روابط عاشقانه موفق در رابطه زناشویی

رابطه زناشویی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 929

پژوهش ها نشان داده داشتن یک رابطه زناشویی موفق بهترین کاری است که می توان برای خود انجام داد. بر اساس مقاله ای که در  نیویورک تایمز منتشر شده “افرادی که  ازدواج می کنند نسبت به کسانی که مجرد می مانند شادتر و از زندگی راضی تر هستند، مخصوصا در دوره های پر استرس زندگی مانند بحران میانسالی. همین طور رابطه زناشویی موفق بر سلامت جسم هم اثر مثبت می گذارد.” گرچه برخی ازدواج ها از بقیه موفق تر هستند.

چگونه می توان شریک مناسب زندگی خود را انتخاب کرد و در بلند مدت رابطه زناشویی موفقی داشت؟

اینکه “من چه احساسی دارم” را می توانیم با یک دیدگاه روانشناسانه هم بررسی کنیم. اریک برن روان شناس کانادایی، بین سال های ۱۹۵۰ و ۶۰ “تحلیل رفتار متقابل” را پایه گذاری کرد، الگویی که تلاش می کند چگونگی و تعامل متقابل دو نفر در یک رابطه را گزارش کند. کتاب مشهور او یعنی: “بازی ها”  درباره این الگو هنوز پر فروش ترین کتاب هاست. این الگو تا حدودی بر اساس نظریات فروید شکل گرفته وهر فرد  را دارای سه حالت شخصیتی(ego state) می داند:

  • والد: آنچه به شما آموخته شده.
  • بالغ: آنچه خود آموخته اید.
  • کودک: آنچه که شما احساس می کنید.

بوسه عاشقانه

وقتی دو نفر با یکدیگر سازگار هستند در امتداد هم ارتباط بر قرار می کنند. پیرسون پیشنهاد می کند درباره سازگاری حالت های شخصیتی با طرف مقابل چند پرسش را از خود بپرسیم:

  • والد: آیا شما ارزش ها و باورهای مشابه درباره جهان دارید؟
  • کودک: آیا شما با هم لذت می برید؟ آیا می توانید خودتان باشید؟ آیا شما فکر می کنید شریک زندگیتان با شما رابطه گرمی دارد؟ آیا دوست دارید با هم به سفر بروید؟
  • بالغ: آیا شما فکر می کنید هر یک در رابطه شفاف هستید؟ آیا شما در حل مشکلات خود خوب عمل می کنید؟

پیرسون معتقد است اگر دو نفر در هر سه حالت نفسانی با هم به ایده آل برسند اغلب در تعامل با هم موفق هستند.

در رابطه زناشویی ممکن است یکی به عنوان “سرگرمی عشقی و تنوع” وارد شود در عین حال فرد دیگر نقش “متعهد و مسئول” را بازی کند. این تقسیم نقش برای دو زوج، یک رابطه عاشقانه و در عین حال خنده دار را به وجود می آورد که در نهایت به ناپایداری این رابطه منجر می شود. پیرسون می گوید: این بازی ادامه می یابد تا جایی که یکی ناتوان شود و از تعهد و مسئولیت در قبال این ارتباط خسته شود. این زوج ها معمولا طی روندی به “تمایز” از هم می رسند.

الین بادر، همسر پیرسون شرح می دهد که چگونه زوج ها به بالاترین مرحله تنش می رسند:

“افراد کم کم به این واقعیت می رسند که در یک زمان هر یک از زن و شوهر ظرفیت و مسئولیت مجزا از یکدیگر دارد. چون زوج ها برای بقا و رسیدن به فرایند تمایز و حفظ سازگاری با همسر تلاش می کنند.”

اما با وجود همه این الگوهای نظری پیرسون می گوید:

“این سر نخ ها درباره آنچه که سازگاری درست دو نفر را پیش بینی می کند بیش از یک احساس ملموس است که شما فکر می کنید.”

او یک تست را پیشنهاد می کند:

“اگر شما با هم زندگی می کنید و شریک زندگی شما چند روز دور از شماست. به روسری مورد علاقه او یا کفش او و لباس او نگاه کنید، چه احساسی پیدا می کنید؟ آیا شما با این کار اذیت می شوید؟ آیا خاطرات شاد و خوش گذشته را به یاد می آورید؟”

پاسخ این پرسش تا حد زیادی می تواند به شما بگوید که چه اندازه والد، بالغ و کودک شما با شریک زندگی شما هم سو و موازی هست.

پنج مرحله برای یک رابطه زناشویی موفق

عکس عاشقانه

۱.کم توقع باشید و از در کنار شریک خود بودن بیشتر لذت ببرید.

۲.انگیزه ایجاد کنید و به او پاداش دهید.

۳.دیدارهای روزانه برای بهبود رابطه.

۴. تغییر ایجاد کنید.

۵.با هزینه کم بیشترین بهره را ببرید.

روابط عاشقانه موفق در رابطه زناشویی
3 (60%) 2 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

  • سلام باتشکر از مسولین ای برنامه بروز سوالی داشتم حدود ۳۸ سال سن دارم زندگی خوبی دارم ولی مشکل زود انزالی دارم چیکار باید کنم .مدت زمان یه رابطه چقدر است بدون استفاده از داروهای دیر انزالی . ممنون از راهنمایی تون

دیدگاهتان را بنویسید