حمایت و درمان افراد مبتلا به اعتیاد

اعتیاد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 857

وقتی شخصی در مصرف داروها سوء استفاده می کند، روی هر کسی که می شناسد تاثیر می گذارد. این تاثیرات اغلب توسط اعضاء فامیل و شخصی که دوست دارید بر شما گذاشته می شود. اعتیاد می تواند تاثیرات عاطفی، جسمی و مالی روی نزدیکان بگذارد. اگر شما نیز در این موقعیت هستید، چیزهایی وجود دارد که برای مراقبت از خود و حمایت آن کسی که او را دوست دارید می بایستی انجام دهید. اگر چه فراگیری برخورد با شخص معتاد روندی طولانی است، در نهایت با ارزش است.

درباره اعتیاد آموزش ببینید

۱- درباره شکل اعتیاد، شخصی که دوست دارید، به صورت آنلاین اطلاعات کسب کنید

ترک اعتیاد

بهترین برنامه برای مدیریت اعتیاد و توانبخشی شخصی که دوست دارید بسیار به نوع ماده ای که به آن وابسته است بستگی دارد.

 • روی اطلاعات حاصل از وب سایت ها، با آشنایی علمی و دارویی تمرکز کنید. به دنبال سایت های معتبر مانند دوستی و دانشگاهی باشید. در اینترنت اطلاعات زیادی وجود دارد اما همه آنچه که درباره داروهای اعتیاد آور و وابستگی به دارو می خوانید واقعی نمی باشد.
 • یادگیری درباره شخصیت شخص وابسته به دارو و مورد علاقه تان می تواند به فهم آنچه او توقع دارد، به شما کمک کند. همچنین رهنمود هایی را فراهم می کند که چگونه این موقعیت را به بهترین شکل به شما نشان دهد.
 • انتشارات مرکز تحقیقاتی میخانه های NIDA منابعی را برای داروها، سوء استفاده های دارویی و درمان آن ها فراهم می آورد.

۲- تشخیص پیچیدگی اعتیاد

معتاد

اعتیاد مشکلی شایع و پیچیده است و می تواند دارای هر دو بعد جسمی و روحی باشد. فهمیدن پیچیدگی آن می تواند به مقابله شما در برابر این موقعیت کمک کند.

 • این تصور اشتباهی است که فکر می کنید شخص معتاد، اخلاقیات پستی داشته و یا نقصان نیروی اراده دارد، بلکه روند بیولوژیکی و زیست شناختی اساسی وجود دارد که باعث می شود شخص نتواند بر اعتیادش پیروز شود.
 • اعتیاد و سوء مصرف داروها مشکلی شایع است. در سال ۲۰۰۹ در حدود ۵/۲۳ میلیون نفر بالای سن ۱۲ سال نیازمند درمان اعتیاد بوده اند و تنها در حدود ۶۱/۱۱ این تعداد، درمانی را که نیازمند آن بوده اند دریافت کرده اند.

۳- یادگیری درمان

اعتیاد

متخصصان سلامت ذهنی و روانشناسان از روش های مختلفی برای کمک به پیروز شدن معتادان بر اعتیاد استفاده می کنند. که برخی از آن ها شامل:

 • شناخت رفتار درمانی. این نوع درمان دلایل اصلی را مشخص کرده و نشان می دهد کدام افکار و رفتار ها باعث ایجاد اختلال شده اند. درمانگر می تواند استراتژی های را برای تغییر رفتار آموزش دهد. آن ها می توانند در خویشتن داری توقف مصرف دارو و مواجهه شدن با مواردی که ممکن است پیش بیاید به شخص کمک کنند.
 • مدیریت احتمال وقوع. این یک قابلیت رفتاری است که کمک می کند بیمار از رفتارش آگاهی یابد و به آن ها کمک می کند که به آرامی رفتارشان را تغییر و از پاداش آن بهره گیرند.
 • ارتقاء محرک درمانی. این قابلیت کمک می کند که بیماران بفهمند چرا به کمک نیاز دارند. این روش به آن ها کمک می کند که بفهمند چرا در مسیر درمان دمدمی می شوند و به این ترتیب مصرف دارو را قطع کنند.
 • خانواده درمانی. این روش افراد خانواده شخص را در بر می گیرد و روی تمرینات ارتباط و مکاتبه که می تواند در بهبود شخص، کمک کننده و یا بازدارنده باشد، تمرکز دارد.

۴- یافتن سازمان هایی که می توانند حمایت کننده باشند

اعتیاد

گروه هایی مانند AL-ANON و ALA-TEEN و NAR-ANON که ۱۲ مرحله و گام برای فامیل و دوستانی که با الکلیسم و اعتیاد، دست و پنجه نرم می کنند، پیشنهاد می دهد.

 • این گروه ها با حمایت هایی را برای مواجهه شدن با شخص معتاد، پیشنهاد می دهند. صحبت با افرادی که در موقعیت مشابه شما قرار دارند می تواند به فهم بهبود شخص معتاد، به شما کمک کند. همچنین این برنامه کمک می کنند که از تاثیرات عاطفی ناشی از ارتباط با شخص معتاد بهبود یابید.
 • همچنین آن ها کمک می کنند که از احساس گناه و گذشته سخت با شخص معتادی که دوست داشتید، رها شده و شفا یابید. خیلی مهم است که ضمن کمک به شخصی که دوست دارید برای خودتان نیز حمایت و پشتیبانی بیابید. وب سایت AL-ANON ، دارای ابزار جستجویی است که نزدیکترین جلسه نزدیک شما را معرفی می کند.

صحبت با شخصی که دوست دارید

۱- صحبت کن

آزمایش اعتیاد

با خانواده تان درباره نگرانی هایی راجع به مصرف موادی که او به آن وابسته است صحبت کنید. سعی کنید آن را با شیوه ای بدون رو در رو شدن، حامی و بدون قضاوت بیان کنید.

 • روی احساسی که خود دارید تمرکز کنید تا اینکه تهمت بزنید و یا او را قضاوت کنید. برای مثال، می بایستی بگویید: من واقعا نگرانم که مشروب خوردنت به سلامتیت آسیب بزند. به جای اینکه بگویید : تو خیلی زیاد مشروب میخوری. نمی دانی که کبد تو را خراب خواهد کرد؟.
 • می توانید از دوستان و فامیل خود بخواهید که نگرانی هایشان را به همین شکل بیان کنند. به کسی که دوستش دارید و معتاد است کمک کنید ببینید که چگونه اعتیادش روی او تاثیر گذاشته.
 • به او بگویید چگونه رفتار، طرز برخورد و اهدافش از وقتی که شروع به مصرف کرده چگونه تغییر کرده است. به او یادآوری کنید که قبلا چه اهدافی داشته و چگونه فردی دوست داشتیت باشد.

۲- شخص معتاد را که دوستش دارید تشویق کنید که کمک های حرفه ای را دنبال کند

مرکز ترک اعتیاد

از مصرف داروی کسی که دوستش دارید چشم پوشی نکنید و به راحتی از آن رد نشوید به جای آن اعتراف به اعتیاد و تلاش برای از میان برداشتن آن در خانواده و روابط را جایگزین کنید. با احترام با شخص معتاد بحث کرده و او را تشویق کنید که به دنبال مداوا باشد.

 • به عنوان مثال می توانید بگویید: من نگرانم با مصرف مواد، عواقب وحشتناکی برایت بوجود بیاید. می دانم که برای ترک کردن آن سخت است، اما خدماتی هست که می تواند به ما کمک کند. می توانید حتی به او پیشنهاد دهید که کمک می کنید تا، پزشک، گروه های حمایتی و یا درمانگر برای شروع مراحلش پیدا می کنید.
 • او هر چه زودتر به دنبال درمان باشد شانس پیروز شدن بر اعتیادش بیشتر است.

۳- گزینه های درمان را به او معرفی کنید

عوارض اعتیاد

صحبت کردن با شخص معتاد درباره گزینه های درمان می تواند کمک کند که او تجربه ای از یک درمان جزیی، داشته باشد. به او بگویید که در جستجوها و تحقیقاتتان چه چیزهایی پیدا کرده اید. به او کمک کنید بفهمید که خیلی از افراد دیگر نیز با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند.

 • به او اجازه دهید که بداند شما در پروسه درمان و طی کردن آن و بهبودی اش حامی اش خواهید بود.
 • به یاد داشته باشید که در ابتدا ممکن است عکس العمل او منفی باشد. شنیدن جواب منفی از او و رد کردن خواسته های شما، سخت ترین چیز است. بدانید که او ممکن است نگرانی های شما را قبول نداشته باشد. او ممکن است که انکار کند مشکلی وجود دارد و بهانه ای را برای رفتارش بیاورد. برای شنیدن این مسائل آماده باشید، حمایت خود را اعلام کنید و در موضع تان بمانید.

۴- وقتی شخص معتاد آماده بود به او کمک کنید

اعتیاد

ممکن است طول بکشد که او بپذیرد که با اعتیادش مشکل دارد. این مهم است که همچنان حامی اش بمانید و به یاد داشته باشید که او را به دید یک شخص معتاد نبینید.

 • آماده باشید که به او مکان هایی را برای دریافت کمک پیشنهاد دهید. تماس گرفته و قرار ملاقاتی تعیین کنید و در قرار ملاقات ها با او حاضر شوید
 • ممکن است او چندین بار قرار ملاقات ها را به هم زده و حضور نیابد. این مسئله در افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند رفتاری طبیعی است. کمک کنید بداند که چرا درمان برایش باید مهم باشد.

پیگیری کمک های تخصصی و حرفه ای

۱- به دنبال تکنیک سم زدایی و مرکز توانبخشی منطقه تان باشید

معتاد

وقتی شخص معتاد آماده دریافت کمک بود، می توانید با دریافت کمک این کار را ساده تر کنید. به دنبال یک متخصص و حرفه ای در این مورد بوده و یا از طریق آنلاین امکانات منطقه تان را برای کمک به معتادین بررسی کنید.

 • برنامه دفع مسمومیت شامل درمان اثرات جسمی وابستگی به مواد است. در این سیستم (اعتیاد) بدن به مدت طولانی با دارو سرکار داشته و بنابراین اگر به یکباره دارو از او قطع شود ممکن است آسیب جدی ببینید، مراحل سم زدایی معمولا تحت نظر پزشک انجام می شود. تیم پزشکی به صورت اصولی و امن بدن را از ماده اعتیاد آور پاک می کنند.
 • برخی افراد وضعیت های دیگری دارند که با اعتیادشان نیز همراه است. مرکز سم زدایی و یا بیمارستانی را بیابید که همه جوانب سلامتی شخص را به شما نشان دهد. این باعث تفاوت در بهبودی موقت و دائمی خواهد شد.
 • اعضای خانواده تان نیز، می توانند به روش های سر پایی درمان شوند. که شامل مراجعه به یک متخصص سلامت ذهنی که در زمینه درمان اعتیاد کار می کند، است.

۲- به دنبال گروه های حامی و پشتیبان باشید

اعتیاد

ممکن است نیاز باشد او در یک گروه حضور یابد و یا اینکه درمان مستقل برایش انجام شود خیلی از سازمان ها جلسات منظمی برای ترویج ترک کردن دارو و فراهم نمودن شبکه پشتیبانی، بر پا می کنند. این گروه ها اغلب جمایت های بی نام وگمنامی را ارائه می دهند. همچنین این گروه ها تشکیلاتی دارند که به شما در یافتن کمک و سایر منابع و وسایل برای کمک به شخص معتاد، خدمات ارائه می دهند.

 • اداره کل خدمات سلامتی ذهنی و سوء استفاده مواد (SAMHSA) پیشنهاداتی در مورد امکانات درمان داروها ارائه می دهد و این شامل درمان های در محل (مسکونی)، بیمار سرپایی و یا به صورت بستری می باشد.
 • موسسه ملی اتحاد بیماری های ذهنی و سلامت ذهنی امریکا، برای بیماران، خویشاوندان آن ها که با بیماری های گوناگون ذهنی مواجهه هستند خودیاری را پیشنهاد می دهد.
 • آکادمی طب روحی اعتیاد و آکادمی طب روحی کودکان و نوجوانان در پیدا کردننزدیکترین پزشک به شما بویژه در مسئله اعتیاد کمک می کند.
 • موسسه بهبودی صدا و چهره، به افرادی که مدت های طولانی با اعتیاد دسته و پنجه نرم کرده اند در بهبودی کمک می کند، آن ها با فراهم کردن منابع و مراقبت در سطوح اجتماع می توانند کمک حال شما باشند.
 • وب سایت شرکاء رهایی از دارو به نوجوانان کمک کرده هم چنین به والدین حمایت و اطلاعات ارائه می دهد.
 • انجمن دارو و اعتیاد امریکا، می تواند به یافتن گزینه های درمان و منابع بروز اعتیاد کمک کنند.

۳- با یک متخصص درمانی و یا روحانی صحبت کنید

اعتیاد

گذشته از فراگیری منابع برای شخص معتاد، ممکن است صحبت با یک درمانگر برای شما و اعضای خانواده مفید واقع شود.

 • زندگی با یک معتاد به دارو می تواند استرس و فشار قابل توجهی روی سایر افراد در خانواده ایجاد کند. خانواده زمانی می تواند به سردرگمی و یا استرس والدین، کودکان و یا زوج های عاشق کمک کند.
 • هدف از خانواده درمانی، مشخص کردن الگوهای رفتاری غیر مثمر و یا آن هایی که برای رفتار مصرف کننده های دارو کمک کننده هستند، می باشد. درمانگر ها کمک می کنند که خانواده ها از پس موانع بر آمده و راه های جدیدی از راه کارها را بسازند. درمانگر ها می توانند به خانواده ها کمک کنند که چگونه با بازگشت مجدد به اعتیاد مقابله کنند. همچنین آن ها اطلاعاتی را درباره چگونگی رفتار کردن با موارد اورژانسی فراهم می آورند که این موارد شامل زیاده روی در مصرف دارو و خشونت های وابسته به مسئله اعتیاد است.
 • خیلی از مدارس مشاورانی دارند که می توانند به والدین بچه های معتاد کمک کنند و همچنین درمانگرهایی هستند که تخصص در کمک به بچه ها و نوجوانان معتاد دارند.

ثابت قدم بوده و حدود را رعایت کنید

۱- حمایت های عاطفی را بدون اینکه او را در امر اعتیاد توانا سازید ارائه دهید

اعتیاد

نجات دادن و حمایت مالی و یا سایر موارد برای شخص معتاد کمک کننده نیست. این کار فقط اورا برای ادامه رفتارش توانا می سازد. به صورت شفاف به او بگویید به صورت شفاف به او بگویید آماده حمایت از او هستید اما فقط زمانی که در مورد درمان جدی باشد.

در اینجا مثال هایی از حد و مرز های سالم و درستی که می توانید اعمال کنید:

 • به کسی که دوسش دارید و اعتیاد دارد، پول ندهید که با خرید مواد و دارو به کارش ادامه دهد. اما به او یادآوری کنید که آماده هستید و می خواهید برای درمان به او کمک کنید.
 • به او بگویید که می توانید حمایتهای عاطفی به او ارائه دهید ولی اجازه نخواهید داد که در خانه تان دارو مصرف کند.
 • به او بگویید به خاطر توست که اینجا هستم اما این باعث نمی شود در مسائل مربوط به اعتیاد و موارد اضطراری چیزی را از قلم بیاندازم. او می بایستی یاد بگیرد که نیازمند کمک است.
 • به او بگویید که امیدوار هستید بتواند در رویداد ها و مراسم با شما حضور یابد و تاکید کنید که اگر او را به خاطر مصرف دارو و مواد نتواند به موقع حاضر شود، بدون او برنامه را ادامه خواهید داد.

۲- مهارت های ارتباطی و اجتماعی موثر را گسترش دهید

عکس معتاد

روابط می تواند، الگوهای ارتباطی که بیان کردنش ممکن است برای هر شخصی سخت باشد را توسعه دهد. به اشتراک گذاشتن افکار و یا احساساتتان می تواند بسیار سودمند باشد.

 • ارتباط موثر به شما اجازه می دهدروی مکالمه های مراحل رو به جلو درمان و پیگیری ها تمرکز کنید و کمک خواهد کرد که از حرکت های مارپیچی و منفی به شکل تهدیدها و یا ازدواج های ناموفق خودداری کنید.
 • به جای اتهام و نهمت زدن، درباره خودتان و احساساتتان صحبت کنید. برای مثال جمله ها را با این ها آغاز کنید: من متوجه ام، نگرانم و یا احساس می کنم روی شخص مقابل تمرکز کنید.
 • در زمان هوشیاری به او نزدیک شوید، در اینصورت پاسخ های منطقی و آرام تری دریافت خواهید کرد.
 • سعی کنید در طول مکالمه صدایتان آرام باشد. دلسوزی و دلواپس بودن کمک کننده است، اما عصبانیت نه!!.
 • به عشق و نگرانی تان برای شخص معتاد تاکید داشته باشید. ممکن است کمک کند که کمتر احساس خطر داشته و بیشتر احساس مراقبت و نگرانی کند.
 • در مقابل او روی حد و مرزها و نیازهایتان مدعی و مصر باشید.
 • در صورتی که فرصت و فراغتی داشتید با یک درمانگر و یا مشاور جهت ارائه پیشنهاد برای ارتباط موثرتر صحبت کنید.

۳- پرهیز از الگوهای ارتباطی منفی

اعتیاد

در حالی که مهارت های ارتباطی تان را بهبود می بخشید، چندین رفتار هستند که نبایستی آن ها را انجام دهید. از این کارهای غیر مثمر دور بایستید.

 • موعظه، نصیحت و اصرار به تغییر او.
 • استفاده از احساس تقصیر گناه در او برای تغییر و متوقف کردن مصرف کردنش.
 • کمک کردن به او با بهانه نجات دادن او به خاطر پیامد کارهایش.
 • تاکید داشتن روی مسئولیت هایش.
 • پنهان کردن متعلقات و لوازم و داروهای او و یا دور انداختن آن ها بهتر است به او بگویید خودش بایستی آن ها را دور بیاندازد و یا آن ها را از خانه شما ببرد.
 • دعوا و جر و بحث با او، زمانی که تحت تاثیر مواد است.
 • مصرف دارو ها و مواد با شخص معتاد.

۴- قطع رابطه در صورت ضرورت

اعتیاد به مواد مخدر

در صورتی که رفتار شخص معتاد نشان دهنده مخاطره آمیز بودن است، با قطع ارتباط، امنیت خود را حفظ کنید. رفتارهای که ممکن است بفهمید خود را می بایستی از آن موقعیت جدا و دور کنید شامل:

 • رفتار های خشن با بی حرفی و فحاشی نسبت به شما و دیگران.
 • به خطر انداختن خانه و خانواده با رفتارهای پر مخاطره از مصرف مواد در نزد کودکان و یا استفاده از مال و اموال برای تهیه مواد.
 • به خطر انداختن ثبات اقتصاد خانواده. که شامل برداشت از حساب بانکی و یا فروش لوازم خانه برای پول مواد.
 • قطع رابطه، ممکن است نیاز به اقدامات تندی داشته باشد، احتمالا می بایستی رفتارهای غیر قانونی او را به مراجع مدنی گزارش دهید.
 • ممکن است لازم باشد از او بخواهید خانه را ترک کرده و تا زمانی که به خودش نیامده باز نگردد و یا بفهمید که می بایستی در برنامه سوء استفاده مواد، کمی صبورتر باشید. در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز باشد بدون اطلاع دادن از آدرس جدیدتان نقل مکان کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید