علائم و درمان قند خون پایین در بدن

قند خون پایین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 23.6K

هیپوگلیسمی، معمولا به عنوان قند خون پایین نامیده می شود و زمانی رخ میدهد که میزان گلوکز خون پایین تر از حد نرمال باشد. گلوکز یک منبع مهم انرژی برای بدن است. هنگامی که سطح قند خون شما خیلی پایین باشد، سلول های مغز و ماهیچه ها به اندازه کافی انرژی ندارند تا بتوانند به درستی عمل کنند. هیپوگلیسمی می تواند در نتیجه دیابتی ها به عنوان یک واکنش به مواد غذایی خوراکی خاص (و یا هنگامی که شما به اندازه کافی غذا نخورده اید) رخ  دهد. اغلب ناشی از کاهش ناگهانی قند خون است. معمولا با خوردن مقدار کمی از مواد غذایی گلوکز دار به سرعت برطرف می شود. عدم درمان هیپوگلیسمی ممکن است باعث سرگیجه، سردرد و خستگی و در موارد شدیدتر تشنج، کما و حتی مرگ شود.

جلوگیری از قند خون پایین

۱- دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید

قند خون نرمال

اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم دستورالعمل پزشکان خود را در مورد داروها، از جمله انسولین و سایر داروهای خوراکی دیابتی، در مورد چگونگی مصرف آنها و زمان آنها انجام می دهید. علاوه بر این، اگر دکتر برای شما رژیم سختی قرار داده است با یک متخصص تغذیه یا معتبر تماس گرفته ، و برای دنبال کردن برنامه های رژیم غذایی که دقیقا برای اجتناب از عوارض بیماری و حفظ سطح قند خون است تلاش کنید.

 • گاهی اوقات بهترین داروهای پیشگیرانه، پیروی از قوانین و دستورالعمل های تعیین شده توسط متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه شما است.

۲- قند خون خود را به طور منظم تست کنید

قند خون پایین

به افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود حداقل یک بار در روز قند خون خود را ، به طور معمولی بعد از بیدار شدن در اول صبح و قبل از خوردن هر چیزی،چک کنند .اطمینان حاصل کنید که عدد را در یک جدول یا برنامه وارد کنید، و تاریخ، زمان و نتیجه آزمون را ذکر کنید. بعضی از بیماران دیابتی، به خصوص افرادی که مبتلا به دیابت بی دوام هستند، وضعیت با اختلالات قند خون مشخص می شود،باید قند خون انها را بیشتر و بالای چهار بار در روز (قبل از صبحانه، ناهار و شام و قبل از خواب) بررسی کرد. نظارت بر سطح قند خون خود را با استفاده از یک گلوکزومتر (متر قند خون)، متر، لنسد برای خراش دادن انگشت، نوار تست سازگار و پد الکل برای تمیز کردن انگشت قبل از خراشیدن اندازه گیری کنید. برای آزمایش قند خون خود:

 • دستانتان رو با آب و صابون بشورید.
 • پد الکل را بردارید و لنسدیا انگشت میانی را پاک کنید.
 • لنسد را در زاویه ی ۹۰ درجه انگشت خود نگه دارید به انگشت خود بکشید.
 • یک قطره خون را بر روی نوار تست فشار دهید.
 • نوار تست را به شکاف گلوکومتر بگذارید و منتظر جواب باشید.
 • عدد را در جدول اطلاعات خود وارد کنید سطح ۷۰ mg / dLیا کمتر نشان دهنده قند خون پایین است و این معمولا زمانی شروع می شود که نشانه های هیپوگلیسمی را تجربه کنید.

۳- در طول روز سه وعده غذا و سه وعده میان وعده بخورید

کاهش قند خون

شما باید به طور منظم سه وعده غذایی کامل بخورید و سه میان وعده در طول روز داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که وعده های غذایی و میان وعده ها را به طوری که فاصله بین آنها به طور مساوی هستند مصرف کنید؛ اگر شما میان وعده را از دست بدهید یا دیر تر از زمان معمول بخورید، این می تواند باعث کاهش میزان قند خون شما شود.

 • برنامه ی غذایی خود را به طوری که هرگز بیش از چهار یا پنج ساعت از هم فاصله نداشته باشند برنامه ریزی کنید.
 • اگر دیابت دارید، هرگز غذا را فراموش نکنید. علی الخصوص اگر دارو صرف میکنید بسیار حائز اهمیت است.
 • مطمئن شوید که مصرف اضافی کالری را حساب کنید. به عنوان مثال، اگر یک شنبه می دوید،آن روزباید نسبت به یک روز معمولی بیشتر بخورید.

۴- وعده غذایی خود را به خوبی متعادل کنید

کاهش قند خون

وعده های غذایی باید دارای منبع پروتئینی مانند مرغ، ماهی یا گوشت گاو باشند، که تقریبا به اندازه یک قطعه (۳-۴ اونس) باشد. اگر گیاه خوار هستید، مطمئن شویدکه منبع دیگری از پروتئین مانند تخم مرغ، توفو، سویا یا ماست یونان دریافت کنید. همراه با منبع پروتئین شما، مطمئن شوید که هر وعده غذایی حاوی منبع کربوهیدرات های پیچیده و مقدار زیادی میوه و سبزی تازه است.

 • مجموعه کربوهیدرات باید ۴۰ تا ۶۰ درصد رژیم روزانه شما را تشکیل دهد ، منابع خوب شامل برنج قهوه ای، لوبیا، نان کامل و همچنین سبزیجات مانند کلم، کلم و کلم بروکلی هستند. کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید، شیرینی، شراب و آب نبات را محدود کنید.
 • انتخاب های خوب از میوه ها شامل پرتقال، هلو، انگور، زغال اخته، توت فرنگی، و هندوانه، است. این ها نه تنها غذای شما را هضم میکند، بلکه حاوی مواد مغذی مفید نیز می باشند. میوه تازه منبع عالی شکر طبیعی است که می تواند قند خون شما را افزایش دهد و از هیپوگلیسمی جلوگیری کند.
 • یک قاعده خوب این است که باید دو سوم برنامه شما پر از سبزیجات و میوه باشد.

۵- کافئین را محدود کنید

میزان قند خون

از نوشیدنی ها و غذاهای حاوی مقادیرزیاد کافئین، از جمله قهوه، چای و برخی از انواع سودا ها اجتناب کنید. کافئین می تواند علائم هیپوگلیسمی را ایجاد کند، که ممکن است حال شما را حتی بدتر کند.

۶- میان وعده همیشه همراهتان داشته باشید

قند خون پایین

اگر در معرض هیپوگلیسمی هستید، غذاهای فوری را در محل کار، در ماشین یا هر جای دیگری که وقت خود را در آن میگذرانید، نگهدارید. گزینه های سالم و راحت برای استفاده عبارتند از: پنیر، آجیل، ماست، میوه یا یک همبرگر.

۷- الکل را با غذا مصرف کنید

قند خون پایین

مصرف نوشیدنی های الکلی، به ویژه با معده خالی، ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد هیپوگلیسمی شود. در برخی موارد، این واکنش ممکن است به مدت یک یا دو روز به تعویق افتد بنابراین شناسایی این ارتباط مشکل است. اگر شما الکل مصرف میکنید، همیشه با نوشیدنیهای الکلی میان وعده نوشیدنی بنوشید.

۸- در زمان مناسب ورزش کنید

تست قند خون

ورزش برای افراد دیابتی بسیار مفید است، به خصوص به این دلیل که به کاهش قند خون کمک می کند. به همین ترتیب، فعالیت بدنی نیز می تواند این سطوح را به مراتب پایین بیاورد، حتی تا ۲۴ ساعت پس از تمرین. اگر ورزش می کنید، حتما نیم ساعت تا یک ساعت بعد از صرف غذا تمرین کنید. همیشه قند خون خود را قبل و بعد از ورزش چک کنید.

 • در صورت انجام تمرینات شدید، مانند دویدن یا دوچرخه سواری، میان وعده همراه خود داشته باشید. میان وعده می تواند به جلوگیری از شروع هیپوگلیسمی کمک کند.
 • اگر کالری زیادی مصرف کنید، ممکن است مجبور باشید داروهای خود را اصلاح کنید یا غذاهای اضافی بخورید. این اصلاح به نتایج حاصل از آزمایش قند خون شما و مدت زمان تمرین و فعالیت بدنی شما بستگی دارد. اگر دیابت دارید، و می خواهید با حفظ وضعیت خود، رژیم ورزشی داشته باشید باید با پزشک خود مشورت کنید.

۹- بخشی از قند خون پایین را درمان کنید

قند خون پایین

در اولین نشانه های علائم هیپوگلیسمی، به سرعت از میان وعده های غذایی استفاده کنید. سراغ چیزی که در دست دارید،یا سریعتربدست می اید بروید. علائم باید از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از مصرف از بین بروند؛ دوباره قند خون خود را پس از ۱۵ دقیقه تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که میزان آن به ۷۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر برگشته است. اگر هنوز هم کم است، میان وعده های دیگری بخورید. اگر قبلا یک بار تجربه داشته اید ، نیازی نیست که به بیمارستان بروید یا به دکترمراجعه کنید. اگر می توانید بنشینید، زیراممکن است دچار ضعف شوید. گزینه های غذایی فوری عبارتند از:

 • ۱.۲ فنجان (۴ اونس) آب میوه (نارنجی، سیب، انگور، و غیره)
 • ۱.۲ فنجان (۴ اونس) نوشابه معمولی (نه رژیمی)
 • ۱ فنجان (۸ اونس) شیر
 • ۵ یا ۶ قطعه آبنبات (Jolly ranchers،Lifesavers، و غیره)
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل یا شکر
 • ۳ یا ۴ قرص گلوکز یا ۱ ژل گلوکز (۱۵ گرم). به یاد داشته باشید که دوز مناسب این موارد ممکن است برای بچه های کوچک کمتر باشد؛ دستورالعمل های قبل از دادن داروهای گلوکز به کودکان را برای تعیین دوز مناسب بخوانید.

 درک کردن قند خون پایین

۱- فهمیدن چگونگی عملکرد هیپوگلیسمی

درمان قند خون

هیپوگلیسیمی یا قند خون پایین، هنگامی که قند خون شما پایین تر از حد نرمال باشد، ایجاد می شود. یک فرد معمولا زمانی که گلوکز خون آن پایین تر از mg / dl 70 باشد شروع به احساس علائم هیپوگلیسمی می کند. قند خون پایین تقریبا به طور انحصاری در بیماران دیابتی در پاسخ به درمان انسولین همراه با مصرف کافی کالری، مصرف بیش از حد انسولین یا اعمال انرژی بدون مصرف کالری کافی (مثل اینکه شما ۱۰ کیلوگرم مصرف کرده اید اما با خوردن میان وعده حساب نشده) اتفاق می افتد.

 • سایر علل نادر شامل تومور پانکراس است زمانی که قند خون بعد از خوردن غذا یا غذاهای خاص کاهش مییابد که باعث تولید انسولین بیش از حد (انسولینوما) و هیپوگلیسمی واکنشی شود.
 • هیپوگلیسمی می تواند عوارض جانبی برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت، از جمله انسولین و قرص ها (مانند گلوبیزین و گلوبیراید) باشد که برای افزایش تولید انسولین مصرف می شوند. ترکیبات خاصی از داروها (مانند گلاییزید و متفورمینیا گلوبئورید و متفورمین) همچنین می توانند باعث ایجاد هیپوگلیسمی شوند. به همین دلیل است که لازم است که شما همه داروها، ویتامین ها و مکمل ها (از جمله داروهای گیاهی) را به پزشک خود نشان دهید.

۲- علائم پایین قند خون را بدانید

قند خون پایین

تعدادی از علائم جسمی و روانی وجود دارد که شما می توانید به عنوان نشانه هایی از قند خون پایین بدانید، از جمله:

 • لرز
 • سرگیجه
 • ضعف
 • سردرگمی روحی (به عنوان مثال، عدم اطمینان از تاریخ، سال، و غیره)
 • تغییر سطح آگاهی، تمرکز ضعیف،یا خواب آلودگی
 • دیافروزیا “عرق سرد”
 • کما (توجه داشته باشید: کم هوشی شدید و کما تا زمانی که میزان قند خون شما حدود ۴۵ میلی گرم / دسیلیس باشد رخ نمی دهد)

۳- اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی را انجام دهید

قند خون پایین

قند خون خود را حداقل یک بار در روز تست کنید (هنگام بیدار شدن و قبل از خوردن هر چیزی). توصیه های بالارا انجام دهید، به طور منظم ورزش کنید و غذا و میان وعده در طول روز بخورید. مراقب باشید که میان وعده ها را همراه خود داشته باشید.

 • علاوه بر این اگر دچار دیابت هستید و یا در معرض هیپوگلیسمی قرار دارید، علائم خود را به دوستان، خانواده و یک همکار مورد اعتماد خود توصیف کنید تا بتوانند در صورت کاهش سریعیا شدید قند خون به شما کمک کند. برای بچه های کوچک نیز، کارکنان مدرسه باید درباره نحوه تشخیص و درمان علائم هیپوگلیسمی کودک اموزش ببینند.
 • یک فرم تشخیص دیابت تهیه کنید، مانند یک گردنبند شناسایی پزشکی یا دستبند و یا یک کارت در کیف پول خود، به طوری که مردم در شرایط ضروری بتوانند تشخیص دهند که شما دیابت دارید.
 • هنگام رانندگی، مراقب باشید زیرا علائم هیپوگلیسمی می تواند خطرناک باشند. هنگام رانندگی در فواصل زیاد، غلظت قند خون خود را به طور مرتب بررسی کنید (به ویژه قبل از نشستن پشت فرمان) و در صورت نیاز برای حفظ قند خون در سطح حداقل ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر،میان وعده همراه داشته باشید.

۴- با پزشک خود مشورت کنید

علائم قند خون

مشاور سلامت خود را اگر هیپوگلیسمی مداوم دارید(بیش از چند بار در هفته) مطلع کنید،چرا که بتواند دوز دارو را بر اساس آن تنظیم کند.

 • حائز اهمیت است که جدول گلوکز خون خود را همراه داشته باشید. بنابراین پزشک شما می تواند تشخیص دهد که چه زمانی مقدار انسولین شما بالا میرود و سطح گلوکز شما پایین می اید، بنابراین او می تواند استفاده از نوع صحیح انسولین (منظم، متوسط ​​یا طولانی مدت) را تعیین کند . مصرف دارو در زمان های صحیح روزانه، که توسط جدول شما تعیین می شود، می تواند به اطمینان از اینکه شما دچار هیچ سطحی از هیپوگلیسمین شوید، کمک کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه

 • سلام. من سی سالم هست. و تست قند خون دادم عدد ۵۷ را نشان داد. ناشتا نبودم و قرص برای درمان عفونت واژن مصرف می کنم. به نظرتون وضعیتم ب چه شکل هست؟

 • سلام من دچار دیابت نیستم ولی حالت اعتیاد به شکر دارم یعنی مواقعی که از خواب بیدار میشم یا خسته هستم حتما باید یک ماده غذایی حاوی شکر مصرف کنم مثل شیرینی یا بیسکوییت ..واین عادت باعث چاقی من شده جوری که اگر شکر مصرف نکنم دچار ضعف شدید وبدخلقی وسردرد میشم میشه لطفا راهنمایی کنید .چه ماده غذایی رو میتونم جایگزین کنم که اثر مشابه شکر داشته باشه ولی مضر نباشه ..حتی خرما هم که مصرف میکنم اثر شکر رو برام نداره وکارساز نیست .

 • با سلام بنده حدود یک هفته روزه گرفتم که روز هفتم یک لرز و عرق روی پیشانیم و احساس ضعف در بدنم پیدا شده هنوز هم هست بحدی بود شب اول از لرز و ضعف خوابم نمیبرد ممنون میشم از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید