راه های کاهش اسید معده

روش کاهش اسید معده
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 15.1K

معده شما، به طور طبیعی اسید تولید می کند تا به هضم غذا کمک کند. اما مقدار زیاد اسید معده، علائم سوزش غیر طبیعی معده و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد خواهد کرد. رایج ترین نوع این علائم heart burn (بیماری دستگاه گوارش) است که اسید، در مری نفوذ می کند. بیماری های مختلف دستگاه گوارش (GERD) باعث آسیب رساندن به مری و حلق می شوند. کاهش اسید معده، بهترین راه برای مدیریت این نوع مشکلات است.

درمان پزشکی برای کاهش اسید معده

۱- اگر لازم است، نزد پزشک بروید

راه های کاهش اسید معده

اگر سبک زندگی خود را تغییر داده اید ولی تغییری در علائم ندیدید، زمان رفتن نزد پزشک است. دوره طولانی مدت برای (gerd) می تواند به مری صدمه بزند و دیگر مشکلاتی برای سلامتی بدن ایجاد کند. طولانی شدن التهاب و زخم های مجدد، می تواند بدن را به خطر سرطان مری نزدیک کند. اگر با تغییر سبک زندگی خود، بهبودی مشاهده نکرده اید از رفتن به نزد پزشک طفره نروید.

۲- از پزشک خود در مورد پیشنهادات پزشکی سوال بپرسید

کاهش اسید معده

درمان های پزشکی برای درمان بیماری های دستگاه گوارش، از بین بردن علائم جدی است. بیشتر این دارو ها خارج از بورس هستند (OTC). باید با پزشک خود در مورد رژیم غذایی و تاثیر آن صحبت کنید. اگر او می تواند یک نسخه از این دارو ها (OTC) بدهد، می توانید از تعلق گرفتن بیمه برای آنها مطمئن باشید. دوز و زمان مصرف دارو را به دقت دنبال کنید تا از عوارض جانبی آن جلوگیری کنید.

 • داروهای کم خطر GERD: آنتی اسیدها که اسید معده را در مدت یک هفته یا کمتر خنثی می کند. معمولا اینطور به نظر می آیند که در دقایق اول اثر دارند اما تا یک ساعت طول می کشد برای اثر کردن. از داروهای ملایم تر مانند (سوکرالفیت) برای تسهیل کار معده و مری و بهبودی بیشتر استفاده کنید. هیستامین ۲ مصرف کنید تا تداخل را از بین ببرد (zantac.pepcid) و ترشح اسید معده را کاهش دهد.
 • برای موارد جدی تر و مکرر (GERD) 2 مرتبه یا بیشتر در طول هفته: جلوگیری کننده ها (اومپرازول، لانزوپرازول، اسموپرازول، پانوترازول، دکس لانسوپرازول، ربپرازول) را مصرف کنید تا ترشح اسید را در معده کاهش دهد. بعضی از این داروها شامل OTC می شوند و مقدار استاندارد مصرف آنها روزی یک عدد به مدت ۸ هفته است. عوارض جانبی شامل: عفونت و اسهال، آنمی و پوکی استخوان و تداخل با دیگر داروها می شود.

۳- آندوسکوپی کنید

داروی کاهش اسید معده

در آزمایش آندوسکوپی، پزشک از یک دوربین بر روی یک تیوپ قابل انعطاف استفاده می کند تا مری و معده را مشاهده کند. در این آزمایش کمی بافت برداری می کنند تا التهاب را بردارند و H.pylori (یک نوع باکتری) را چک می کنند و از ایجاد سرطان جلوگیری می کنند. هر زمان که علائم شما نیازمند به آندوسکوپی بود، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

۴- اگر دکتر جراحی را پیشنهاد می کند، آن را بپذیرید

کاهش اسید معده

معمولا GERD به دارو پاسخ نمی دهد که در این صورت نیازمند به جراحی است. یک عمل، پوشاندن قسمت بالایی معده در اطراف مری است و سپس آن را جایی که مری باز می شود، می دوزند. روش دوم گذاشتن چند مهره مغناطیسی در محل مورد نظر است تا کمی مری را مسدود کند اما از انبساط غذا در حین قورت دادن جلوگیری نمی کند.

 • افراد جوانی که با این مشکل زندگی می کنند، راحت تر جراحی را قبول می کنند.

درمان های طبیعی و متناوب

۱- درمان های طبیعی را امتحان کنید

برای کاهش اسید معده

هنوز تحقیقات قطعی برای اثر درمان های طبیعی انجام نشده است. اگر چه این درمان ها برای مراکز دارویی و علمی قابل قبول نیستند، اما می توانند کمی علائم را کاهش دهند.

 • جوش شیرین: یک دوم یا یک قاشق چای خوری از جوش شیرین در یک لیوان آب، به خنثی کردن اسید معده کمک می کند.
 • آلوئه ورا: نوشیدن شربت آلوئه ورا احساس سوزش را کاهش می دهد.
 • زنجبیل یا چای بابونه: این دو برای کاهش استرس، حالت تهوع و هضم بهتر غذا موثر اند.
 • شیرین بیان و زیره سیاه: برای کاهش علائم مفید شناخته شده اند.
 • عصاره بلعیدنی زیره سیاه: در بیشتر عطاری ها پیدا می شود.
 • کندر رومی: در بیشتر عطاری ها یافت می شود.

۲- درمان های طبیعی را دست کم نگیرید

کاهش اسید معده

ممکن است شنیده باشید که نعناع برای رفلاکس اسید معده مناسب است اما در تحقیقات آمده که روغن نعناع بدتر می کند. یکی دیگر از عقاید عمومی این است که شیر علائم را کاهش می دهد در صورتی که حقیقت این است شیر اسید را خنثی می کند برای مدت کمی و در دراز مدت باعث تحریک اسید معده می شود.

۳- آرامش خود را بیشتر کنید

روش کاهش اسید معده

بررسی ها نشان داده اند که افزایش آرامش، اسید معده را خنثی می کند. می توانید برای اینکار آدامس را به شکل لوزی بجوید. البته از آدامس های بی قند استفاده کنید تا کالری مصرفی خود را کم کنید.

۴- طب سوزنی انجام دهید

کاهش اسید معده

ترسناک به نظر می آید اما بررسی ها نشان داده اند که طب سوزنی برای کاهش سوزش معده و برگشت خون مناسب است. مکانیزم انجام این عمل خیلی قابل درک نیست، از نظر علمی هم همینطور.

تغییر سبک زندگی

۱- یک رژیم متعادل و سالم داشته باشید

کاهش اسید معده

معمولا، یک رژیم متعادل باید سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات و لبنیات کم چرب باشد. همچنین باید شامل پروتئین های کم چرب مانند: مرغ و خروس، ماهی و لوبیا شود. همچنین رژیم شما باید از چربی های کم، کلسترول، سدیم (نمک) و شکر اشباع شده باشد. انجمن USDA تحقیقات زیادی در مورد رژیم متعادل و مناسب انجام داده است.

۲- یک وزن مناسب و دلخواه در نظر بگیرید

روش کاهش اسید معده

درمان های پزشکی، یک وزن سالم را که به آن (BMI) می گویند، انجام می شود. در این روش، میزان وزن شما نسبت به قد و جنسیت شما تخمین زده می شود. یک شاخص نرمال حدود ۱۸.۵-۲۴.۹ است و مقدار کم آن ۱۸.۵ و زیاد آن ۲۵.۰-۲۹.۹ و زیاد تر از آن ۳۰.۰ است که اضافه وزن است.

 • از ماشین حساب بی ام آی برای پیدا کردن بی ام آی مناسب خود استفاده کنید.
 • رژیم و ورزش را ادامه دهید تا به بی ام آی نرمال برسید.

۳- کالری ها را بشمارید تا وزن خود را کنترل کنید

کاهش اسید معده

لیبل های روی بسته ها را نگاه کنید تا از مقدار کالری مصرفی خود اطلاع پیدا کنید. مطمئن شوید که اندازه مناسبی از کالری ها را در رژیم روزانه خود دارا هستید. می توانید کالری مورد نیاز روزانه خود را تا حدود ۱۰پوند تخمین بزنید. پس اگر وزن شما  ۱۸۰IBS است، باید روزانه ۱۸۰۰ کالری بخورید تا به وزن دلخواه برسید.

 • به یاد داشته باشید که میزان کالری ای که نیاز دارید بسته به سن، جنس و فعالیت های روزانه شما دارد. برای تخمین درست، از شمارنده های کالری استفاده کنید.
 • روش مناسب کاهش وزن باید حدود ۱ پوند در هر هفته باشد. یک پوند چربی ۳۵۰۰ کالری دارد. پس با مصرف ۵۰۰ کالری آنرا کاهش دهید. ۵۰۰ کالری در ۷ هفته برابر با ۳۵۰۰ کالری است.
 • از وب سایت شمارش کالری یا اپلیکیشن موبایل آن برای کنترل و شمارش هرچیزی که می خورید استفاده کنید.

۴- از خوردن وعده های بزرگ غذا خودداری کنید

راه های کاهش اسید معده

غذا را آرام بجوید، تکه های کوچک بردارید تا به هضم غذا کمک شود. تکه های بزرگ زمان بیشتری برای عمل هضم نیاز دارند و در نتیجه باعث چاقی می شوند. سریع خوردن غذا باعث می شود در هنگام بلع نیاز به تنفس بیشتر باشد که باعث نفخ می شود.

 • حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا معده از مغز سیگنال پر بودن را دریافت کند. برای همین افرادی تند غذا می خورند علاقه مند به پرخوری هستند.

۵- از غذاهایی که علائم GERD را بیشتر می کند دوری کنید

کاهش اسید معده

متاسفانه، غذاهایی وجود ندارند که دقیقا این بیماری را درمان کنند. در هر حال می توانید از غذاهایی که آن را بدتر می کنند، دوری کنید.

 • نوشیدنی های کافئین دار (قهوه، چای، نوشابه)
 • مواد شیمیایی مانند کافئین (شکلات، نعناع)
 • ادویه (فلفل قرمز، کاری، خردل های تند)
 • سس های دارای سرکه
 • گروه زیادی از مواد که باعث نفخ و گاز می شوند (کلم، بروکلی، لبنیات، سرخ کردنی ها، کلم فندقی، سبزی)
 • شکر و غذاهای دارای شکر

۶- یک برنامه ورزش منظم داشته باشید

داروی گیاهی کاهش اسید معده

انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می کنند که ۳۰ دقیقه ورزش ملایم حدود ۵ روز در هفته خیلی مفید است. یا می توانید ۲۵ دقیقه ورزش های ایروبیک با ورزش های بدنسازی را به طور مخلوط ۳ روز در هفته انجام دهید.

 • اگر از چیزی که می توانید انجام دهید بیشتر به نظر می آید، از هیچی بهتر است! سعی کنید هر مقدار که می توانید ورزش کنید. حتی یک قدم زدن کوتاه نیز بهتر از نشستن بر روی مبل است!
 • هرچقدر بیشتر کالری هنگام ورزش بسوزانید، بیشتر می توانید کالری بخورید! بیشتر برنامه های کالری دار را می توان بعد از هر بار ورزش ساده انجام داد.

۷- از ورزش های مختلف مخصوصا بعد از غذا خوردن دوری کنید

کاهش اسید معده

بسته به حجم وعده ای که داشتید، معده ۳-۵ ساعت عمل هضم و خالی سازی را انجام می دهد. برای دوری از رفلاکس، اجازه دهید بیشتر زمان بگذرد و سپس ورزش کنید.

۸- از عادت های بدی که علائم را بیشتر می کنند، دوری کنید

روش کاهش اسید معده

اگر سیگار می کشید یا از دیگر محصولات تنباکو اسفاده می کنید، باید خیلی سریع آنرا ترک کنید. الکل هم اسید را بدتر می کند، پس از رژیم خود آنرا حذف کنید. در آخر، از خوابیدن بعد از غذا خوردن خودداری کنید. اگر نمی توانید، سعی کنید با چند بالشت زیر سرتان بخوابید.

دانلود فایل PDF: راه های کاهش اسید معده

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید