بررسی علل درد دست چپ و ارتباط آن با مشکلات قلبی

درد دست چپ
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 8.66K

درد دست چپ می تواند به علت شرایط بسیاری، اعم ازدرد یا آسیب عضله تا حمله قلبی شدید باشد. ناهنجاری های پوست، بافت نرم، اعصاب، استخوان، مفاصل و رگ های خونی دست می تواند موجب درد شود. تعدادی از عوامل برای اینکه بدانیم درد دست چپ شما مرتبط با قلب است یا خیر، بیان شده است.

تشخیص یک حمله قلبی

۱- ارزیابی نوع درد

علت درد دست چپ

اگر درد مربوط به حمله قلبی باشد، احساس فشار و گرفتی، حس می کنید. این می تواند تا حدودی دردناک و یا دردناک نباشد (که “حملات قلبی خاموش” نامیده می شود) و درد کامل که مردم شدت آن را ۱۰برابر رتبه بندی می کنند. درد اغلب در ناحیه قفسه سینه است و ممکن است بازوی چپ، فک پایین به عقب باز گردد و احساس درد کنید.

۲- به دنبال علائم غیر درد و پنهانی باشید

درد دست چپ

علاوه بر درد دست چپ، فک، گردن و پشت، علائم دیگری است که ممکن است دلیل حمله قلبی باشد.که  شامل:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • عرق سرد
 • نفس کوتاه یا مشکل تنفس به دلیل تنگی قفسه سینه
 • اگر در معرض هر گونه علائم فوق همراه با درد هستید، بهتر است که در اسرع وقت دکتر را ببیند تا احتمال حمله قلبی را رد کند.

۳- اگر در معرض علائم حمله قلبی هستید، با خدمات اورژانس پزشکی (۱۱۵) تماس بگیرید

درد دست چپ

اگر در وضعیت خود شک دارید، میتوانید با شماره گیری ۱۱۵ به نزدیک ترین خدمات اورژانس محل خود تماس حاصل کنید، تا شما را هر چه سریع تر به بیمارستان انتقال دهند. همیشه به یاد داشته باشید که اگر شما یک حمله قلبی داشته باشید، زمان بسیار مهم است و نباید هدر برود زیرا زندگی شما در معرض خطر است.

 • همانطور که منتظر پرسنل پزشکی اورژانس هستید، ۲ آسپیرین بچه (مجموع ۱۸۰ میلی گرم) را مصرف کنید، زیرا این می تواند شدت حمله قلبی را کاهش دهد. آسپرین از لخته شدن خون جلوگیری می کند، زیرا یک لخته خون در یکی از عروق کرونر (شریان های اطراف قلب) وجود دارد که باعث می شود حمله قلبی آغاز شود (بنابراین آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن کمک می کند). اگر زخم سرباز، خونریزی GI یا آلرژی به آسپرین دارید، آسپرین را مصرف نکنید.
 • همچنین اگر با آمبولانس به بیمارستان میروید، می توانید نیتروگلیسیرین را نیز دریافت کنید، این می تواند درد قفسه سینه را کاهش دهد و به شما کمک کند علائم را کنترل کنید، تا زمانی که به بیمارستان برسید (در آن زمان پزشکان می توانند به شما داروهای اضافی مانند مورفین را ارائه دهد).
 • در صورت استفاده از ویاگرا(Viagra) یا لویترا(Levitra) در ۲۴ ساعت گذشته یا سیالیس(Cialis) در ۴۸ ساعته گذشته، نیتروگلیسرین مصرف نکنید. این می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون و سایر عوارض شود. اگر این داروها را در این دوره زمانی مصرف کرده اید، به کارکنان EMS و پزشک خود بگویید.

۴- یک سری معاینات تشخیصی را دنبال کنید

درد دست چپ

اگر شما مشکوک به حمله قلبی باشید، پزشک شما چندین آزمایش را برای تعیین و تشخیص آن انجام خواهد داد. شما یک الکتروکاردیوگرام (ECG) برای ارزیابی ریتم قلب تان دریافت خواهید کرد. حالت های غیر طبیعی قلب در مورد حمله قلبی نشان داده می شود. شما همچنین آزمایش خون می دهید، که عمدتا برای بررسی میزان آنزیم های وابسته به قلب در جریان خون که نشان دهنده فشار روی قلب است.

 • بسته به علائم شما و چگونگی تشخیص پزشکان، ممکن است تست های تشخیصی اضافی شامل موارد زیر را دریافت کنید: یک اکوکاردیوگرام، یک اشعه ایکس قفسه سینه، یک آنژیوگرام و یا یک آزمون تست ورزشی باشد.

 ارزیابی میزان درد دست چپ شما

۱- مدت زمان را توجه داشته باشید

درد دست چپ نشانه چیست

اگر درد دست چپ شما یک مدت بسیار کوتاه (چندثانیه) باشد، احتمالا ناشی از قلب است. به همان ترتیب، اگر درد دست چپ طولانی مدت (برای روزها یا حتی هفته ها) ادامه داشته باشد، بعید است که به دلایل مرتبط با قلب باشد. اگر چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، ممکن است یک حمله قلبی باشد. اگر درد شما در فواصل کوتاه مدت تکرار شود، تمام طول و شدت درد را در یک قطعه کاغذ به پزشک خود بدهید. این نیز می تواند مربوط به قلب باشد و سریع باید به پزشک مراجعه کنید.

 • هنگامی که درد با حرکت سینه یا قفسه سینه (منطقه نیمه ستون فقرات) آزاد می شود یا شدت می گیرد، احتمالا به علت بیماری دیسک کمر یا درد ستون فقرات، به ویژه در بیماران مسن تر وجود دارد. این نوع درد بعید است که مربوط به قلب باشد.
 • به طور مشابه، زمانی که درد بعد از تمرین شدید با بازوهای شما ظاهر می شود، احتمالا عضلانی است. به الگوهای روزانه خود نگاه کنید. آیا به نظر می رسد که این درد تشدید شود؟

۲- در نظر بگیرید که درد دست چپ شما می تواند مربوط به آنژین(گلو درد) باشد

درد دست چپ

آنژین زمانی است که خونریزی کافی در قلب وجود نداشته باشد. آنژین اغلب احساس فشار یا سنگینی است؛ ممکن است درد در شانه ها، قفسه سینه، سینه ها، پشت و گردن خود احساس کنید. این ممکن است مشابه احساس سو هاضمه باشد.

 • اگر چه درد آنژین فقط در بازوی چپ ظاهر می شود.
 • آنژین معمولا از نظر شدت یا استرس ناشی از فشار استرس زائی (مانند استرس، مانند بالا رفتن پس از پرواز یا پله ها) و یا استرس عاطفی (مانند بحث گرم و یا عدم موافقت در کار) باشد.
 • اگر فکر می کنید که ممکن است دچار آنژین شدید شدید، مهم است که به یک پزشک بسیار سریع مراجعه کنید. این مانند حمله قلبی خطرناک نیست، اما با این وجود نیاز به ارزیابی و درمان مناسب دارد.

۳- علائم دیگر را شناسایی کنید

درد دست چپ و زیر بغل

علاوه بر درد دست چپ خود، در هر منطقه دیگر که درد دارید، توجه کنید. این یکی از دقیق ترین روش ها برای تشخیص اینکه آیا درد دست چپ شما مرتبط با قلب است یا خیر (و اگر جدی باشد). احتمال دارد این درد با حمله قلبی همراه باشد:

 • درد قفسه سینه ناگهانی و شدید که به بازوی چپ شما می رسد. این را می توان در هر دو دست تجربه کرد، اما معمولا در دست چپ احساس می شود زیرا نزدیکتر به قلب است.
 • درد و تنگی(سفتی) در فک که معمولا در فک پایینی احساس می شود. این درد می تواند در دوطرف فک باشد و یا حتی به دندان ها نیز برسد.
 • درد در شانه که احساس سنگینی و فشار در اطراف ناحیه شانه و قفسه سینه دارند.
 • درد شدید ناشی در قفسه سینه، فک، گردن و بازو.
 • توجه داشته باشید که حمله قلبی نیز ممکن است “ساکت” باشد، در حالی که بدون درد جدی ارائه می شود.

توجه به علل مرتبط با غیر قلب

۱- به هر درد مربوط به جنبش گردن توجه داشته باشید

علت درد دست چپ

اگر گردن یا پشت گردن شما درد شما را بدتر کند، ممکن است اسپوندیلوز گردنی باشد. این یکی از شایع ترین علل درد دست چپ است. بیش از ۹۰٪ افراد بالای ۶۵ سال دارای شواهدی از اسپوندیلوز گردنی هستند. این یک اصطلاح عمومی مرتبط با دیسک های ستون فقرات شما (به خصوص در ناحیه گردن) است. اسپوندیلوز گردنی به صورت دیسکی از بین می رود و کوچک می شود. این درد با رعایت عقب افتاده و با افزایش سن بیشتر می شود.

 • حرکت گردن و ستون فقرات بالایی می تواند علت درد را تعیین کند. وقتی جنبش درد شما را افزایش می دهد، احتمالا مربوط به اسپوندیلوز گردنی است.
 • درد در اثر حمله قلبی با حرکت و یا فشار دادن بر ستون فقرات یا گردن کاهش یا تشدید نمی شود. اگر حرکت یا فشار درد را تشدید کرده و بدون نشانه های دیگر باشد، احتمالا اسپوندیلوز گردنی است. با این حال، این یک وضعیت جدی است که شما باید به دکتر خود گزارش دهید.

۲- وقتی شانه را حرکت می دهید درد را شناسایی کنید

درد قلب و دست چپ

وقتی شانه خود را حرکت می دهید، اگر درد، در بازوی شما انشعاب می شود، در واقع می تواند آرتروز شانه باشد. بسیاری از بیماران که به بخش اورژانس مراجعه می کنند با ترس اینکه در معرض حمله قلبی هستند، از این وضعیت رنج می برند. این یک بیماری است که پوشش بیرونی صاف (غضروف) استخوان را از بین می برد. غضروف از بین میرود، فضای محافظ بین استخوان ها کاهش می یابد. در طول حرکت، استخوان ها در برابر یکدیگر قرار می گیرند، باعث درد و یا درد شانه در بازوی چپ می شوند.

 • اگر چه درمان قطعی برای آرترز شانه وجود ندارد، اما بسیاری از گزینه های درمان برای از بین بردن درد و استرس آن وجود دارد، اما نگران نباشید اگر بیماری شدید باشد می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

۳- به علائم یک آسیب عصبی نگاه کنید

درد دست چپ

اگر عملکرد در روی بازوی خود را از دست بدهید، احتمالا آسیب به عصب است. اعصاب بازو در سطح نخاعی در پایین گردن قرار می گیرند و یک گره عصبی را تشکیل می دهند که به نام التهاب مغزی است. آسیب عصبی کتف از شانه به دست موجب درد متفاوتی می شود، اما معمولا این امر با از دست دادن عملکرد بازو (مانند بی حسی، سوزن شدن یا کاهش حرکت ) همراه است. درد دست شما می تواند در سطح عصبی باشد و با قلب شما مرتبط نباشد.

۴- فشار خون و ضربان قلب را بررسی کنید

درد دست چپ

اگر دچار این بیماری هستید، این ممکن به خاطر آترواسکلروز باشد و در بین سیگاریها رایج است.

 • برای تعیین اینکه آیا دلیل آترواسکلروز است، یک بازدید سریع توسط پزشک شما و بررسی فشار خون و ضربان قلب شما، معما را حل خواهد کرد.

۵- تشخیص های دیگر برای درد دست چپ را در نظر بگیرید

درد در دست چپ

فکر کنید، که آیا می توانید هر گونه آسیب های اخیر که ممکن است شما متحمل شده اید را به یاد بیاورید. درد دست چپ شما می تواند به آسیب های اخیر بازو و یا شانه مربوط شود. اگر درد دست شما خوب نشده و یا اگر هیچ دلیلی منطقی برای آن پیدا نکردید، با دکتر خود صحبت کنید.

 • اگر درد بازو به طور ناگهانی ظاهر شد، با عرق کردن، بی نظمی و سایر درد ها، همراه بود بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و به او اجازه دهید تهدید بیماری های خطرناک را رد کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید