینایی وجود دارد. بعضی از میگرن ها باعث بیحالی یا ضعف می شوند. میگرن می تواند ناشی از واکنش به مواد غذایی، عوامل استرس زا، تغییرات هورمونی، تصادفات، داروها یا سایر عوامل ناشناخته باشد. میگرن نیاز به مراقبت ویژه پزشکی دارد. اگر شما اغلب آن را تجربه می کنید، به دکتر مراجعه کنید.

 • ورزش منظم، به ویژه ورزش هوازی، می تواند به شما در جلوگیری از سردرد میگرنی یا کاهش تنش بدن کمک کند. چاقی همچنین می تواند یک عامل میگرن باشد، بنابراین ورزش  می تواند به جلوگیری از میگرن کمک کند تا شما در  وزن سالم باقی بمانید.
 • قبل از تمرین به ارامی گرم کنید. تنش شدید و یا ناگهانی فیزیکی بدون گرم کردن تدریجی می تواند باعث میگرن شود. حتی فعالیت جنسی زودرس می تواند میگرن  بسیار حساسی را ایجاد کند.
 • افزایش مصرف آب و یک رژیم متعادل می تواند برای سردرد میگرنی مفید باشد.

۴- سردرد خوشه ای را با اجتناب از الکل و نیکوتین مدیریت کنید

دلیل سردرد

محققان دقیقا نمی دانند که چه چیزی موجب سردردهای خوشه ای می شود، بنابراین نمی توانید از شروع سردرد خوشه ای جلوگیری کنید. سردرد خوشه ای یکی از دردناک ترین سردرد هاست که درد شدید در اطراف ناحیه چشم شما (معمولا در یک طرف سر شما) است. آنها همچنین می توانند شامل افتادگی پلک ها، ترشحات بینی و چشم های اشک دار باشند. اگر این نوع سردرد دارید، آن را جدی بگیرید و برای مشاوره و درمان خود به پزشک  مراجعه کنید. برخی از داروها و درمان هایی که می توانند علائم را کاهش دهند وجود دارند.

 • اجتناب از الکل و نیکوتین می تواند به کاهش خطر ابتلا به سردردهای خوشه ای آینده کمک کند، اگرچه ممکن است هنگام سردرد خوشه ای تاثیری بر درد شما نداشته باشند.
 • اکسیژن درمانی، جایی که شما از طریق ماسک تنفس می کنید، برای سردردهای خوشه ای مفید است.
 • مطالعات نشان داده اند که مصرف ۱۰ میلیگرم ملاتونین قبل از خواب ممکن است موجب کاهش شروع سردرد خوشه ای شود.  میتواند به این دلیل باشد که سردرد خوشه ای زمانی رخ می دهد که چرخه خواب شما مختل شود.

۵- از مصرف بیش از حد دارو (MOH) با نظارت بر استفاده از مسکن خود خودداری کنید

داروی سردرد

مصرف بیش از حد دارو برای درمان سردرد (MOH) یا سردرد ناگهانی، علائم مصرف طولانی مدت داروهای تسکین درد (معمولا برای سردرد تنش) هستند. سردرد MOH قابل درمان است. در اغلب موارد، فقط مصرف دارو را متوقف کنید و سردرد خود را در عرض چند روز درمان کنید. علائم سردرد MOH اغلب شبیه به سردرد تنش است.

 • استفاده از داروهای مسکن برای بیش از ۲ تا ۳ روز در هفته را متوقف کنید. اگر علائم شما به اندازه کافی شدید باشد تا داروهای زیاد مصرف کنید، به پزشک مراجعه کنید.
 • بیش از ۱۵ روز در هر ماه از داروهای مسکن استفاده نکنید.
 • از داروهای مسکن که حاوی مواد مخدر هستند (کدئین، مورفین، هیدروکودون و غیره) یا بوتالایتال Fioricet )، Ezol، Phrenilin و غیره) اجتناب کنید .

۶- از سردردهای سرماخوردگی با نوشیدن آب آشامیدنی جلوگیری کنید

علت های سردرد

سردرد ناشی از سرماخوردگی بسیار رایج هستند ، و تخمین زده می شود که در سالیان متمادی در آمریکا ۱۴۸ میلیارد دلار بهره وری از دست رفته است (با دوری از بیماران مبتلا به سرماخوردگی یا اینکه به خاطر این بیماری کار خود را بد انجام داده اند) . علائم شامل درد خفیف، حالت تهوع و احساس خستگی عمومی است. تنها راه تضمین شده برای جلوگیری از سردرد سرماخوردگی مصرف نکردن الکل است، اما با مصرف زیاد آب می توانید به درد سردرد ناشی از الکل در روز بعد کمک بگیرید.

 •   یک قاعده خوب این است که چهار برابر آب (یا سایر مایعات غیر الکلی و غیر کافئین) بنوشید زیرا شما الکل مصرف می کنید. از آنجا که بسیاری از کوکتل ها حاوی بین ۱-۲ اونس مشروب هستند، شما باید یک لیوان آب کامل و بزرگ به ازای هر نوشیدنی الکلی مصرف کنید.
 • دیگر مایعات، از جمله نوشیدنی های ورزشی یا حتی سوپ، نیز می توانند مفید باشند. از الکل (به وضوح) و نوشیدنی های حاوی کافئین اجتناب کنید . الکل و کافئین هر دو آب بدن شما را دفع می کنند.

۷- از سردرد ناشی از آلرژی یا غذا با شناخت خصوصیات خود اجتناب کنید

سردرد در بارداری

آلرژی و حساسیت می تواند باعث سردرد شدید و زننده شود که اغلب شامل آبریزش بینی، چشم های اشک دار و احساس خارش یا سوزش و سردرد است. برخی از آلرژی های فصلی مانند آلرژی گرده می توانند با آنتی هیستامین ها درمان شوند. شما همچنین ممکن است آلرژی یا حساسیت غذایی داشته باشید که منجر به سردرد می شود. در صورت داشتن سردرد مکرر همراه با علائمی مانند خارش یا چشم های اشک دار، یک آزمایش پوستی آلرژی توسط پزشک متخصص انجام دهید. این آزمایش ها (با خیال راحت!)   انواع مختلف عوامل آلرژی را به شما نشان می دهد و می توانید تعیین کنید که سردرد شما بعلت چه مواردی است که در معرض آن قرار گرفته اید.

 • MSG گاهی اوقات باعث سردرد می شود. کسی که دارای حساسیت MSG باشد نیز ممکن است التهاب صورت، درد قفسه سینه، احساس سوزش بدن، گردن و شانه ها و سر و گردن را تجربه کند. نیتریت و نیترات در گوشت نیز می تواند سردرد متعادل ​​یا شدید ایجاد کند.
 • اگر بستنی یا نوشیدنی سرد را خیلی سریع میخورید، می تواند منجر به “انجماد مغزی” موقت یا “سردرد بستنی”  شود که شدید است اما سریع برطرف می شود.

۸- از سردرد های دیگر با تغییر روش مراقبت شخصی از خود جلوگیری کنید

سردرد

گاهی اوقات سردرددر اثر گرسنگی، انقباض گردن یا عضلات پشت و حتی چیزهایی مانند پوشاندن موهای خود با سبک خاص (مانند یک تسمه یا تسمه یا تسمه ای که تنش را پشت گوش خود قرار می دهد) ایجاد می شود. این سردرد احتمالا نشانه های مشابه به سردرد تنش دارد. دادن تغییرات جزئی در روزمره خود، مانند فراهم کردن یک محل کار مناسب و ارگونومی، و یا بستن موهای خود به حالت دم اسبی و خرگوشی محکم، می تواند به جلوگیری از این سردرد کمک کند.

 • غذا خوردن طبق یک برنامه منظم نیز می تواند به جلوگیری از سردرد روزمره کمک کند. اگر طبق برنامه و منظم غذا نخورید ، قند خون شما کاهش می یابد و این می تواندمنجر به سردرد شدید و تهوع شود. اجتناب از غذاهای فرآوری شده ، میتواند به کاهش سردرد شما کمک کند و به طور کلی احساس خوبی به شما بدهند.
 • اطمینان حاصل کنید که یک برنامه منظم خواب را دنبال می کنید و هر شب حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب داشته باشید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید