علت و درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا

ناخن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.89K

ناخن فرورفته در انگشت پا یکی از وضعیت های دردناک است که به وسیله ی عضو کوچکی از بدنتان رخ میدهد. ناخن های فرورفته هنگامی که لبه ی ناخنتان رشد کرده و بخش نرم پوستتان را شکاف داده رخ میدهد. اطراف انگشت پا که سبب درد تورم و قرمزی و گاهی اوقات عفونت میگردد. این ناخن ها در قسمت داخلی یا خارجی نرم پوستتان ممکن است رشد کنند.

علائم ناخن درون رو را بشناسید

۱- فرق بین ناخن فرورفته و قارچ انگشتان پا را بشناسیم

ناخن زیبا

ناخن فرورفته هم چنین به نام onychocryptosis شناخته میشود و به علت کوبیدن انگشت پا به جایی یا پوشیدن جوراب یا کفش خیلی تنگ و یا چیدن ناصحیح ناخن هاایجاد میگردد.این عارضه در اثر بیماری های قارچی دیگری به نام onychomycosis ایجاد میگردد که سبب رشد غیرطبیعی ناخن و فرورفتن آنها در گوشت خواهند شد.

 • اگرچه قارچ پا همانند پای ورزشکاران (عفونت های قارچی) سبب بی رنگ و رو شدن ناخن پا میشود.ناخن شما ممکن است به صورت سوراخ با خال های سفید باشد یا یک ماده زرد رنگ زیر ناخن پایتان مشاهده شود یا ناخنتان به رنگ سفید و بدشکل پدیدار شود.
 • دیگر شرایطی که سبب بدشکلی پاها میشود بیماری اگزما یا پسوریازیس بر روی ناخنتان است.اگر مشکلات پوستی دارید ناخنتان ممکن است دچار پوسته پوسته شدگی یا شکنندگی شود و یا ضخیم و موج دار به نظر برسد.دکترتان ممکن است از شما تستی جهت تشخیص مشکلات پوستی که سبب بدشکلی ناخن هایتان شده بگیرد .
 • اگر ناخنتان سیاه شد،این میتواند به دلیل تروما باشد که چیزی سنگینی روی پایتان افتاده. اما میتواند به دلیل ملانوم یا سرطان هم باشد.اگر ناخنتان بدون هیچ دلیلی سیاه و عفونی شد حتما باید به دکتر مراجعه کنید.

۲- به طور دقیق به انگشتانتان نگاه کنید

ناخن

وجود هرگونه قرمزی یا تورم در اطراف ناخن انگشتتان را سریعا تشخیص دهید.شما ممکن است شاهد مایع های خشکیده زرد رنگ در اطراف ناخنتان باشید که این یکی از اولین نشانه های عفونت و التهاب است.این یکی از پاسخ های بدن در مقابله با تحریک و تورم انگشت پایتان است.

۳- انگشت پایتان را معاینه کنید

ناخن

شما ممکن است ملاحظه کنید که پوست گوشه ی انگشت پایتان نسبت به نقاط دیگرسخت تر است.ناخن پایتان ممکن است در گوشتتان فرو رفته باشد یا اصلا در گوشتتان ناپدید شده باشد.

 • ممکن است تورم و قرمزی وهم چنین دردهای شدید در اطراف ناحیه انگشت پایتان مشاهده گردد .
 • اگر ترشح زرد رنگ از ناخنتان دیدید ناخنتان ممکن است در آن ناحیه سفت و خشن شده باشد.

۴- به دنبال نشانه های عفونت باشید

ناخن پا

ناخن های فرورفته در پوست ممکن است تا زمان بروزعفونت بدتر شوند و یا ممکن است بخواهید ناخن فرورفته را در منزل درمان کنید این کار سبب عفونت انگشتتان خواهد شد. وجود عفونت را با استفاده از علائم زیر میتوان تشخیص داد:

 • انگشت پا دردناک ،متورم و حساس شده باشد.
 • در زیر ناخن انگشتتان ترشحات زرد رنگ مشاهده کردید.
 • پوست یا ناخنتان در هنگام لمس بسیار گرم باشد.
 • قرمزی که به سرعت رشد کرده و شروع به پراکنده شدن در نقاط دیگر انگشتانتان کند.

۵- اگر ناخنتان عفونت کرد تحت درمان های پزشکی قرار بگیرید

عکس ناخن

اگر شما به عفونت انگشتتان مشکوک هستید و شاهد شرایطی هستید که گردش خون پایتان محدود شده حتما با دکترتان ملاقات کنید.

 • دکترشما ممکن است ناخنتان را بالا بکشد و در زیر ناخن یک تکه پنبه ی استریل قرار دهد تا کم کم ناخن در بیرون از پوست رشد کند .ممکن است شناور کردن انگشتانتان و تعویض پنبه را به طور روزانه تجویز کند تا ناخن تمیز بماند و به درستی رشد کند.
 • دکتر ممکن است قطعه ای از ناخنتان را تحت بی حسی های موضعی جدا کند.اگر دوباره این مشکل به سراغتان بیاید شاید مجبور باشید تحت عمل جراحی بخش کامل ناخنتان را بردارند.

درمان خانگی ناخن های فرورفته

۱- پایتان را در آب گرم بگذارید

ناخن

این کار سبب جلوگیری از عفونت و نرم شدن ناخن فرورفته در گوشتتان خواهد شد.سپس دو قطره روغن درخت چای بر روی انگشتتان بچکانید.

 • بعد از اینکه روغن درخت چای به کل ناخن نفوذ کرد بر روی آن نعناع یا الکل کامفور که سبب کاهش درد و نرم شدن بیشتر ناخن هایتان میگردد بمالید.
 • مقداری بانداژ یا پنبه برای نگه داشتن کامفور و نعناع روی ناخنتان استفاده کنید.

۲- قطعه ی کوچکی از پنبه برای بالا کشیدن ناخنتان استفاده کنید

پا

روز بعد پایتان را به مدت ۲۰ دقیقه همرا با پنبه ی زیر ناخنتان در داخل آب بگذارید.پنبه را به ضخامت نیم اینچ بین انگشتتان بگذارید.

 • با استفاده از دستان تمیز انتهای پنبه را به انگشتتان ببندید و با یک دست پنبه را بگیرید و با دست دیگر ناخنتان را بالا کشیده و پنبه را زیر آن قرار دهید.پنبه باید بین ناخن و پوستتان قرار بگیرد.
 • یادتان باشد که این کار ممکن است دردناک باشد پس همیشه شخصی را به عنوان کمکی در کنارتان داشته باشید تا بتواند در جاگذاری پنبه زیر ناخنتان به شما کمک کند.

۳- هر روز بعد از آبکشی پاهایتان پنبه را تعویض کنید

پا

یادتان باشد که از روغن درخت چای و نعناع و کامفور به صورت پماد برای نرم کردن ناخن و جلوگیری از عفونت در زیر ناخنتان استفاده کنید.شما میتوانید مقداری روغن درخت چای بر روی پنبه تان نیز بگذارید.

 • از فایل های ناخن ،موچین ،ناخن گیر استفاده نکنید چون ممکن است سبب شکستن ناخن یا عفونت و آسیب گردد.
 • جوراب کتانی سفید استفاده کنید و پاهایتان را تمیز نگه دارید.رنگ های موجود در جوراب میتواند وارد ناخن هایتان شود و سبب التهاب شود.

از ایجاد ناخن های فرورفته در گوشت خودداری کنید

۱- از کفش جلوباز استفاده کنید

قارچ ناخن

از کفش های بدون پاشنه یا پاشنه کوتاه استفاده کنید.اگر در محیطی کار میکنید که پاهایتان در معرض آسیب است از کفش های محافظ استفاده کنید.

۲- ناخن هایتان را مستقیم و راست کوتاه کنید

ناخن پا

ناخن هایتان را با حالت انگشتانتان کوتاه نکنید، این کار سبب فرورفتن ناخن در گوشتتان خواهد شد.ناخن هایتان را خیلی کوتاه نکنید و یا آن را خیلی بلند نگه ندارید.

۳- پاهایتان را دو یا سه بار در هفته در آب شناور کنید

ناخن

این کار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم انجام دهید.این کار سبب نرم شدن و انعطاف ناخن هایتان شد.این کار سبب میشود که بالا کشیدن ناخن ها و جداکردن آن از پوستتان خواهد شد و ناخن دیگر درون گوششتان رشد نخواهد کرد.

 • دو قاشق غذاخوری نمک فرنگی را در وان ریخته و پایتان را در داخل آب شناور کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید