چند ترفند برای خوب خوابیدن در شب

خوب خوابیدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.59K

نظریه “خواب زیبایی” همیشه به عنوان یک راز باقی مانده و تحقیقات نشان داده که ۶ الی ۸ ساعت خواب مفید در روز می تواند روی ظاهر شما تاثیر بگذارد . چرا؟ به این دلیل که شب زمانی است که بدن شما به بهبود دادن و تعمیر کردن خودش می پردازد. برای مثال یک سری از محصولات زیبایی که بر روی آنها عبارت ” متشکل از مواد فعال ” ذکر شده است عمدتا برای استفاده در شب طراحی شده اند. چون در هنگامی که شما خوابید بیشترین تاثیر را بر روی پوست شما دارند. اما اگر شما در خوابیدن مشکل دارید و یا نیاز به چند توصیه دارید که چگونه بهترین خواب را در هنگام شب داشته باشید، در این مقاله چند راهکار از چند متخصص وجود دارد که می تواند بسیار کمک کننده باشد.

راههای خوب خوابیدن در شب

۱- مطمئن باشید که ۶ الی ۸ ساعت می خوابید

چگونه خوب بخوابیم

این مقدار خواب مورد نیاز یک انسان بالغ و بزرگسال است. در حالی که ساعت بدنی هر فرد با فرد دیگر متفاوت کار می کند ، این مقدار خواب برای بدن شما و برای اینکه بتواند به خودش رسیدگی کند کافی است.

 • یک روتین داشته باشید، اگر شما همیشه سر یک وقت مشخص می خوابید، بدن شما به آن عادت خواهد کرد و شما راحت تر از خواب بر می خیزید و در شب هنگام راحت تر می خوابید.

۲- بیشترین استفاده از خوابتان را ببرید

چگونه خوب و راحت بخوابیم

 • به پشت بخوابید تا صورتتان چروک نیافتد و یا پف نکند و انجام دادن این کار موجب درد کمتری در کمر و گردنتان خواهد شد.
  قبل از خواب صورتتان را بشویید تا پوستتان بتواند استراحت کند.
 • پوستتان را قبل از خواب با یک مرطوب کننده مخصوص شب مرطوب کنید که برای پوستتان مناسب است و همچنین از کرم دور چشم در برنامه روتین قبل از خوابتان استفاده کنید تا مطمئن شوید از پف زیر چشم در هنگامی که بیدار می شوید کاسته می شود.
 • از یک بالش بزرگ برای خوابیدن استفاده کنید، استفاده کردن از بالش کوچک باعث سردرد می شود اما استفاده کردن از یک بالش بزرگ می تواند سرتان را کمی بالاتر قرار دهد و این کار از پف کردن صورتتان جلوگیری می کند.
 • در طول روز خودتان را خسته کنید تا شب برای خوابیدن آماده باشید

۳- فعالیت جسمی داشته باشید

چگونه شب خوب بخوابیم

این کار شما را متناسب و سالم نگه می دارد. ورزش کردن انرژی شما را مصرف می کند و به حد کافی شما را خسته می کند تا بتوانید راحت بخوابید. حتی اگر پیاده به جای اتوبوس به خرید بروید، یا حتی سگتان را برای یک پیاده روی تند به بیرون ببرید، این بهتر از آن است که تمام روز را در یک گوشه بنشینید. اما حواستان باشد که ۲ ساعت قبل از به خواب رفتن نباید ورزش کنید چون این کار به این دلیل است که ضربان قلب شما تند شده و اندورفین در خونتان ترشح شده و کار را برای خوابیدن شما سخت می کند.

 • از چرت زدن در طول روز بپرهیزید. چرت زدن یک خوابیدن کافی برای بدن شما نیست تا از آن بهره ببرد. و شما عمدتا خسته تر از زمانی که می خواستید چرت بزنید از خواب بیدار می شوید. چرت زدن در طول روز به این منجر می شود که دیرتر از همیشه به خواب بروید. که این بدان معناست که شما خواب درستتان را از بین می برید. اگر احساس خستگی می کنید یک فنجان چای بنوشید و برای پیاده روی به هوای آزاد بروید تا خواب از سرتان بپرد.

۴- بدن و ذهنتان را برای خوابیدن آماده کنید تا بیدار نمانید

چگونه خوب بخوابیم

چند راه برای اینکه بتوانید سریعتر از همیشه به خواب بروید وجود دارد:
با استرس قبل خوابیدن به خوبی مبارزه کنید، تمام کارهایی که دارید را انجام بدهید تا وقتی که می خواهید بخوابید نگران چیزی نباشید. اگر چیزی فکرتان را مشغول کرده است سعی کنید یک راه حل برای انجام آن پیدا کنید، یا با کسی در مورد آن صحبت کنید، پس با انجام دادن این کار وقتی که می خواهید بخوابید نگران چیزی نیستید.

 • قبل از این که بخوابید، یک ساعت ریلکس کنید. این کار باعث می شود که خیلی راحت تر بخوابید، با کامپیوتر یا تلویزیون دیدن مشغول نشوید این کار باعث می شود ذهنتان فعالتر شود. شما می توانید یک حمام آب گرم بگیرید یا موسیقی آرامش بخش گوش بدهید، با شمع های روشن در اتاق دراز بکشید و کتاب بخوانید، به ستاره ها نگاه کنید، در دفترچه خاطراتتان چیزی بنویسید، مطمئن باشید که در یک ساعت مطمئن در تخت خواب خواهی بود و برای روز بعد آماده هستید.
 • آخرین وعده غذایی تان باید سبک باشد و ۳ الی ۵ ساعت قبل از اینکه بخوابید خورده شود، بیشتر مردم بزرگترین وعده غذایی شان را قبل از اینکه بخوابند می خورند و سبک ترین وعده غذاییشان را در ظهر، اما بهتر است که بر عکس این کار را انجام دهید. خوابیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن می تواند موجب معده درد و ناراحتی شود. سعی کنید از قهوه خوردن قبل از خواب خودداری کنید و به جای آن از دمنوش های طبیعی استفاده کنید
 • یک لیوان شیر بنوشید، شیر گرم قبل از خواب می تواند به خوب خوابیدن شما کمک کند چون که ملاتونین و سرتونین آزاد می کند و اینها به خوابیدن شما کمک می کنند.

۵- مطمئن شوید که رخت خوابتان برای خوابیدن مناسب است

خواب

از چراغ های روشن، ساعت های تیک تیک کننده و چیزهای ترسناک خلاص شوید، مطمئن شوید که اتاق خواب شما پرده دارد و می توانید در را کاملا ببندید تا اتاق تاریک شود، اشعه های نور اذیت کننده هستند و می توانند شما را بیدار نگه دارند. مطمئن باشید که هیچ صدایی اذیتتان نمی کند دمای اتاق اگر بین ۱۶ الی ۲۱ درجه سانتیگراد باشد، بهترین دما برای خوابیدن است.

 • مطمئن باشید که تخت خواب راحتی دارید. یک تشک باید آنقدر محکم باشد تا از ستون فقرات شما محافظت کند و آنقدر نرم باشد که بتوانید در آن استراحت کنید.
 • مدت زمان استفاده از یک تشک ۷ سال است و پس از آن شما نیاز دارید که آن را عوض کنید، اگر تشک شما کهنه است یا راحت نیست بهتر است به فکر عوض کردن آن بیافتید. مطمئن باشید که ملحفه های تختتان را تمیز و تازه نگه دارید. سعی کنید از نرم کننده با عطر اسطخودوس استفاده کنید تا در آن راحت تر هم باشید.
 • از رو بالشی های ابریشمی استفاده کنید. آنها برای پوست شما و موهایتان بهتر هستند، از چروک افتادن پوستتان و شکستن موهایتان جلوگیری می کنند و زمانی که از خواب بیدار می شوید موهایتان آشفته نیستند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید