مراحل بلوغ در دختران و پسران

مراحل بلوغ
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 917

مراحل بلوغ، زمانی اتفاق می افتد که بدن کودک به منظور ورود به دوره بزرگسالی شروع به رشد و تغییراتی می کند. در دوران بلوغ، سینه ها در دختران رشد می کنند و چرخه قاعدگی آغاز می شود. صدای پسران ضخیم تر می شود و ظاهری شبیه به یک مرد پیدا می کنند. میانگین سن بلوغ در دختران 11 سالگی است، در حالی که میانگین سن بلوغ در پسران 12 سالگی در نظر گرفته می شود. اما برنامه زمانی مشخصی برای شروع بلوغ وجود ندارد و این که کودک شما دیرتر و یا زودتر از همسالان خود به بلوغ می رسد، نگران کننده نخواهد بود. رخ دادن مراحل بلوغ در هر زمانی در بازه سنی 8 – 14 سال طبیعی خواهد بود. فرآیند مراحل بلوغ به طور کلی در 4 سال اتفاق می افتد. کودکانی که دوران بلوغ را بسیار زود (قبل از سن 8 سالگی) و یا بسیار دیر (بعد از سن 14 سالگی) آغاز می کنند، به ترتیب دچار بلوغ زودرس یا بلوغ دیررس هستند و برای بررسی مشکل زمینه ای موجود باید به متخصص کودکان مراجعه کنند.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های بلوغ در زنان چگونه است؟، بلوغ زودرس در کودکان چیست؟ و فایل صوتی بلوغ دختران و تاثیر آن در افزایش قد که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

مراحل بلوغ در دختران

مراحل بلوغ در دختران

علائم اولیه بلوغ در دختران:

اولین علامت بلوغ در دختران معمولا آغاز رشد پستان های آن ها است. اگر رشد سینه ها در برخی مواقع با درد همراه باشد، کاملا طبیعی است، همچنین در برخی مواقع ممکن است یکی از پستان ها چند ماه قبل از سینه دیگر رشد خود را در دوران بلوغ آغاز نماید. شروع رشد مو در ناحیه تناسلی نیز از علائم اولیه بلوغ در دختران محسوب می شود. برخی از دختران ممکن است متوجه بیشتر شدن موها در ساق پاها و بازوهای خود شوند.

علائم ثانویه بلوغ در دختران:

بعد از گذشت یک سال یا بیشتر از آغاز دوران بلوغ در دختران، علائم ثانویه بلوغ در دختران آشکار می شوند که در سال های بعدی نیز ادامه می یابند. علائم ثانویه بلوغ در دختران عبارتند از:

 1. پستان های دختران به رشد خود ادامه داده و اندازه آن ها افزایش می یابد.
 2. در حدود 2 سال بعد از شروع دوران بلوغ در دختران، آن ها معمولا اولین خونریزی قاعدگی (منارک) را تجربه می کنند.
 3. موهای ناحیه تناسلی ضخیم تر می گردند.
 4. رشد موهای زیر بغل از دیگر علائم ثانویه مراحل بلوغ در دختران محسوب می شود. در برخی افراد موها ممکن است در نواحی دیگر بدن مانند لب بالایی نیز رشد کنند. این حالت کاملا طبیعی است.
 5. تعریق در این مرحله از مراحل بلوغ در دختران بیشتر می شود.
 6. دختران اغلب دچار آکنه می شوند. یک عارضه پوستی که در شکل های مختلفی مانند آکنه سرسفید، سر سیاه و نقاط پر شده از چرک به نام پوستول ظاهر می شود.
 7. ترشحات واژینال سفید رنگ در این مرحله از بلوغ دختران مشاهده می شود.
 8. دخترها در این مرحله از دوران بلوغ جهش رشدی را تجربه می کنند. از زمانی که چرخه قاعدگی در آن ها آغاز می شود، دختران سالانه در حدود 5 – 7.5 سانتی متر در مقایسه با سال قبل افزایش قد خواهند داشت و در نهایت به قد ثابت خود در دوران بزرگسالی می رسند.
 9. بیشتر دخترها در دوران بلوغ دچار افزایش وزن شده و شکل بدن آن ها تغییر می کند. آن ها چربی بیشتری در بازوها، ران ها و پشت خواهند داشت، در دوران بلوغ باسن آن ها رشد بیشتری می کند و دور کمرشان باریک تر می گردد.

بلوغ دختران بعد از گذشت 4 سال:

 • در این مرحله از بلوغ، پستان ها شکلی شبیه به پستان های بزرگسالان به خود می گیرند.
 • موهای ناحیه تناسلی به نواحی داخلی ران ها راه پیدا می کنند.
 • در این مرحله از بلوغ در دختران نواحی تناسلی به طور کامل تکامل یافته اند.
 • رشد قدی در این مرحله از مراحل بلوغ در دختران متوقف می شود.

مراحل بلوغ در پسران

مراحل بلوغ در پسران

علائم اولیه بلوغ در پسران:

علائم اولیه مراحل بلوغ در پسران معمولا شامل بزرگ تر شدن بیضه ها و نازک و قرمز شدن اسکروتوم یا کیسه بیضه است. رشد موهای ناحیه تناسلی در پایه آلت تناسلی آغاز می گردد.

علائم ثانویه بلوغ در پسران:

بعد از گذشت 1 سال یا بیشتر از آغاز مراحل بلوغ در پسران، علائم ثانویه بلوغ در پسران آشکار می شوند که در سال های بعدی نیز ادامه می یابند. علائم ثانویه بلوغ در پسران عبارتند از:

 1. آلت تناسلی و بیضه ها رشد کرده و کیسه بیضه به تدریج تیره تر می شود.
 2. موهای آلت تناسلی ضخیم تر می گردند.
 3. رشد موهای زیر بغل از دیگر علائم ثانویه بلوغ در پسران است.
 4. در این مرحله از مراحل بلوغ، تعریق بیشتر می شود.
 5. در مواردی ممکن است سینه ها به میزان اندکی و به طور موقت متورم شوند، این حالت در مراحل بلوغ پسران طبیعی است.
 6. پسران ممکن است خروج ناخواسته منی را هنگام خواب تجربه کنند.
 7. صدای آن ها بریده بریده شده و برای همیشه ضخیم تر می گردد. در این مرحله از بلوغ، صدای پسرها ممکن است نوسانات صوتی زیادی داشته باشد.
 8. پسرها اغلب دچار آکنه می شوند. یک عارضه پوستی که در شکل های مختلفی مانند آکنه سرسفید، سر سیاه و نقاط پر شده از چرک به نام پوستول ظاهر می شود.
 9. پسران در این مرحله از بلوغ جهش رشدی را تجربه می کنند. هر سال به اندازه 7 – 8 سانتی متر رشد قدی دارند و بافت های ماهیچه ای بدن شان افزایش می یابند.

بلوغ پسران بعد از گذشت 4 سال:

 • نواحی تناسلی در آن ها شکلی شبیه به نواحی تناسلی بزرگسالان را به خود می گیرند و موهای آلت تناسلی به نواحی داخلی ران ها انتشار می یابند.
 • موهای صورت شروع به رشد می کنند و پسرها در این مرحله از بلوغ اصلاح صورت را آغاز می نمایند.
 • رشد قدی آن ها کندتر می شود و رشد در حدود سن 16 سالگی متوقف می گردد.
 • بیشتر پسرها تا سن 18 سالگی به بلوغ کامل می رسند.

رسانه دکتر سلامت

مراحل بلوغ در دختران و پسران
5 (100%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید