جوانه زدن مثل فصل بهار

فصل بهار
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.3K

فصل بهار و زیبایی هایش برای همه ما باید فصل جوانه زدن باشد. وقتی بیشتر حیوانات در بهار بچه های خود را به دنیا می آورند و شاخه های همه درختان جوانه می زنند و شکوفه می دهند و دوباره زندگی را از سر می گیرند، برای انسان ها هم فرصت خوبی است که درسالی که پیش رو دارند برای سلامتی جسم و روان خود برنامه ریزی کنند و بیش از گذشته به آن اهمیت بدهند. وقتی جسم و روان سالمی داریم می توانیم تجربیات خوبی را در زندگی خود ایجاد کنیم. خیلی از ملت ها از دوران باستان با آغاز بهار تقویم سالانه خود را شروع می کردند و معتقد بودند این آغاز بهتر است با شروع دوباره طبیعت باشد. به جز عید نوروز ایرانیان می توان به سال نوی فرهنگ شرق دور اشاره کرد که در بهار آداب و رسوم ویژه ای داند. در یکی از قدیمی ترین نوشته های طب سنتی چین منصوب به هوانگ دی نی جینگ (امپراتور زرد) در بخش آموزش طب سوزنی درباره فصل بهار چنین نوشته شده است:

“سه ماه فصل بهار برای همه طبیعت تجدید حیات را به ارمغان می آورد. بهار زمانی برای تولد دوباره است. زیرا همه موجودات زمین تحولی تازه می یابند.”

جوانه زدن

امپراتور زرد هوانگ در ادامه نوشته خود، چند توصیه کاربردی را  در فصل بهار پیشنهاد می کند تا در طول سال تازه به یک زندگی سالم دست یافت و به روزی را تجربه کرد:

۱- تنفس هوای تازه:

گل بهار

به طبیعت بروید و مسافتی را پیاده روی کنید. ۲۰۰۰ سال پیش توصیه شده که مردم به طبیعت بروند و در هوای آزاد تنفس کنند اما امروز ما چقدر از زندگی خود را در دفتر کار و خانه و جاهای سر بسته به سر می بریم؟! وقتی فصل بهار فرا می رسد خود را از هوای آزاد و مطبوع بهار نپوشانید. در این فصل جوانی باید به معنای واقعی کلمه نفس کشید. روش درست تنفس سه مرحله اصلی دارد: دم ، نگه داشتن دم و بازدم؛ مطمئن شوید که این سه مرحله را درست انجام می دهید.اگر حساسیت فصلی دارید به توصیه طب سنتی از چای سبز، عسل، دارچین و زردچوبه بیشتر مصرف کنید. و اگر دچار تنگی نفس می شود از نعناع، آویشن، جعفری، جعفری فرنگی وپونه کوهی استفاده کنید.

۲- ورزش و نرمش:

فصل بهار

آیا احساس بی قراری می کنید؟ این حس بی قراری در بهار سال جدید طبیعی است. به جای اینکه اجازه دهید این بی قراری فصلی انرژی شما را بگیرد با ورزش آن را کنترل کنید. کمی سریع تر پیاده روی کنید یا به کلاس های یوگا بروید. در بهار وقتی از خواب برمی خیزید سعی کنید بیشتر تحرک داشته باشید و اگر ورزش کنید نشانه های یک زندگی سالم را در طول سال جدید مشاهده خواهید کرد. کشش های ملایم، تحرک تاندون ها و عضلات باعث گردش بیشتر خون و درنتیجه سبب حفظ سلامتی بدن شما می شود.

۳- تقویت روان:

گل بهار

تنظیم و کنترل احساسات شاید مهم ترین مورد باشد. زودتر از خواب بیدار شوید و نفس های عمیق بکشید گاهی زود بیدار شدن انسان را بدخلق می کند به آن اهمیتی ندهید و درست زمانی که از رختخواب بیرون می آیید حس خوبی را در خود احساس خواهید کرد. این کار باعث سلامت روان می شود و کمک می کند به تعادل روحی  خود دست یابیم. استرس، خشم و به ویژه سرخوردگی و در یک کلمه احساسات ناخوشایند به روان ما آسیب می زنند و حس کامیابی را کم رنگ می کنند. دو مورد تنفس در هوای آزاد و ورزش کردن می توانند بر سلامت روان ما اثر مستقیم بگذارند. این موارد بر آرامش بدن و تقویت سیستم عصبی اثرگذارند. علاوه بر این به شکل چشم گیری کمک می کنند که بهتر بیاموزیم و بر قدرت اندیشیدن و نیروی خلاقیت ما می افزایند.

رسانه دکتر سلامت خانواده

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید