رتینوئید چیست؟ و فواید آن برای پوست

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 9.1K

فکر می کنید فقط در فیلم ها و داستان های علمی و تخیلی، ماشین زمان قابل تصور است؟ شاید عجیب باشد اما حقیقتا می توان با یک عنصر مهم جلوی سرعت گذر زمان را گرفت! می خواهم شما را با این عنصر مهم آشنا کنم با نام رتینوئید

آیا اسم رتینوئید به گوشتان خورده؟

رتینوئید (Retinoid) یک نوع ترکیب شیمیایی است که با ویتامین A مرتبط است. این عنصر برای زخم پوستی، جوش و هر عارضه پوستی دیگر مثل دارو عمل می کند.

رتینوئید برای پوست

تاثیر مثبت عنصر رتینوئید را در بینایی، دندان ها و استخوان ها و حتی در سیستم ایمنی به خوبی می توان مشاهده کرد. این ماده لکه ها و چروک های ریز را از بین می برد و به وجود آمدن آنها را تا حد زیادی متوقف می کند.

  • از همه مهم تر نه تنها پوست را شفاف نگه می دارد بلکه از سرطان پوست هم پیشگیری می کند. با استفاده از کرم هایی که حاوی رتینول(از مشتقات رتینوئید)  هستند می توان به تقویت پوست کمک کرد و جلوی بسیاری از بیماری ها و ضایعات پوستی را گرفت. از آنجایی که رتینول نسبت به رتینوئیدهای دیگر کمتر ایجاد حساسیت می کند برای پوست های حساس مناسب تر است.

آیا می توان رتینوئید را در رژیم غذایی گنجاند؟

رتینوئید

رتینوئید یک ترکیب شیمیایی است که آن را به صورت خالص در طبیعت نمی توان یافت اما همان طور که گقته شد این عنصر با ویتامین A ارتباط دارد بنابراین می توان در مواد غذایی حاوی این ویتامین رتینوئید را هم یافت.فهرست زیرمنابعی که ویتامین A در آنها فراوان وجود دارد را نشان می دهد:

  • سبزیجات: هویج، جعفری، کدو، اسفناج خام، کاهو، کلم، چغندر خام، شوید تازه
  • میوه ها: گیلاس، پرتقال، خربزه، موز، هلو، زرد آلو
  • منابع دیگر: فلفل تند، روغن جگر ماهی، جگر و قلوه، پنیر، زرده تخم مرغ، کره تازه

رتینوئید

با آنکه مصرف میوه و سبزیجات میزان ویتامین A را به خوبی تامین می کنند اما اگر به دنبال اثر بیشتر و طولانی مدت هستید رژیم غذایی را در کنار مصرف کرم هایی قرار دهید که رتینوئید در ترکیبات آنها وجود دارد. خواهید دید که سرعت تقویت پوست با مصرف کرم هایی که این عنصر را دارند خیلی بیشتر خواهد شد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید