فواید و آموزش ورزش تای چی چوان

تای چی چوان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2K

تای چی چوان (Taijiquan) هنر رزمی “درونی” یا “نرم” چین باستان است که اغلب به منظور مزایای سلامتی و معنوی آن، تمرین می شود. این هنر غیر رقابتی، ملایم و در کل آهسته است. بر خلاف باور “گنج بدون رنج میسر نمی شود”، یک ساعت تای چی چوان در حقیقت کالری بیشتری از موج سواری و تقریبا بیشتر ورزش های اسکی، می سوزاند؛ بنابراین قطعا یک تمرین واقعی خواهد بود. اما این فقط یکی از ده ها مزیت آن است! با افزایش قدرت، انعظاف، آگاهی بدن و تمرکز ذهنی، تای چی چوان می تواند سلامتی تان را نیز بهبود بخشد.

تکنیک های تای چی چوان

۱- گرم کردن با تنفس مناسب و تمرکز

مانند هنرهای رزمی دیگر، موضوع این نیست که با سرعت و قدرت بتوانید یک تخته چوب را بشکنید یا فردی را در مبارزه شکست بدهید. بخش اعظم آن داشتن عزم راسخی در ذهن تان است. برای پاک کردن ذهن تان، تمرکز بر روی “چی” و استفاده از توان بالقوه تان، باید با تنفس مناسب شروع کنید (که به نوبه خود، متمرکز تان می کند).

 • پاهایتان را به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید، نه بیشتر.
 • دست تان را زیر شکم تان، حدود ۲ اینچ (۵ سانتی متر) زیر ناف تان بگذارید.
 • به آرامی فشارش دهید.
 • از این قسمت شکم تان به آرامی با دماغ تان نفس بکشید (لب ها به نرمی روی یکدیگر باشند). اگر نمی توانید حس کنید که این ناحیه تکان می خورد، کمی بیشتر آن را با دست تان فشار دهید.

۲- روی تمام قسمت های بدن تان یک جا تمرکز کنید

هنگامی که نفس کشیدن به این شکل عادی شد، شروع به آرام کردن همه اعضاء بدن تان به یکباره کنید. با پاهایتان شروع کرده و به جمجمه تان برسید. هر چقدر که می خواهید ریز شوید – حتی می توانید از ناخن های پای تان شروع کنید. متوجه خواهید شد که کششی را بدون آنکه متوجه شوید، نگه داشته اید.

 • اگر شروع به تاب خوردن کردید، در حقیقت بسیار خوب است! این به این معناست که شما در حقیقت ریلکس شده و بدن تان تنشی برای ایجاد تعادل ندارد. اگر این اتفاق افتاد، به آرامی جای پاهایتان را اصلاح کرده یا تمرکز تان را به تعادل تان برگردانید تا اینکه دوباره ثابت شوید.

۳- خودتان را ریشه دار کنید

یکی از معانی تای چی چوان “ریشه دار کردن” است. این کار نسبتا واضح است: تصور کنید که ریشه هایی از زیر پاهایتان در حال رشد کردن هستند. شما بخشی از زمین هستید، هیچ گاه تعادل، تمرکز یا مرکزیت تان را از دست نمی دهید. اندام هایتان مانند شاخه هایی در باد تاب می خورند و هرگز به ترس و دلهره مردد نمی شوند. شما ریشه دار هستید.

 • این موضوع به این معنا نیست که شما یا پاهایتان خشک هستید. دقیقا برعکس آن است. فقط ریشه هایی که زیر شما قرار دارند و قسمتی از شما هستند را تصور کنید، که به شما اجازه حرکت آزادانه می دهند چرا که نمی توانید بیافتید، شکست بخورید و همیشه بخشی از جهان طبیعی خواهید بود.

۴- به چارچوب تان فکر کنید

در تای چی چوان تعدادی فرم هستند که می توانید موقعیت آنها را بگیرید. به طور کلی، هر سبک یک فرم خاص را شامل می شود. در اینجا خلاصه ای از این اصول آورده شده است:

 • سبک چارچوب کوچک: در این سبک (معمولا نسخه های “وو” یا “هاو”) خیلی گسترده نیستند. حرکات کوچکتر هستند و در کل گسترش کمتری وجود دارد. در این سبک، تمرکز روی انرژی داخلی صحیح به منظور ایجاد حرکات و تحولات صحیح است.
 • سبک چارچوب بزرگ: سبک چارچوب بزرگ (چن و یانگ) شامل وضعیت های ایستادن کوتاه و بلند، موقعیت های دراماتیک تر و دست های در حال تاب خوردن است. این سبک، بر موقعیت صحیح بدن و تنظیم انرژی مجرا تاکید می کند.
 • سبک چارچوب متوسطی نیز وجود دارد، اما در حقیقت چیزی بین این دو سبک است. اگر سوالی داشتید، از استادتان بپرسید!

۵- سبک های مختلف را تجربه کنید

از آنجایی که همه تای چی چوان خوب است، بهتر است بجای اینکه نگران باشید که کدام سبک برای شما مناسب است، آن را انجام دهید. اما زمانی که در این جهان غوطه ور شدید، ممکن است بخواهید آن را تجربه کنید. در اینجا توضیحات مختصری آورده شده است:

 • سبک چن سرعت ها را در هم می آمیزد، بسیار آرام است و ناگهان حرکت سریع می شود. ممکن است برای مبتدیان سخت باشد.
 • سبک یانگ محبوب ترین است. سرعت ثابتی دارد و همانطور که در بالا ذکر شد، از چارچوب حرکات زیادی استفاده می کند. این سبک احتمالا چیزی است که هنگامی که به تای چی چوان فکر می کنید، به ذهن تان خطور می کند.
 • در وو، حرکات تقریبا میکروسکوپی هستند. این موضوع این سبک را برای انجام دادن آسان می کند، اما برای حرفه ای شدن سخت است – چرا که تمرکز زیادی روی جریان های قدرتمند انرژی و حرکات درونی و تحت فشار دارد. این حرکات بسیار آهسته و سنجیده هستند.
 • در هاو، سبک بسیار گسترده نیست. احتمالا استادی نخواهید یافت که آن را تدریس کند.

تمرین کردن تای چی چوان

۱- در حرکات با درک فلسفه و شناخت سازنده آن، مهارت پیدا کنید

تای چی چوان

برای درک ماهیت تای چی چوان (که به معنای “مشت نهایی اعلی” است)، باید آن را با فرهنگ جایی که از آن آمده است، زمینه قرار دهیم. این به این معناست که باید به فرهنگ چینی ها نگاه عمیق تری بیاندازیم، به ویژه سنت معنوی تائویسم که تای چی چوان ریشه و تغذیه اش را از آن گرفته است.

 • گفته شده است که هنر تای چی چوان موجب بهبود جریان چی (کیو)، مفهوم سنتی چینی انرژی نامنظم یا نیروی زندگی است. در مطالعات علمی، ثابت شده است که تای چی چوان بسیاری از شرایط پزشکی را بهبود می بخشد، اما به این موارد محدود نمی شود: درد عضلانی، سردرد، فیبرومیالژیا، مشکلات قلبی عروقی، آرتروز، تصلب بافت چندگانه، پارکینسون، آلزایمر، دیابت و ADHD. اگر چه تمرین شدت پایین آن به ویژه برای سالمندان مفید است، تای چی چوان برای همه است و به طور فریبنده ای در ظاهر آسان است.
 • چیزی که در مورد تائویسم باید بدانید این است که این موضوع در مورد تطبیق با طبیعت است. نه فقط طبیعت بیرون ما، بلکه طبیعت درون ما نیز مطرح است. در پین یین این اصل “زو ژان” یا “زیران” نامیده می شود و اصل “خود مختاری” یا مجسم کردن “ذات درون” فرد دیگری است. بنابراین تای چی چوان علاوه بر مزایای سلامتی و کاهش استرس، همچنین وسیله ای برای نفوذ به خود درونی است.

۲- بیشتر از اینکه حرکات را انجام دهید، در مورد آن فکر کنید

تای چی چوان این نیست که دست هایتان را جلوی روی خود حرکت دهید. نه. قطعا اینطور نیست. برای هر لحظه، هدف، جریان و برای برخی دیگر، برنامه ای برای مبارزه وجود دارد. هنگامی که تمرین می کنید، به این چیزها فکر کنید. این حرکت حاکی از چیست؟ این حرکت ساده چگونه همچین انرژی ای را برانگیخته می کند؟

۳- تک حرکت شلاقی را امتحان کنید

در اینجا فقط چندتایی از آنها را معرفی می کنیم (تعداد بسیار زیادی از آنها وجود دارد)، اما یک حرکت تقریبا استاندارد که در همه انواع دیده می شود، تک حرکت شلاقی است. اینجا است که هر نقطه در امتداد دست ها و نیم تنه بالایی تان جزئی از شلاق است – این اعضاء می توانند با نیرویی از انرژی در هر لحظه، گسترده شده و نقطه پایانی این شلاق باشند. الان خیلی هم بدون دردسر به نظر نمی رسد!

 • برای این حرکت، یک دست به آرامی در موقعیت “دست منقاری” باقی می ماند. حتما می توانید حدس بزنید چرا این گونه نامگذاری شده است – یه جورایی به نظر می رسد که انگار منقار پرنده است. چهار انگشت تان باید به آرامی شست تان را لمس کرده و کف دست تان باید به سمت پایین باشد. در مورد بازوها، هر سبک تای چی چوان کمی متفاوت است، اما در کل، در ارتفاع شانه هستند و مانند بال هایی شل، باز می شوند.

۴- حرکت باز شدن بال درنای سفید را انجام دهید

تای چی چوان

برای این حرکت، وزن تان همیشه باید بر روی یک پایتان باشد – اما هر دو پا باید روی زمین باشند. برای آزمایش کردن تعادل، به عقب و جلو حرکت می کنید. بنابراین بازوهایتان باید مخالف هم باشند – یکی از آن ها باید به سرعت و در جهاتی مختلف حرکت کرده و دیگری باید آهسته و حساب شده حرکت کند (اما نه سست و ضعیف).

 • نام این حرکت رام به نظر می رسند، اما کاربرد مبارزه ای دارد. در مورد آن فکر کنید: وزن و موقعیت دست هایتان همیشه در حال تغییر است. و هنگامی که شما ۱۰۰ درصد وزن تان را روی یک پا قرار می دهید، پای دیگر برای ضربه زدن آزاد می شود. هدف شما این است!

۵- حرکت “ریزش” را تمرین کنید

آموزش ورزش تای چی چوان

این حرکت حتی می تواند چیزی باشد که شما می توانید آن را در صف های انتظار نیز تمرین کنید. به سادگی روی زمین به حالت موازی، پاها به اندازه عرض شانه باز، بایستید. سپس وزن تان را روی یکی از پاهایتان انداخته و نگه دارید؛ پس از چندین نفس به داخل و بازدم، به آرامی شروع به انداختن وزن تان روی پای دیگر کرده و نگه دارید. برای چند دقیقه این کار را انجام داده، ذهن تان را پاک کرده و از تعادل تان آگاه شوید.

۶- حرکات دورانی دست را انجام دهید

تای چی چوان

با حالتی که آرنج هایتان در مقابل تان قرار گرفته و مچ هایتان ریلکس است، شروع به حرکت دورانی دست هایتان کنید. در سطح اول به آرامی شروع به ایجاد دایره های کوچکی با انگشت هایتان کنید، سپس با مچ ها، ساعد و سپس شانه هایتان این کار را انجام دهید. سعی کنید که در همه زمان ها تعادل کامل و بی حرکت مرکز تان را حفظ کنید.

 • حرکت دورانی را با پاهایتان نیز انجام دهید! بنشینید و از انگشت هایتان شروع کرده تا به ران هایتان بالا بیایید، و هر زمانی که لازم بود زانوهایتان را خم کنید. مطمئن شوید که هر دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد را انجام دهید.

۷- در حرکت “مار خزنده” به مهارت برسید

آموزش ورزش تای چی چوان

این حرکت نیز در هر سبک تای چی چوان کمی متفاوت است، اما جان کلام همان است: از موقعیت ایستاده ای حرکت کرده و با تمام ظرافت ممکن، به یک حرکت لانگ (همسترینگ) عمیق برسید.

 • هنگامی که به آن نقطه رسیدید، با دست هایتان تعادل تان را امتحان کنید. آنها را در جهات مختلف و با سرعت های متفاوت حرکت دهید. می توانید این موقعیت را حفظ کنید؟

۸- از فرم های کوتاه به سراغ فرم های بلند بروید

ورزش تای چی چوان

اکثر مبتدیان، احتمالا می خواهند که به انجام فرم های کوتاه ادامه دهند. این حرکات از ۱۳ تا ۴۰ حرکت داشته و عموما ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشند. اما هنگامی که این کار را انجام دادید، تمایل تان بیشتر می شود. اینجا جایی است که فرم های بلند وارد می شوند! این فرم ها ۸۰ حرکت یا بیشتر بوده و ممکن است یک ساعت طول بکشد. از رهایی از استرس صحبت کنید!

در جستجوی آموزش تای چی چوان

۱- سبکی از تای چی چوان را انتخاب کنید که متناسب با نیاز و منافع تان باشد

تای چی چوان

صدها سبک تای چی وجود دارد، اما هر کدام از آنها روی خاصیت خاص خود تمرکز می کند، مانند سلامتی یا هنرهای رزمی؛ به این معنا که شما باید تصمیم بگیرید که از تجربه تای چی، چه چیزی می خواهید بدست بیاورید. شش تا از محبوب ترین سبک های تای چی که از اصل و نسب خانوادگی سرچشمه می گیرند عبارت اند از چن، یانگ، وو، سان و وو-هاو و فا. هنگامی که مسائل سلامت در میان باشد، سبک یانگ از همه محبوب تر است، با این حال، سبک چن، با وضعیت پایین تر و تمرکز بر توسعه رزمی، بیشتر به عنوان یک هنر دفاع شخصی محبوبیت دارد. بدون توجه به سبک، به آن چسبیده و به یاد داشته باشید که با وجود تفاوت های بصری، همه سبک های تای چی یک فلسفه پایه اساسی واحد را به اشتراک می گذارند.

 • وجود سبک های مختلف تای چی چوان به این معناست که بیش از ۱۰۰ حرکت و موقعیت در تای چی وجود دارد که می توانید آنها را یاد بگیرید. بسیاری از این سبک ها از اسامی طبیعت یا حیوانات هستند.
 • تداوم بین تمام اشکال تای چی چوان تمرکز بر تنفس هماهنگ با حرکات ریتیمک است، و هدف نهایی دستیابی به آرامش درونی با تمرکز بر حال حاضر است.

۲- مطمئن شوید که از لحاظ جسمی آماده انجام اینکار هستید

آموزش ورزش تای چی چوان

هر کسی می تواند تای چی انجام دهد، اما اگر نیاز بود، فرم آرامتری از آن را انتخاب کنید. دلیل این امر این است که تای چی بر تکنیک هایی برای قدرت تاکید کرده و به هر فردی این فرصت را می دهد که بدون در نظر گرفتن قدرت یا سن، در این هنر مهارت پیدا کند. این تمرین با شدت پایین بوده و بنابراین، برای اکثر مردم مفید است. اگر شک داشتید، با پزشک خود صحبت کنید.

 • کسانی که مشکل مفصل، ستون فقرات، شکستگی یا مشکلات قلبی دارند، یا کسانی که باردار هستند، ابتدا باید با دکترشان در مورد تای چی چوان صحبت کنند.

۳- استادی وارد بکار پیدا کنید که برای تان مناسب باشد

هیچ مدرک یا اعتبار نامه ای برای آموزش تای چی وجود ندارد و عامل کلیدی، سازگاری سبک یادگیری شما با سبک آموزش استادتان است. در حالی که ممکن است مطالعه راهنماها مفید باشد، یادگیری از یک کتاب یا ویدیو نیز به آسانی ممکن است. یک دی وی دی نمی تواند فرم هایتان را اصلاح کند و هر کس بعنوان مبتدی، نیاز به اصلاح دارد. علاوه بر این، حمایت اجتماعی که توسط شرکت در یک کلاس بدست آید نیز بسیار ارزشمند است. مکان هایی که در آن می توانید به جستجوی اساتید تای چی چوان بپردازید شامل باشگاه سلامتی در محل تان، مرکز اجتماعی، مرکز سلامت، استودیوی هنرهای رزمی، YWCA یا YMCA می باشد. بسیاری از “یابنده های کلاس های تای چی” نیز بصورت آنلاین وجود دارد. عواملی که در انتخاب استاد موثر است عبارت اند از:

 • هیچ سیستم اعتبار بخشی جهانی (یا حتی بطور گسترده) برای اساتید تای چی وجود ندارد. این موضوع اغلب برای مبتدیان سخت می شود که در مورد صحت و شایستگی یک استاد تای چی مشخص، قضاوت کنند. استادی که توانایی پاسخ به سوال های فراوان را نداشته باشد و اصلاحاتی را به صورت فردی به فرم هایتان اضافه کند، قابل قبول نیست؛ بنابراین بهتر است که به خودتان اعتماد کرده و تا زمانی که به استادی برسید، به جستجو کردن ادامه دهید.
 • اگر به تای چی تازه وارد هستید، کاملا قابل قبول است که از یک دانش آموز پیشرفته دیگر یاد بگیرید.
 • یکی از عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید، داشتن شرایط پزشکی است که به توجه خاصی نیاز دارد، مانند آرتروز یا تصلب بافت چندگانه. اگر اینطور است، ضروری است که استادی انتخاب کنید که در همکاری با شرایط تان، تجربه داشته باشد.
 • انتخاب استادی که یک ساعت رانندگی با شما فاصله دارد، سریع ترین راه برای این است که شما بعد از یک سال، تای چی چوان را در لیست اهداف سال آینده قرار دهید. مطمئن شوید که کلاس هایی پیدا می کنید که به شما نزدیک باشد.
 • هر چقدر که از پس آن برمی آیید، پرداخت کنید. یک استودیوی فانتری و لباس مجانی، اگر چیزی یاد نگیرید، هیچ معنایی ندارد. اکثر کلاس های سنتی در خارج از منزل برگزار شده و در مقایسه با کلاس های تکواندو محل تان، کاملا غیر رسمی است.

۴- یک سبک آموزش را انتخاب کنید

مهم نیست که استاد تای چی تان ساکر مامی از برب یا پیرمرد چینی با ریشی سفید باشد، نوعی سبک آموزش انتخاب کنید که برایتان جوابگو باشد. مهم نیست که آنها چقدر کاربلد باشند، اگر نتوانید آنها را درک کنید، تجربه های آنها را کسب نخواهید کرد تا در تمرین هایتان به نمایش بگذارید. مطمئن شوید استادی انتخاب می کنید که اهدافی مانند اهداف شما دارند (از نظر سلامتی، دفاع شخصی و غیره). برای درک اینکه می خواهید چه کارهایی انجام دهید، قبل از ثبت نام خودتان از کلاس بازدید کنید. استادانی که اجازه یک جلسه کلاس امتحانی را نمی دهند، چیزی را مخفی می کنند. کسانی که خودشان را استاد بزرگ خطاب می کنند یا اصرار می کنند که شما آنها را به این نام یا هر نام این شکلی با شکوه صدا بزنید، ارزش دنبال کردن ندارند. یک استاد تای چی واقعی به شما خواهد گفت که هنوز هم چیزهایی برای یاد گرفتن تای چی وجود دارد، حتی پس از چندین سال.

 • به یاد داشته باشید که تای چی چوان در مورد رقابت نیست. وارد کلاس نمی شوید که با استاد یا دیگران در کلاس رقابت کنید. شما برای احترام و تقویت درس استاد و برای یادگیری وارد کلاس می شوید.

تسلط بر تای چی چوان

۱- تمرین کنید

آموزش ورزش تای چی چوان

خواندن مجلات جالب تای چی سرگرم کننده است، اما راه اصلی تقویت تای چی، تمرین کردن است. حکایت هایی از استاد بزرگ تای چی، چن فیک معروف، می گویند که او سبک هایش را بیشتر از ۳۰ بار در روز تمرین می کرد. در حالی که قطعا نیاز نیست که شما اینقدر زیاده روی کنید، یک بار تمرین در روز ترجیح داده می شود. هفته ای دو بار تمرین، حداقل میزان تمرینی است که برای کسب بیشترین تاثیرات و احساس سودمندی ملموس، توصیه می شود. هنگام تمرین، بر آنچه به یاد می آورید تمرکز کنید. خودتان را به خاطر به یاد نیاوردن سرکوب نکنید، بلکه بهتر است آنچه می توانید تمرین کنید را تقویت کنید. حتی اگر یک وضعیت را به یاد دارید، ایستادن و حفظ آن وضعیت، برایتان خوب است.

 • روالی را گسترش دهید که هم برای یادگیری آسان است و هم آن را بعنوان ارتباطی لذت بخش بین تمرین تای چی و اینکه به طور کلی چه حسی به روزتان داشتید، بیابید.
 • چیزی که از تمرین تای چی چوان بدست می آورید تا حد زیادی به اینکه چگونه، و چه مقدار آن را تمرین می کنید بستگی دارد. برای به دست آوردن بیشترین مزایا، نیاز به پایداری در تمرین دارید. هر روز زمانی برای خودتان کنار بگذارید؛ ۱۵ دقیقه مناسب است. سپس، هر روز این زمان را با تمرین، صرف مراقبت از بدن و پاک کردن ذهن تان کنید. مزد این کار کاملا ارزشش را دارد.
 • می توانید بیرون از خانه یا داخل خانه، با دوستان یا تنهایی، تمرین کنید. هر چه برای شما بهتر باشد، تای چی با آن برای شما جواب خواهد داد.

۲- متعهد شوید که حداقل ۱۲ هفته تمرین کنید

تای چی چوان

برای بهره وری از مزایای تای چی، باید حداقل سه ماه آن را تمرین کنید. در این مرحله، ممکن است خیلی آشکار و مداوم باشند، اما تسلیم نشوید – به خودتان حداقل این دوره را بدهید تا مزایای آن را ببینید. و هنگامی که به این نقطه رسیدید، به دنبال مزایای طولانی تر و بزرگ تر آن و به دنبال افزایش زیاد مهارت هایتان باشید.

۳- عوامل حواس پرتی را از محیط اطراف تان دور کنید

تای چی چوان

در طول جلسه تای چی، از شما انتظار می رود که حواس پرتی ها را کنار گذاشته و تمرکز کنید. حرکت نفس عمیق کمک خواهد کرد، همانند ریلکس کردن:

 • ریلکس کردن: اینکه بدن تان را دچار تنش کنید، بهترین راه برای جلوگیری از دریافت مزایای تای چی است. با این حال، ریلکس کردن به معنی شل شدن نیست. حالت مناسب را بدون تنش اضافی حفظ کنید. ادبیات کلاسیک تای چی اغلب این کار را تحت این عنوان خطاب می کند که “انگار کسی از بالای سرش معلق شده است”.
 • تنفس: بخشی از راز مزایای سلامتی تای چی، نفس عمیق کشیدن از شکم است. اکثر سبک ها “تنفس شکمی” را آموزش می دهند که در آن فرد به داخل نفس کشیده، ناحیه شکم (نه قفسه سینه) را بسط می دهد و با انقباض عضلات شکم، بازدم می کند. تمام دم از طریق بینی انجام می شود؛ بازدم از طریق دهان و زبان باید جوری باشد که زبان به سقف دهان بچسبد و عملکرد بزاق را تحریک کند.
 • در لحظه زندگی کنید. انضباط ذهنی تای چی را به این منظور توسعه دهید که بجای اینکه بر روی نگرانی هایتان تمرکز کنید، در حال زندگی کنید.

۴- در شرایط استرس زا تمرین کنید

ورزش تای چی چوان

هنگامی که مهارت بیشتری در تای چی کسب کردید، آن را به زندگی روزمره تان اضافه کرده تا استرس را کاهش دهید. مفاهیم تای چی را در موقعیت های بسیار استرس زا، مانند ترافیک، در یک جلسه کاری مهم، برای کاهش تنش و بازگرداندن آرامش و تعادل درونی تمرین کنید.

 • تای چی به عنوان یک نوع مدیتیشن، می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که خودتان را بهتر درک کنید و در نتیجه با دیگران به صورت موثرتر کنار بیایید. بنابراین، هنگامی که شرایط استرس زا بوجود می آید، یادگیری تای چی به شما کمک خواهد کرد که جرات داشته باشید و به دیگران احترام بگذارید، همچنین به شما یاد می دهد که در حال زندگی کرده و شرایط پیش رو را با آرامش سپری کنید. تای چی به شما کمک می کند که نیروهای مخالف یین و یانگ، نیروی خود و جهان را ادغام کرده تا به یک تعادل طبیعی مناسب جسمی و روحی برسید. این تعادل توسط نماد تا چی نشان داده شده است.

۵- رپرتواری (کارگان) خود را گسترش دهید

آموزش تای چی چوان

بعد از اینکه به یک سطح ابتدایی از مهارت در اولین فرم تان رسیدید، آموزش های متقابل در فرم ها و سبک های دیگر اغلب در بهبود دانش عمومی تان از تای چی، مفید خواهد بود. تمرینات نمادین تای چی فرم های “دست” هستند؛ حرکات آرام، به صورت گروهی یا انفرادی انجام می شوند. اما تای چی شامل مجموعه گسترده ای از فرم هایی است که می توانند توانایی های دفاع شخصی و سلامتی تان را افزایش دهند. بیشتر اساتید تنها بعد از اینکه به مهارت قابل شرحی از فرم دست ابتدایی از این سبک رسیدند، به سراغ این فرم ها می روند.

 • فرم سلاح ها را یاد بگیرید. تقریبا تمام سبک ها، از جمله آنهایی که اهداف رزمی را نادیده گرفته اند، فرم هایی از تای چی دارند که با سلاح هستند. این می تواند از یک چوب ساده یا شمشیر تا سلاح های مبهم چینی باشد.
 • فرم سریع تری را امتحان کنید. به طرز کنایه آمیزی و مخالف ایده عمومی تای چی، بیشتر سبک های ریشه دار سنتی (از جمله یانگ،چن و وو) دارای “فرم سریعی” هستند. این فرم اغلب به عنوان راهی برای بیان قدرت رزمی به کار گرفته شده و در فرمی آهسته تمرین می شود. این فرم در سبک چن،گاهی اوقات “مشت توپ جنگی” (پاو چویی) نامیده می شود.
 • در مورد کار دو نفره یاد بگیرید. اگر تمرین های فرم های تای چی انفرادی هستند، “فشار دست ها” (تویی شوو) تمرینی است که باید دو نفره انجام شود. اگر چه در نهایت می تواند به مشاجره ای آزاد منجر شود، اما فشار دادن دست ها ضرورتا تمرینی است که به منظور ایجاد حساسیت و مهارت تای چی به شکل همکاری طراحی شده است. به طور کلی، یادگیری فرم فشار دست ها به صورت مداوم ایجاد می شود؛ از حالات ایستاده ثابت با یک دست شروع شده و به حالت قدم در حال حرکت با دو دست که گاهی اوقات در ارتفاع و سرعت متفاوت است، ختم می شود.

۶- به طور عمیق در مورد تای چی مطالعه کنید

آموزش تای چی چوان

کلاس درس یک چیز است، اما یادگیری مفاهیم، پایه فلسفی، و تاریخ تای چی، زمان می برد و بیشتر آن از طریق خواندن و یاد گرفتن آن به تنهایی میسر می شود. این موضوع قسمت مهمی از تای چی است چرا که این فرصت را برای شما فراهم می کند که درک عمیق تری از اینکه چگونه تای چی از لحاظ ذهنی و جسمی، برای شما مفید است را داشته باشید و شما را قادر به یافتن ایده های جدید در مورد غنی کردن تجربه های تای چی تان می سازد. یادگیری های افراد دیگر در مورد تای چی می تواند شما را مطلع ساخته و ممکن است بخواهید برخی از ایده های آنها را به تمرین هایتان وارد کنید تا ببنید که که چه چیزی برای شما بهتر جواب می دهد.

 • از اینکه از استادتان سوال هایی در مورد یادگیری شخصی بپرسید، احساس راحتی کنید؛ مانند اینکه چه چیزی بخوانید و در مورد چیزهایی که خواندید سوال کنید. به این ترتیب به نحو بزرگی درک خود را گسترش داده اید.
 • کتاب های Tao Te Ching و I Ching را بخوانید. این کتاب ها در مورد مفهوم “چی” و اینکه چگونه می تواند مسدود شده و چه زمانی اتفاق می افتد؛ صحبت می کند.

رسانه دکتر سلامت

فواید و آموزش ورزش تای چی چوان
5 (100%) 2 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید