مضرات سیگار برای سلامتی

مضرات سیگار
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.64K

مضرات سیگار برای سلامتی انسان زیاد است .مضرات سیگار حتی برای طبیعت و حتی کسانی که سیگاری نیستند را شامل می شود.این یک راز سر بسته نیست! همه می دانند که سیگار کشیدن اثرات منفی مختلفی بر سلامتی ما دارد. با این وجود، تعداد افرادی که سیگار می کشند بسیار نگران کننده است. خطرات دخانیات را بشناسید تا با ترک سیگار از سلامتی خود دفاع کنید.

مضرات سیگار و مرگ

همه می دانند که مصرف دخانیات پیامدهای فاجعه باری برای سلامتی انسان دارد ولی بسیاری چشم خود را بر این خطرات می بندند و همچنان سیگار مصرف می کنند. با توجه به آخرین آمار بیش از ۴۰۰۰ مواد شیمیایی در دود سیگار وجود دارد که دست کم ۵۰ تا از آنها باعث سرطان می شود. این مواد شامل آرسنیک، تار و مونوکسیدکربن است. علاوه بر این مواد شیمیایی، سیگار حاوی نیکوتین است که باعث اعتیاد جسمی و روانی به توتون و تنباکو می شود.

دودسیگار

سیگار کشیدن یکی از اصلی ترین علل مرگ در سراسر جهان است. هر سال تقریبا ۱۳۰۰۰ نفر به دلیل نتایج مرگبار سیگار می میرند. تخمین زده اند که احتمال مرگ یک فرد سیگاری بین سن ۳۳ تا ۷۰ سال سه برابر بیشتر از یک فرد غیر سیگاری است. علاوه بر این، مشخص شده که نیمی از افرادی که در سن ۲۰ سالگی سیگاری می شوند سرانجام از یک بیماری مرتبط با تنباکو می میرند.

پیامدهای بهداشتی

تاثیر مستقیم سیگار بر ریه ها به روشنی قابل فهم است. ۸۵% بیماری های انسداد مزمن ریوی (COPD)  و سرطان ریه از کشیدن سیگار به وجود می آیند. حدود یک سوم کل سرطان ها به علت سیگار است. از جمله:

*سرطان مری

*سرطان دهان

*سرطان رحم

*سرطان مثانه

*سرطان معده

*سرطان لوزالمعده (پانکراس)

مضرات سیگار

مصرف دخانیات از علل مهم بیماری های قلبی محسوب می کشد. در واقع، سیگار به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته می شود. سیگار روی باروری اثر منفی می گذارد. در دوران بارداری می تواند جنین در رحم را دچار مشکلات جبران ناپذیری کند. برای مثال: احتمال تولد زودرس و یا وزن کم در هنگام تولد از جمله این موارد است.

تاثیر بر زندگی

جز این موارد بهداشتی که در مورد مضرات سیگارگفته شد سیگار کشیدن همچنین می تواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر بگذارد. وقتی سیگار در تنفس شما اختلال ایجاد می کند، سرفه و تنگی نفس و عفونت دستگاه تنفسی افزایش می یابد و تا مرز بیماری برونشیت هم می رسد. همه این اتفاق ها بر کیفیت زندگی شما اثر می گذارد.

سیگار می تواند به روش های مختلف زندگی شما را به یک فاجعه تبدیل کند:

*سیگار حس بویایی و حس چشایی را تغییر می دهد.

*توانایی و سطح انرژی شما را برای ورزش کاهش می دهد.

*سیگار ظاهر شما را نابود می کند. (دندان های زرد، پیری زودرس، بوی نامطبوع، گودی زیر چشم و غیره)

*عوامل ناخوشایند سیگار سبب می شود که شما بارها و بارها احساسات بیرونی خود را سرکوب کنید.

*سیگار شما را بیشتر در معرض خطر افسردگی و اضطراب قرار می دهد.

*سیگار بر روابط خانوادگی، دوستان و همکاران شما اثر مستقیم دارد.

ترک سیگار

در کنار مضرات سیگار،سیگار کشیدن هزینه های گزاف و قابل توجهی را از شما به هدر می دهد. هم هزینه های شخصی و هم هزینه های نظام بهداشتی جامعه. اگر شما اسیر سیگار هستید شک نکنید که ترک کردن آن هرگز دیر نیست. با کمک مشاوره و برنامه ریزی درست همه می توانند سیگار را برای همیشه فراموش کنند. اگر به این هدف دست پیدا کنید در چند روز تاثیر مثبت این کار را در ظاهر خود و سلامت خود خواهید دید. با گذشت زمان کمی، خواهید دید مشکلات و بیماری هایی که به دخانیات مرتبط هستند چقدر زود از شما دور می شوند. و با این کار طول عمر خود را تضمین می کنید.

حالا انتخاب با شماست. سلامتی خود یا کشیدن سیگار!

مضرات سیگار برای سلامتی
4.2 (83.33%) 6 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

  • توی زندگیم حتی دستم به باکس سیگار نخورده چون میدونم غربی ها چه نقشه هایی واسم دارند.یا مولا علی.سیگار کم تر از مواد مخدر نیست عزیزان تنها زاهرش فرق میکنه اگه مواد مخدر شما رو زود میکشه سیگار این روند رو طولانی تر و رنج اور تر میکنه!در واقع هیولاتر از مواد مخدر حساب میشه سمت سیگار نرید هرگز چوندزرر میکنید.لعنت خدا به کسانی که این کسافتا رو تولید میکنند.گول نقشه هایی که بیپدر مادرهای اروپایی و امریکایی واستون میکشن رو نخورید.سیگار یعنی نابودی زوال عقل و…

دیدگاهتان را بنویسید